9514 1404 393
Answer:
B y-3 = 6(x-8)
Step-by-step explanation:
For point (h, k) and slope m, the point-slope form equation is ...
y -k = m(x -h)
Your point is (8, 3) and your slope is 6, so the equation is ...
y -3 = 6(x -8) . . . . . . . . matches choice B
Can someone please help me you don’t have to do all of it but help thanks
Write the equation of a line
containing the point (-4, 1) and a
slope of -2 in Point-Intercept Form.
Answer:
0
Step-by-step explanation:
The answer is 0 I think
Hope it help
Katia makes crafty using glass jars she can buy a package of 12 jars for nine dollars
Answer:
swer:
Katia bought 60 jars with $45.
Solution:
From Question,
Katia bought a package of 12 jars = $ 9.
So, we need to find that how many jars katia can buy with $45.
12 jars bought for 9 so per 1 jar price can be calculated by dividing 12 by 9
= 1.33
So, 1 jar price is $1.33
From the Question, So for $45 the jar bought is calculated by multiplying price of one jar and 45
1.33 45 = 60.
Hence we can conclude 60 jars bought for $45 by katia for making crafts using glass jars.
Step-by-step explanation:
Elephants can walk 5 kilometers in an hour. If a herd of elephants walks for 8 hours, how far will they have gone?
Answer:
They will have walked 40 kilometers.
Step-by-step explanation:
5 kilometers every hour for 8 hours = 5x8=40
or
Hour Kilometers walked
1 5
2 10
3 15
4 20
5 25
6 30
7 35
8 40
ahh please help!! (•☆•)♡♡♡aa please help me like it would mean the world
What is the answer for these 2 ?
Please help me find the value of X!!!!! Please!!
Answer:
x = 137
Step-by-step explanation:
All quadrilaterals have a sum in angles of 360
We can see the parallel angles are the same
One angle is 43 degrees
The angle to the left (if your looking at the picture right side up) is the same angle
subtract is by 360 because the total degrees is 360
360 - 43 = 317
317 - 43 = 274
Then divide 274 by 2 because the two angles that are remaining are the same degrees
274 divided by 2 = 137
x = 137
HELP I WILL MARK BRAINLIST
Regular Sire (12 ounces)
Cont: $3.19
Family Sire (18 ounces)
Cost: $4.69 What is the unit rate (per ounce) for regular size box of either cereal round to the nearest hundredths place value
Linda had 7/12 bag of dog food, at home. If she went to the store and bought 3 times that, how much did she buy?
EXPLAIN HOW U GOT
Answer:
1 3/4 bags
Step-by-step explanation:
7/12 x 3/1 = 7/4 = 1 3/4
Hope that helps!
Answer:
7/12 times 3 is 1.75 aka 1 3/4 or 7/4
Step-by-step explanation:
AB=____
round your answer to the nearest hundredth
is this a function?......
Answer:
yes it is a polynomial function
I really need help solveing this and I need it fast
What is the value of k in the function f(x) =112 - kx if f(-3) = 121?
Given:
The given function is
[tex]f(x)=112-kx[/tex]
[tex]f(-3)=121[/tex]
To find:
The value of k.
Solution:
We have,
[tex]f(x)=112-kx[/tex]
Putting x=-3, we get
[tex]f(-3)=112-k(-3)[/tex]
[tex]121=112+3k[/tex] [tex][\because f(-3)=121][/tex]
Subtract both sides by 112.
[tex]121-112=3k[/tex]
[tex]9=3k[/tex]
Divide both sides by 3.
[tex]\dfrac{9}{3}=k[/tex]
[tex]3=k[/tex]
Therefore, the value of k is 3.
Reflect line AB over the x- axis.
a would be at (1,-2) and b would be at (5,-4)
1. Think of a x axis as a mirror line
2. So point A is currently two squares away from the mirror line so if your reflecting line AB over the x axis you would have to count two squares downwards to reflect point A over the line so by looking at the graph the precise coordinate of A(reflected) would be (1,-2)
3. Now do the exact same with point B and finally join the points together.
4. Furthermore if this question asked to reflect AB over the y axis all thats different is that you are treating the y axis as the mirror line.
I hope this made sense sorry if I failed to explain it well .
Melissa graphed the equation y = x2 and Dave
graphed the equation y = -3x2 on the same
coordinate grid. What is the relationship
between the graphs that Melissa and Dave
drew?
Answer:
Dave's graph has been reflectes across the x-axis and has a horizontal stretch compared to Melissa's graph.
Step-by-step explanation:
10 ponits
y=4×5+2
solve the equation for y
explain how
Answer:
y=22
Step-by-step explanation:
y=20+2
Which of the situations could be represented with the equation below?
f(x) = 750 (1 + 0.05/4)^4x
You deposit $750 in a savings account that earns 1.05% annual interest compounded yearly.
You deposit $750 in a savings account that earns 5% annual interest compounded quarterly.
You deposit $750 in a savings account with a fixed interest rate of 5%.
You deposit $750 in a saving account compounded semi-annually.
PLEASE HELPPPPP!!!!
Answer:
You deposit $750 in a savings account that earns 5% annual interest compounded quarterly.
Step-by-step explanation:
The '4' in f(x) = 750 (1 + 0.05/4)^4x
indicates compounding 4 times per year, at 5% annual interest
This is "compounded quarterly."
The second answer choice is the correct one:
"You deposit $750 in a savings account that earns 5% annual interest compounded quarterly."
*URGENT* HELP PLEASE
Answer:
No.
Step-by-step explanation:
All of the values I calculated show that the ball will no be capable of reaching that far for the player to catch the ball.
Claudia went to the concession stand at the baseball game and bought 3 hot dogs and 4 drinks. Her total
came to $18.50. Marco spent $18 for 4 hot dogs and 2 drinks. How much does a hot dog cost at this
concession stand? How much does a drink cost?
Answer: Hot dog = $3.50
Drink = $2.0
Step-by-step explanation:
Let the cost of a hot dog be x
Let the cost of a drink be y.
From the question above, we can form an equation as:
3x + 4y = 18.50 ....... i
4x + 2y = 18 ......... ii
Multiply equation i by 4
Multiply equation ii by 3
12x + 16y = 74 ...... iv
12x + 6y = 54 ...... v
Subtract v from iv
10y = 20
y = 20/10
y = 2
A drink cost $2
From equation ii
4x + 2y = 18
Recall that y = 2
4x + 2(2) = 18
4x + 4 = 18
4x = 18 - 4
4x = 14
x = 14/4
x = 3.5
A hot dog ost $3.50
8.7w-3=5.5w+3.4
Please solve
Answer:
w=2
Step-by-step explanation:
8.7w-3=5.5w+3.4
-5.5w -5.5w
3.2w-3= 3.4
+3 3
3.2w= 6.4
w=2
Can someone plz help me.?
What is the volume of this cone? Use the formula V=13πr2h to solve the problem. Leave the answer in form of π.
Answer:
V=1/3πr^2h
π=1/3r^2hV
CAN SOMEBODY HELP
'Five less than one-fourth of a number'
Answer:
1/8,1/16,1/18,1/20
Step-by-step explanation:
Answer:
4 3/4
Step-by-step explanation:
= 5 - 1/4
= 4 4/4 - 1/4
=4 3/4
help pleaseee
will name the brainliest
Answer:
2m^4
Step-by-step explanation:
step by step explaination
2x + 4 < 8
Answer:
X<2
Step-by-step explanation:
2x+4<8
subtract 4 from both sides
2x+4-4<8-4
simplify
2x<4
divide both by 2
2x/2<4/2
x<2
HELP ME PLEASE!!!!!!
the answer is d (the last one) 1/6.
i hope this helps.
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Because their's 3 with 2 shaded in
please help I don’t know 4 and you may have to look very closely
Help with this quistion
Answer:
b
Step-by-step explanation:
What single percentage change is equivalent to a 15% decrease followed by a 16% decrease?