Answer:
do you mean in simplist form?? if so...
Step-by-step explanation:
5/7=5/7
2/6=1/3
Write the system of equations
C + V = 40
4C + 6V = 180
Answer:
c=30
v=10
30+10=40
4*30=120
6*10=60
120+60=180
Please someone help I really need it and please answer if you can give me the answer I will give brainleast just please help me with this
Answer: I tried to use the step by step explanation of your exercise, I hope Otis helping you and have a nice rest of your day :)
A taxi driver charges you $1.50 for the first mile and $.90 for each additional mile. How far could you go for $20.00 if you give the driver a $2.00 tip?
Answer:
You can go 19.33 miles for $20.00 if you give the driver a $2.00 tip.
Step-by-step explanation:
From the information provided, you can say that the total cost of the taxi is equal to the cost of the first mile plus the price for each additional mile for the number of additional miles, which can be expressed as:
c=1.50+0.90(x-1), where
c is the total cost
x is the number of miles
Now, if you want to determine how far you can go for $20 if you give the driver a $2.00 tip, first you have to subtract the tip from the amount you have:
20-2=18
Then, you know that you have $18 for the cost of the taxi and you can replace c with this value and solve for x to find the number of miles:
18=1.50+0.90(x-1)
18-1.50=0.90x-0.90
16.5+0.90=0.90x
17.4=0.90x
x=17.4/0.9
x=19.33
According to this, the answer is that you can go 19.33 miles for $20.00 if you give the driver a $2.00 tip.
Answer:
You can go 19.33 mile
anyone help with this?
helppp pleaseee :)))
Answer:
1)
Y-intercept: -3
Slope: 2
Equation: y = 2x - 3
Step-by-step explanation:
I just answered one since it was only for 5 points. :)
what does BD equal to?
Answer:
Step-by-step explanation:
[tex]tan\theta =16/20\\ \\ \theta=arctan(4/5)\\ \\ tan(90-\theta )=BD/20\\ \\ BD=20tan(90-\theta )\\ \\ BD=20tan(90-arctan(4/5))\\ \\ BD=20[/tex]
Multiply. Express in lowest terms. If you can simplify, what is the GCF you used ? what is 18 x 1/3
Answer:
Question 2 is 6
Step-by-step explanation:
I don’t understand what your asking on if you can simplify what is the GCF
WILL GIVE BRAINLIEST!
Find x given y = 76° in the figure below.
x =
°
Answer:
104°
Step-by-step explanation:
The straight line for [tex]q[/tex] forms an angle of 180°
Therefore,
[tex]x+y=180[/tex]
[tex]x+76=180[/tex]
[tex]x=180-76[/tex]
[tex]x=104[/tex]
Select the correct answer.
What is the least common multiple of the numbers 5, 25, and 15?
A.
25
B.
50
C.
75
D. 100
OE.
125
Answer:
C. 75
Step-by-step explanation:
First, list the multiples of each numbers and stop when you reach the least common multiple (the smallest number the numbers can multiply up to):
5: 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60, 65, 70, 75 . . .
25: 25, 50, 75 . . .
15: 15, 30, 45, 60, 75 . . .
5 times 15 is 75, 25 times 3 is 75, and 15 times 5 is 75. Their LCM is 75.
Graph triangle DEF with vertices D(-5,2), E(1,3), and
F(-4,-3). Then graph the image of the triangle after it
is translated 4 units right and 3 units down.
What are the vertices of triangle D'E'F?
Answer:
i think
E'(5,0)
D'(-1,-1)
F'(0,6)
Can you guys help me with this please it suppose to use the synthetic substitution or the remainder theorem.
Answer:
x=17554456775432209765443
I NEED HELP ON THIS!!!!!
#1 Find the unit price of each and decide which is the better buy. Hint: money divided by the amount
12 lb bag of Piper’s pepperoni pieces for $4.99
18 lb bag of Nora’s nummy nuggets for $6.20
#2 Write an integer that represents “a deposit of $65”. \
#3 if you answer correctly I will give you 5 stars!
Brian has $12 and he makes $9 per hour washing cars. This can be represented as: y = 9x + 12. What does the slope represent? *
Marcy is making cookies. For each batch of dough, she needs 23 cup of sugar. How much sugar will she use if she makes 6 batches of cookies?
Answer:
138 cups of sugar
Step-by-step explanation:
23 cups for 1 batch times 6 batches equals 138.
23*6=138
help asap i need to know if the property is a b c or d
Answer:
B
Step-by-step explanation:
In steps 1 and 2 there is only addition occuring to both sides of the equation.
please helpppp meeee?????!!!!
Answer:
it 2,5
Step-by-step explanation:
The exchange at a post office is £1 =€1.17
How many euros would you get for £280
Answer:
327.6 Euros
Step-by-step explanation:
The exchange rate is 1 = 1.17 so to find euros multiply the total pounds by 1.17
280 * 1.17 =
327.6
help please!! it’s due today and this is the one answer i still need!! (view picture)
Answer: q=0.3p-2
Well everytime P goes up by one then Q goes up by positive 0.3
Solving each equation:
6(-6x+3)=5(1-7x)
Answer x=-2.6
Step-by-step explanation:
6(-6x+3)=5(1-7x)
-36x+18=5-35x
-36x+13=-35x
-5x=13
13/ -5x
x=-2.6
Which expression is equivalent to 8x-12y+32?
Answer:
i had the same question, it's "C"
Step-by-step explanation:
Answer:16(0.5x-0.75y+2)
Step-by-step explanation:
how do i solve 7x^{2} +11y^{2} =40
Answer:
Step-by-step explanation:
There is no solution as you have two variables and only one equation. The best you can do is solve for one variable as a function of the other.
[tex]7x^2+11y^2=40\\ \\ 11y^2=40-7x^2\\ \\ y^2=\frac{40-7x^2}{11}\\ \\ y=\sqrt{\frac{40-7x^2}{11}}[/tex]
389 / 106
Round off to the nearest whole number
Answer:
4
Step-by-step explanation:
389 / 106 = 3.66981132
Since 6 is more than 4, we round up, so 3 ---> 4
Hope that helps!
-Sabrina
10. A soccer team is having a fundraiser by selling raffle tickets. Each ticket costs $2. For every 3 tickets
purchased, there is a $1. Discount. Which table displays the total price for the number of tickets
purchased?
Answer:
B
Step-by-step explanation:
2 over 3 tickets subtract the 1 dollar discount
The answer is B.
I hope this helped! And I might be wrong, just saying lol
I don't think I am though...
Christian’s lunch costs $1.75. He bought lunch 8 days in a row. How much money did Christian spend on lunch?
Answer:
14
Step-by-step explanation:
Just multiply 1.75 by 8.
Answer:
$14
Step-by-step explanation:
$1.75 · 8 = $14
please help i will give brainliest, thanks
Answer:
2x-2 -2 is the y intercept and the 2x is the rate of change its easy lol
Step-by-step explanation:
Answer:
a
Step-by-step explanation:
DB is a perpendicular bisector of ADC.
AC = 2x + 20 BC = 4x-2 Solve for x.
Find BC and AC.
Answer:
Step-by-step explanation:
If it costs $100,000 to put on an event for four weeks (28 consecutive nights), how much revenue per night is needed to
make $200,000 profit during this period?
Find the value of x.A.55B.25C.35D.10
Answer:
D hope that help c: yhisj
The equation is P= 6s represents the perimeter P of a regular hexagon with side length s. What is the perimeter of a regular hexagon with side length as 5 mm?
Answer:
30
Step-by-step explanation:
Shawn erned 5 dallors an hour mowing lawns pluse 10 welkly allounce from his parents what minmin number of hours he needs to mow in order to have enuf money to buy 75 dallars par of basketball sheows
Answer:
13 hours
Step-by-step explanation:
Since Shawn mows lawns at a rate of 5 dollars an hour, if he mows for t hours, he earns 5t dollars. Also, he gets 10 dollars weekly allowance from his parents. Thus, the total amount he earns per week is thus 10 + 5t.
Since he needs to earn enough to buy 75 dollars pair of basketball shoes, the amount he earns must equal the price of the shoes. So,
10 + 5t = 75
We now solve for t to find the amount of hours if takes him to earn enough to buy the shoes.
So,
10 + 5t = 75
Subtracting 10 from both sides, we have
10 - 10 + 5t = 75 - 10
5t = 65
dividing both sides by 5, we have
t = 65/5
t = 13 hours
So, it takes Shawn 13 hours to earn enough to buy the shoes.