Answer:
i think (0,2)
Step-by-step explanation:
What is the slope-intercept form of the equation of the line that passes through the points (9, 5) and (4, 1)?
Answer:
y=4/5x+-11/5
Step-by-step explanation:
might no be but im sleepy so
Answer:
y=4/5x−11/5
Step-by-step explanation:
Just took the test
6 Which expression below has a coefficient of 3?
A. 5x + 9
B. 2x-3
C. 28? + 3x – 6
gx+4
( IS IT A. B. C. or D.?)
option c is the correct cofficient of 3
x to the 2nd power minus 6 equals 1
Answer:
2.646
Step-by-step explanation:
You have to 6 to the 1 and then take the square root of the number which is seven leaving you with 2.646
Answer:
x = ±√7
Step-by-step explanation:
Symbolically, we have x^2 - 6 = 1, and so x^2 = 7, so that x = ±√7
Solve the simultaneous equations
2x + 4y = 22
2x + 2y = 15
Answer:
1. x= 11+-27
2.x = 7.5 + -1y
Step-by-step explanation:
1. Move all terms containing x to the left, all other terms to the right.
Add '-4y' to each side of the equation.
2x + 4y + -4y = 22 + -4y
Combine like terms: 4y + -4y = 0
2x + 0 = 22 + -4y
2x = 22 + -4y
Divide each side by '2'.
x = 11 + -2y
Simplifying
x = 11 + -2y
2.Move all terms containing x to the left, all other terms to the right.
Add '-2y' to each side of the equation.
2x + 2y + -2y = 15 + -2y
Combine like terms: 2y + -2y = 0
2x + 0 = 15 + -2y
2x = 15 + -2y
Divide each side by '2'.
x = 7.5 + -1y
Simplifying
x = 7.5 + -1y
The perimeter of a rectangle is 48 cm. The length is 3 times as long as the width.
What is the width of the rectangle?
A. 4cm B.6cm C.8cm D.12.cm
7. Customers must spend a minimum of $25 at an
online store to receive free shipping. A customer
ordered 10 tubes of paint and an easel.
- Each tube of paint costs the same amount
- The easel costs $15
possible costs, in dollars, of one tube of paint if the
customer receives free shipping?
Answer:
$1
Step-by-step explanation:
$1×10(the tubes of paint)=$10+$15(the easel)=$25
HELP ASAP PLS TY. I will be giving BRAINLIEST
Answer:
yes,that is right
Step-by-step explanation:
a whole number is 1,2,3,4...
a unit fraction is a fraction in the form 1/x so like 1/2,1/3,1/4,1/5,1/6,1/7,1/8 etc
Can someone help me ?
Answer:
Step-by-step explanation:
Given
let the unknown angle be x then,
with reference angle x
perpendicular(p) = 3
base(b)= 9
now
tan x = p/b
tan x = 3 / 9
tan x = 1 / 3
x = tan ^-1( 1/3)
x = 18.43°
hope it will help u :)
Solve.
6)240
3) 400
40
44
4
22
Clara has five cards.
There is a number on each card.
Two of the numbers are hidden.
(2 points)
The mode of the five numbers is 3. The mean of the five numbers is 5
Work out the two numbers that are hidden
3
?
8
5
?
Answer:
13 and 7
Step-by-step explanation:
solve for x using the correct order operations
12- (3 times 2)^2 + 4 times 3 = x
A x = -60
B x = -12
C x= 48
D x = 12
please help i will give brainliest :))
Answer:
B: x = -12
Step-by-step explanation:
12 - (3 × 2)^2 + 4 × 3
Use PEMDAS, meaning solve what's in the parentheses first (P stands for parentheses)
12 - (6)^2 + 4 × 3
We get 6 because 3 × 2 = 6
Next step is solve any exponents (E for exponents)
12 - 36 + 4 × 3
We get 36 because 6 × 6 = 36 (the exponent was 2 meaning multiply the same number, 6, twice: 6 × 6)
Now we move on to multiplication and division (M for multiplication and D for division)
These are interchangable in that either can go first depending on its location in the equation
However, since there is no division in this problem we automatically skip to multiplication
12 - 36 + 12
We answered 12 because 4 × 3 = 12
Our last steps in PEMDAS are addition and subtraction (A for addition and S for subtraction)
These are also interchangable, but both are apparent in this problem
Now it depends on location
Whichever sign (addition or subtraction) is first in accordance from left to right is where we start first)
Subtraction is first
-24 + 12
Now we add -24 + 12
-12
What is 1,9746 divided by 145.00928
Answer:
136.17059542672028
Step-by-step explanation:
just divide my friend
Basketball Arcade Game
You're buying the basketball arcade game for $4,500.00 with 5% tax. How much
will you pay all together? *
Answer:
$4,725
Step-by-step explanation:
multiply 4,500x0.07=225 add that to 4,500
A biology class examined some flowers in a local meadow. The students saw 88 perennial
flowers and 12 annual flowers. What percentage of the flowers were perennials?
Answer:
88%
Step-by-step explanation:
What is 2 times 4 plus 20 and times 3?
Answer:
84
Step-by-step explanation:
tony and luke share some money in the ratio 3:7. luke recives £20 more than tony , how much do they receive.
Answer:
$ 30. okkkkkkkpkkpkkkpkdodjei
Round the number above to the place where the 3 is located. 5,684.937
Answer:
5684.940
there is your answer
What is the value of tan(60°)?
A
12
30°
B
60°
14
Answer:
the answer is 1.7320508076
Find 3 ratios that are equivalent to the given ratio.
12:14
Help me with this problem?
How much is 2000mg in grams?
Answer:
2 grams
Step-by-step explanation:
A pump moves 70 gallons of water
per minute. How long will it take the
pump to empty a 2,030-gallon tank?
What is the slope of the line (-4,-1) (1,4)
Answer:
1
Step-by-step explanation:
Answer:
ok
Step-by-step explanation:
yes what do you need help with
137 divided by 3,562 pls help meeeee
Answer:
26
Step-by-step explanation:
Answer:
0.039 but u might wanna put the other way around which is 26
A farmer owns a triangular field with a perimeter of 7a + 5b - 4. Which of the following could be side lengths of the field? Select three that apply.
Answer:
Did you get the answer?
Step-by-step explanation:
It costs $100 to manufacture and ship to a vendor a large batch of souvenir hats, but each hat that is in the shipment brings in revenue of $5 to the manufacturer. Write a function rule for the amount of money the manufacturer earns from the shipment of x hats.
Answer:
5x - 100
Step-by-step explanation:
Answer:
P(x) = 5x - 100
Step-by-step explanation:
find the sale price of the item. round to two decimal places in necessary.
Answer:
50.82
Step-by-step explanation:
The granola Summer buys used to cost $6.00 per pound, but it has been marked up 15%. Suppose Summer buys 3.5 pounds of granola. How much more does it cost at the new price than at the old price?
Answer:
the answer would be 3.15
Step-by-step explanation:
select all relations that are functions from the choices below.
Twice the difference of 1 and a number.