Answer:
-7 & 5
Step-by-step explanation:
Answer:
Factors = - 7 and 5
Step-by-step explanation:
- 35
- 1 and 35
- 5 and 7
- 7 and 5
- 35 and 1
35 - 1 = - 34
- 5 + 7 = 2
- 35 + 1 = - 34
- 7 + 5 = - 2
Factors = - 7 and 5
Solve for v.
v +1.6=9.86
what is v?
Answer:
its 8.26
Step-by-step explanation:
you just subtract 9.86 with 1.6 and then you get the answer hope I helped
Help a playa out please ? Correct ans
Answer:
Its A. 35.3°
Step-by-step explanation:
if its wrong let me know so I can see what I did wrong
Can someone pls help me asap !!!!
PLEASE HELP ME IF YOU CAN! please tell me how you got the answer thank you!
Answer:
D) 35.6
Step-by-step explanation:
Use pythagorean theorem
22^2 + 28^2 = 1268
Take square root of 1268, which equals to 35.60898763.
i’ll give brainliest!! please help and answer correctly! plsss answer quick
Answer: 2nd one
Step-by-step explanation:
Answer:
i think it's most likely C
Step-by-step explanation:
a wall doesn't move and nothing is pushing it on the other side.
Please help will mark brainliest
The total cost of the tent is 409.86
------------------------------------------------------
explanation:
230×0.65=149.50
230+149.50=379.50×.08=30.36
379.50+30.36=409.86
(Hope this helps :) )
============================================================
Explanation:
65% = 65/100 = 0.65
65% of 230 = 0.65*230 = 149.50
When applying markup, the store increases the cost by $149.50 to get the retail price of 230+149.50 = 379.50, which is the price the customer sees. This is the price before tax.
As a shortcut, we can say 1.65*230 = 379.50 because 1.65 = 1 + 0.65 = 100% + 65%. So 1.65 effectively means "increase the value by 65%"
Similarly, the multiplier 1.08 means "increase by 8%". The cost after tax would be 1.08*379.50 = 409.86 which is the answer
----------
As an even quicker shortcut, we can do both increases at once to say:
1.65*1.08*230 = 409.86
The order of multiplication doesn't matter. The two multipliers 1.65 and 1.08 can be combined into 1.65*1.08 = 1.782 which represents a 78.2% increase overall. After the mark up and tax are considered, the jump from $230 to $409.86 is 78.2%
We can apply the percent change formula to confirm this
A = old value = 230
B = new value = 409.86
C = percent change
C = [ (B-A)/A ] * 100%
C = [ (409.86-230)/230 ] * 100%
C = 0.782 * 100%
C = 78.2%
So it might be tempting to say 65% + 8% = 73%, but as you can see above, that calculation is not true.
The diameter of a circle is 2 kilometers. What is the circle’s circumference? Use 3.14 for pie.
Answer:
The answer is DEFINITELY 12.56!!!
An account earns simple interest. Find the annual interest rate. Interest = $60 principle = $500 time = 2 years Please help!!
Answer:
A = $560.00
Step-by-step explanation:
I = A - P = $60.00
Formula:
[tex]A = P(1 + rt)[/tex]
First, converting R percent to r a decimal
r = R/100 = 6%/100 = 0.06 per year.
Solving our equation:
A = 500(1 + (0.06 × 2)) = 560
A = $560.00
The total amount accrued on a principal of $500.00 at a rate of 6% per year for 2 years is $560.00.
The small number is a 3 please help
I'M GIVING ETRA POINTS AND BRAINLIEST
The company wants to reduce total expenses to $1,300. What expenses would you cut and by how much?
What impact might your decision have on profit? Explain.
What might happen if the company increases prices 20%? Explain.
If the cost of supplies (inputs) decreases, what might happen to company's profit? Explain.
If the supply of a product goes down, what might happen to the price and sales?
Answer:
Answer in this link
bit / ww.com
The answers of questions given are explained .
What is revenue?Revenue is the money generated from normal business operations, calculated as the average sales price times the number of units sold. It is the top line (or gross income) figure from which costs are subtracted to determine net income. Revenue is also known as sales on the income statement.
Total Revenue = Number of Units Sold X Cost Per Unit
According to the question
a> The company wants to reduce total expenses to $1,300.
Then expenses would i cut is from
Rent expenses as all other expenses are very important but we can try to lower out rent expenses by $1,300.
b>After the decision the impact will be on profit is
It will increase our profit by $1,300 as
Profit = Sales - Expenses
c>if the company increases prices 20%
i.e
If price will be increases then revenue will also increase by 20%
As Total Revenue = Number of Units Sold X Cost Per Unit
Therefore ,
Total Revenue = 356500 * 1.2
= 427800
d> If the cost of supplies (inputs) decreases,
The impact on profit is it will increase
as if cost of supplies decreases that is it will decrease the supplies expenses also which will cost in less expense and higher profit .
e> If the supply of a product goes down,
It will lower the revenue or sales also
as Total Revenue = Number of Units Sold X Cost Per Unit
But if supply of a product goes down and price per unit increase it will maintain the sales or revenue .
Hence, The answers of questions given are explained .
To know more about revenue here:
https://brainly.com/question/8645356
#SPJ2
Find the sales price of the following item.
A camera originally costing $199.99, marked down $18.50.
A$10.81
B$181.49
C$218.49
D$3,699.82
Answer:
B
Step-by-step explanation:
math question, evaluation
Answer:
P = 131 degrees
Step-by-step explanation:
We know that the sum of the interior angles of a triangle is 180 degrees
The exterior angles shown form a straight line with the corresponding interior angle
So the two interior angles can be calculated
The sum of two angles on a straight line is 180 degrees
By subtracting the exterior angles from 180, we can get the two interior angles which we can add to the angle at P to give 180
Thus;
P + (180-162) + (180-149) = 180
P + 18 + 31 = 180
P = 180-31-18
P = 131
A science teacher is arranging her books on a shelf. She has 4 Astronomy books, 3 Biology books, and 2 Chemistry books. How many ways can she arrange these books on the shelf if the books from each subject must be together
Answer:
864 ways
Step-by-step explanation:
4!×3!×2!×3
Correct me if I am wrong
In a survey of 500 voters, 430 said they would vote for the same candidate again. What percent of the voters would vote the same way again?
Answer: 86%
Step-by-step explanation:
Card was bought for 5 dollars. It's has appreciated 5% each year. When will the card be worth 25 dollars?
Answer:
32 years
Step-by-step explanation:
Given data
Principal= $5
Rate= 5%
FInal amount= $25
Time=???
Applying the compound interest formula for time
t= ln(A/P)/r
t= ln(25/5)/0.05
t= ln(5)/0.05
t= 1.60/0.05
t= 35 years
Hence the time is 32 years
-3<=5x+2<=12 can someone answer this please
Inequality Form:
− 1 ≤ x ≤ 2
Interval Notation:
[ − 1 , 2]
Graph:
Answer:
- 1 ≤ x ≤ 2
Step-by-step explanation:
Given
- 3 ≤ 5x + 2 ≤ 12 ( subtract 2 from each interval )
- 5 ≤ 5x ≤ 10 ( divide each interval by 5 )
- 1 ≤ x ≤ 2
If the data represented by the graph is normally distributed, what are the endpoints of the middle 68% of the data?
Answer: -1.8 and 11.4
Step-by-step explanation:
Trust me or don’t lol
Answer:
D. 2.6 and 7
Step-by-step explanation:
Plato course, did the test
PLEASE HELP! ITS DUE IN 2 HOURS, I WILL GIVE BRAINLIEST. PLEASE SHOW ON GRAPH
Answer:
3/4
Step-by-step explanation:
Consider the graph of the function f(x)=10^x. What is the range of function g if g(x)=-2f(x)+1?
A. (-infinity, 1)
B. (-2, infinity)
C. (-infinity, 2)
D. (0, infinity)
Answer:
I don't actually know what the answer is but be free to put in the comments. If wondering i put (-∞,1)
Step-by-step explanation:
can someone tell me if these are functions or not..
Answer:
3. is a functions and 4 isnt
Step-by-step explanation:
Dave and 6 friends went to dinner. They split the bill evenly. The total for the meal was $84. How much did each friend pay
Step-by-step explanation:
Dave + 6 friends = 7 friends in total
84 ÷ 7 = 12
Each friend paid $12
Each of them paid $12 for the Meal.
What is Unitary Method?The unitary technique involves first determining the value of a single unit, followed by the value of the necessary number of units.
For example, Let's say Ram spends 36 Rs. for a dozen (12) bananas.
12 bananas will set you back 36 Rs. 1 banana costs 36 x 12 = 3 Rupees.
As a result, one banana costs three rupees. Let's say we need to calculate the price of 15 bananas.
This may be done as follows: 15 bananas cost 3 rupees each; 15 units cost 45 rupees.
We have,
Dave and 6 friends went to dinner.
Total amount of meal= $84
So, each of them paid
= 84/ 7
= 12
Thus, each of them paid $12.
Learn more about Unitary Method here:
https://brainly.com/question/22056199
#SPJ3
work out the value of N when a=2 and b=3
N = 4a + 6b
Answer:
26
Step-by-step explanation:
N = 4a + 6b
Let a=2 and b=3
N = 4*2 + 6*3
Multiply
N = 8+18
Add
N =26
Answer:
[tex]\huge\boxed{Answer\hookleftarrow}[/tex]
Given,
[tex]a = 2 \\ b = 3[/tex]
So,
[tex]N = 4a + 6b \\ N = 4(2) + 6(3) \\ N = 4 × 2 + 6 × 3 \\ N = 8 + 18 \\ N = 26[/tex]
⎇ The value of N is 26.
PLEASE HELP! ( no random links)
“What is the average age number of the people in your family?” Is this a statistical question or non-statistical?
Answer:
This is a statistical question.
A statistical question arises when you're asked to collect or gather varying data.
Please help me with this one.
Answer: AC/EA = AB/DA
Step-by-step explanation:
The convex polygon below has 6 sides. Find the value of x.
1180
1540
103°
ro
121
130°
Answer:
it is.............1180 :]
Help me hurry pleaseeeeeeeeeeeeee im taking test
THE ANSWER IS C
its asking the percentage of cats that are no more than 7 pounds
10x+18=8x+4 please and thank you
Answer:
x = -7
Step-by-step explanation:
10x + 18 = 8x + 4
take away 4 from both sides
10x + 14 = 8x
take away 10x from both sides
14 = -2x
divide botth sides by -2
x = -7
I thought it was 2 but it’s not one of the answers :3,4,5,or 6 cans?
Answer:
6 cans
Step-by-step explanation:
Answer:
4 cans
Step-by-step explanation:
The total area is 2(L * H) + 2(W * H) or
2(20 * 10) + 2(15 * 10)
= 2*200 + 2*150 = 700 total sq ft.
Since one can covers 350, then 700/350 = 2 cans, BUT they want 2 coats so
double it (2*2=4).
Which expression results in a rational number?
(1) Root 121- Root 21
(2) Root 25 x Root 50
(3) Root 36 / Root 225
(4) 3 Root 5 + 2 Root 5
What is the differentiation of (sin3x-cos4x)(tan6x+sec8x)
Answer:
expanded:
y = sin(4x)*sin(4x)*cos(3x)
need to use the product rule and chain rule
look at individual derivatives, use chain rule
d/dx sin(4x) = 4cos(4x)
d/dx cos(3x) = -3sin(3x)
put it together using product rule
dy/dx = 4cos(4x)*sin(4x)*cos(3x) + 4cos(4x)*sin(4x)*cos(3x) - 3sin(3x)*sin(4x)*sin(4x)
simplify
dy/dx = 8cos(4x)*sin(4x)*cos(3x) - 3sin(3x)*sin2(4x)
answer is A.
Hope it helps friend request me and I'll accept xx:)