Answer:
She is wrong because each our, she earns 8$. 3 hours would give her $24 and another half-hour would give her 4 more dollars which would bring her to $28
Step-by-step explanation:
I need help with this...
Answer:
the answer is X=4
Step-by-step explanation:
if you add four as x you'll have to get six and six times five = 30
=P
Answer:
5x+2(5)=30 so 5x+10=30 so x=4
Step-by-step explanation:
A 3-pack of light bulbs costs $3.45. A 4-pack of the same light bulbs costs $4.20.
Which pack has better value?
Answer:
The 4-pack light bulbs
Step-by-step explanation:
Price of a light bulb in 3-pack
= 3.45÷3
= $1.15
Price of a light bulb in 4-pack
= 4.20÷4
= $1.05
Enter the ordered pair for point J.
Answer:
-2.5, 1.5
good luck
There are 300 dogs spread around 12 kennels across Texas. If x represents kennels and y represents the number of dogs, what is k, the constant of proportionality?
if a = and b = -1 what is the value of ab -b^2
Answer:
-2
Step-by-step explanation:
To solve you need to replace the variables with their numbers.
3(-1) - (-1^2)
-1 x -1 = -1
3 x (-1) = -3
-3 - (-1) =
-2
Given that the expression “p dollars for every q items” describes a unit price, which statement must be true?
p = 1
p = q
q = 1
pq = 1
Answer:
p=q
Step-by-step explanation:
for example if your paying 2 dollars for every 1 item the ratio would be 2:1