Answer:
The formula is A2 + B2 = C2, this is as simple as one leg of a triangle squared plus another leg of a triangle squared equals the hypotenuse squared.
Karen buys some new clothes for $89.40 + tax. The tax rate is 6.4%. What is her final price? *
Answer:
$95.10
Step-by-step explanation:
well take 89.40 and multiply by 6.4%. then add.
89.40 x 6.4% is 5.7. we can make out 5.7 to be $5.70.
$89.40 + $5.70 is 95.1 or $95.10
what is 5/10 + 8/100
Answer:
[tex]\frac{29}{50}[/tex]
Step-by-step explanation:
We have two fractions and are being asked to add them both.
5/10 and 8/100 don't have the fractions, but 5/10 can be simplified to 1/2, meaning that to make the same denominator, we have to find the half of 100, which would be 50. Now turn the fraction into 50/100.
50/100 + 8/100
58/100
This can be simplifed :
[tex]\frac{58/2}{100/2}[/tex]
[tex]\frac{29}{50}[/tex]
Verizon has a special and is selling the new IPhone 7 for $299 to new customers. If the Apple Store is charging twice as much as verizon then how much is Apple charging for the new phone
Answer:
the answer is $598
Step-by-step explanation:
299×2=598
What is the area of a square with a side length of 3a?
miss emily buys 8 ounces smoke salmon at 17.98 per pound how much money does miss emily spend on smoked salmon
Answer:
Convert ounce to pound.
8 ounce is 0.5 lbs
x/0.5 = 17.95/1
x=8.975
Miss Lawrence spent about $8.98
Step-by-step explanation:
Cevabını yazarmısınız
Answer:
it is side ways
Step-by-step explanation:
write a conditional statement that each venn diagram illustrates
Answer:
I hope you understand this points are my own points
I need the answer for this question
Answer:
first one 4* (c-5) =24
Step-by-step explanation:
Answer:
4 x (c-5)=24
Step-by-step explanation:
The owner of a garden center pays $12 for each birdbath. She sells them for 55% more than she paid. Decide whether each expression represents the selling price for b birdbaths.Choose Yes or No for each expression.A.12b1 1. 55(12b) u Yesu Nob. 12(0 . 45b) u Yesu Noc.12b(1. 55)u Yesu Nod. 12(0 . 55b) u Yesu Noe. 12b(1 1 0.55)u Yesu No
Answer:
[tex]Selling\ Price = 12b(1.55)[/tex]
Step-by-step explanation:
Given
[tex]Cost\ Price = \$12[/tex]
[tex]Selling\ Price = 55\%\ more[/tex]
Required
Write an expression for the selling price for b birdbaths
This selling price for 1 birdbath is calculated as:
[tex]Selling\ Price = Cost\ Price + 55\% * Cost\ Price[/tex]
Substitute 12 for Cost Price
[tex]Selling\ Price = 12 + 55\% * 12[/tex]
Factorize:
[tex]Selling\ Price = 12(1 + 55\%)[/tex]
Express percentage as decimal
[tex]Selling\ Price = 12(1 + 0.55)[/tex]
[tex]Selling\ Price = 12(1.55)[/tex]
For b birdbaths, the selling price is:
[tex]Selling\ Price = 12(1.55) * b[/tex]
[tex]Selling\ Price = 12b(1.55)[/tex]
The options are not clear; However [tex]12b(1.55)[/tex] answers the question.
Question 5
Let's say you have a bag with 16 cherries, 12 sweet and 4 sour. If you pick a cherry at random, what is the
probability that it will be sweet? Write your answer as a reduced fraction
Help pls
Answer:
3/4
Step-by-step explanation:
12 sweet/ 16 total
first lets divide both by 4
(12÷4) / (16÷4)
3/4
that is how we got that.
Tell me if this helps
If you pick a cherry at random, the probability that it will be sweet will be 3/8.
What is probability?It is defined as the ratio of the number of favorable outcomes to the total number of outcomes, in other words, the probability is the number that shows the happening of the event. In everyday life, risk modeling and assessment involve the use of probability theory. Environmental control, entitlement analysis, and financial regulation are all areas where governments use probabilistic methodologies.
It is given that the bag has 16 cherries, 12 sweets,s and 4 sours.
The total number of the quantities bag is the sum of all the quantities,
=16 +12+ 4
=32
The probability that it will be sweet is the ratio of the number of sweet to the total number of quantities,
= 12 / 32
=3 / 8
Thus, if you pick a cherry at random, the probability that it will be sweet will be 3/8.
Learn more about the probability here:
brainly.com/question/11234923
#SPJ2
Select the correct answer.
There are 42 boys and girls participating in an essay-writing competition. Of the competitors, 21 are in seventh grade, 14 are in eighth grade, and 7 are in ninth grade. What is the probability of an eighth grader winning the competition? Which simulation(s) can be used to represent this situation?
A.
The probability is . Simulate this situation by rolling a 6-sided die, with odd numbers representing seventh graders and even numbers representing eighth graders.
B.
The probability is . Simulate this situation by picking a card from a deck of cards, with hearts representing seventh graders, diamonds representing eighth graders, and spades representing ninth graders.
C.
The probability is . Simulate this situation by spinning a spinner with six equal sections, with one section representing ninth graders, two sections representing eighth graders, and three sections representing seventh graders.
D.
The probability is . Simulate this situation by using a number generator with numbers from 1 to 6, with 1 through 3 representing seventh graders, 4 and 5 representing eighth graders, and 6 representing ninth graders.
Answer:
D I think
Step-by-step explanation:
Answer:
i think its
Step-by-step explanation:
6
Can somebody help me thank you.
Answer:
1) 40
2) 1000
3)12
4) 90
5)100
6)1000
7)16000
8)100
Question 2) 1)1000
2)42000
3)7000
4)270000
5)81000
6)3600
7)480000
8)1000
A right triangle is shown. A is 60 degrees. C is 90 degrees. BC is 12. What is the measurement of side ABC
Answer:
C. 90 degrees
Step-by-step explanation:
The equation of the line of best fit of a scatter plot is y = −5x − 2. What is the slope of the equation?
−5
−2
2
5
Answer:
5
Step-by-step explanation:
The response is 5. The slope is always the coefficient of x in a slope-intercept equation.
Answer:
The correct answer for this equation is -5 I know this because when I went to my previous middle school my old teacher had me grade this exact question.
Step-by-step explanation:
- 18°
3x - 5y = -22
MATHEMATICAL CONNECTIONS a. Write an equation that represents the sum of the angle measures of the triangle.
The equation is
= 180
b. Use your equation and the equation shown to find the values of x and y.
Answer:
use mathwsy
Step-by-step explanation:
Bruce drove 360 miles in 6 hours. If he continues at a consistent speed, how many more hours would he need to drive another 300 miles?
Answer:
5 hours
Step-by-step explanation:
If he drove 360 miles in 6 hours, that means he drives 60 miles per hour.
300 divided by 60 is 5, so he will need to drive for 5 more hours
Answer:
5 hours
Step-by-step explanation:
Find his speed in miles per hour:
360/6
= 60
So, his speed is 60 mph
To find how many more hours he would have to drive another 300 miles, divide 300 by 60:
300/60
= 5
So, he would have to drive 5 hours
What is the correct answer?
Answer:D
$6/ 8 bottles = $0.75 per bottle for Sunny’s
$11/ 15 bottles = $0.7333 per bottle for Shruti’s
Step-by-step explanation:
Answer:
Find the number of dollars per kind of water. Then try multiplying the dollar amount per one water by 8 and 15 depends on water. If you need help try finding helpful videos or ask your parents.
Step-by-step explanation:
If you just get an answer and not understand how you got it, then you won't be able to it later and it will get worse and worse.
Can anyone help me please
I’ll mark as brainliest.
Answer:
True
Step-by-step explanation:
Answer: false
Step-by-step explanation:
5x+6y=14 3x+5y=7
Help asap please
Answer:
133134676
Step-by-step explanation:
aasddkskskisisididid
What is the greatest common factor of 73 and 50?
Answer:
1
Step-by-step explanation:
plz mark as braileist if correct
thank you
Answer:
the geatest common factor of 73 and 50 is 1
what about this one
Please help me thank u
Maria decided to take her family out for dinner at a restaurant the total cost was $96.00 She decided to leave the waiter a tip of %18 of the cost of the dinner What is the total cost of the dinner including the tip without the tax
Answer:
$113.28 is the total cost
Step-by-step explanation:
18%= 0.18
96 x 0.18= $17.28
96 + 17.28= $113.28
the length of a rectangle is three more than the witch of the perimeter is 90 cm then find the dimensions
Answer:
24 cm, 21 cm
Step-by-step explanation:
Let the width of the rectangle be x cm
So, length = x + 3 cm
Perimeter of rectangle = 90
2(x + 3 + x) = 90
(2x +3) = 90/2
2x + 3 = 45
2x = 45 - 3
2x = 42
x = 42/2
x = 21 cm
x + 3 = 21 + 3 = 24 cm
Length = 24 cm
Width = 21 cm
Hence, dimensions of the rectangle are 24 cm and 21 cm.
(-8)• -2/3. Calculate the value of each expression
Answer:
The answer is 16/3.
Step-by-step explanation:
Answer: 16/3
Step-by-step explanation:
1 1/3 divided by 2/3
imma give brainliest
Change 1/5 to a decimal with work shown
Answer:
.2
1/5=2/10 2/10=.2
From a boat on the lake, the angle of elevation to the top of a cliff is 24°52'. If the base of the cliff is 944 feet from the boat, how high is the cliff (to the nearest foot)? (2 points) Select one: a. 438 ft b. 441 ft c. 448 ft d. 451 ft
Answer:
yo is u einstein da hell is u learning pop a chocy milk
Step-by-step explanation:
On last week's math test, 32 students received passing grades and 16 students did not
receive passing grades. What is the ratio of the number of students who passed the test to
the total number of students who took the test?
A
11 / 1
B
2/3
C
3/2
D
2/1
Answer:
Option B. The ratio of the number of students who passed the test to
the total number of students who took the test is 2/3
Step-by-step explanation:
Firstly, we have to find the total number of students who took the test, we can do that by adding the number of students who passed and the number of students who did not pass, so ...
32 + 16 = 48
Now we just write down the ratio between the number of students who passed the test and the total number of students who took the test. So we get
32/48
Now we just simplify and get...
2/3