Answer: Divide 8 by 20 percent of 8 (2)
Then divide eight by .2
Step-by-step explanation: hope this helps :)
Use the figure to find measures of the numbered angles.
PLEASE HELP ASAP! ILL MARK BRAINLIEST!! A farmer ships 4 times the amount of oranges as tangerines. The farmer ships 8,260 oranges. How many tangerines does he ship? Write an equation then solve.
Answer:
2,065 tangerines
Step-by-step explanation:
4t = 8,260
t = tangerines
hope this helps :)
Answer:
2065
Step-by-step explanation:
You would do something like for every one tangerine there are 4 oranges. The operation you could use would be 8260 ÷ 4 = 2065.
Hope this helps
PLZ HELP MEEEEE ASAP PLZ
Answer:
I think it would be B
Step-by-step explanation:
just write the equation that is represented by the graph please and thank you :)
PLS HELPP :D
Complete this worksheet by typing out all of your work OR taking a picture of the work in your notebook. Make sure you solve equations by showing inverse operations on both sides. Also, check your answer too!
2x+5 = -15
v2- 8 = 3
5 = 6t - 25
-7w + 11 = -10
u-3- 7 = -5
-34 = 2 - 4x
Rocky pays a flat rate of $5 per month plus $0.10 per minute for his long-distance phone plan. He wants his total monthly bill to be less than $20.
Part A
Write an inequality that represents the maximum number of minutes, m, Rocky can talk to stay within his budget.
Answer:
5 - 20/0.10 =
Step-by-step explain
20-5 = 15
15/0.10 = 150
150 = 2h and 30min
so he has to use 2h/30min on the phone
Solve the following problems and create a number line to represent the solution.
Upload a picture of your work.
You can buy 5 items for $10, how much will it cost for 8 items?
Answer:
$16
Step-by-step explanation:
Looking at the Price for 5 Items (10 dollars), That means the Price Per Item Is 2 dollars. Now we know the Cost per Item, We need to multiply the Cost per item by 8 (2*8) making it 16.
Cost of 5 items = $10
Cost of 1 item = 10/5 =2
Cost of 8 items = 8×2=$16
Therefore, the cost of 8 such items would be $16.
hhhhhheeeelp five stars going to first right answer
Help Me Please! I will give you 5 stars if your answer is correct
Answer:
I think it's N
Step-by-step explanation:
I think it's N because it's where the 5 is
705.6 is what percent of 672
What is the volume of the triangular prism in the picture?
(sorry if the picture is blurry)
you will get brainliest if u show work if u can but if u are unable to plz type it with your answer
Answer:
H
Step-by-step explanation:
23 is the number in the middle (median)
19 is the first quartile
24 is the third quartile
PLEASE HELP! I NEED AN ANSWER ASAP!
Name the correct angle using the given picture.
Answer: <6 and <8 are verticle angles
<5 and <8 are alternate interior angles
<2 and <5 are adjacent angles
<3 and <8 are supplementary angles
<7 corresponds to <8
Step-by-step explanation:
Correct me if im wrong
Write the phrase as an expression.
a number c increased by 17
An expression is __?
Step-by-step explanation:
c + 17
is the expression formed .
hope this will be helpful to you.
plz mark my answer as brainlist if you find it useful.
pls help will give brainliest
Answer:
7.5
Step-by-step explanation:
I think I may be wrong but 15/2 equals 7.5
Which algebraic expression represents “a number divided by nine”?
9 + a
9a
StartFraction 9 Over a EndFraction
StartFraction a Over 9 EndFraction
Answer:
D: a/9
hope this helps <3
Please hurry I only have 5 minutes left!! I will mark brainliest answer!!
Amy was gifted $20,000 to use towards her education when she was a young child. the gift was placed in a college savings account that will pay 2.3% simple interest upon withdrawal. Amy's parents placed $20,000 into another college savings account for her that pays 1.7% compounded annually. which account makes the most money and by how much?
A. The compound interest account makes $927.75 more
B. The simple interest account makes $927.75 more.
C. Neither
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Answer:
It is B :3
Step-by-step explanation:
PLZ HELP ME HELP ME AND GET IT RIGHT then ur a god
and dont just post some answer for the points.....
PLZ
Answer:
33
Step-by-step explanation:
Due in 30 min pls help
Answer:
70 students
Step-by-step explanation:
100 × 2 = 100
35 × 2 = 70
giving brainliest for right answer
Answer:
The correct answer would be B: 3 people have not visited the zoo this year.
Step-by-step explanation:
Answer: 3 of them didn’t go to the zoo
Step-by-step explanation: there are three x on 0
The figure is the net for a rectangular prism. What is the surface area of the rectangular prism represented by the net? Enter your answer in the box. in²
If Your Answer Is Right I'll Give You Points...
whats 1,258 divided by 24
Answer:
52
Step-by-step explanation:
The value of the expression is 52(10/24).
What is an expression?An expression is a way of writing a statement with more than two variables or numbers with operations such as addition, subtraction, multiplication, and division.
Example: 2 + 3x + 4y = 7 is an expression.
We have,
1258 ÷ 24
This can be written as,
= 1258 / 24
24 ) 1258 ( 52
1248
10
Now,
= 52(10/24)
Thus,
52(10/24).
Learn more about expressions here:
https://brainly.com/question/3118662
#SPJ5
PLS ANSWER TO GET POINTS
1. A
Answer:
Step-by-step explanation:
Answer:
3520km, 24mph
Step-by-step explanation:
4 x 880km/hr = 3520km
60/40 = 1.5 * 16 = 24mph
giving brainliest to the best answer
Answer:
A
Step-by-step explanation:
pls answer pls question in he picture
Answer:
The answer is C: 168 cm
Step-by-step explanation:
help pls i have a D in math rn i really need help if you could :(
Answer:
If it is talking about the 0 in the center of the graph,it is called the origin
Step-by-step explanation:
It would be great if you answered this question for me! Thanks!
Answer:
V=hpir²
1/2 full
Cylinders This One=(1/2)hpir^2
given
h=250
r=100
so
V=(1/2)(250)pi(100)²
V=125pi10000
V=1250000pi
approx pi=3.141592
V=3926990 cm^3
divide by 1000
3926.99 liters
about 3927 liters
Ingrid needs to paint her bedroom walls. The room is 9ft tall by 12ft wide and 11ft long. It has a door that is 7ft tall by 3.5 ft wide and two windows 3.5 ft by 3.5ft that don’t need paint. How many gallons of paint should Ingrid buy if 1 gallon covers 102 square ft?
A. 2 gallons
B. 3 gallons
C. 4 gallons
D. 5 gallons
E. 6 gallons
Answer: The answer is 4 gallons
Step-by-step explanation: 4 gallons = 2 x (14 + 10) x 8 = 384 sq ft
windows = 2 x 2 x 5 = 20 sq ft
door = 4 x 7 = 28 sq ft
total = 384 - 20 - 28 = 336 sq ft.
336/350 is rounded up to 1 gallon
A shape has 2 pairs of parallel sides and no right angles. What shape is it?
Question 3 options:
Trapezoid
Parallelogram
Square
Rectangle