Consumers spend _______ a year on credit card penalties and fees.

$10 million
$110 billion
$90 billion
$80 million

Answers

Answer 1
90 billion is the answer

Related Questions

You purchased eight put option contracts with a strike price of $30 and a premium of $1.10. What is the total net amount you will receive for your shares if you exercise this contract when the underlying stock is selling for $26.50 a share

Answers

Answer:

$23120

Explanation:

The computation of the total net amount received is shown below:

Total Premium Paid

= 800 Option × $1.10

= $880

And,

Amount Received is

= 800 Option × $30

= $24000

So, Net Amount Received is

= $24000 - $880

= $23120

A machine makes three different components used in a gyroscope. Call these components A, B, and C. The following repeating schedule is used to make components: make 100 units of A, make 50 units of B, and then make 200 units of C. How many components are made in the production cycle

Answers

Answer:

350

Explanation:

Calculation for How many components are made in the production cycle

Components A 100 units

Components B 50 units

Components C 200 units

Total 350 components

Therefore How many components are made in the production cycle is 350 components

whats a good song

ill mark brain star

Answers

Answer:

it depends like like this person nf.....and kpop.....

there is a song from him....clouds and intro 1 2 and 3

Explanation:

I listen to stray kids too:))))))))))

Item9 Time Remaining 34 minutes 55 seconds00:34:55 Item 9 Time Remaining 34 minutes 55 seconds00:34:55 Babuca Corporation has provided the following production and total cost data for two levels of monthly production volume. The company produces a single product. Production volume 13,900 units 15,000 units Direct materials $ 813,150 $ 877,500 Direct labor $ 215,450 $ 232,500 Manufacturing overhead $ 1,011,500 $ 1,024,150 The best estimate of the total variable manufacturing cost per unit is: (Round your intermediate calculations to 2 decimal places.) Multiple Choice

Answers

Answer:

$85.50

Explanation:

Particulars              Amount       Amount     Difference

Direct materials      $813,150      $877,500     $74,350

Direct labor             $215,450     $232,500     $17,050

Manufacturing OH  $1,011,500   $1,024,150    $12,650

T.V. Overheads       2040100     2134150        $94,050

Production Volume   13,900         15,000         1,100      

Variable Cost per unit                                      $85.50

If cash is received from customers in payment for services that have not yet been performed, the business would record the cash receipt as: Multiple Choice A debit to an unearned revenue account. A debit to a prepaid expense account. A credit to an unearned revenue account. A credit to a prepaid expense account. A credit to accounts payable.

Answers

Answer:

A credit to an unearned revenue account

Explanation:

Ordinarily, when cash is received from a person whereas service has not been performed, the accounting entry is to debit cash account and credit the unearned revenue account.

Here, the receipt of cash means that revenue was realized however, the service expected have not been performed hence necessitated crediting the unearned revenue account and a debit to the asset cash for the amount received.

Imagine that after completing your economics course (you get an A, of course) you are at a family gathering. Your grandmother asks you about a news story she read this morning. The story explained that when the government adjusts Social Security payments for inflation, it generally uses the CPI-W, which is the Consumer Price Index for Urban Wage Earners and Clerical Workers. Because senior citizens spend a lot more than average on medical care, adjustments to their Social Security payments are not keeping up with their cost of living.
Last year I received $15,000 per year from the government. The story said that the CPI increased from 144 to 162. How much will I get this year?

Answers

Answer:

$16,875

Explanation:

The amount received per year is $15,000 and the CPI increased from 144 to 162

Inflation rate = (New CPI - Old CPI)/Old CPI * 100

Inflation rate = 162-144/144 * 100

Inflation rate = 0.125

Inflation rate = 12.5%

Amount received = $15,000 * 12.5% = $1,875

==> $15,000 + $1,875 = $16,875

So, Grandmother will receive $16,875

Nick and Beth run a catering business in which they have two major tasks: getting new clients and preparing food for events and parties. It takes Nick 8 hours to prepare food for an event and 4 hours of effort to get each new client. For Beth, it takes 12 hours to prepare food for an event and 3 hours to get a new client.
1. Who has an absolute advantage in food preparation?
2. Who has a comparative advantage in food preparation?
Suppose that initially, Nick and Beth are both splitting both tasks for a large number of events. Then they decide to start shifting some work according to the principle of comparative advantage. In particular, the person with the comparative advantage in food preparation will take over preparing food for one more event, and the other person will use the freed-up time to get more clients. As a result, the total number of events for which food is prepared will remain unchanged, but the number of new clients will increase by __?__.
The second part threw me off and I got confused. I put up the entire problem just to see if i answered it correctly or not to see whether that was what threw me off or not. Thanks in advance! :)

Answers

Answer:

NICK

NICK

2

Explanation:

A company has absolute advantage in the production of a good or service if it produces more quantity of a good when compared to other countries

Nick prepares food in 8 hours while Beth produces the food in 12 hours. ick thus has an absolute advantage in food preparation because he produces food in less time

A country has comparative advantage in production if it produces at a lower opportunity cost when compared to other countries.

Opportunity cost of Nick in food preparation = 4/8 = 0.5 hours

Opportunity cost of Beth in food preparation = 3 / 12 = 0.25 hours

Nick has a comparative advantage in food preparation

On January 1, 2021, Oliver Foods issued stock options for 47,000 shares to a division manager. The options have an estimated fair value of $7 each. To provide additional incentive for managerial achievement, the options are not exercisable unless Oliver Foods' stock price increases by 6% in four years. Oliver Foods initially estimates that it is not probable the goal will be achieved. How much compensation will be recorded in each of the next four years

Answers

Answer:

$82,250

Explanation:

the compensation per year = 47,000 x 1/4 x$7 per stock = $82,250

The compensation must be allocated proportionally to every year included in the plan, regardless of the conditions specified by the plan. The stock price already implicitly includes the most probable market conditions for the company, so that is the price that has to be used to record the compensation plan.

Other Questions
10 POINTS! PLZ ANSWER! Where do planes ABC and BFG intersect? Hey i am new here!please answer my question.If you are are given a chance to attend the round table conference as Muslim league leader which points would you raise in favour of Muslims?mention three points. Petey set up an investment program using an annuity due with payments of $3,000 at the beginning of each quarter. Find the interest earned on the investment if he makes payments for 5 years into an account expected to pay 8% compounded quarterly.A. $74,349.96B. $14,349.96C. $77,349.96D. $17,349.96 A train is traveling at 30 miles per hour.How long will it take the train to travel 180 miles?FREE BRAINLIEST!!! What is wrong with this paragraph? When a puddle dries on the sidewalk, the water disappears completely. This is because the air after a storm creates an energy that makes the water disappear. Water will only be created again by the sky during the next storm. How do you find the experimental probability? solve for x please thanks Novak Hardware reported cost of goods sold as follows. 2022 2021 Beginning inventory $ 34,500 $ 21,000 Cost of goods purchased 177,000 155,000 Cost of goods available for sale 211,500 176,000 Less: Ending inventory 36,000 34,500 Cost of goods sold $175,500 $141,500 Novak made two errors: 1. 2021 ending inventory was overstated by $3,450. 2. 2022 ending inventory was understated by $6,350. Compute the correct cost of goods sold for each year. -4-2-2) - 2x + 5 = 31 give examples.What are the characteristics of civil law? Find the y intercept of the following line (-2,1) and (1, 2.5) Find the value of x. Determine the graph that represents a function. Please select the word from the list that best fits the definitionTois to exchange goods without the use of money. What structure is found only in eucaryotic cells New York is 5 hours behind London. It is 15:55 in London,what time is it in New York using the 24 hour clock? 3A student has a 5.00 gram sample of calcium chloride (CaCl2) solid. How many moles of calcium chloride arecontained in this sample? 2. Find the area of a circle with a radius of 5 meters. A circle with a radius of 5 meters has an area of He is ordering the pizzas from a place that has 12 different topping options. 7 options are vegetarian and 5 are meats.Write the ratio of vegetarian options to the total of options in three different ways. What is the direction of the force of an object moving in a circle?1.toward the center of the circle2.toward the outside of the circle3.straight up4.45 degree angle