Express $7.45 for 2.5 pounds of round steak as a unit rate. Show your work.

Answers

Answer 1

Answer:

unit rate: $7.45/2.5 lbs of steak

--------------------------------

reduced:

7.45 dollars /2.5 pounds

GCF=0.5

7.45/0.5=14.9$

2.5/0.5=5

unit rate:

$14.9/5 pounds

Step-by-step explanation:

Answer 2

Answer:

$14.9/5 pounds

Step-by-step explanation:

unit rate: $7.45/2.5 lbs of steak

--------------------------------

reduced:

7.45 dollars /2.5 pounds

GCF=0.5

7.45/0.5=14.9$

2.5/0.5=5

unit rate:

$14.9/5 pounds

Hope this helps. pls mark as brainiest


Related Questions

Can someone please help me? I just want to know if I got my answers correct!

Answers

Answer:

It dependes on what you put

Step-by-step explanation:

The answer is two thirds

WIll give branliest if answered correctly
3. Alfonso's friend Dani tells Alfonso that her bloodhound, Ol' Sniffy, lived to be 14.


Based on what you know, do you think this was because:


Alfonso didn't use a good estimation method,

Dani doesn't remember Ol' Sniffy's age correctly, or,

Ol' Sniffy lived an unusually long time?

Justify your answer.

Answers

It looks like this question wants you to figure out your answer by looking at the chart to see if it looks reasonable.

The first answer doesn't seem to fit the plot so we know that, that inst right. The second one seems like it could work with the question but we dont have enough info to rule it in or out. The third one seems really off because alot of the dogs on the chart lived to be 14 if they where a good weight.

Answer 2: Dani doesn't remember Ol'Sniffy's age correctly, seem like the best fit.

Hope this helped!

answer
(5.2 + 6.3) - 12 ÷ 2.5

Answers

Answer:

-0.2

Step-by-step explanation:

5.2 + 6.3 = 11.5

11.5 - 12 / 2.5

-0.5 / 2.5

= -0.2

2(m - 7)
(I don't get it and I need the answer please)

Answers

Answer:

2m-14

Step-by-step explanation:

2 (m) - 2 (7)

2m-14. good luck

i need help with this asap

Answers

answer:
the answer is the first one A

Please answer with an explanation tysvm!!!

Answers

Answer:

it is ethern y or z

Step-by-step explanation:

you have to solve it to find out

Answer is Y because if there is 3 friends each can get 2 burgers and there still be one left and then split the last one into thirds and each of the 3 friends gets a third so 2+1/3 and 2&1/3 burgers for each friend

Find the missing angles

Answers

X equals 140. 180-33
answer: 114 degrees

explanation: since it is a straight line, it is 180 degrees. the 33 degrees are reflected to the other angle which makes it 33 + 33 = 66. then you get 180 which you subtract the 66 and end up with 114.

hope this helps :)

Given the expression below, what will the sign of the product be? Justify your answer.
-4 x (-8/9) x 2.78 x 1 ⅓ x (-⅖) x (-6.2) x (-0.2873) x 3 1/11 x A





A. Give a value for A that would result in a positive value for the expression.


B. Give a value for A that would result in a negative value for the expression.

Answers

The answer is A I’m sure of it

PLEASE HELP AND THANK YOU!! I WILL ALSO MARK BRAINLIEST IF THE ANSWER IS CORRECT!!


I am pretty sure it is skewed-left but I just wanted to make sure! I am positive it isn't uniform! and if you could, can you please explain your answer? Thank you for your help!

P.s. also just in case you want to know I am using 'Peak'

Answers

Yes you are right! There is much more balance in the left than in the right!

Answer:

Yes you are right good Job

Step-by-step explanation:

If an airplane travels 250 miles per hour, how far will it travel in 8 hours?

Answers

Answer:

2,000 miles

Step-by-step explanation:

250 x 8 = 2,000

2000 miles because 250 x 8 is 2000

I need help if you don't know the answer please don't answer thank you

Answers

Answer:

1- 8+9x

1- 8+9x

Step-by-step explanation:

Answer and Step-by-step explanation:

A.

We are told Thuy has 3 times the number of chicken wings, 2 times the sliders, and 4 times the bag of chips. Thuy also has 8 hot dogs.

We want to know the amount of appetizers Thuy is bringing.

3c + 2s + 4b + 8

B.

The total amount = T.h.u.y + Ju.l.i.a

3c + 2s + 4b + 8 + w + s + b

4c + 3s + 5b + 8

#teamtrees #WAP (Water And Plant)

Question 1 (1 point)
A scatterplot shows several points with number of hours watching TV versus weekly wages. The researcher came up with the following equation for the trendline.

Weekly wages = -50.755*(hours of TV watched) + 180.

What is the significance of the slope in the context of this model?

Question 1 options:

The amount of TV someone watches does not impact the money they earn. It will stay the same no matter what.


The more TV someone watches, the less money they will earn.


The more TV someone watches, the more money they will earn.

Question 2 (1 point)
An economist creates a scatter plot comparing years of experience to yearly salary (in dollars) at a particular company. The trend line through the data can be described by the equation y = 8,000x + 40,000.

What is the initial value and what does it mean?

Question 2 options:

40000; For their every year of experience an employee has, their salary goes up by this amount.


8000; For their every year of experience an employee has, their salary goes up by this amount.


40000; Regardless of how much experience an employee has, this is the minimum amount the employee will earn at this company.


8000; Regardless of how much experience an employee has, this is the minimum amount the employee will earn at this company.Which is the best description for this scatterplot?

Question 3 options:

None of these


Positive nonlinear association


Negative linear association


Positive linear association

Question 4 (1 point)
An economist creates a scatter plot comparing years of experience to yearly salary (in dollars) at a particular company. The trend line through the data can be described by the equation y = 4,000x + 20,000.

If someone has a yearly salary of $72,000, to the nearest whole year, how many years of experience do they have?

Question 4 options:

228


13


2


8

Answers

The answer should be eight
I think 8
Urjfhhfjfnrkkfjcjf

a= (-3a) + 4 help me plz solve

Answers

Answer:a=2

Step-by-step explanation:

Simplifying

a = 3a + -4

Reorder the terms:

a = -4 + 3a

Solving

a = -4 + 3a

Solving for variable 'a'.

Move all terms containing a to the left, all other terms to the right.

Add '-3a' to each side of the equation.

a + -3a = -4 + 3a + -3a

Combine like terms: a + -3a = -2a

-2a = -4 + 3a + -3a

Combine like terms: 3a + -3a = 0

-2a = -4 + 0

-2a = -4

Divide each side by '-2'.

a = 2

Simplifying

a = 2

A=1 is the answer :)

Which statements about the formulas for finding area are true? Select two options.

Answers

The 1st and 3rd ones should be the right ones, I could be mistaken but I’m pretty sure the right ones are 1 and 3

Answer:

a and c

Step-by-step explanation:

I need help with this :????

Answers

the answers are in the following order: 1A, 2B, 3C

pls help I don't wanna get a bad grade

Answers

The answer will be B

PLEASEEEEEEEEEE HELPPPPPPPPPP


what is the volume of the cone to the nearest cubic foot? (use 3.14)


115 ft3

297 ft3

462 ft3

594 ft3

Answers

Answer:

461.81

Step-by-step explanation:

V = 3.14 times radius ^2 h/3

V = (3.14) ×7^2 9/3

V = 461.81

The answer is C hope it works

PLEASE ANSWER ASAP!!!!!!!

Answers

Answer:

25 1/2 is the answer !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Step-by-step explanation:

Answer:

10[tex]\frac{1}{2}[/tex] = 10.5

12[tex]\frac{2}{5}[/tex] = 12.4

Kayla

10.5 mph * 2.25 hours = 23.62 total miles traveled

Talishia

23.62 miles / 12.4 mph = 1.9 hours

It will take her 1.9 hours to complete the ride

Read the following description of a relationship:
Dakota started downloading a movie on her phone, but lost connection after 36
MB had downloaded. She finished downloading at home at a speed of 63 MB per
second.
Let s represent the number of seconds downloading at home and m represent
the total number of MB downloaded.
Find the value of m when s = 2.
m = ?

Answers

Answer:

m = 162

36 + 63s = m

36 + 63(2) = m

36 + 126 = m

162 = m

Which survey is biased?
A. Going to a grocery store and asking people what their favorite grocery storeis.
B. Going to a grocery store and asking people what type of food is their favorite.
C. Going to a grocer store and asking people what clothing store is their favorite.
D. Going to a grocer store and asking people what radio station they listen to most often.

Answers

Answer:

It is a because whatever grocery store they are in, is the one that they like the most

Step-by-step explanation:

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Most people go to their favorite grocery store, therefore it would be biased because most of the votes are going to be the grocery store you went to.

Simplify the expression:
10x–6x2+6x2+5

Answers

10x + 9

because the -6x and positive 6x cancel out and all you have left is 2+2+5 and 10x

Can someone just find the area of this please thx if u can..

Answers

73,084....because all of them multiplied equals that lol
The area should be 2,176

(B+B) x H

Rosa enlarged an image on the copy machine. The actual measurement was 3.6 inches by 6 inches. The enlarged version is 6 inches by another measurement. What is the length of the new image?
A. 4 in.
B. 6 in.
C. 8 in.
D. 10 in.

Answers

The anwser is going to be six 6

find the product for this pleasee!

Answers

Answer:

5/21

Step-by-step explanation:

Answer:

5/21

Step-by-step explanation:

help for this will give 5 stars and brainliest if correct and a thanks.

Answers

Answer:

7/4

Step-by-step explanation:

Convert the fractions into improper fractions. (7/6)*(3/2)

Then multiply across. 21/12

Simplify the fraction. 7/4

Exact form: 7/4

Decimal form: 1.75

Mixed number form: 1)3/4

A) hat contains 4 red marbles and 3 blue marbles. Draw a tree diagram to illustrate the possible outcomes for selecting a marble.

How many outcomes are there for selecting a marble?
What is the probability of choosing a red marble, and then another red marble?
What is the probability of selecting a blue marble, and then a red marble?










Create a tree diagram showing all possible choices available. Tanya went shopping and bought the following items: one red t-shirt, one blue blouse, one white t-shirt, one plaid shirt; one pair of khaki capri pants, one pair of black pants, one pair of jeans; 2 white air force sneakers, one black pair of converse sneakers.

How many total outfits can Tanya create? (How many total outcomes are there)
What is the probability that Tanya wears an outfit with a pair of jeans?
What is the probability that Tanya wears an outfit with her new white air force 1 sneakers?

Answers

Answer:

there are 7 outcomes.

the chances of one is one in 7 and the chances of two is 1 in 14. the third is somewhere around 43%

Hope this helps!!! Brainliest?!

Step-by-step explanation:

Fill in the blanks to find the product of 27 and 45.
27 × 45 = (20 +
) × (40 + 5)
= (20 ×
) + (20 × 5) + (7 × 40) + (7 × 5)
= 800 +
+ 280 + 35
So, the product of 27 and 45 is
.

Answers

Answer:  1215

Step-by-step explanation:

The multiplication 27 × 45 result to 1215

What is Distributive Property?

The distributive property states that multiplying the sum of two or more addends by a number yields the same outcome as multiplying each addend separately by the number and combining the resulting products.

Given:

27 × 45

Split  27 and 45

= (20 + 7) × (40 + 5)

= (20 × 40) + (20 × 5) + (7 × 40) + (7 × 5)

= 800 ++ 280 + 35

= 1215

Hence, the multiplication result to 1215

Learn more about distributive property here:

https://brainly.com/question/26825250

#SPJ5


Enter the equation of the relationship.
y=

Answers

i should use tiger algebra its really good for math. Ill try to solve it but hold up.

Answer:

14 = 3.5x + 0

Step-by-step explanation:

Decide which calculation shows the correct way to find 0.3 - 0.006 and explain your reasoning.

Answers

D : 0.300- 0.006 is correct



A is wrong bec 0.3 doesn’t have the extra 0’s in the end

B is wrong bec the decimal places aren’t aligned

C is wrong bec again, the decimal places aren’t aligned
I believe it’s D 0.300 - 0.006 = 0.294 because technically there all the same question but D is right

If I have $5,000 in a savings account for 3 years and I earn a 5% interest per year, how much interest will I earn on the principal amount over the 3 years?

Answers

750 I think that was a good one
Other Questions
the fish in the pond dash fast dyingisarewasam -6(y + 15) = -3y + 6What value of y makes the equation true? Enter the answer in the box. Tonys class needs more than $500 for the school dance. So far, they have raised $200. They plan to have a car wash, charging $8 a car, to raise more money. Tony solved the inequality 8x + 200 Greater-than-or-equal-to 500, and determined that if they wash 37 cars, they will have enough money. Is he correct? Explain HELP ME PLZZZZZZ!!!!!!!!! You can complete three-tenths of a task in an hour. Your friend can complete one-fifth of the same task in an hour. How long will it take to complete the task if you work together? Please explain how you solved it. I will mark brainlist if correct. ;w; How can we separate a homogenous mixture (a solution)? For example, how can we separate salt that has been dissolved in water? HOW DO THE CARBON DIOXIDE OXYGEN MOLECULES ENTER EXIT A PLANT?I WILL GIVE YOU BRAINLYEST!! (2x - 3)Special cases How is the policymaking process different in the Senate than it is in the House?a. Filibusters are less common in the Senate.b. The Rules Committee is more powerful in the Senate. c. Debates are less formal in the Senate.d. Bills are passed more quickly in the Senate. If you were needing to a quarter (1/4) a recipe that has a yield of 24, how many would you now have? cmo se dice [tex]valiente[/tex]en sentido figurado? 4.How is a relation represented? Which two events increased American's sense of Nationalism? Help, fast, please! Decide whether the sentences are grammatically correct or incorrectUso ms de un cepillo de dientesQuieres menos que tres dormitorios en tu nueva casa?Somos ms de 20 en la claseNo necesito ms que un problema ANYONE HELP PLEASE Which of these best describes paraphrasing?O A. Restating an author's main ideasO B. Writing questions in the margin of a textO C. Writing a difficult sentence or paragraph in your own wordsO D. Underlining key words and phrasesthe IF you could pls help me, don't answer if u don't know the answer but if correct I will give brainless. Class:Story of An HourBy Kate Chopin1894Which of the following best describes a major theme of the passage Maria started her savings account with $105. She adds $10 to it each month, including thefirst month. Jana Rae started her account with $0. She adds $25 to it each month. Afterhow many months will the girls have the same amount in their accounts? how much will theyhave? Often, characteristics are determined by several ________ ________ that interact with each other. * 1+1=2 2+2=4 4+4=8 8+8=