For what value of k is the expression x^4 + kx^2 + 49 a perfect square?

Answers

Answer 1

Answer:

[tex]k=14[/tex]

Step-by-step explanation:

Completing the square gives

[tex]x^4 + kx^2 + 49\\= (x^2+7)^2 - 14x^2 + kx^2[/tex]

So we have to cancel the latter two terms out for the expression to always become a square (otherwise we are dealing with a square plus something else, which doesn't always result in a square), giving us our answer directly.

Answer 2

Answer:

k=± 14

Step-by-step explanation:

[tex]x^4+kx^2+49\\Disc.=b^2-4ac=k^2-4*1*49\\it ~ is ~a ~ perfect ~ square.\\k^2-196=0\\k^2=196\\k= \pm 14[/tex]


Related Questions

HELP ME PLEASEEEEE PLEASEEEEE

Answers

Answer:

5.46π cm³

Step-by-step explanation:

Volume of sphere= 4/3πr³

= 4/π×(1.6)³ cm³

=5.46π cm³

hope this helped you!

Anna is 11 5/6 years old. Morgan is 1 1/3 years older than Anna and Jane is 1 1/4 years older than Morgan. How old is Jane?

Answers

Answer:

18

Step-by-step explanation:

Find m<YQR pls need grade gud.​

Answers

Answer:

21°

Step-by-step explanation:

We can prove these two triangles congruent by the HL (Hypotenuse-Leg) theorem. Then, we know that m<YQR is congruent to m<PQY. We can then use their given values to form an equation.

5x+6=16x-27

Continue to solve . . .

33 = 11x

x=3

Therefore, we can plug this value of 3 into the expression for the value of m<YQR, and you will get

(16 x 3) - 27, which is equal to 21°.

20 points, help. I have this due in like 20 minutes.

Answers

Answer:

in sequence, -7, 3, 43, -27

Step-by-step explanation:

Indicate below whether the equation in the box is true or false.4/8 = to 6/10​

Answers

Answer:

Not equal. So, false.

Step-by-step explanation:

Just cross multiply

40 and 48

so no, they're are not equal.

Answer:

False

Step-by-step explanation:

You must substitute the (x, y) and check that the POI makes both equations ___.


TRUE because they both check out.


FALSE because they cannot work.

Answers

False because they cannot work

If 4 is a root of the quadratic equation
x² - bx - 22 = 0
a. Find the value of b
b. Find the other root​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

x²-bx-22=0

put x=4

4²-4b-22=0

16-4b-22=0

-4b-6=0

2b+3=0

b=-3/2

x²-3/2x-22=0

2x²-3x-44=0

2x²-11x+8x-44=0

x(2x-11)-4(2x-11)=0

(2x-11)(x-4)

roots are 11/2,4

The required value of the b  is -3/2, and another root of the given equation is  -11/2.

What is simplification?

The process in mathematics to operate and interpret the function to make the function or expression simple or more understandable is called simplifying and the process is called simplification.

Here,
Given expression,
x² - bx - 22 = 0

As we know 4 is the root of the equation,
put 4 in the given expression,
(4)² -b(4) -22 = 0
16 -4b -22 = 0
b = -3/2

x² + 3/2x - 22 = 0
(x - 4)(x + 3/2) = 0

root are,
x = 4 and -11/2

Thus, the required value of the b  is -3/2, and another root of the given equation is  -11/2.

Learn more about simplification here:

https://brainly.com/question/12501526

#SPJ2

A city has a population of 350,000 people, suppose that each year the population grows by 5%. What will the population be
after 14 years?

Answers

Answer:

595,000

Step-by-step explanation:

find 5% of the present population

5/100*350,000 =17,500

there fore the population increases by 17,500 yearly

in 14 yrs time

=(14*17500) + 350,000

=245000+350000

=595000

2. Which equation is equivalent to 2 + 4x = 5 - 3(x + 1)? A. 2 + 4x = 2x - 3 B. 2 + 4% = 5 - 3 -3. C. 6x = 5-(+ 1). D. 2 + 4 = 2/5 1).​

Answers

Answer:

B) 2 + 4x = 5 - 3 - 3x

Step-by-step explanation:

By simplifying JUST the right side and re-arranging them

2 + 4x = 5 - 3(x + 1),

2 + 4x = 5 - 3x -3,

2 + 4x = 5 -3 - 3x

I need this questions done for my class, we went over this but I forgot. Can you guys say the answer and explain so I don’t forget again? Thank you so much!

Answers

1) 2/5 x 3 =?

Since we cannot possibly cancel the denominators, let us multiply 2 and 3.

Answer will become, 6/5.

2) 2/3x3 =?

We can cut 3 and 3.

Answer will become, 2.

3) 2/5 x 3=?

This is a repeated question and the answer remains the same as the 1st question's answer, 6/5.

4) 3/2 x 3=?

We cannot cancel the denominators, let us multiply 2 and 3.

Answer is, 9/2.

1.
Radii of the circles are given below, find their areas.
(1) 28 cm
(2) 10.5 cm (3) 17.5 cm​

Answers

Answer:

i have done the solution calculate yourself

PLEASE HELP
Special Right Triangles and Pythagorean Theorem
1. Find the length of the missing side.Leave your answer in the simplest radical form.
please show work

Answers

Answer:

x = 14

Step-by-step explanation:

15² = x² + 6²

225 = x² + 36

189 = x²

√189 = x

x = 13.7

x = 14

How do you do 20/4 divided by 8/9 and put it in simplest form?

Answers

Answer:

45/8, or 5.625

Step-by-step explanation:

20/4 is simplified to 5/1.

5/1 divided by 8/9

5/1 * 9/8

45/8

simplified to 5.625

Answer:

45/8 or 5 5/6.

Step-by-step explanation:

20/4 / 8/9            We invert the second fraction and multiply:

= 20/4 * 9/8

= 180 / 32

= 45/8

= 5 5/8.

Jenna and Yvonne practice the high jump. Jenna can jump 2 feet. Yvonne can
jump 3 feet. Decide if each equation be used to find how much higher Yvonne
mps then Jenna. Choose Yes or No for each equation.

Answers

Answer:

only 1 and 2 are correct

Step-by-step explanation:

Here, we want to select appropriately

From the question, all we had to do is to make a subtraction; and that is;

3 5/12 -2 2/3

1. 2 8/12 can be reduced to 2 2/3; so the answer here is yes

2. 3 15/36 can be reduced to 3 5/12

and 2 24/36 can also be reduced to 2 2/3; so this is correct also

3. This is wrong

4. This is wrong

Work out the perimeter of a regular octagon with side length 2.6mm

Answers

Answer:

20.8mm

Step-by-step explanation:

We know that an octagon has 8 sides, and since this is a regular octagon we can safely say that all sides are equal.

This means all sides are 2.6mm.

So if we run the calculation:

2.6mm × 8 = 20.8mm (Side Length × Number of Sides = Perimeter)

We have our final answer!

Lainey bought a set of 20 markers for $6
What is the cost of 111 marker?

Answers

Answer:

370

Step-by-step explanation:

First find the unit rate aka price per pencil: 20 divided by 6 equals 3.333

Then find amount for all pencils

3.333 by 111 is 369.963

Then we round up to have a realistic amount of pencils to 370

A local movie theater has an offer that for every seven movies you pay to go see, they will give you free passes for two other movies. If you paid to see 42 movies last year, how many free passes did you receive?

_free passes

A local movie theater has an offer that for every seven movies you pay to go see, they will give you free passes for two other movies. If you paid to see 42 movies last year, how many free passes did you receive?

Answers

Answer: 12

Step-by-step explanation: 42/7 = 6 and you get 2 free passes so 6 x 2 = 12

12

7 movies = 2 free passes
7x6 = 42
6x2 = 12

Add the integers.
-6 + (-4) =( ?
B-2
C 2
D 10

Answers

Answer:

-10

Step-by-step explanation:

The answer is D. Negative equals negative.

Azil runs 6 times four-fifths laps on Monday. Which fraction represents the number of laps that Azil runs on Monday?

Answers

Answer:

24 / 5 laps

Step-by-step explanation:

Fraction of laps run = 4/5 laps

Number of times lap was run = 6

Fraction representing total laps run :

6 * (4/5)

= 24 / 5

Or

24 /5 = 4 4/5 laps

20 POINTS IF YOU GET THIS I NEED HELP

Answers

Answer:

sum=3.2559347

Step-by-step explanation:

product= 2x6x2 798.364

did it on edginuty and got it right

The product of 0.031 and 1,000,000 is
-----------------
because the decimal point in 0.031 moves
-------------places to the right..

Answers

Answer:

31,000 and 6

Step-by-step explanation:

The product of 0.031 and 1,000,000 is 31,000, because the decimal point in 0.031 moves  6 places to the right.

Hope it helps :)

Please mark my answer as the brainliest

Answer:

0.00000003-6

Im doing a chalenge

Please like I need to win

Please Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1111

Answers

The equation will be:

x+12=38

Nathan and Matt plan to paint a house. If Nathan works alone, it will take
10 days. If Matt works alone, it will take 15 days. How many days will it
take to finish the job if they work together?

Answers

Nathan= 1/10 of the job per day

Matt= 1/15 of the job per day

3/30 + 2/30. =5/30

1/(5/30) = 30/5. Or 6 days for both working together.

PLZ PLZ PLZ help 50 points

Answers

Answer:

i think im to late sorry

Step-by-step explanation:

Hey guys please help if I did this question correct if not can you answer it for me I would give you a Brainliest answer if you answer and that is NO JOKE❤​

Answers

Answer:

Hope this helped :D  Because summation means adding both values. So when we add negative integer, it will be more negative and hence resultant value will be smaller than both the integers.

square abcd has an area of 4m^2. square pqrs has an area of 36m^2. What is the similarity ratio of square abcd to square pqrs

Answers

Answer:

1:9

Step-by-step explanation:

Two sides of a triangle have sides 11 and 16. The length of the third side must be greater than
__and less
than
A) 10, 17
B) 4,28
C) 5,27
D) 11,16

Answers

Answer:

c

Step-by-step explanation:

Need help pleaseeeee!!

Answers

Answer: z 1/2

Step-by-step

:) 100%

You can buy a 49 pound bag of flour for nine dollars or you can buy a one pound bag for $.41 compare the per pound cost for the large and small bags

Answers

Answer:

49 pound bag=$.19 per pound

one pound = $.41 per pound

Step-by-step explanation:

49 pound bag for $9

$9/49=$0.1836 per pound

49 pound bag=$.19

one pound = $.41 per pound

What is the value of y?
40°
y +30
A. 1100
B. 10°
C. 55°
D. 850

Answers

The answer is the value of y and the correct answer is c 55…

Answer:

the answer is c or 55

Step-by-step explanation:

good luck on your quiz!

Other Questions
How do weather patterns affect our lives? en una rampa inclinada un ciclista avanza una distancia horizontal de tan solo 77 metros cul es la altura en metros de esa rampa A store in Madison, Wisconsin, advertised an HDTV for $1,224.95.a. What is the sales tax if the combined state and city rate is 6 percent?b. What is the total purchase price? Using the graph, when (in seconds) would you expect the object to have the highest velocity? Explain your answer. a+b=10, c+d=18, a+c=12, b+d= 16. find the value of A,B,C and D? Which characteristics does Gilgamesh display in this passage? Check all that apply.confident speechgreat intelligencerisk-taking behaviorcouragereadiness to embark on a journey The climax of "The Golden Fleece" most likely came at which point in the story? A. Jason's defeat of the dragon.B. In passing through the Clashing Islands.C. in Jason's battle with the fiery bulls.D. the presentation of the golden fleece. equivalent Find the number that makes the ratio equivalent to 1:7. 4: I need help please.I need details paragraph about this Image. Pls help I hate mathA water container in the shape of a rectangular prism has a length of 2 meters, a width of 3/4 meter, and a height of 1/2 meter. If a cubic meter of water costs $1.20, what is the cost to fill the container? Lily begins solving the equation 4(x-1)-x=3(x+5)-11. Her work is shown below. 4(x-1) - x = 3 (x+5)-11 4x 4) x =3x +15 11 3x-4= 3x+4 How can her solution be interpreted? The equation has no solution The equation has one solution: x=0x=0. The equation has infinitely many solutions. The equation has one solution: x=8x=8. HELP ME PLeaseee!!!! For culinary class. Pls helpWhat are the basic ingredients needed to make a basic cupcake (basically plain. A cupcake in wich u get to choose which flavor to make it) Pls helpIts appreciated, and tysm! skippinginsect repellensprayedslathered awayconsoled Can someone help me with this question? x-4 Every day someone complains on how the core system does not work I would like you to suggest three things that you think should be changed to the system why they should be changed and how that part of the system should work Help me find the answer to this please. And also explain how to slove these problems. fill in the blanks to explain ''the new norm plan'' host should use what they have_____ to best manage____ answers: already built, newly restored, rarely used.( for the "host should use what they have)crowds, budgets, materials. ( for " to best mange") By eating 1 egg, 1 cupcake, and 1 slice of pizza, a child consumes 300 mg of cholesterol. If the child eats 3 cupcakes and 4 slices of pizza, he or she takes in 86 mg of cholesterol. By eating 2 eggs and 1 cupcake, a child consumes 566 mg of cholesterol. How much cholesterol is in each item? 1.Write an equation that models the following verbal statement and show/explain how you know your translation is correct.Five less than four times a number is equal to three times the number. 2. Alejandra stayed 3 nights in a hotel for a total of $254.91. If each night was the same price, what did Alejandra pay per night? Show your thinking, use units to label your answer!