Answer:
x=4 and y=2
Step-by-step explanation:
I'm not 100% sure but I substituted different numbers into the equation:
If x=4 and y=2 then 4+2=6 and 3x2=6 so it would be 6=6
Another option is x=7 and y=3 then 7+2=9 and 3x3=9 so it would be 9=9
I'm more confident with x=4 and y=2 because of the small size of the triangle.
I hope this helps! Good luck! :)
9 times what number equals 800?
Answer:
9 times 800/9 equals 800. (Answer is 800/9)
Step-by-step explanation:
Key skills needed: Equation, Division, Fractions
1) Let's say the number is the variable "x".
2) So this means 9 times x = 800
9x = 800
3) Divide both sides by 9 and you will get x equal to 800/9. If you want this in mixed number form, it is --> 88 8/9
Hope you understood and have a nice day!! :D
88.8888888889
The equation to any of these sorts of questions is the larger number (800) divided by the smaller number (9).
You can check your answer by multiplying the quotient by the smaller number (9). If you get the larger number (800), you were correct, anything else, the equation was done wrong.
Hope this helps, if not, comment below please!!!
what is the denominator for 3/8 ?
Answer:
Here we will simplify 3/8 to its simplest form and convert it to a mixed number if necessary. In the fraction 3/8, 3 is the numerator and 8 is the denominator.
Step-by-step explanation:
What is the average of all multiples of five from 5 to 50 inclusive
Answer:
add all the multiples together then divide by 10?
275/10 = 27.5
The length of a rectangle is 2x + 3. The width of the rectangle is x - 2. Which of the following represents the perimeter of the rectangle?
Answer:
6x+2
Step-by-step explanation:
The perimeter is the sum of all of the sides. A rectangle has four sides. You multiply each equation by two, and add the two equations together.
A school is arranging a field trip to the zoo. The school spends 688.95 dollars on passes for 42 students and 3 teachers. The school also spends 391.02 dollars on lunch for just the students. How much money was spent on a pass and lunch for each student? how many dollars was spent per students
Answer:
The total spent on each student was $24.62. That is the pass and lunch
Step-by-step explanation:
$688.95÷45= $15.31 each oass
$391.02÷42=$9.31
15.31+931=$24.62
Which graph represents a function?
Answer:
Graph B represents a function.
Step-by-step explanation:
Graph B is a quadratic function. y = x^2
What is cos(47)=x/3 solve for x
The equivalent value of {x} is equivalent to 2.046.
What is cosine function?The cosine function (or cos function) in a triangle is the ratio of the adjacent side to that of the hypotenuse.
Given is the expression as -
cos(47) = x/3
We have the expression as -
cos(47) = x/3
{x} = 3 cos(47)
{x} = 3 x 0.682
{x} = 2.046
Therefore, the equivalent value of {x} is equivalent to 2.046.
To solve more questions on algebraic expression, visit the link below -
brainly.com/question/1041084
#SPJ2
I NEED HELP ASAP!!
Select all the correct answers.
You're given two side lengths of 3 centimeters and 5 centimeters. Which measurement can you use for the length of the third side to construct a
valid triangle?
8 centimeters
6 centimeters
ооооо
4 centimeters
10 centimeters
2 centimeters
Answer:
8 and 2
Step-by-step explanation:
5+3=8
5-3=2
246000 in scientific notation
Answer:
2.46 x 10⁵
Step-by-step explanation:
Answer:
i wouldn't know that
Step-by-step explanation:
Which is smallest to largest 5.0, 5.008 or 5.15
that question makes no sense
A school club sold 143 balloons for $3.50 each. They bought 150 balloons for $1.29 each, plus $8.92 for shipping. How much did they make selling balloons?
Answer:
OMG, Nickkkkk. It's Nyla from your 3rd block math classs. Lol, I literally looked up this question with no luck of an answer.
Step-by-step explanation:
The school club made $298.08 by selling the balloons.
What is Profit?Profit is calculated as total revenue less total expenses.
Given that, a school club sold 143 balloons for $3.50 each. They bought 150 balloons for $1.29 each, plus $8.92 for shipping.
Cost of balloons when they brought them = 1.29*150 = $193.5
Total cost = $193.5 + (shipping price) = $193.5 + $8.92
Total cost = $202.42
Cost at which they sold the balloons = 143*$3.50 = $500.5
Therefore, their total profit = $500.5 - $202.42 = $298.08
Hence, The school club made $298.08 by selling the balloons
For more references on Profit, click;
https://brainly.com/question/15573174
#SPJ2