Answer:
The evaluated answer to this equation is -482
Step-by-step explanation:
h = 5
g = 10
Plug in your numbers for the equation.
8 - 50(10) + 2(5)
Multiply -50 by 10 and multiply 2 by 5.
8 - 500 + 10
Subtract 8 by -500.
-492 + 10
Add 10 to -492.
-482
Which number sentence is NOT true? A. B. |-3| = -3 C. D. HELP PLEASE ILL GIVE BRAINLIEST!!!
Answer:
it looks like the question is not complete but anything in a bracket like(-3) since tjere is no number in front of it or anything to divide it if the number is alone there is no need for the bracket
Answer:
A
Step-by-step explanation:
The cost for 3.5 pounds of shrimp is $14.63.
Find the unit price in dollars per pound.
If necessary, round your answer to the nearest cent.
Answer:
$4.18 dollars per pound
Step-by-step explanation:
We can find the price in dollars per pound by dividing the cost by the number of pounds:
14.63/3.5 = 4.18
This means the price in dollars per pound is $4.18
A 6 sided die numbered 1 to 6 is rolled . Find the probability that in the roll of the results is an odd number or less than 4
Answer:
4/6 or 66%
Step-by-step explanation:
Odd numbers from 1 to 6 are: 1, 3, 5
Numbers less than 4 are: 1, 2, 3
So there are 4/ 6 possible outcomes.
So the probability is 4/6 or 66%.
Hi, I’m really confused if anyone could help me out that would mean a lot?:)
Hey there! :)
Answer:
a) 32 sticks.
b) 5n + 2 sticks.
Step-by-step explanation:
Solve this by finding the pattern.
Pattern # 1 = 7 sticks.
Pattern #2 = 12 sticks
Pattern #3 = 17 sticks.
We can see an increase of 5 sticks within each. We can use this to write an equation:
f(n) = 7 + 5(n-1)
***Where n is the term number
You can simplify the equation to become:
f(n) = 7 + 5n - 5
f(n) = 5n + 2.
Use this equation to solve for pattern # 6:
f(6) = 7 + 5(n-1)
f(6) = 7 + 5(5)
f(6) = 7 + 25
f(6) = 32.
Solve for the width in the formula for the area of a rectangle.
Use the rewritten formula to find the width of a rectangle with an area of 42 square inches and a length of 16.8 inches.
Answer:
2.5
Step-by-step explanation:
42/16.8=2.5
Answer:
w=A/I
2.5in
Step-by-step explanation:
This is the full answer
Find the cost per ounce of a gold alloy made from 10 oz of pure gold that costs $1288 per ounce and 55 oz of an alloy that costs $900 per ounce. (Round your answer to the nearest cent.)
Answer:
$959.69 per oz
Step-by-step explanation:
A gold alloy is produced from pure gold and alloy.
10 oz of pure gold costs $1,288 per ounce
55 oz of alloy costs $900 per ounce
The first step is to add the cost of both the pure gold and alloy together
= (10 oz × $1288)+(55 oz × $900)
= $12,880+$49,500
= $62,380
Therefore the cost per ounce can be calculated as follows
= $62,380/10 oz + 55 oz
= $62,380/65 oz
= $959.69 per oz.
Hence the cost per ounce of the gold alloy is $959.69 per ounce
There is a list of seven numbers. The average of the first four numbers is 5, and the average of the last four numbers is 8. If the average of all seven numbers is 6 4/7 , find the number common to both sets of four numbers.
Answer:
Number common to both sides=6
Step-by-step explanation:
Average of first four numbers=5
4*5=20
Average of the last four numbers=8
4*8=32
Average of all seven numbers=6 4/7
7*6 4/7
Find the number common to both sets of four numbers
Solution
4*5=20
4*8=32
32+20=52
7 * 6 4/7
=7*46/7
=46
Number common to both sides=52-46
=6
can someone help me plz
Answer:
7 cm
Step-by-step explanation:
The area of a right triangle is given by
A = 1/2 bh
21 = 1/2 y* 6
21 = 3y
Divide each side by 3
21/3 = 3y/3
7 = y
The base is 7 cm
Area formula: A = bh/2
We have a height of 6, a base of y, and a area of 21.
Fill in and solve:
21 = y * 6 / 2
21 = 6y/2
21 = 3y
7 = y
Therefore, the base is 7
Best of Luck!
Can any kind soul help me
Step-by-step explanation:
2.(a) uniform speed = distance/ time
= ( 9×16) / 9
= 16 m/s
(b) 19-10 = 9s
(c) 16×9 = 144m
(d) rate of change of speed
= (v-u)/ t
= ( 7-16)/ 6
= -3/2 m/s²
3.(a) uniform speed = distance/ time
= ( 12×20 ) / 12
= 20 m/s
(b) 22-10 = 12s
(c) (12×20) + 1/2(20+60)(18)
= 240+720
= 960m
(d) acceleration
= (v-u)/ t
= ( 60-20 ) / 18
= 20/9 m/² or 2.22 m/s²
Which diagram shows possible angle measures of a triangle? A triangle has angle lengths 35 degrees, 115 degrees, and 25 degrees. A triangle has angle lengths 32 degrees, 115 degrees, and 33 degrees. A triangle has angle lengths 35 degrees, 120 degrees, and 35 degrees. A triangle has angle lengths 30 degrees, 120 degrees, and 20 degrees.
The diagram that will show possible angle measures of a triangle is. A triangle has angle lengths of 32 degrees, 115 degrees, and 33 degrees.
It should be noted that the sum of the angles that are in a triangle equals 180°. Therefore, in this situation, we'll need to add the values and the one that gives 180° is the right answer.
Therefore, when a triangle has angle lengths 32 degrees, 115 degrees, and 33 degrees, the sum will be:
= 32 + 115 + 33
= 180°
Read related link on:
https://brainly.com/question/16942878
Answer:
Step-by-step explanation:
It's B
Which expression is equivalent to
(4^5/4.4^1/4/4^1/2
Answer:
Which expression is equivalent to ((4^((5)/(4)).4^((1)/(4)))/(4^((1)/(2))))^((1)/(2))?
The Slope of a Line
(8,2) and (5,11)
Calculate the slope of the line
that contains the given points.
Answer:
m = -3
Step-by-step explanation:
Slope Formula: [tex]m = \frac{y2-y1}{x2-x1}[/tex]
Simply plug in our coordinates to find slope:
m = (11 - 2)/(5 - 8)
m = 9/-3
m = -3
What is the solution to -2(8x - 4) < 2x+5
Answer: x>1/6
Step-by-step explanation:
For this problem, you solve it as if it had an equal sign.
-2(8x-4)<2x+5 [distribute -2]
-16x+8<2x+5 [combine like terms by adding and subtracting on both sides]
3<18x [divide both sides by 18]
x>1/6
write the unit digit of denominator of (x+y)*z where x = -4/3 y =1/2 z= -7/5 plz help
Answer:
6
Step-by-step explanation:
(x+y)*z= (-4/3+1/2)*(-7/5)= -5/6* (-7/5)= 35/30=7/6
Denominator is 6.
Will give the brains of me brains and my brains and maby ur brain to u how many brains can i give u if u ask this quetion right?
Answer: 83.6
Step-by-step explanation:
The data shown below is: 81,83,84,85,85. The mean of this data set can be calculated via (81+83+84+85+85)/5=83.6
Hope it helps <3
P.S. brainliest brains?
The data shown below is: 81,83,84,85,85. The mean of this data set can be calculated via (81+83+84+85+85)/5=83.6
A pilot wants to arrive at her destination as soon as possible. Air traffic is busy, so she can take off 10 minutes later than expected and will be able to travel three times faster than expected if she waits. Create an equation to represent her total travel time, including wait time, where x is the number of minutes the flight was expected to take.
Answer:
y = x/3 + 10
Step-by-step explanation:
Let y be the number of minutes the flight takes
She can take off 10 minutes later than expected. She will be able to travel at a speed three times than expected.
Let her expected speed be s, therefore, she can travel at 3s.
x = number of minutes the flight was expected to take.
In terms of distance and speed:
x = d / s ______(1)
where d = total distance traveled
The time for the flight (minus waiting time) is now the division of the distance she traveled and her speed, i.e.:
t = d / 3s
From (1):
=> t = x / 3
The time she spent waiting is 10 minutes.
Therefore, the total time that the flight takes (plus waiting time) is:
y = t + 10
=> y = x/3 + 10
Dana has to pay 10% tax on any income above £18,000 per year. Dana is paid £24,000 annually. Calculate the amount of money she receives after tax each month.
Answer:
£21,600
Step-by-step explanation:
First thing I did was turn 10% into a decimal of .10 . I then went ahead to multiply that tax by 24, 000. Once I did that I got 2 400. I then went ahead to subtract that from her paycheck and got the outcome of 21 600.
If Milly has 29924827134702 candies and she gave 928439 to BOB then he gave 1000 back to Milly How much does both Milly and BoB have?
Answer:
"BOB" gave back 1000 that would be 928439 - 1000 = 927439(BOB has)
"BOB" gave back 1000 to Milly.. 29924827134702 + 1000 = 2.9924827(MILLY has)
Step-by-step explanation:
well, first, if "BOB" gave back 1000 that would be 928439 - 1000 = 927439, so "BOB" now has 27439. and now, "BOB" gave back 1000 to Milly sooo now it is 29924827134702 + 1000 = 2.9924827 (e+13) soooo ya thats it
hope this helped LOL
Roger’s father knows that Dial It Up sells data plans at $16 for 2 gigabytes and Ring Ring sells data plans at $9 for 1 gigabyte. Use this information to calculate the ratio of the number of gigabytes to the price in dollars for Dial It Up and Ring Ring.
Answer:
From Dial it, we have plans of $16 per 2 gb.
then the ratio is (number of gb you get):price
in this case:
2:16 or we can reduce it to 1:8
this means that per each Gigabyte, you pay 8 dollars. 1:8
Ring Ring has plans of $9 per 1gb
then the ratio of gb to Dollars is 1:9
And the ratio between the prices of the companies is: 8 to 9 or 8:9
which means that in one company you get one thing for 8, while in the other company you get the same thing for 9.
Answer:
Dial it Up charges $32 for 4 gigabytes, and Ring Ring charges $36 for the same amount of data. The difference of the plan prices is $36 – $32 = $4.
CAN I GET SOME HELP ASAP PLEASE
Answer:
11.2 - B to C12 - B to A8.8 - A to CYou have to multiply all the sides by 4.
B to C = 2.8*4
2.8 * 4 = 11.2
B to A = 3*4
3*4 = 12
A to C = 2.2*4
2.2*4 = 8.8
Hope this helped!
what point lies on y-2=5(x-6)
Answer: (0, -28)
Step-by-step explanation:
Turn this equation into slope-intercept form.
y-2=5x-30
y=5x-28.
Because the y-intercept is -28, the point (0,-28) must be on the line.
Hope it helps <3
At the Souvenir Shop, gemstone souvenirs cost $11.60 for 5. Which proportion can be used to find the cost of just 1 gemstone?
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
$11.60 for $5
1. Find the rate.
$11.60 divided by $5= $2.32
2. 1 gemstone= $2.32
Your anwser should be 1 over $2.32 or $2.32 over 1 depending on how you want it.
Answer:
D) x/11.60= 1/5
Step-by-step explanation:
In rectangle ABCD what are the values of y and z?
A y = 5; z = 55
B y = 5; Z = 5
C y = 35; z = 55
D y = 55; z = 5
Answer:
The answer is option A.
∆BDC is a right angled triangle
Angles in a triangle add up to 180°
That's
z + 35 + 90 = 180°
z = 180 - 35 - 90
z = 55°
Alternate angles are equal
Angle DBC = Angle BDA
That's
35 = 7y
Divide both sides by 7
y = 5
y = 5 z = 55
Hope this helps you
What is the unit rate of each point (10,2.4) (15, 3.6) (17.5, 4.2)
Answer:
0.24
Step-by-step explanation:
Given the points (10,2.4) (15, 3.6) (17.5, 4.2)
The unit rate is the slope of the line joining any of the two points.
Using points (10,2.4) and (15, 3.6)
[tex]Slope, m=\dfrac{3.6-2.4}{15-10} \\=\dfrac{1.2}{5} \\\\=\dfrac{6}{25}[/tex]
=0.24
Using points (10,2.4) and (17.5, 4.2)
[tex]Slope, m=\dfrac{4.2-2.4}{17.5-10} \\=\dfrac{1.8}{7.5} \\\\=\dfrac{6}{25}\\=0.24[/tex]
Therefore, the unit rate for each point is 0.24
between which to whole numbers does the square root of 119 lie?
Answer:
10 and 11
Step-by-step explanation:
[tex]1^2, 2^2, 3^2, 4^2, 5^2, 6^2, 7^2, 8^2, 9^2, 10^2, 11^2\\1, 4, 9, 16, 25, 36,49,64,81,100,121[/tex]
The [tex]\sqrt{119}[/tex] lies between whole number 10 and 11 since it lies between 100-121 which square rooted, is 10 and 11.
Answer:
Between 10 and 11
Step-by-step explanation:
10 squared (10 x 10) is 100 and 11 squared (11 x 11) is 121, the number 119 is between 100 and 121, therefore, the the square root of 119 lies between 10 and 11.
15. An electric can opener is worth 38 dollars when it is new. After each year it is worth half what it was the
previous year. What will its worth be after 4 years? Round your answer to the nearest cent.
$4.19
$4.75
b. $1.19
d. $2.38
a.
c.
Answer: d. $2.38
Step-by-step explanation:
Exponential decay function: [tex]Ab^x[/tex], where A = initial value
x= Time mperiod
b = multiplicative decay rate
As per given, we have
A = 38 dollars
b= 0.5
Amount after x years : [tex]38(0.5)^x[/tex]
Then, at x= 4
Amount after 4 years : [tex]38(0.5)^4=38(0.0625)[/tex]
[tex]=2.375\approx2.38[/tex]
Hence, the worth of electric can opener after 4 years = $2.38.
So, correct option is d. $2.38
Find the height of the cylinder with the volume of 271.4 and a cylinder radius of 6. Round to nearest tenth PLEASE HELP!
Answer:
2.4.
Step-by-step explanation:
the formula of the volume of a cylinder is ; πr²h.
so, we will have to substitute with the formula.
3.14 × 6 × 6 × h = 271.4
113.04h = 271.4
divide both sides by the number next to the unknown, which is 113.04.
you will get 2.4009200........
when u round off to the nearest tenths, you will get 2.4.
The price of a holiday was increased by 11% to £870. What was the price before the increase? Give your answer to the nearest penny.
Answer:
£783.78Step-by-step explanation:
Let the price before be x
Then the price after is:
x + 11% of x = £870x*1.11 = £870x = £870/1.11x = £783.78 rounded to the nearest pennythe diagram shows a 5cm x 5cm x 5cm cube calculate the length of the diagonal AB give your answer correct to 1 decimal place
Answer:
√3 * 5 = 5√3 cm
Step-by-step explanation:
→ ABCDEFGH is a cube.
→ CF = Diagonal of cube.
→ CH = Diagonal of Base Face BCDH.
→ Let the side of Each cube = a.
Than,
in Right ∆CFH, By Pythagoras Theoram, we have,
→ CH² + FH² = CF² --------- Equation (1)
and, Similarly, in Right ∆CDH ,
→ CD² + DH² = CH² ------- Equation (2).
Putting Value of Equation (2) in Equation (1), we get,
→ (CD² + DH²) + FH² = CF²
→ a² + a² + a² = CF²
→ CF² = 3a²
→ CF = √3a .
Hence, we can say That Diagonal of a cube is √3 times of its sides.
__________________
Given:-
Side of cube = 5cm.
So,
→ Diagonal of cube = √3 * 5 = 5√3 cm. (Ans.)
I need help ASAP bsnbssbbsb
Answer:
Option A and C
Step-by-step explanation:
An isosceles triangle have:
=> Two equal angles
=> Two sides with the same length
Answer:
A & C
Step-by-step explanation:
The triangle is an isosceles triangle. The two base angles are equal. Two sides of the triangle are same in length. All the angles in the triangle shown are less than 90 degrees.