Fourteen gallons of water were used by a family on Monday morning. The following morning they used 3/2 of that. How much water did they use on Tuesday morning?

Answers

Answer 1

Answer:

21 gallons

Step-by-step explanation:

if this helps vote brainiest.


Related Questions

Jia has $44,000 in a savings account. The savings collect interest at a 6% annual rate that compounds every year. How much money will be in Jia's account after 2 years?

Answers

Answer:

the answer is ieff = 2% - 3.24%

ieff = - 1.24% = -0.0124

Therefore the money left after 1 year would be:

F = 44,000 * (1 – 0.0124)

F = 43,454.4

So the amount of money lost is:

lost = 44,000 - 43,454.4

lost = $545.6

plz mark me as brainly

Step-by-step explanation:

2dollars and 25Cents 9 times what the Total is

Answers

Answer:

$20.25

Step-by-step explanation:

2.00 +.25=2.25

2.25*9= 20.25

Eight bowls cost $160, but Adrien wants only 5 of them so how much does he have to pay?

Answers

Answer:

$100

Step-by-step explanation:

you have eight bowls so you divide 160 by 8 and you get 20 so each bowl is 20 so 5x20=100

Answer:

100

Step-by-step explanation:

First, calulate the cost of each bowl, so, 160/8=20

Next, calculate how much total it costs, so 20x5, which the answer is $100


During Gabrielle's summer vacation, she ate 20% of her meals in the hotel restaurant.
She ate 4 meals there.
Shade the grid to show the percent of Gabrielle's meals that she ate at the hotel restaurant.
How many total meals did Gabrielle eat on her vacation? You can use your model to help.
meals
Submit
Work it out

Answers

Answer:

Step-by-step explanation: 30%

Please help me solve this

Answers

Answer:

gergvv  

Step-by-step explanation:

rvgfc erbvgcft ebh t

The correct answer is D

The pet has 20 guinea pigs and plans to put a pair of guinea pigs in each cage. If the pet store has 8 cages how many more cages will the pet store need?

Answers

Answer:

2 more cages

Step-by-step explanation:

A pair of guinea pigs means , 2 guinea pigs per cage

If the pet store has 8 cages how many more cages will the pet store need?

For 8 cages

1 cage = 2 guinea pigs

8 cages = x

Cross Multiply

x = 8 × 2 guinea pigs

x = 16 guinea pigs

The pet store has 20 guinea pigs

The amount of guinea pigs left

= 20 - 16

= 4 guinea pigs

2 guinea pigs = 1 cage

4 guinea pigs = x

Cross Multiply.

2x = 4

x = 4/2

x = 2 cages

Therefore, the pet store needs 2 more cages

Plot the ordered pair in a coordinate plane. (-5,-2) on a graph

Answers

Answer:

i need a graph to point out at

Step-by-step explanation:

Solve the proportional
equation below:
x/4 = x-6/3

Answers

PROPORTIONAL EQUATIONExercise

Apply the means-extremes property of proportions: this allows you to cross multiply:

                [tex]\boxed{\mathsf{\dfrac{x}{4} = \dfrac{x - 6}{3}}}[/tex]

[tex]\mathsf{\dfrac{x}{4} \searrow \dfrac{x - 6}{3}}[/tex]      ‏‏‎      ‏‏‎‎      [tex]\mathsf{\dfrac{x}{4} \nearrow \dfrac{x-6}{3}}[/tex]‏‏‎‎

             [tex]\boxed{\mathsf{3x = 4(x - 6)}}[/tex]

Apply the distributive property:

[tex]\mathsf{3x = 4(x-6)}[/tex]

[tex]\mathsf{3x = 4(x) - 4(6)}[/tex]

[tex]\mathsf{3x = 4x - 24}[/tex]

Add 24 to both sides:

[tex]\mathsf{3x + 24 = 4x - 24 + 24}[/tex]

[tex]\mathsf{3x + 24 = 4x}[/tex]

Substract 3x to both sides

[tex]\mathsf{3x - 3x + 24 = 4x - 3x}[/tex]

[tex]\mathsf{24 = 4x - 3x}[/tex]

[tex]\large{\boxed{\mathsf{24 = x}}}[/tex]

‎      ‏‏‎

Answer. The value of x = 24.

‎      ‏‏‎

So for people who did GT testing, what happened after all the test (if u passed them) PLS I REALLY NEED TO KNOWWWWWWWWWWW thx <3

Answers

Answer:

You basically go into GATE programs, and I don't know if this happens to everyone but I basically got extra homework, and the next time I took an online test it got harder. AGAIN, NOT EVERYONE WILL GET THE SAME THING I GOT. My friend from other class said she didn't get extra homework unlike I did.

Step-by-step explanation:

Help can someone in Thai appp PLEASE help me with my last question This

Answers

Answer:

I think its D

Step-by-step explanation:

the angle degree is like, about 45 degrees?

There were 60 multiple-choice questions and he answered 60% of them correctly. How many problems did he get right?

Answers

Answer: 36

Step-by-step explanation:

I'm gonna be honest, I just asked Quickgrade how many i got wrong with 60 questions, for a 60 percent and it said I got 24 wrong... Not sure how the math works... sorry :(

A real estate agent earns 2.4% on the sale of a house priced at $89,950.

How much did she make in commission?

Answers

Answer:

$2158.8

Step-by-step explanation:

x/89,950= 2.4/100

89,950(2.4)= 215880

215880/100 gets you 2158.8. hope this helped

The measure of central angle RST is tt radians.
What is the area of the shaded sector?
O 411 units?
O 8 units?
O 16 units
O 2011 units?

Answers

The area of the shaded sector is [tex]8\pi[/tex] square units

The area of a sector is calculated using:

[tex]A = \frac{\theta}{2}* r^2[/tex]

So, we have:

[tex]A = \frac{\pi}{2}* 4^2[/tex]

Evaluate the exponent

[tex]A = \frac{\pi}{2}* 16[/tex]

Evaluate the quotient

[tex]A = 8\pi[/tex]

Hence, the area of the shaded sector is [tex]8\pi[/tex] square units

Read more about sector areas at:

https://brainly.com/question/22972014

3(x + 8) - 2 = 43 ???​

Answers

Answer:

x = 7

Step-by-step explanation:

3(x + 8) - 2 = 43

3x + 24 - 2 = 43

3x + 22 = 43

      -22   -22

3x = 21

divide by 3

x = 7

How would I find the difference of 7/8 - 1/3 ?

Answers

Answer:

[tex]\frac{13}{24}[/tex]

Step-by-step explanation:

We have two fractions and are being asked to subtract them.

7/8 and 1/3 don't have the same denominator, so to do as so, we need to find the LCM of both denominators, multiply them to that, and do the same for the numerators.

So what is the LCM (Least Common Multiple) of 8 and 3?

24.

Therefore :

[tex]\frac{7 * 3}{8 * 3} - \frac{1*8}{3*8}[/tex]

[tex]\frac{21}{24} - \frac{8}{24}[/tex]

[tex]\frac{13}{24}[/tex]

Answer:

13/24

Step-by-step explanation:

1. Common denominator:

common denominator = 24

multiply bottom and top so from 8 to 24 is 8x3, so multiply by three and what you do to the bottom you do to the top so,

7/8: 8 x 3 = 24 and 7 x 3 = 21 so the new fraction is 21/24.

Do the same to the other fraction: 1/3 multiply top and bottom by 8 because 3 x 8 = 24.

1/3 = 8/24

Now just subtract:

21/24 - 8/24 = 13/24 (There is your answer)

Verify if
x = 5
is a solution to
2x – 7 =13

Answers

Answer:

False, the answer is x = 10

Step-by-step explanation:

Move all terms that don't contain  x  to the right side and solve.

~Hoped this helped~

If x+40=? type your answer below.

Answers

i don’t understand what ur trying to ask

In the figure shown b= c The figure is a sphere if
A
C=a
B)
ca
The center moves down
D)
The center moves right

Plz help ASAP

Answers

No the answer is D is so no can go

Through:(4,0) slope =1/2

Answers

Answer: M = - 2/3

Step-by-step explanation:

Not sure this should be the answer tho

Answer:

M = - 2/3 Not sure.

Step-by-step explanation:

16. A fifteen passenger van is rented for a family vacation. The van rental is $75.00 per day, plus a $160.00 insurance fee. Which equation could be used to find x, the number of days the car be rented if they want to spend exactly $760.00 on the van rental?
A. 75.00 + 160.00x = 760 00
B. 75.00x - 160.00 = 760.00
C. 75.00 - 160.00x = 760.00
D. 75.00x + 160.00 = 760.00​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

D

The angle of depression from an approaching airplane to an aircraft carrier is 52°. If the plane is 700 feet above sea level, how far does it have to fly to reach the carrier?

Answers

sohcahtoa, you can do sin52=700/x, multiply all by x, divide by sin52 so 700/sin52 = about 888.31 feet

The distance that is required to fly to reach the carrier should be considered as the 888.31 feet.

Calculation of the distance;

Since

The angle of depression from an approaching airplane to an aircraft carrier is 52°. And, the plane is 700 feet above sea level

So here we assume the distance be x

So, the following equation should be applied

[tex]sin \ 52=700/x[/tex]

x = 888.31 feet

Hence, The distance that is required to fly to reach the carrier should be considered as the 888.31 feet.

Learn more about distance here: https://brainly.com/question/16616666

What is 36 of 3/9 my little brother needs help

Answers

Answer:

The answer is 12

Step-by-step explanation:

36 divided by 9 = 4

4 x 3 = 12

Hope this helps

Answer:

Probably 12

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{3}{9}[/tex] x 36 is 12.

We can figure this out by dividing 3 by 9 which will result in 0.33333. Multiplying 0.3333 by 36 results in 12.

Please give Brainliest

It costs $19.46 for 2.8 pounds of shrimp. Find the unit price in dollars per pound. If necessary, round your answer to the nearest cent.​

Answers

Answer: $6.95 or $ 7.00

Step-by-step explanation: divide 19.46 by 2.8 and then round your answer remember for rounding 4 or less to round down and 5 or more round up. :)

The unit price of the shrimp is $6.95 per pound.

What is unit rate?

A unit rate means a rate for one of something.

Given that, It costs $19.46 for 2.8 pounds of shrimp.

Unit price = 19.46/2.8 = 6.95

Hence, The unit price of the shrimp is $6.95 per pound.

For more references on unit rate, click;

https://brainly.com/question/13795269

#SPJ2

What is the simplified base for the function f(x) = 2(7272x)?
02
O 3
O 9
O 18

Answers

Answer:

C.9

Step-by-step explanation:

The simplified base for the function given is 9.

What is a function?

A function in math is a rule or expression that defines a relationship between one variable (the input or independent variable) and another variable (the output or dependent variable). A function assigns to each input exactly one output.

Given that, a function f(x) = 2(∛27)²ˣ, we need to find its simplest base,

So,

f(x) = 2(∛27)²ˣ

= 2(3)²ˣ [∵ 3³ = 27, ∴ ∛27 = 3]

= 2(3²)ˣ

= 2(9)ˣ

Hence, the simplified base for the function given is 9.

Learn more about functions, click;

https://brainly.com/question/12431044

#SPJ7

The scale drawing of a 10 foot long minivan has a scale factor 2 inches = 1 foot. how long is the minivan on the scale drawing?

Answers

Answer:

20in

Step-by-step explanation:

[tex]Length = 10*\frac{2in}{1ft} =20in[/tex]

2 inches = 1 foot for the scale factor then you would do 10x2 which equals 20 so the minivan is 20 inches for that scale drawing.

Answer PPLZ i AM STUCK ON IT

Answers

Step-by-step explanation:

We can express the inequality in

- 9p = 40.5

p = 40.5 / - 9

p = -4.5

So Now

p > - 4. 5

h(t) = 4t +1 and g(t) = 2t + 4

Answers

Answer:

(-5,8)x(2,4)

Step-by-step explanation:

Answer:

i dont know what you are asking to find but i got this

Step-by-step explanation:

find h(g(t)): h(2t+4)=8t+17

find g(h(t)): g(4t+1)=8t+6

I need help can someone help please

Answers

What do you need help on? There isn’t a picture or anything.

what is the inverses

Answers

Answer:that = 1 hole

Step-by-step explanation:

Please help, due tomorrow. will give brainlist if correct

Given f(x)=3x^2-2x+k, and the remainder when f(x) is divided by x-3 is 35, then what is the value of k?

Answers

compare the divisor x-3 with x-a which will give a=3 and then use remainder theorem.

Other Questions
Why is there little to no wind in theDoldrums?Low Pressure AreaHigh Pressure Area Which of the following did NOT occur in the event known as the "Boston Massacre?" A. A colonist threw a snowball at the British soldiers. B. The British soldiers opened fire on the colonists. C. Five colonists were killed. D. The British troops surrendered to colonial authority. Who had the power in the New England Colony? what is greenhouse effect The volume of a cube is 216ft^3 what is the length of the side What type of atmospheric pressure is associated with tornadoes,hurricanes, and thunderstorms? What is a common feature of a sequence text structure?organizing paragraphs by timeexplaining how things are alike and differentexplaining how problems are solvedorganizing paragraphs by aspects What ASAP means pls I dont no thats mean " VI. Differentiate between systems SUIwal unu upvii. How a student can use computer to improve academic performance?ters inin a schonool library. The European exploration of the Americas was most directly made possible by ______ and _________. Is y= -x a linear equation Rover A: y= 1.3x - 4Rover B: 3y = 3.9x - 12What conclusion can you make about the system of equations?A. The system has exactly one solution.B. The system has infinitely many solutions.C. The system has no solution. What are the patterns in changing a fraction into a percent? I need this answer as soon as possible thankyou! Did cherish use algebra tiles to correctly represent the product of (x-2)(x-3) Write the percent as a fraction in simplest form and as a decimal: (two answers) 20% of the books Here is a model of the Sun-Earth system Earth's orbit Earth's axis According to the model, what causes daytime and nighttime on Earth? O A. The Sun revolves around Earth. B. Earth revolves around the Sun C. The Sun spins in space.D.Earth spins in space Please hurry...Write a brief summary of the claims on both sides of the argument. Are these strong or weak claims? Make sure to use textual evidence to support your writing. Your answers should be between 4-6 sentences long.Here are the arguments: School garden supporters say that the gardens teach to the whole child. One of the strongest benefits is to social and emotional learning. Research shows that schools with a social and emotional learning program can increase test scores by 11% and positive classroom behavior by 9%.School garden opponents say that the gardens take away from academic time. As other countries test scores are on the rise, Americas test scores continue to lag behind. The only true way to achieve financial success is to be well educated. Opponents say that no one wants gardens banned; they just dont think school is the place for this type of learning. The sum of 3 times the value of x and 2 is equal to 4 less than 5 times the value of x. Witch equation can be used to find the value of x? helppp please Which of the following is a definition of the Progressive Era?A. a period in which some got rich while others stayed poorB. a time of new laws designed to create a more equal societyC. a time of industrialization and urbanization in AmericaD. all of the above giving Brainly to the correct answer.