The December 31, 2016 balance sheet of Jensen Company showed Equipment of $76,000 and Accumulated Depreciation of $18,000. On January 1, 2017, the company decided that the equipment hasa remaining useful life of 6 years with a $4,000 salvage value. Compute the depreciable cost of the equipment. Depreciable cost Compute the revised annual depreciation.
Revised annual depreciations
Answer:
A. $54,000
B. $9,000
Explanation:
A. Computation for the depreciable cost of the equipment
Book value, 1/1/17 $58,000
($76,000 – $18,000)
Less salvage value $4,000
Depreciable cost $54,000
($58,000-$4,000)
Therefore the depreciable cost of the equipment is $54,000
B. Computation for the revised annual depreciation
Revised annual depreciation = $54,000÷6 years
Revised annual depreciation = $9,000
Therefore the revised annual depreciation is $9,000
Vista Company installed a standard cost system on January 1. Selected transactions for the month of January are as follows.
1. Purchased 18,400 units of raw materials on account at a cost of $3.90 per unit. Standard cost was $3.80 per unit.
2. Issued 18,400 units of raw materials for jobs that required 18,100 standard units of raw materials.
3. Incurred 16,000 actual hours of direct labor at an actual rate of $4.10 per hour. The standard rate is $4.60 per hour. (Credit Factory Wages Payable).
4. Performed 16,000 hours of direct labor on jobs when standard hours were 16,190.
5. Applied overhead to jobs at the rate of 100% of direct labor cost for standard hours allowed.
Journalize the January transactions.
Answer:
1. Dr Raw Materials Inventory $69,920
Dr Materials Price Variance $1,840
Cr Accounts Payable $71,760
2. Dr Work in Process Inventory $68,780
Dr Materials Quantity Variance $1,140
Cr Raw Materials Inventory $69,920
3. Dr Factory Labor $73,600
Cr Labor Price Variance $8,000
Cr Factory Wages Payable $65,600
4. Dr Work in Process Inventory $74,474
Cr Labor Quantity Variance $874
Cr Factory Labor $73,600
5. Dr Work in Process Inventory $143,254
Cr Manufacturing Overhead $143,254
Explanation:
Preparation of the anuary transactions
1. Dr Raw Materials Inventory $69,920
(18,400*$3.80)
Dr Materials Price Variance $1,840 [18,400 x ($3.90 - $3.80)]
Cr Accounts Payable $71,760
($69,920+$1,840)
2. Dr Work in Process Inventory $68,780
(18,100*$3.80)
Dr Materials Quantity Variance $1,140 [$3.80 x (18,400 - 18,100)]
Cr Raw Materials Inventory $69,920
(18,400*$3.80)
3. Dr Factory Labor $73,600
($16,000*$4.60)
Cr Labor Price Variance $8,000
[16,000 x ($4.10 - $4.60)]
Cr Factory Wages Payable $65,600
(16,000*$4.10)
4. Dr Work in Process Inventory $74,474
(16,190*$4.60)
Cr Labor Quantity Variance $874 [$4.60 x (16,000 - 16,190)]
Cr Factory Labor $73,600
($8,000+$65,600)
5. Dr Work in Process Inventory $143,254
($68,780+$74,474)
Cr Manufacturing Overhead $143,254
Eve shops at Mrs. G's Grocery because it is located right near her place of work. Although Mrs. G's prices are higher than Walmart's, Eve is willing to pay more because she can easily pick up groceries on her way home from work. The convenience Eve received was well worth the extra money; this is an example of _______.
Answer:
This question is incomplete, the options are missing. The options are the following:
a) Value.
b) Hedonic value.
c) Utilitarian value.
d) Perceived value.
And the correct answer is the option D: Perceived value.
Explanation:
To begin with, in the field of marketing the term known as "Perceived Value" refers to the type of value that the customer receives when comparing the product of the company with those of the competitors and seeing that he or she is willing to pay more for that product because of what the customer receives in exchange of it. In this case, Eve is willing to pay extra money due to the fact that she sees the convenience of close by store that allows her to not waste time and buy fast so that is a well example of perceived value.
The convenience that Eve received was well worth the extra money, hence, it is an example of Perceived value.
In marketing, a Perceived Value refers to the type of value that the customer receives when comparing the product of the company with those of the competitors.
Hence, the convenience that Eve received was well worth the extra money, hence, it is an example of Perceived value.
Read more about Perceived value
brainly.com/question/5945636
The law of increasing opportunity costs Multiple Choice applies to land-intensive commodities but not to labor-intensive or capital-intensive commodities. results in straight-line production possibilities curves rather than curves that are bowed outward from the origin. may limit the extent to which a nation specializes in producing a particular product. refutes the principle of comparative advantage.
Answer:
may limit the extent to which a nation specializes in producing of a particular product.
Explanation:
Opportunity cost also known as the alternative forgone, can be defined as the value, profit or benefits given up by an individual or organization in order to choose or acquire something deemed significant at the time.
Simply stated, it is the cost of not enjoying the benefits, profits or value associated with the alternative forgone or best alternative choice available.
For instance, if you decide to invest resources such as money in a food business (restaurant), your opportunity cost would be the profits you could have earned if you had invested the same amount of resources in a salon business or any other business as the case may be.
The law of increasing opportunity costs can be defined as a principle in business which states that, if an organization or business firm continually raise (increase) its level of production, its opportunity cost also increases (rises).
Consequently, this may limit the extent to which a nation or country in any part of the world specializes in producing of a particular product so as to reduce or lower its opportunity cost.
Growing, Inc. is a firm that is experiencing rapid growth. The firm yesterday paid a dividend of $3.40. You believe that dividends will grow at a rate of 19.0% per year for two years, and then at a rate of 7.0% per year thereafter. You expect the stock will sell for $17.17 in two years. You expect an annual rate of return of 22.0% on this investment. If you plan to hold the stock indefinitely, what is the most you would pay for the stock now
Answer:
$18.09
Explanation:
The computation of the current stock price is shown below:
Particulars Dividend or amount PVIF at 22% Present value
D1 $4.05 0.820 $3.32
($3.40 × 1.19)
D2 $4.81 0.672 $3.23
($4.05 × 1.19)
Stock price in 2 years $17.17 0.672 $11.54
Current stock price $18.09
please share me answer
Answer:
Explanation:
debit Unearned Revenue 200
credit Revenues 200
To realize one month of insurance premium revenue
What is meant by the phrase nonverbal communication and what form of nonverbal communication do you think is misunderstood the most by people? in a 200 word
Answer:
See the explanation below.
Explanation:
Nonverbal communication involves the transfer of messages or signals utilizing nonverbal platforms such as eye contact, facial expressions, gestures, posture, and body language. It entails the utilization of social cues, kinesics, distance, physical environments/appearance, voice, and touch, among other things.
I think that gesture is the most misinterpreted form of nonverbal communication. Gesture refers to the movement of a body component, especially the hand or the head, to convey a message or meaning.
Gesture is the most misinterpreted form of nonverbal communication due to the fact that the meaning of particular gestures varies greatly throughout cultures. While the hand-held “OK” sign, for example, normally sends a positive message in English-speaking countries, it is deemed offensive in Germany, Russia, and Brazil. As a result, it's critical to be cautious about how you utilize gestures in order to avoid misinterpretation.
What will appear under a misspelled word in Word Online?
An arrow
A zigzag line
An exclamation point
A bold line
Answer:
A red Zigzag line
Explanation:
I think
A zigzag line
Explanation:
XYZ Company operates on a remote interstate highway. It provides premium services to truckers en route to remote locations. It has numerous competitors that offer lower prices, but it meets the demands of discerning clients with its high-quality services. Therefore, XYZ Company can be characterized as a firm with a: a. narrow market appeal to a price-sensitive niche that demands quality, service, and value. b. broadly targeted scope and price points aimed for the masses. c. value proposition based on differentiation and a niche clientele that is willing to pay for added value. d. niche clientele and business model that meets the needs of truckers in general.
Answer:
c. value proposition based on differentiation and a niche clientele that is willing to pay for added value.
Explanation:
Since in the question it is mentioned that XYZ company provides the premium service also they have various number of competitors that offered the customer at less prices but at the same time this company meet the customer demand having the high quality service so here the value should be proportioned that depend upon on the differentiation also it would be pay for adding the value
Hence, the option c is correct
Even in these times of social media and digital content some of the old ways of promotion can still be effective. Identify two strengths and two weaknesses of each major advertising medium: newspapers, television, direct mail, radio, magazines, and outdoor display.
Answer:
Newspaper Advertising
STRENGHTS:
I. Wide reach/coverages
II. Cheap and easily affordable
WEAKNESS:
I. Can easily be destroyed
II. Iliterates can not be able to read its contents.
TELEVISION
STRENGHTS
I. Wider reach/coverage
II. Very attractive and understandable.
WEAKNESSES
I. Very expensive to maintain
II. May not be available to the poor.
DIRECT MAIL
STRENGHTS
I. Focused audience
II. High response rate
WEAKNESSES
I. Too expensive to maintain
II. May not have a wide reach.
RADIO
STRENGHTS
I. Wider reach/coverage
II. Easily accessible and affordable
WEAKNESSES
I. Expensive to maintain especially to the advertising organisation
II. Signal/connection issues.
MAGAZINE
STRENGHTS
I. attractive with colorful eye-catching pictures
II. Can easily understood by users.
WEAKNESSES
I. Magazines are usually very expensive than newspapers
II. Can easily be destroyed.
OUTDOOR DISPLAY
STRENGHTS
I. Very attractive with eye-catching pictures
II. Easily accessible with wider reach.
WEAKNESSES
I. Very expensive to maintain
II. Not focused/ not targeted at audience.
III. Waste coverages
Explanation:
Advertisement agencies are utilising several means of communication and marketing to their customers as described above those means has been fully utilized.
Newspaper Advertising is very affordable and can be easily accessible to the local population while it is easier to destroy or misplaced and also it can not be utilised by illustrates who can not read.
Television advertising is one of the most attractive as it contains pictures that can be attractive to its audience and also it has a wide coverage, it also has certain weaknesses which includes the cost of maintaining etc.
Outdoor advertising is also very attractive to the audience and it has a wide coverage as everyone making use of road can be easily reached. Some of the weaknesses of outdoor advertising includes the cost of sustaining it and also waste coverages as many audience may not need or desire the product being displayed.
Customers arrive at a bank teller machine at the rate one every three minutes. Each customer spends an average of two minutes at the teller machine. The arrival rate and the service rate are approximated by Poisson and negative exponential distributions respectively.
Determine the following:
a – utilization of the teller machine
b – average number of customers in line
c – average number of customers in the system
d – average time customers spend in line
e – average time customers spend in the system
f – probability of three customers in the system
g – probability of two or more customers in the system.
Answer:
Arrival rate
1 every 3 minutes
1 minute = 1/3 = 0.33
60 minutes = 0.33*60 = 19.8 = 20 per hour
λ = 20 per hour
Service Rate
1 every 2 minutes
1 minutes = 1/2 = 0.5
60 minutes = 0.5*60 = 30 per hour
µ = 30 per hour
a. Utilization of Teller Machine
P = λ / µ
P = 20/30
P = 66.67%
b. Average number of customers in line
Lq = pL = (λ/µ) (λ/µ- λ)
= (20 / 30) (20 / 30 - 20)
= 20/30 * 20 / 10
= 1.33 customers
c. Average number of customers in the system
L = (λ/µ- λ)
= 20 / 30 - 20
= 20 / 10
= 2 customers
d. Average time customer spends in line
Wq = λ/[µ*(µ- λ)]
= 20 / [30 * (30-20)]
= 20 / 30 * 10
= 0.06667 hours or 4 minutes
e. Average time customers spend in the system
W = 1/(µ- λ)
= 1 / 30 - 20
= 1/10
= 0.10 hours or 6 minutes
f. Probability that there are 3 customers in the system
Pn = (1-p)*p^n
= (1 - 20/30) * (20/30)^3
= 0.3333 * 0.296296
= 0.09876
g. Probability that there are two or more customers in the system
= 1 - P(0) - P(1)
= 1 - (1 - 20/30) * (20/30)^0 - (1 - 20/30) * (20/30)^1
= 1 - 1/3 - 2/9
= 4/9
= 0.4444
assume that a compan operates a fleet of limousines if a limo is driven 80,000 miles during a year its average is 25 cents per mile. driven only 60,000 miles operating cost is 30 cents per mile high low method, what is the estimated fixed cost per year
Answer:
The answer is "$12000".
Explanation:
Calculating the total cost:
when 80,000 miles[tex]=(80,000\times 0.25)=\$20,000[/tex]
when 60,000 miles[tex]=(60,000\times 0.3)=\$18000[/tex]
[tex]\text{Calculating the per mile variable cost} =\frac{[\text{Total cost of highest level-Total cost of lowest level}]}{(Highest \ level-Lowest \ level)}[/tex]
[tex]=\frac{(20,000-18000)}{(80,000-60,000)}\\\\=\frac{(2,000)}{(20,000)}\\\\=\frac{(1,000)}{(10,000)}\\\\=\frac{(1)}{(10)}\\\\=$0.1 / mile[/tex]
So, the total fixed cost:
[tex]=20,000-(80,000\times 0.1)\\\\=20,000-8,000\\\\=\$12,000[/tex]
Assume that you purchase a 6-year, 8% savings certificate for $1,000. If interest is compounded annually, what will be the value of the certificate when it matures?
Answer:
$1,586.87
Explanation:
Rate (I/Y) = 8.00%
Period (N) = 6
Amount (PV) = 1000
PMT = 80
Annual compounding type
Using the MSExcel function to solve for FV.
Future value = FV(Rate, Nper, Pmt, -Pv, 0)
Future value = FV(8%, 6, 80, 1000, 0)
Future value = $1586.87432294
Future value = $1,586.87
So, the value of the certificate when it matures will be $1,586.87.
Each sneaker requires 2 hours of direct labor time. Direct labor wages average $15 per hour. Monthly overhead averages $10 per direct labor hour plus fixed overhead of $4,500. What is the direct labor cost budgeted for September
Answer:
the direct labor cost budgeted is $1,500,000
Explanation:
The computation of the direct labor cost budgeted is given below:
The Direct labor budget for September is
= September production × required no of hours × direct labor wage per hour
= 50,000 × 2hour × $15
= $1,500,000
hence, the direct labor cost budgeted is $1,500,000
Lay Perfect Pillow Company sells specialty pillows and accessories to customers. Its fiscal year ends on December 31. The following transactions occurred in the current year:
Purchased $250,000 of new pillow inventory; paid $90,000 in cash and owed the rest on account.
Paid employees $180,300 in wages for work during the year; an additional $3,700 for the current year's wages will be paid in January of the next year.
Sold pillows to customers for $750,000; received $500,000 in cash and customers owed the rest on account. The cost of the pillow inventory to Lay Perfect Pillow was $485,000.
Paid $17,200 cash for utilities for the year.
Received $70,000 from customers as deposits on orders of new pillows to be sold to the customers in January of the next year.
Received a $19,130 utilities bill for December of the current year that will be paid in January of the next year.
Complete the following statements
Cash Basis Income Statement Accrual Basis Income Statement
Statement Statement
Revenues Revenues
Cash Sales Sales to Customers
Customer Deposits
Expenses Expenses
Inventory Purchase Cost of Sales
Wages Paid Wages expense
Utilities paid Utilities expense
Net Income Net Income
Answer and Explanation:
The preparation of the following statement is
Cash Basis Statement Accrual Basis Statement
Income Statement Income Statement
Revenues Revenues
Cash Sales $500,000 Sales to Customers $750,000
Customer Deposits $70,000
Total $570,000 Total $750,000
Expenses Expenses
Inventory Purchase $90,000 Cost of Sales $485,000
Wages Paid $180,300 Wages expense $184,000
Utilities paid $17,200 Utilities expense $19,130
Total $287,500 Total $688,130
Net Income $282,500 Net Income $61,870
In accounting for a defined benefit pension plan:______________.
A. the expense recognized each period is equal to the cash contribution.
B. an appropriate funding pattern must be established to ensure that enough monies will be available at retirement to meet the benefits promised.
C. the employer's responsibility is simply to make a contribution each year based on the formula established in the plan.
D. the liability is determined based upon known variables that reflect future salary levels promised to employees.
Answer:
C. the employer's responsibility is simply to make a contribution each year based on the formula established in the plan.
Explanation:
A defined benefit pension plan is one that promises an employee that a particular amount of money will be paid to them on retirement. As far as they make contributions based on a formula that takes into consideration age, tenure, and earning history.
So the main responsibility of the employee is to simply make a contribution each year based on the formula established in the plan.
The benefit to be gained remains defined.
On the other hand a defined contribution plan is one that is dependent on the amount that is being contributed by the employee.
Benefits to be paid out will depend on the amount collected before retirement.
Kahn Performance Nutrition produces a protein shake that contains whey protein as one of its ingredients. The whey protein (materials) standards for each batch of protein shake produced are 12 pounds of whey protein at a standard cost of $3 per pound. During July, Kahn Performance Nutrition purchased and used 54,000 pounds of whey protein at a total of $170,000 to make a total of 4,300 batches of protein shake. What is the materials quantity variance for whey protein in July?
Answer:
The correct answer is "-$7200 (Unfavorable)".
Explanation:
Given:
Actual quantity,
= 54000 pounds
Standard price,
= $3 per pound
Standard quantity,
= [tex]4300\times 12[/tex]
= [tex]51600 \ pounds[/tex]
As we know,
⇒ [tex]Material \ quantity \ variance=(Standard \ quantity-Actual \ quantity)\times Standard \ price[/tex]By substituting the values, we get
⇒ [tex]=(51600-54000)\times 3[/tex]
⇒ [tex]=(-2400)\times 3[/tex]
⇒ [tex]=-7200 \ (Unfavorable)[/tex]
assuming the hiking shoes division of the all about shoes corporation had the following results last year managements target rate of return 10% and the weighted average cost of capital is 30%. its effective rac rate is 25% what is the divisions return on investment roi
Answer:
116.67%
Explanation:
Note: Complete question is attached as picture below
Capital Turnover = Sales / Total Assets
Capital Turnover = $7,000,000 / $1,500,000
Capital Turnover = 4.67
Sales Margin = Operating Income / Sales
Sales Margin = $1,750,000/$7,000,000
Sales Margin = 0.25
Sales Margin = 25%
Division Rate of Investment = Capital Turnover * Sales Margin
Division Rate of Investment = 4.67 * 25%
Division Rate of Investment = 116.67%
If a loan is made at an interest rate higher than that allowed by state law, the lender is guilty of _______, which is defined as charging interest higher than the law permits.
Answer:
Usury.
Explanation:
A loan can be defined as an amount of money that is being borrowed from a lender and it is expected to be paid back at an agreed date with interest.
Generally, the financial institution such as a bank lending out the sum of money usually requires that borrower provides a collateral which would be taken over in the event that the borrower defaults (fails) in the repayment of the loan.
However, if a loan is given to a borrower at an interest rate higher than that allowed by an established state law, the lender is said to be guilty of usury, which typically involves the act of charging interest higher than the law permits.
Crane Company makes and sells umbrellas. The company is in the process of preparing its Selling and Administrative Expense Budget for the last half of the year. The following budget data are available: Variable Cost Per Unit Sold Monthly Fixed Cost Sales commissions $0.60 $ 4000 Shipping 1.20 Advertising 0.30 Executive salaries 30000 Depreciation on office equipment 7000 Other 0.35 18000 Expenses are paid in the month incurred. If the company has budgeted to sell 6000 umbrellas in October, how much is the total budgeted variable selling and administrative expenses for October?
Answer:
$14,700
Explanation:
Calculation to determine how much is the total budgeted variable selling and administrative expenses for October
Using this formula
Total budget variable selling and administrative =(Sales commissions+Shipping+Advertising+Other)*Budgeted umbrellas
Let plug in the formula
Total budget variable selling and administrative = ($0.60 + 1.20 + 0.30 + 0.35)*6,000
Total budget variable selling and administrative= $2.45*6,000
Total budget variable selling and administrative= $14,700
Therefore the total budgeted variable selling and administrative expenses for October is $14,700
On November 1, 2018, ABC signed a $100,000, 6%, six-month note payable with the amount borrowed plus accrued interest due six months later on May 1, 2019. ABC records the appropriate adjusting entry for the note on December 31, 2018. In recording the payment of the note plus accrued interest at maturity on May 1, 2019, ABC would: __________
Answer:
ABC
In recording the payment of the note plus accrued interest at maturity on May 1, 2019, ABC would: __________
Journal Entries:
May 1, 2019:
Debit Interest Payable $1,000
Debit Interest Expense $2,000
Debit Notes Payable $100,000
Credit Cash $103,000
To record the payment of the note plus accrued interest at maturity.
Explanation:
a) Data and Calculations:
November 1, 2018:
6% 6-month Note Payable = $100,000
December 31, 2018:
Accrued interest = $1,000 ($100,000 * 6% * 2/12) for 2 months
May 1, 2019:
Interest Expense = $2,000 ($100,000 * 6% * 4/12) for 4 months
Transaction Analysis on May 1, 2019:
Interest Payable $1,000 Interest Expense $2,000 6% Notes Payable $100,000 Cash $103,000
The price of strawberries decreases from $4.10 to $2.50 per pound. When this happens, the amount of strawberries sold increases from 550 pounds to 600 pounds. What is the value of the gain in consumer surplus that occurred
Answer:
$80
Explanation:
Given that the value of the gain in consumer surplus is the value emanating from the purchase made at price less than the price the consumer is willing to pay. The value of consumer surplus rises as the price of a good falls and falls as the price of a good rises.
Hence, in this case, the price of strawberries decreases from $4.10 to $2.50 per pound. We have a value surplus of $1.6 per pound.
However, since the amount of strawberries sold increases from 550 pounds to 600 pounds we have a consumer surplus of 50 pounds.
Therefore, the total value of the gain in consumer surplus that occurred is $1.6 × 50 = $80.
Hence, the correct answer is $80
Coronado Industries has the following costs when producing 100000 units: Variable costs $600000 Fixed costs 900000 An outside supplier has offered to make the item at $4.50 a unit. If the decision is made to purchase the item outside, current production facilities could be leased to another company for $178000. The net increase (decrease) in the net income of accepting the supplier’s offer is
Answer:
Particulars Amount
Saving in variable costs $600,000
Add: Income from lease $178,000
Less: Purchase price (100000*$4.50) ($450,000)
Increase (Decrease) in net income $328,000
Thus, net income would increase by $628,000.
Babble, Inc., buys 405 blank cassette tapes per month for use in producing foreign language courseware. The ordering cost is $15.00. Holding cost is $0.25 per cassette per year. a. How many tapes should Babble order at a time?
Answer:
The appropriate solution is "764".
Explanation:
Given:
Demand per month,
D = 405
or,
= [tex]405\times 12[/tex]
= [tex]4860[/tex]
Ordering cost,
S = $15
Holding cost,
H = $0.25
As we know,
⇒ [tex]EOQ=\sqrt{\frac{2DS}{H} }[/tex]
⇒ [tex]=\sqrt{\frac{2\times 4860\times 15}{0.25} }[/tex]
⇒ [tex]=\sqrt{\frac{145800}{0.25} }[/tex]
⇒ [tex]=\sqrt{583200}[/tex]
⇒ [tex]=763.67[/tex]
or,
⇒ [tex]=764[/tex]
Supposed you have had 10 apples. You gave 4 apples to your friend for Christmas. What portion of the initial amount did you give away? (use similar formatting to the dollar amount, strictly decimals, no other signs or characters)
Answer:
The portion of the initial amount that was given away is:
= 0.40
Explanation:
a) Data and Calculations:
Number of apples available = 10
Number of those apples given to a friend for Christmas = 4
The portion given away = 4/10 = 0.4
This represents 40% of the whole.
b) The portion given away to the friend for Christmas is a proportion of the whole. In this case, it represents just 40% of the 10 apples. This means that only 60% or 0.60 of the original apples are still available or on hand because 40% had been given away.
The technical and socio-cultural dimensions of project management are two sides of the same coin. Explain
Indeed, the technical and socio-cultural dimensions of project management are two sides of the same coin. This is so because the project management is in charge of administering and managing the human and material resources of a specific project.
Thus, it must organize not only the resources but also the members of the company who are in charge of exploiting those resources and maximizing results.
Therefore, just as a technical face is required to organize resources, a socio-cultural and human approach is required that allows a better functioning of the human resources of the company.
Learn more about project management in https://brainly.com/question/22590420
Nash Company sold 10,800 Super-Spreaders on December 31, 2020, at a total price of $1,015,200, with a warranty guarantee that the product was free of any defects. The cost of the spreaders sold is $561,600. The assurance warranties extend for a 2-year period and are estimated to cost $43,400. Nash also sold extended warranties (service-type warranties) related to 2,100 spreaders for 2 years beyond the 2-year period for $12,600. Given this information, determine the amounts to report for the following at December 31, 2020: sales revenue, warranty expense, unearned warranty revenue, warranty liability, and cash.
Answer:
Amount reported in Income
Particulars Amount
Sales revenue $1,015,200
Warranty expenses $43,400
Amount reported on balance sheet
Particulars Amount
Unearned service revenue $12,600
Cash ($1,015,200 + $12,600) $1,016,460
Warranty liability $43,400
Assume the following sales data for a company: 2018 $980,000 2017 875,000 2016 700,000 If you are conducting a horizontal analysis and using 2016 as the base year, what is the percentage increase in sales from 2016 to 2017
Answer:
25%
Explanation:
The percentage increase in sales from 2016 to 2017:
= Increase in sales / Base year * 100
= (875,000-700,000) / 700,000 * 100
= $175,000/700,000 *100
= 0.25 * 100
= 25%
For most firms, the cost of capital decreases to a low point as the firm ________ debt financing. At some point beyond this optimal level, the cost of capital increases as the amount of debt ________.
Answer:
increases; decreases
Explanation:
In accounting, cost of capital can be regarded as cost of a company's funds which are "debt and equity" . It could also be from an investor's point of view "the required rate of return required on existing securities" of company's portfolio . cost of capital is utilized in
evaluation of new projects of a company. Debt financing which is regarded as one that take place when there is a raise of money by a company through the selling of debt instruments to investors. Debt financing takes place when fixed income products like bonds is sold by a firm. It should be noted that For most firms, the cost of capital decreases to a low point as the firm increases debt financing. At some point beyond this optimal level, the cost of capital increases as the amount of debt decreases
On July 1, 2019, Stacy Company signed a $140,000, one-year, 6 percent note payable. The principal and interest will be paid on June 30, 2020. How much interest expense should be reported on the income statement for the year ended December 31, 2019
Answer:
Stacy Company
The amount of interest expense that should be reported on the income statement for the year ended December 31, 2019 is:
= $4,200.
Explanation:
a) Data and Calculations:
6% Notes Payable = $140,000
Date of issuance = July 1, 2019
Interest rate per annum = 6%
Total interest expense for the one year = $8,400 ($140,000 * 6%)
Interest expense for the half-year = $4,200 ($140,000 * 6% * 1/2)
b) Therefore, the cash payment on June 30, 2020 will amount to $148,400 ($140,000 + $8,400)