How do you make comparisons between an equation and a verbal description?

Answers

Answer 1

Answer:

equtions have mathematical signs and descritions are like riddles and you have to figure out the operation

Step-by-step explanation:

Answer 2

When The equations have mathematical signs and also descriptions are like riddles. Then we have to figure out the operation.

What are Equation and Verbal descriptions?

Equation                                                    Verbal description

                                                                                                                   

y =                                                                 T-shirts are being

1.25x                                                             sold in a store for

                                                                              $5.25 each.

A variable is a missive used to represent a value or unexplored quantity that can modify or vary in an expression or equation.

An utterance is a variety of variables, quantities, and mathematical functions; 4, 8 x, and b + 102 are all expressions.

An equation is an presentation set equal to another expression; a = 4, 1 + 23 = x + 9, and (2 + 3)1 = 2 c. are all equations. 1 3. 6. 1: Formation Processes from Context.

Find more information about Equation and Verbal descriptions here:

https://brainly.com/question/26579359

                                                                   


Related Questions

in Math, a Dilation is a transformation with scale factors such as 12,1/2,5,33 is it true or false?

Answers

True all those numbers are factors

Out of 500 milliliters of hydrochloric acid, 237 milliliters were left after an experiment that used the acid. How much acid was used in the experiment? A. 156 ml B. 189 ml C. 263 ml D. 307 ml

Answers

Answer:

c. 263 ml

Step-by-step explanation:

have a nice day

cya

I don’t know if it’s true or false

Answers

Answer:

false

Step-by-step explanation:

ur teacher is dum

Melissa earns a 2% commission on the first $750 of sales she makes each week. She earns a 3% commission on the amount of her sales that are greater than $750 each week. Melissa earned $37.50 in commissions last week.


Which equations correctly calculate how much money in dollars, x, Melissa made in sales last week?


Select all that apply.


0.02(750)+0.03(750−x)=37.5


0.03(x−750)=37.5−15


15+0.03x−22.5=37.5


0.02(750)+0.03(x−750)=37.5


15−0.03x+22.5=37.5


0.03(750−x)=37.5−15

Answers

The  equations that are correct are:

0.02(750) + 0.03(x - 750) = 37.5

0.03(750 - x) = 37.5 - 15

Given:

Melissa earns a 2% commission on the first $750 of sales.

She earns a 3% commission on greater than $750 each week.

1. Sales up to $750:

Melissa earns a 2% commission on the first $750 of sales.

=0.02(750)

= 15

2. Sales exceeding $750:

Melissa earns a 3% commission on the amount of sales that exceed $750.

0.03(x - 750) = 37.5 - 15

Combining both equations, we have:

0.02(750) + 0.03(x - 750) = 15 + 37.5 - 15

15 + 0.03x - 22.5 = 37.5

0.03x - 7.5 = 37.5

Adding 7.5 to both sides

0.03x = 45

Dividing both sides by 0.03

x = 1500

Therefore, the correct equations that calculate the amount of money Melissa made in sales last week are:

Equation 1: 0.02(750) + 0.03(x - 750) = 37.5

Equation 2: 0.03(750 - x) = 37.5 - 15

Learn more about Equation here:

https://brainly.com/question/29657983

#SPJ6

Please help I’ll give brainliest

Answers

Answer:

$3.29

Step-by-step explanation:

You need to find the unit price by dividing the cost by the amount.

24.33/7.4 = 3.29

Therefore, one pound of ham is $3.29.

Answer:

1. $3.29

2. $4.60

Step-by-step explanation:

Can Somebody SOLVE THIS!!!

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Substitute t = 5.5 into h(t) , that is

h(5.5) = - 16(5.5)² + 128(5.5) = - 484 + 704 = 220 ft → C

f(x)=4x^2 − 10x+2
Find f(−7)

Answers

Answer:

f(-7)=268

Step-by-step explanation:

f(-7)=4x^2 − 10x+2

f(-7)=4(-7)^2-10(-7)+2

f(-7)=4(49)+70+2

f(-7)=196+72

f(-7)=268

Answer:

198

Step-by-step explanation:

4(-7)^2+70+2

196+2=198

what is 4 + 5 square divided by 4​

Answers

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

4 + 5=9

√(9)=3

3 ÷ 4 =  0.75

help me pls and thank you​

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

2.25-2.25 is zero, the others have nothing to do with zero. A is a "distractor", but it ends up being 20.

find the Measure of side C

Answers

Answer:

40

Step-by-step explanation:

26/sin(40 degrees) = 40.4488

Find the exact area of the shaded region

Answers

Don’t understand this kind of math

What is the answer to this question?

What is the volume of this sphere?

Use ​ ≈ 3.14 and round your answer to the nearest hundredth.

Radius = 8 mm

Answers

The answer is 2143.57mm

Raju is painting the walls and ceiling of a room with length, breadth and height of the room are 10m, 5m, 2m respectively. From each can of paint, 10m2 of area is painted. How many cans of paint will he need to paint the room?

Answers

Answer:

10 cans of paint

Step-by-step explanation:

Find the total area of the room

Divide the answer by 10meter squared.

Ayúdenme con estos problemas :(

Answers

En la primera tiñes que poner un tres en la parte de abajo y subir 5 para ariba y as lo mismo con los demás pero con los números que te ensaña espero esto te ayudo

Simplify the expression 6x-9+3x+2 .

Answers

Answer:

9x - 7

Step-by-step explanation:

6x - 9 + 3x + 2

= (6x + 3x) (- 9 + 2)

= 9x - 7

A circle has an area of 64 pi . What is the exact circumference of the circle? Show your work.

Answers

Answer:

C≈28.36

Circle

Solve for circumference

C≈28.36

A Area

64

Using the formulas

A=πr^2

C=2πr

Solving forC

C=2√πA=2·√π·64≈28.35926

Step-by-step explanation:

Hope it is helpful.....

Please help!! I will give brainliest!

Answers

Answer:

Hope this helps you a little

Step-by-step explanatio

its  2nd one (nice pfp jucie wrld is a legend)

help! i'll give out a brainliest! just middle school level. <3!

Answers

Answer:3

Step-by-step explanation:

Answer:

3 hours

Step-by-step explanation:

Helpp I’ll mark you brainlist

Answers

9514 1404 393

Answer:

  an = n + 1

Step-by-step explanation:

This arithmetic sequence has a first term of 2 and a common difference of ...

  3 - 2 = 1

The general term is ...

  an = a1 + d(n-1)

Using a1=2 and d=1, this is ...

  an = 2 +1(n -1)

  an = 2 + n - 1 . . . . . eliminate parentheses

  an = n + 1 . . . . . . . .collect terms

Solve the equation n/10 + 5 =9. The solution is (Type the value of n.)​

Answers

Answer:

40

Step-by-step explanation:

n/10+5=9

n/10=9-5

n/10=4

n=4*10

n=40

Pls help me urgent pls

Answers

Answer:

You can use distance formula,

i. e. underroot (x sub2 - x sub1 )^ 2 - (y sub2 - y sub1 )

where u take first point as x sub1 and x sub2

and,

take second point as y sub1 and y sub2

where,

sub = subscript

Try for urselves and let me know

Hope it helps

Hope it helps ALL THE BEST !!

Lincoln and Hunter work at a dry cleaners ironing shirts. Lincoln can iron 30 shirts
per hour, and Hunter can iron 20 shirts per hour. Lincoln and Hunter worked a
combined 15 hours and ironed 350 shirts. Determine the number of hours Lincoln
worked and the number of hours Hunter worked.

Answers

L=hours Lincoln worked
H=hours Hunter worked

Two unknowns , two equations


30L+20H=350

L+H=15

Solve

L=15-H


30(15-H)+20H=350

450-30H+20H=350

-10H=-100

10H=100

H=10

L=15-10=5

Lincoln worked 10 hours

Hunter worked 5 hours

Check


30*5+20*10=350

150+200=350

350=350

In the month of February I spent 37.45 on coffee and a mug.... How many refills did I get?

8.95 +1.50r= Total

Answers

Answer:

7 refills

Step-by-step explanation:

Answer:

So I'm guessing the original price was 8.95 and each refill was 1.50.

8.95 + 1.50r = 37.45

r = 19

You got 19 refills

143=n-27. PLZ HELP DUE TOMORROW

Answers

Answer:

n=170

Step-by-step explanation:

add 27 to 143

then the equation is n=170

-n= -27 -143
-n= -170


Answer
n=170

HELP 13 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Answers

Answer:

[tex]4^{-8} \\4^{-2}\\4^{8}\\4^2[/tex]

Step-by-step explanation:

For the first few exponents multiply and the rest they add because like terms.

The trick is that when you raise a power to a power you multiply. Otherwise you add if the base value is the same.

The value of(-2 )-5
please help

Answers

Answer: The answer is B.

Step-by-step explanation:

Just multiply -2 five times.

-2 * -2 * -2 * -2 * -2

-2*-2 = 4

-2*-2 * -2 = -8

4 * -8

=  -32

decimal form: .03125

Answer: I think the answer is B.

Daniel wants to do 312 practice problems to prepare for an exam. If he wants to do approximately the same number of problems each day for 36 days, which best describes the number of problems that he needs to do each day?

Answers

Answer: 8/9 questions

Step-by-step explanation: 312/36= 8.6...

The answer depends on if you want to round up or down.

Which statements are true about the graph of f(x) = x sin 1/x?

Answers

Answer:

II and III

THATS IIITTT WHY SO MANY QUESTION!!!???

Jolly Roger Peanut Butter cost $3.59 for a small jar last year. This year the jar costs $4.19. What is the inflation rate, to the nearest tenth percent?

Answers

Answer: 16.7%

I took the k12 unit test

The inflation rate is given by the percentage error and is given by the equation A = 16.71 %

What is Percentage Error?

The difference between an exact value and an approximation to it is the approximation error in a data value. Either an absolute error or a relative error might be used to describe this error.

Percentage error is the difference between the measured value and the true value , as a percentage of the true value

Percentage Error = [ ( | Measured Value - True Value | ) / True Value ]x 100

Given data ,

Let the inflation rate of percentage error be represented as A

Let the cost of the Jolly Peanut butter be = $ 3.59

So , the original cost = $ 3.59

Let the increased rate of Jolly Peanut butter be = $ 4.19

So , the increased rate = $ 4.19

Now , the inflation rate is given by the equation

Percentage Error = [ ( | Measured Value - True Value | ) / True Value ]x 100

Substituting the values in the equation , we get

Inflation rate A = ( ( 4.19 - 3.59 ) / 3.59 ) x 100

On simplifying the equation , we get

Inflation rate A = ( 0.6 / 3.59 ) x 100

Inflation rate A = 0.16713 x 100

Inflation rate A = 16.71 %

Therefore , the value of A is 16.71 %

Hence , the inflation rate is 16.71 %

To learn more about percentage error click :

https://brainly.com/question/28746643

#SPJ5

EY YO I NEED HELP 24x5

Who wants to talk lol

Answers

Answer:

THE ANSWER IS 120

Step-by-step explanation:

AND SURE LETS TALKK

Answer:

24 × 5 is equal to 120

hi hi hi hi

:) :) :) :) :) :) :) :) :)

Other Questions
28. What substance is a liquid at 4000 C?carbonphosphorusxenonarsenicnitrogen Find the domain and range for f(x)=pi cos(x) 4. An egg is thrown horizontally off the roof that is 60 meters high, with an initial velocity of6.5m/s. How long does it take to hit the ground? How far does it go in the x direction? HELPPPPPPPPP PLZZThe Delian League required each member city-state to give ___________ to the Athenians in exchange for protection from future threats or attacks. This allowed Athens to build up their navy and create elaborate architecture. (W3.1.8)Question 18 options:soldiersfoodtaxestheir children what point of view is What happens to a dream deferred written in ELEVEN will rachel be happy at her birthday party? tell me why or why not Can someone write me aan essay about the seventh manShould the seventh man forgive him self for what happened? 3. What are the factors in the expression 4(5 + x)? Kim's bedroom is 13 feet long and 11 feet wide how big is her room find the number that makes the ratio equivalent to 6:15 Which is the most accurate and precise replacement for the underlined word? 9. A group of 14 friends went to a basketball game and paid a total of $70 for their admission tickets. They received a discount of $2 off the original price (p) of each ticket. What is the value of p? Which of these statements describes Homer, the man who composed the Odyssey?He lived in Greece during the Renaissance period.Much is known about his life, and he is the subject of many volumes of books.He was worshiped as a god by the ancient Greeks.He was blind and composed his poems orally.Homer was a recluse and a misanthrope. Someone plz help me I will give brainliest!! please urgent please help The current flow in the light bulb is 0.5Aa.Calculate the amount of electric charge that flow through the bulb in 2 hourb.If one election carries a charge 1.6 x 10-14 c Find the number of election through the bulb in 2 hour? How does JFK use language to persuade his audience that he is right? Those who came before us made certain that this country rode the first waves of the industrial revolution, and the first waves of modern invention, and the first wave of unclear power, and this generation does not intend to founder in the backwash of the coming age of space. We mean to be a part of it-we mean to lead it. For the eyes of the world now look into space, to the moon and to the planets beyond, and we have vowed that we shall not see it governed by a hostile flag of conquest, but by a banner of freedom and peace. We have vowed that we shall not see space filled with weapons of mass destruction, but with instructions of knowledge and understanding. Full answer The introduction to how Communism affects South, Central, and Southwest Asia? when and how did the earth originate? A cyclist turns a corner with a radius of 50m at a speed of 10m/s. What is the cyclist's acceleration?