Gunnar has 20 m of fabric.He needs 4/5 of meter of fabric cushion.How many cushions can he make from fabric?

Answers

Answer 1
He can make 25 cushions
20 divided by 4/5

Related Questions

There are 3 teachers for every 17 students at a school. If
there are 136 students, how many teachers are at the
school?

Answers

Answer:

24

Step-by-step explanation:

the thing is in the picture​

Answers

The answer should be C 20

Use a number line to find the quotient 3/4 divided by 1/8

Answers

Answer:

6

Step-by-step explanation:

The required quotient of 3/4 divided by 1/8 on the number line is 6.

What is a number line?

A number line is defined as the number marked on the line calibrated into an equal number of units. For example -1, 0, 1, and so on.

As mentioned in the question, it is to be determined quotient when a fraction is 3/4 divided by the number 1/8.
When the 3/4 is simply divided by 1/8 we get,
= 3/4 / [1/8]
= 6

On a number line, the given expression shows the addition of the given fraction for the 8 times by itself as,
= 3/4 = 0.75

Now,
on a number line,
= 0.75 + 0.75 + 0.75 + 0.75 + 0.75 + 0.75 + 0.75 + 0.75
= 6

Thus, on the number line, the quotient 3/4 divided by 1/8 is 6.

Learn more about number line here:

brainly.com/question/17683084

#SPJ2

Can someone help me find the scale factor

Answers

Yes! The smaller trapezoid is being turned into the bigger one. Take 10.5 and divide that by 7. This would be 1.5. You can double check your work with 15 divided by 10.

Answer = 1.5

Julie’s mom paid $2.70 for 5 pounds of bananas at Supermart. Mario’s mom paid $2.60
for 4 pounds of Bananas at Market One. Write a division equation for each banana
purchase, and then decide which store had the better banana price.

Answers

Answer:

(Supermart) Equation 1 = $2.70÷5 lb = $0.54 per lb

(Market One) Equation 2 = $2.60÷4 lb = $0.65 per lb

Step-by-step explanation:

Since the unit price of bananas per lb in Supermart is less than the unit price of bananas per lb in Market One, Supermart has the better price.

Banana's rate at Supermart are better as compared to that of Market one.

What is division?

Division is a process of splitting a number into equal parts.

Given is that -

Julie’s mom paid $2.70 for 5 pounds of bananas at Supermart. Mario’s mom paid $2.60 for 4 pounds of Bananas at Market One.

Division equation for Julie's purchase -

5 pounds for $2.7

1 pound for $(2.7/5) = $0.54

Division equation for Mario's purchase -

4 pounds for $2.60

1 pound for $(2.6/4) = $0.65

The banana's rate at Supermart are better as compared to that of Market one.

Therefore, banana's rate at Supermart are better as compared to that of Market one.

To solve more questions on division equation, visit the link below -

https://brainly.com/question/21089310

#SPJ2

Solve:
3 + 2 + 52 × 6 − 3 =

(3 + 2) + 52 × (6 − 3) =
PLEASE HELP FAST ILL GIVE BRAINLIEST

Answers

Answer:

1.  314

2. 161

Step-by-step explanation:

Manni is going to Turkey. The exchange rate is £1 = 4.5203 Lira. He changes £246 to Lira. How many lira will he get to the nearest lira? Please help me as soon as possible! Thank you

Answers

Step-by-step explanation:

hi

The answer is

1111.9938

32 is 9 less than a number

Answers

Answer:

32-9=23

23

Step-by-step explanation:

Answer:

41

Step-by-step explanation:

Find the missing value in the graph below there are two

(0,4)
(1, )
(2,0.64)
(3,2.56)
(4, )

Answers

Answer:

should be the answer to it

Step-by-step explanation:

(2,0.64)


The map above has a scale factor of 1 inch to 557 miles. To the nearest whole mile, what is the distance between New York and San Jose?

Answers

Answer: 2507 miles

Step-by-step explanation: you multiply 557 and 4.5 getting the answer 2506.5 but once you round to the nearest whole it becomes 2507.


At a summer camp, the campers are divided into groups. Each group of 16 campers requires 2 cabins.

​How many cabins are needed for 112 campers?

Answers

Answer:

14 cabins

Step-by-step explanation:

16/2=8 campers per cabin

112/8=14

Hope I helped!

If 1 cm = 200 meters, how many meters is 4.2 cm

Answers

Answer:

0.042

Step-by-step explanation:

Answer:

840

Step-by-step explanation:

1cm=200m

200 × 4.2=x

840=4.2

if f(x) = -5^x -4 and g(x) = -3x - 2 find (f-g)(x).

A. (f-g)(x) = -5^x + 3x -2
B. (f-g)(x) =5^x -3x+2
C. (f-g)(x) = -2x-2
D. (f-g)(x) = -5^x-3x-6

Answers

9514 1404 393

Answer:

  A.  (f-g)(x) = -5^x +3x -2

Step-by-step explanation:

The only terms that can be combined are the constants.

  (f -g)(x) = f(x) -g(x)

  (f -g)(x) = (-5^x -4) -(-3x -2) = -5^x -4 +3x +2

  (f -g)(x) = -5x^4 +3x -2 . . . . . matches A




HELP PLZZ ASAP !!!!! TY PLZZ

Answers

Answer:

<ZXY <YXZ and <X

Step-by-step explanation:

don't forget to put the angle sign. it's the blue button all the way on the left in the picture. I used the less then sign in my answe above.

I need help with this.

Answers

Just separate them into there own boxes, which is 38ft




What is the slope of the line?

Answers

Answer:

this line has a slope of 1.

Step-by-step explanation:

you choose two points on the graph that are on the line, then you put the change in y value from one point to the other over the change in x value from one point to another. simplify

Y = 1x +1 yes sir yes sir this this is correct trust me bro :]

10
B
с
63°
9
A
D
What is the perimeter of ABCD?
perimeter =

Answers

the perimeter is 38 , As you can see each of the sides provided also have another side across from it that’s equal to the length, therefore you you double the size of the sides that were given , and add them two together.

Which equation and solution can be used to solve this problem?

Thirteen less than a number is sixteen.
13 minus n = 16: Add 13 to both sides. The answer is 29.
n + 13 = 16: Subtract 13 from both sides. The answer is 3.
n + 16 = 13: Subtract 13 from both sides. The answer is 3.
n minus 13 = 16: Add 13 to both sides. The answer is 29.

Answers

Answer: its D

Step-by-step explanation: edge 2021

Answer:

D

Step-by-step explanation:

PLEASE HELP ITS URGENT.
what is the value of p?

Answers

Answer:

29

Step-by-step explanation:

p = 3p - 58

58 = 2p

(58/2) = p

p = 29

Answer: P= 8

Step-by-step explanation:

I need points.

Pentagon A'B'C'D' E' is the image of pentagon ABCDE under a dilation with a scale factor of
ID

C
What is the length of segment CD?

Answers

Tfddgddfghfdddxxsxcftedd1

Answer:

4

Step-by-step explanation:

I took a quiz

Hey there Ms or Mr could you please help me out with this problem?

just a heads up this an assignment not a test it's about quadrilaterals/parallelograms.​

Answers

Answer:

you forgot they/them pronouns are important!

Step-by-step explanation:

Every morning, a physical trainer runs 258 miles and walks 12 mile. Which expression could represent the total number of miles the physical trainer runs and walks in 9 days?

Answers

Answer:

after nine days the total will be 2,430 mile

Step-by-step explanation:

258x9=2322

12x9=108

2322+108=2430

(1 - 3i)(2 - 2i)
Need answer and steps

Answers

(1 - 3i)(2 - 2i)

2 - 2i - 6i + 6i²

6i² - 8i + 2

Step-by-step explanation:

=2-2i-6i+6i^2

=2 -8i + 6i^2

(^2 is 6i square)

POSSIBL
Elaine's and Aaron's daily expenses for a recent business trip are shown.
Elaine: $45, $12, $32, $62, $29
Aaron: $26, $91, $36, $57, $61
Which shows the correct mean of the data sets?
Elaine: $50
O
Aaron: $40
Elaine: $40
Aaron: $50
Elaine: $36
O
Aaron: $54 20
Elaine: $18
Aaron: $27.10

Answers

Sarong with 50$ ...

2
Sarah works for a maximum of 40 hours per week. She needs to make at least $400 in order to cover her expenses. Her office job pays
$12 per hour and her babysitting job pays $10 per hour.
Which system of inequalities can be used to determine the number of hours she should spend working in office (x) and the number of
hours she should spend babysitting (/) to cover her expenses?

Answers

Answer:

x + y ≤ 40

10x + 12 y ≥ 400

x ≥ 0

y ≥ 0

Step-by-step explanation:

System of Inequalities

In order to model the situation stated in the problem, we'll call the following variables:

x = number of hours Sarah spends in the office

y = number of hours Sarah spends babysitting

She works for a maximum of 40 hours per week. This condition leads us to the inequality:

x + y ≤ 40

Her office job pays $12 per hour and her babysitting job pays $10 per hour.

She needs to make at least $400 per week in order to cover her expenses, thus:

10x + 12 y ≥ 400

Two obvious conditions could be added to the set of inequalities:

x ≥ 0

y ≥ 0

The system of inequalities is:

x + y ≤ 40

10x + 12 y ≥ 400

x ≥ 0

y ≥ 0

Solve the system by substitution. y= 2x - 4 11-2y=5​

Answers

Answer:

Point Form (in graph) : ( 7 /2 , 3 )

Equation Form: x = 7/ 2 , y = 3

Step-by-step explanation:

Solve for the first variable in one of the equations, then substitute the result into the other equation.

Answer:

( 7 /2 , 3 )

Step-by-step explanation:

A person runs at 35 m/s from a standstill. What is their acceleration after 5 sec?

Answers

Answer:

The acceleration is 7m/s^2

Step-by-step explanation:

Given

[tex]u = 0m/s[/tex] -- Initial Velocity

It is 0 because the person starts from a standstill

[tex]v = 35m/s[/tex] -- final velocity

[tex]t = 5s[/tex] -- time

Required

Determine the acceleration

This is calculated using Newton's first equation of motion

[tex]v = u + at[/tex]

Substitute values for v, u and t

[tex]35 = 0 + a*5[/tex]

[tex]35 = 0 + 5a[/tex]

[tex]35 = 5a[/tex]

Divide both sides  by 5

[tex]\frac{35}{5} = a[/tex]

[tex]7 = a[/tex]

[tex]a = 7[/tex]

Hence, the acceleration is 7m/s^2

Identify a chord that is not a diameter of the circle

Answers

Answer:

i think it is B

Step-by-step explanation:

Answer?????????????????????????????????????????????????????????

Answers

Answer:

C = 60°

Step-by-step explanation:

d=180(n−1)n, “d” represents interior angle and n is the number of sides in the polygon.

So, the value of d or interior angle is 120 degrees. Therefore, the exterior angle of a regular hexagon will be = 180 – 120 = 60 degrees.

PLEASE THANK, RATE AND FOLLOW ME,

AND PLEASE MARK ME AS "BRAINLIEST" ANSWER

HOPE IT HELPS YOU

Express as a trinomial. (2x+6)(2x+8)

Answers

The answer : 4x^2 + 28x + 48

The value of the equation is A = 4x² + 28x + 48

What is an Equation?

Equations are mathematical statements with two algebraic expressions flanking the equals (=) sign on either side.

It demonstrates the equality of the relationship between the expressions printed on the left and right sides.

Coefficients, variables, operators, constants, terms, expressions, and the equal to sign are some of the components of an equation. The "=" sign and terms on both sides must always be present when writing an equation.

Given data ,

Let the equation be represented as A

Now , the value of A is

A = ( 2x + 6 ) ( 2x + 8 )   be equation (1)

Now , on simplifying the equation , we get

A = 2x ( 2x + 8 ) + 6 ( 2x + 8 )

On further simplification , we get

A = 2x ( 2x ) + 2x ( 8 ) + 6 ( 2x ) + 6 ( 8 )

A = 4x² + 16x + 12x + 48

A = 4x² + 28x + 48

Therefore , the value of A is 4x² + 28x + 48

Hence , the equation is A = 4x² + 28x + 48

To learn more about equations click :

https://brainly.com/question/19297665

#SPJ2

Other Questions
Read the following lines and select the appropriate responses. In customer service, the of the staff is an important component. Customer satisfaction primarily depends on factorise xsquared - 9 What was going on in Russia in 1915 how do I get the answer for this? Please answer these 3 I will give brainliest Which phrase best completes the diagram showing the reasons American moved to different lands in the west?California- Gold RushGreat Plains- FarmingSouthwest- ?A. Harvesting lumberB. Cattle ranchingC. Factory workD. Railroad industry By using mutable collagenous tissue, what advantage do Echinoderms have? Oliver, Lily, and Ella are hoping to save money. Oliver thinks saving money in a shoe box in his closet every month is a good idea. He decides to start with $150, and then save $75 each month. Lily was given $4000 from her Great Uncle Merv, and decides to put the money into an account that has a 7% interest rate that is compounded annually. Ella has earned $4500 working at the gas station and decides to put her money in the bank in an account that has a 7.5% interest rate that is compounded continuously. Part 1: Describe the type of equation that models Olivers situation. Create that equation of Olivers situation. Using the equation you created, how muchmoney will be in Olivers account after 2 years? 10 years?1. What is being asked in the problem and what does that mean?2.What do you know and what does it mean? What plan are you going to try?3. Write out your thinking and work.4. Write out your response to the question, explaining your answer and what it means.Describe the type of equation that models Lilys situation. Create that equation of Lilys situation. Using the equation you created, howmuch money will be in Lilys account after 2 years? 10 years?1. What is being asked in the problem and what does that mean?2.What do you know and what does it mean? What plan are you going to try?3. Write out your thinking and work.4. Write out your response to the question, explaining your answer and what it means.Describe the type of equation that models Ellas situation. Create that equation of Ellas situation. Using the equation you created, howmuch money will be in Ellas account after 2 years? 10 years?1. What is being asked in the problem and what does that mean?2.What do you know and what does it mean? What plan are you going to try?3. Write out your thinking and work.4. Write out your response to the question, explaining your answer and what it means.This is for the algebra 2 portfolio, Algebra 2 B Unit 3 Lesson 7: Viruses and Viral Videos Portfolio Plzzzz help Ill give Brianley Y=2/x+4 y=? Find the horizontal asymptote Plssssss help 15 points What are the two main things interest groups do with the government? 23.79 3 in long divison HELPP! A runner charted how long it took her to run certain distances. Here is the information she gathered :At this pace, how far can she run in 64 minutes? if you answer these correctly, then you're a cutey Do you like my tiny motorcycle If 5 cats catch 5 mice in 5 minutes, how long will it take one cat to catch a mouse? Can some do me a huge favor and help me out with this math question. I suck at math. Im better at reading. I would be really grateful Whats the equation help pls. Right answer gets brainlist