Answer:
28/3 approximated to 9 1/3
Step-by-step explanation:
multiply the fractions and estimate it to it's alternativve form
work out yhe value of 6.105×10^8/3.7×10^3 give your answer in standard form
If 3/4 pounds of Fudge coast $6. 75, how much does 1 pound cost. Write as an equation.
Change x+2y=-6 into y=mx+b form
Answer:
y = -3 - x/2
Step-by-step explanation:
x + 2y = -6
You have to isolate y by minusing x on both sides
2y = -6 - x
Then you will isolate y by dividing both sides by 2
y = -3 - x/2
A group decides to go white-water rafting on a river. The map they have of the river has the scale 3 inches:7 miles. On the map, the distance between the start point and the end point of their trip is 15 inches. What is the actual distance?
-6
O A. Q = (1,2); P =(3,4); R = (5,6)
O B. Q = (3,5); P = (7,6); R = (5,2)
O c. Q = ( 6, 10); P = ( 14, 12); R = (10,4)
D. Q = (12, 20); P = ( 28, 24); R = (20,8)
Other
Answer:
IS A guys okay A
Step-by-step explanation:
You Suck So Much ohhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
What is the distance between the points (2, 1) and (14, 6) on a coordinate
plane?
Answer:
the answer is 13 units
Step-by-step explanation:
Which amount is greater, 5 feet or 2 yards?
Answer:
2 yards is greater then 5 feet
Step-by-step explanation:
A yard is 3 feet, 3+3=6 I hope this helps!
It’s due late tonight can some pls help me pass
Answer:
Table A
Step-by-step explanation:
plugging the x values into the rule f(x)=-2x gets you
f(-3)= 6
f(-1)= 2
f(1)= -2
f(3)= -6
it cost 0.60 cents to run a fan for 4 hours how much does it cost to run the fan for 6 hours I need an answer asap
Answer:
$0.90
Step-by-step explanation:
So first you need to find the rate (showing how much money it costs to run for 1 hour) so you get 0.60 and divide it by 4 and its 0.15, then multiply 0.15 by 6 and get 0.90
21< -4+5x Hurry I need it
Help me pls pls pls
Answer:
1.61
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
1.61
Pls help!!! Will mark Brainiest!
Factor each expression using the GCF. Check your work using the Distributive Property.
9. 3x + 12
10. 6x - 30
11. 20x - 16
12.-50x + 80
13. 77 + 22x
14. 21x - 14
Answer:
9.3(x+4)
10.6(x-5)
11.4(5x-4)
12.-10(5x-8)
13.11(7+2x)
14.7(3x-2)
Step-by-step explanation:
The value of a boat is depreciating at a rate of 7% per year. In 2006, the boat was worth $17,300. Find the value of the boat in 2011. Enter the exponential decay function for this situation.
The exponential decay function is y = .
In 2011 the boat will be worth $ .
Answer:
Step-by-step explanation:
[tex]V=Ar^t\\ \\ V=17300((100-7)/100)^t\\ V=17300(0.93)^{(y-2006)}\\ V(2011)=17300(0.93)^{(2012-2006)}=\$ 11192.29[/tex]
URGENT
I put an answer already but I am not sure if it is right. I need a Confirmation.
Answer:
I think you are correct.
Step-by-step explanation:
Sorry if I am wrong
60÷(63÷7)=
I don't understand plz help
Answer:
answer is simple
first we will solve the bracket
(63÷7)
it is 9
and then 60÷ 9
which gives 6.67
Which expression shows another way to write 36+16?
4(9)+4
4(9+4)
6(6+8)
(6+4)(6+4)
Answer:
36+16= 52
4(9)+4= 40, which does not equal 52.
4(9+4) = 52.
6(6+8) = 84, which does not equal 52.
(6+4)(6+4) = 100, which does not equal 52.
So, 4(9+4) is correct.
Let me know if this helps!
Which is the slowest reading rate?
A. 3 pages in 9 minutes
B. 4 pages in 10 minutes
C. 5 pages in 13 minutes
D. 7 pages in 20 minutes
Answer:
A. 3 pages in 9 minutes
Step-by-step explanation:
3 & 9 are all the lowest out of those options.
Brainliest to best answer :D
The difference of two numbers is 63. The sum of two numbers is 111. What are the two numbers?
Answer:
Step-by-step explanation:
Let b>a
b-a=63
b=63+a
a+b=111, substituting 63+a from above in this equation gives you
a+63+a=111
2a+63=111
2a=48
a=24, since b=63+a
b=63+24
b=87 so the two numbers are
24 and 87
So far, Monica has read ã of a book. She
has read the same number of pages each
day for 5 days. What fraction of the book
does Monica read each day?
Solve this system by substitution. y = 3x - 12 6x + y = 6 *Remember to write your answer as a coordinate voint (x, y).
You are given the following equation: (x+3)^2 + (y+9)^2 = 144 What is the
(h,k)
Answer:
Step-by-step explanation:
Equation of circle: (x - h)² + (y -k)² = r²
(x+ 3)² + (y + 9)² = 144
(x+ 3)² + (y + 9)² = 12²
h = -3 ; k = -9
subtract 10x^2-10x+2 from -8x^2+7x-7
Answer:
-18x^2+17x-9
Step-by-step explanation:
Enter a number in the space provided to make the equation true.
Answer:
4.5
Step-by-step explanation:
12 children in art class have to share 8 packages of clay so that everyone gets the same amount. How much clay can each child have?
Answer:8 y sobran 4
Step-by-step explanation:
8entre 4
Answer:
1.5
Step-by-step explanation:
Solve p
0.6p+4.5=22.5
I need an answer before 11:59 pm
Solve the equation 2(x-3) = 14
Who needs help in edge classes? $50 a class
Answer:
Step-by-step explanation:
I don’t understand so sorry I can’t help
Answer:
me plz
Step-by-step explanation:
What type of jobs offer commissions?
Answer:
Sales Engineers. ...
Wholesale and Manufacturing Sales Representatives. ...
Securities, Commodities, and Financial Services Sales Agents. ...
Advertising Sales Agent. ...
Insurance Sales Agent. ...
Real Estate Brokers and Sales Agents. ...
Travel Agents.
Step-by-step explanation:
What type of jobs offer commissions?
-Sales Engineers
-Wholesale and Manufacturing Sales Representatives
-Securities, Commodities, and Financial Services Sales Agents
-Advertising Sales Agent
-Insurance Sales Agent
-Real Estate Brokers and Sales Agents
-Travel Agents
A vase in the shape of a cube measures 8 inches on each side. The vase is half full of water. How many cubic inches of water are in the vase?
Answer:
64in cubes
Step-by-step explanation:
Because if the vase is half full, half of 8 is 4. To find the volume of a cube is l x W x H. So 4 x 4 x 4= 64.
Kevin can travel 22 1/2 miles in 1/3 hours. What is his average speed in miles per hour
Answer:
67 1/2
Step-by-step explanation:
22 1/2*3