Answer:
The store for b should be $11
Step-by-step explanation:
I would find A for you too but there is no graph! But for example the slope formula is (y2-y1)/(x2-x1)! You would take any big y number and use it as your y2 go up one use it as your y1 subtract it that’s your numerator. Next take your big x2 across from your y2 and then use the one across from y1 and subtract those that’s your denominator!
Han wears a hat to school every 4th day and a jacket every 6th day. What will be the first day that Han wears a hat and a jacket on the same day?
Answer:
He will wear a hat and jacket on the 12th day
Step-by-step explanation:
Answer:
The 24th day
Step-by-step explanation:
6 and 4 are multiples of each other. We would need to find the day that they both have the same number like below.
4 , 8 , 12 , 16 , 20 , 24
6 , 12 , 18 , 24
Han would wear a hat and jacket to school on the 24th day.
©Write your own problem about money or elevation that uses a number and its opposite Solve the problem Then explain what 0 means in your problem. Solve the problem. Then explain what zero means in your problem©
Answer:
Problem: Ever week James get paid $250 before taxes but after taxes he get a total of $200. If james want to save up for a car that cost $10,000 how many months will have to save to reach his goal .
Step-by-step explanation:
There are 300 dogs spread around 12 kennels across Texas. If x represents kennels and y represents the number of dogs, what is k, the constant of proportionality?
heeeeellpppppppppppppppp pls
9514 1404 393
Answer:
8x·x·x·x·x·x
Step-by-step explanation:
Using the rules of exponents, this simplifies to ...
[tex](2x^2)^3 = 2^3x^{2\cdot3}=8x^6=\boxed{8\cdot x\cdot x\cdot x\cdot x\cdot x\cdot x}[/tex]
__
The applicable rules of exponents are ...
(a^b)^c = a^(bc)
(ab)^c = (a^c)(b^c)
Of course, an exponent signifies repeated multiplication.
please help me it's due in an hour! ;-;
The population of Jacobtown is 14,312 and the population of Waltterville is 8,944. What is the combined population of Jacobtown and Waltterville?
Answer:
23,356
Step-by-step explanation:
You have to add 14,312 and 8,944 to get the total population.
What is the next term in the following sequence?
54, -18, 6, ...
2
-3
3
-2
Answer:
i not good at this but i think 2 6 18 54 could be the answer if not im so sorry
Step-by-step explanation:
What is the solution to the problem below
I need help with this...
Answer:
the answer is X=4
Step-by-step explanation:
if you add four as x you'll have to get six and six times five = 30
=P
Answer:
5x+2(5)=30 so 5x+10=30 so x=4
Step-by-step explanation:
Enter the ordered pair for point J.
Answer:
-2.5, 1.5
good luck
if a = and b = -1 what is the value of ab -b^2
Answer:
-2
Step-by-step explanation:
To solve you need to replace the variables with their numbers.
3(-1) - (-1^2)
-1 x -1 = -1
3 x (-1) = -3
-3 - (-1) =
-2
Given that the expression “p dollars for every q items” describes a unit price, which statement must be true?
p = 1
p = q
q = 1
pq = 1
Answer:
p=q
Step-by-step explanation:
for example if your paying 2 dollars for every 1 item the ratio would be 2:1
Consider the function f(x) = 2x^2 - 4x + 9. Evaluate 2f(3) + 3f(-3).
Answer: 147
Step-by-step explanation:
To evaluate 2f(3)+3f(-3), we first need to find the values of f(3) and f(-3). Given f(x), we just plug in x=3, -3 into f(x).
f(3)=2(3)²-4(3)+9 [exponent]
f(3)=2(9)-4(3)+9 [parenthesis]
f(3)=18-12+9 [subtract]
f(3)=6+9 [add]
f(3)=15
Now, we find f(-3).
f(-3)=2(-3)²-4(-3)+9 [exponent]
f(-3)=2(9)-4(-3)+9 [parenthesis]
f(-3)=18+12+9 [add]
f(-3)=30+9 [add]
f(-3)=39
With the values of f(3) and f(-3), we can evaluate the expression.
2(15)+3(39) [multiply]
30+117 [add]
147
Now, we know the value is 147.
Three friends are selling items at a bake sale. May makes $23.25 selling bread. Inez sells gift baskets and makes 100 times as much as May. Carolyn sells pies and makes one tenth of the money Inez makes. How much money does each friend make?
May:
Inez:
Carolyn:
Answer:
May = $23.25 Inez = $2325 Carolyn = $232.50
Step-by-step:
May makes that much because it says it in the problem. Inez makes that much because 23.25 times 100 equals 2325. Finally one tenth of 2325 is 232.5
Answer:
may makes 23.25
inez make 2, 325
Carolyn make 232.5
Step-by-step explanation:
just got correct
A 3-pack of light bulbs costs $3.45. A 4-pack of the same light bulbs costs $4.20.
Which pack has better value?
Answer:
The 4-pack light bulbs
Step-by-step explanation:
Price of a light bulb in 3-pack
= 3.45÷3
= $1.15
Price of a light bulb in 4-pack
= 4.20÷4
= $1.05
HELP ASAP! im really stuck because im dumb and if anyone can help that would be appreciated!
HELPPPP look at image
Answer:
She is wrong because each our, she earns 8$. 3 hours would give her $24 and another half-hour would give her 4 more dollars which would bring her to $28
Step-by-step explanation:
Name a unit of measurement that is about the same size of the weight or mass of 20 staples.
a Yard or meter
b Ton
c Kilogram or pound
d Gram
Answer:
d
Step-by-step explanation:
This is because mas and weight is converted into grams then kilograms and more.
he graph below represents the price of sending video messages using the services of a phone company. What is the constant of proportionality? A graph is shown. The values on the x axis are 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10. The values on the y axis are 0, 24, 48, 72, 96, 120, 144, 168, 192, 216, 240. Points are shown on ordered pairs 0, 0 and 2, 48 and 4, 96 and 6, 144 and 8, 192. These points are connected by a line. The label on the x axis is Video Messages Sent. The label on the y axis is Price in cents. 12 24 46 48
Answer:
24.
Step-by-step explanation:
Basically constant of proportionality is a ratio.
We take two points, we'll take the order pair (2,48)
It will always be y/x so y is 48 and x is 2
48/2 - now we simplify
answer: 24
hope this helps! :))
ILL GIVE YOU BRAINLIEST AND 10 POINTS IF YOU HELP!!!! i asked before but no one asnwered so here we are.
ANYWAYS
write a word problem that can be represented by the expression 14 1/8 divided by 3.
Answer:
Keke read 14 1/8 of a book. And she had to read 3 sections in two months. How many more pages does she have to read?
I hope this helps!!!!