During a dry season it did not rain for
128 days. How many weeks and days is this?
11​

Answers

Answer 1
Here’s one way: 128 / 7 = 18.28 weeks || 7 x 18 = 126 || 128 - 126 = 2 (remainder).
Answer: About 18 weeks and 2 days.
Hope this helps!

Related Questions

What is the value of 16 • 2-2?

Answers

Answer:

= 30

Step-by-step explanation:

Can someone please help me ?????

Answers

Answer: 52

Step-by-step explanation:

is that all there is to it? just simply adding up 12 + 32 + 8, adding up the number of women who took the survey? if so, the answer is 52.

In which part of the graph is the distance from home constant?
Distance from home
4
5
Time
A. 4
B. 3
C. 2
D. 1

Answers

Answer:

I chose B. 3

Step-by-step explanation:

I chose B because the person is either staying still, not moving, or something of the sort.

find the value=
sin 30° + cos 60° + tan 0​

Answers

Answer:

1/2+1/2 + 0

= 1

Step-by-step explanation:

sin30° = 1/2

cos 60° = 1/2

tan 0° = 0

Principal: $35000
Rate: 2%
Time: 6 Years
What is the simple interest made?

Answers

Answer:

$4200

Step-by-step explanation:

First, converting R percent to r a decimal

r = R/100 = 2%/100 = 0.02 per year,

then, solving our equation

I = 35000 × 0.02 × 6 = 4200

I = $ 4,200.00

The simple interest accumulated

on a principal of $ 35,000.00

at a rate of 2% per year

for 6 years is $ 4,200.00.

Answer:

I’m thinking $4200

Step-by-step explanation:

Because 35k at 2% for 6 years will get you that

Find the 5th term in the sequence described by 3n - 2. (1 point)
O 13
O 17
07
0-13

Answers

Answer:

It's 13

Step-by-step explanation:

the fifth term is n. do 3*5=15 and then subtract 2 to get 13!

Martha deposited $385.25 into her bank account. After her deposit, there was $832.48 in Martha's account. How much money did Martha have in her account before the deposit?

Answers

Answer:

447.23

Step-by-step explanation:

832.48 - 385.25

Hannah spends $4.50 each day to buy lunch at her school. After school each day, she buys the same snack. Hannah spends $28.75 for lunch and snacks each week (5 school days). What is the cost of each snack? Write and solve an equation to model the situation. SHOW EVERY STEP.

Answers

Answer: 1.25

Step-by-step explanation: 28.75 ÷ (5 school days) so for one day the cost is $5.75 then subtract $4.50 and you get 1.25

i have a feeling this is it

Points C, A, and Bare collinear
How many labeled points are between points A and D?
zero
one
two
an infinite number

Answers

I think it’s zero, c is too far in the left and b lies below the two


It is a collection or set of units or
entities from whom we got the data.
universe
variable
population
sample​

Answers

Answer:

Population.

Step-by-step explanation:

Population can be defined as a collection or set of units or entities from whom we got the data.

This ultimately implies that, a population is the larger set from which other units can be picked from.

Hence, a population is an entire collection of outcomes or objects from which we can obtain or collect data. For example, the number of new born babies in a hospital, a country and the total number of football players in a soccer league.

Population = Movies.

Subset (sample) = comedy movies, horror movies, romance movies, and action movies.

Please help ASAP!!!!!!!!

Answers

Answer:

A=hb3/2

Step-by-step explanation:

A=1/2(hb1+hb2)

A=hb1+hb2/2

A=hb3/2

In the figure below, angle X is 35 degrees. What is the measure of angle Z?

Answers

Answer:

Z = 45 degrees

Step-by-step explanation:

the angle is still an acute angle but it is not a right angle so it must be 45 according to my calculations. plz mark brainliest

I Need help please I don’t understand it

Answers

Are you multiplying? What are u trying to find in the picture above ?

What is the value of the expression (2)^6?
pls help ​

Answers

Answer:

64

Step-by-step explanation:

2^6, or 2⁶, is two to the power of six.

Basically you multiply the bottom number (in this case 2) by itself as many times as the the number in the top right (in this case six)

2^6=2*2*2*2*2*2=64

Answer: 64

Step-by-step explanation:

2 ⋅ 2 ⋅ 2 ⋅ 2 ⋅ 2 ⋅ 2 = 64

2 ⋅ 2 ⋅ 2 = 8

2 ⋅ 2 ⋅ 2 = 8

8 x 8 = 64

I need Help I don't understand ​

Answers

Hello friend in which question do you want to help

help me i need help help me help me

Answers

It’s 21 because if u divide you’ll get it again

Write an expression that represents the height of a tree that begins at 7 feet and increases by 2 feet
per year. Let t represent the number of years.
(Type integers or decimals.)
Enter your answer in the edit fields and then click Check Answer.
Check Answer
Clear All
All arts showing

Answers

Answer:

H(t) = 7 + 2t.

Step-by-step explanation:

H(t) means the height at time t:

H(t) = 7 + 2t.

Which are equations? Check all that apply.

Answers

Answer:

numbers 1,4,6,7 are all equations

Step-by-step explanation:

just look for the equal sign if there's no equal sign then its an expression not an equation

Answer:

All of the equations are the ones with the equal signs (=)

I hope this helps!

Which of the following can a seismograph not show scientists?

Answers

It can’t tell you when exactly in time when the earthquake is going to occur.

can someone help me??

Strategies for finding a 30 % increase....

Answers

Answer:

Identify the original value and the new value.

Input the values into the formula.

Subtract the original value from the new value, then divide the result by the original value.

Multiply the result by 100. ...

Check your answer using the percentage increase calculator.

Step-by-step explanation:

An atom of which element is represented by this model Answer(ps if you dont have ther awnser dont say anything at all got it)​

Answers

Answer:

Im back XD

Step-by-step explanation:

What is the slope?

Simplify your answer and write it as a proper fraction, improper fraction, or integer.

Answers

Your photo doesn’t load
sry u can’t help anything with you i just got off work i is right

What’s the decimal as a persent

Answers

Answer:

37/50

Step-by-step explanation:

74/100

37/50

Answer:

37/50

Step-by-step explanation:

37 ÷ 50 = 0.74

Hope this helped!

Have a supercalifragilisticexpialidocious day!

the measures of the three angles of a triangle is 180
in a triangle, the measures of the three angles are x, x + 18, and x - 6. what is the measure of each angle

Answers

Answer:

X + X +18 + X-6 = 180

3x + 12 = 180

3x = 168

x= 56

x + 18 = 74

x - 6 =50

Step-by-step explanation:

Answer:

56°, 74°, 50°

Step-by-step explanation:

x + x + 18 + x - 6 = 180

3x + 12 = 180

3x = 168

x = 56

56 + 18 = 74

56 - 6 = 50

Which expression represents the phrase " the difference of 18 and 12"?

Answers

Given:

The statement is "the difference of 18 and 12".

To find:

The expression for the given statement.

Solution:

We have,

Given statement = The difference of 18 and 12.

We use subtraction, to find the different between two numbers and subtraction is represented by negative sign. So, we need to subtract second number form the first number.

The difference of 18 and 12 = 18 - 12

Therefore, the required expression for the given statement is 18-12.

What is the slope of a line with the cords (-3,2) (-1,-1)

Answers

Answer:

X2 = 1.0792

Y2 = 2.0594

ΔX = 4.0792

ΔY = 3.0594

θ = 36.869897645844°

Equation of the line:

y = 0.75x + 1.25

When x=0, y = 1.25

When y=0, x = -1.6666666666667

OR

X2 = -7.0792

Y2 = -4.0594

ΔX = -4.0792

ΔY = -3.0594

θ = 216.86989764584°

Equation of the line:

y = 0.75x + 1.25

When x=0, y = 1.25

When y=0, x = -1.6666666666667

Marcin buys 7 rulers and 15 crayons for £7.
A ruler costs 12p more than a crayon.

Find the cost of one crayon.

Answers

Answer: 28 p



Explanation:

To solve this problem we're going to use an equation. First let's write down the information that we do know.Let's use (r) for ruler and (c) for crayon.
So 7 rulers and 15 crayons cost £7 (or 700 pennies) --> 7r + 15c = 700But we also know that r = c +12
So we can substitute c + 12 into the first equation where r is at the moment.
7(c+12) + 15c = 700
Now let's expand the brackets. We multiply 7 by c to get 7c and 7x12 t0 get 84
7c + 84 +15c = 70022c + 84 = 700 Here I'm going to take 84 away from both sides. 22c = 616
Remember this is a non calculator paper so we need to find an easy way of dividing 616 by 22.
616 divided by 22 is 28 so c = 28Each crayon therefore costs 28p

Answer: 28 p is the cost of one crayon.

What is  multiplication?

In mathematics, multiplication is a method of finding the product of two or more numbers. It is one of the basic arithmetic operations, that we use in everyday life.

here, we have,

Marcin buys 7 rulers and 15 crayons for £7.

A ruler costs 12p more than a crayon.

now,

To solve this problem we're going to use an equation.

First let's write down the information that we do know.

Let's use (r) for ruler and (c) for crayon.

So 7 rulers and 15 crayons cost £7 (or 700 pennies)

--> 7r + 15c = 700

But we also know that r = c +12

So we can substitute c + 12 into the first equation where r is at the moment.

7(c+12) + 15c = 700

Now let's expand the brackets.

We multiply 7 by c to get 7c

and 7x12 t0 get 84

7c + 84 +15c = 700

22c + 84 = 700

Here I'm going to take 84 away from both sides.

22c = 616

616 divided by 22 is 28

so c = 28

hence, Each crayon therefore costs 28p.

To learn more on multiplication click:

brainly.com/question/5992872

#SPJ2

Compute 292,000 divide 100

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

is pretty simple

292,000/100=2,920

BONJOUR asker

Answer:

2920

Step-by-step explanation:

292000 divided by 100 is 2920

#CarryOnLearning

heyoitzmeh from Philippines

you can foIlow me in my brainly in Philippines

graph y-1=-2(x-2) help me​

Answers

Btw u can use a site called Desmos which graphs the equation into a graph so u can see.
Slope :2
Y intercept (0,-3 )
Hopefully this helps you :)

Nathan's family took a road trip to Mount Rushmore. Nathan fell asleep 9% of the
way through the trip. If Nathan fell asleep after they had travelled 54 miles, what was
the total length of the trip?

Answers

Answer:

600

Step-by-step explanation:

Other Questions
Please help me ASAP (PROMISE I WILL MARK YOU AS BRAINLISTI)A car rental agency charges $85 a week plus $0.14 a mile. How far can you drive, on a budget 0f $250? PLSSSSSSSSSSSS HELP ASAP I AM DEAD The probability of an event is 0.001.Which of the following best describes the event?A The event will never occur.B There is a small chance that the event will occur.C The event is likely to occur.D The event will definitely occur. How many cm 3 are in 0.014 in 3? (1 in = 2.54 cm) Imagine that you and a friend have developed a new sneaker and would like to manufacture the sneaker and sell it to Foot Locker. In a paragraph state what form of business organization you would select for your company and why. Be specific and include some advantages anddisadvantages of the organization you chose and those that you did not choose. Mia went to the art store and bought 2 poster boards and 3 markers. She spent A total of $6.50. The total tax was $1.25. How much did each marker cost? * Magda works at a charity for homeless people.She needs to make lunch for 15 people.Magda knows this rule to find the amount of rice she needs to cook.Magda thinks she needs to cook 10 cups of rice for 15 people.Is Magda correct? Inventa una historia con la letra de la cancin la basurita. aqui dejo la letra Soy del mar espuma Soy triste lamento Yo soy basurita Soy basurita que arrastra el viento Cuando vine al mundo Yo nac llorando Y ay, Dios, desde entonces Sigo llorando, sigo llorando Soy como el ave que va volando Que va volando Por un desierto, por un desierto Buscando oriente Encontr el ocaso, encontr el ocaso Buscando dicha buscando dicha Encontr el dolor Yo nunca he tenido Quien de m se apiade Soy una plumita, soy basurita Que lleva el aire Ay, cuanta amargura Siento al acordarme Cuando yo era nia Falt hasta el agua pa' bautizarme Soy como el ave que va volando Que va volando Por un desierto, por un desierto Buscando oriente Encontr el ocaso, encontr el ocaso Buscando dicha, buscando dicha Encontr el dolor por favor es para hoy A package of 11 slices of cheese costs $2.97. How much would a package with 18 slices cost at the same price per slice? Alexander McSween _______________ A Bike Rental Shop charges 13 dollars plus 9 dollars an hour for renting a bike. Jasmin paid 94 dollars to rent a bike. How many hours did she pay to have the bike checked out ? what is secular education? 11 12 13 14 15There were 180 people who voted at the town council meeting. Of these people, 60% voted for building anew basketball court in the parkHow many people voted against building the new basketball court? Complete the explanation of how tofind the answer60% of 180 equalsand 180-people that are against building the basketball court.There are Which of these countries has the smallest coastline? Venezuela Venezuela Peru Peru Ecuador Ecuador Colombia Colombia Hurry pls i need help Find the Measure of the missing angles.4911873Measure angle 1 =Measure angle 2-Measure angle 3=. The triangles are similar.What is the value of x?Enter your answer in the boxx= Expanding an EmpireWarm-UpWhy might a country want to increase its power or expand its territory? Check all that apply.to bolster its defensesto restrict its military expensesto limit trade with other nationsto acquire new territory and resourcesto gain access to new economic marketsto spread its values to other parts of the world Find the interquartile range (IQR) of the data in the dot plot below.goalsLuis's lacrosse scoring each season4345464748Number of goals An insurance company accepts an obligation to pay 10,000 at the end of each year for 2 years. The insurance company purchases a combination of the following two bonds at a total cost of X in order to exactly match its obligation: 1-year 4% annual coupon bond with a yield rate of 5% 2-year 6% annual coupon bond with a yield rate of 5% Calculate X.