9514 1404 393
Answer:
B. 4/5
Step-by-step explanation:
When dilation is centered on the origin, each coordinate is multiplied by the dilation factor:
B'y= k·By
B'y = (2/5)(2)
B'y = 4/5 . . . . . . . y-coordinate of B'
Answer:it is b
Step-by-step explanation:
A game developer
has an annual
income of $64,923.
The income tax she
has to pay is 6%.
What is the amount
of income tax in
dollars and cents that
the she has to pay?
Answer:
3895.38
Step-by-step explanation:
Multiply tax rate by income: 64923 x .06=3895.38
What is the most common amount students grew Mr.Zhu’s class ? How can you tell from the line plot
Answer:aaahfjhahaha hahdgfgfghsahHSHHha ahahahshdhgshahahah shahahhahsgahahasghagagshah
Step-by-step explanation:
Write a numerical expression for this number.
eight less than 5
Answer:
5-8
Step-by-step explanation:
If the $3.80 large popcorn was on sale for 25% off, what is the discounted price?
Answer:
2.85
Step-by-step explanation:
You will pay $2.85 for a item with original price of $3.80 when discounted 25%. In this example, if you buy an item at $3.80 with 25% discount, you will pay 3.80 - 0.95 = 2.85 dollars.
Answer:
2.85
Step-by-step explanation:
25%= 100÷25=4
3.80÷4 =0.95
25% of 3.80 = 0.95
discounted price:
3.80-0.95
=2.85
Which equation shows that the Pythagorean identity is true for 0 = 180°?
Select the equation that is in the form sin^2 0 + cos^2 0 = 1.
O A. 1^2 + 0^2 = 1
O B. 0^2 + 1^2 = 1
O C. 0^2 + (-1)^2 = 1
D. (-1)^2 + 0^2 = 1
is 5(x+1) the same as 5x+1? Explain your answer.
Please help, solve for x. Due today and all I’ve gotten are links :(
Answer:
I think it might be 0 im not to sure.
If n = 3, what is the value of 2-n?
A 0.125
B 0.1667
C-6
D 8
Answer:
A... .................. ....
6.11 did you hear about puzzle
Answer:
The band that took on a soda? ___ become a pop song
Step-by-step explanation:
In a fruit survey, 300 children choose their favorite fruit out of apples, bananas and watermelon. 38% chose apples, 28% chose bananas. How many children chose watermelon?
Help plz I don’t have a lot of time what is the answer explain to me plz?!!! Plz don’t send a file it won’t work!
Answer:
what is the quenstion ?
Step-by-step explanation:
Bentley conducted a scientific experiment. For a certain time l, the temperature of a compound rose 2 and 1/2 degrees for every 2/3 of an hour. What is the rate, in degrees per hour that the temperature of the compound rose.
Answer:
Rate of Temperature Change = 3.5 degrees per hour
Step-by-step explanation:
In order to calculate the rate of rising of the temperature in degrees per hour, we will use the following formula:
[tex]Rate\ of\ Temperature\ Change = \frac{Rise\ in\ Temperature}{Time\ Taken\ for\ the\ Rise} \\\\[/tex]
where,
Rise in temperature = 2 and 1/2 degree = 2.5 degrees
Time taken for the Rise = 2/3 of an hour = 0.667 h
Therefore,
[tex]Rate\ of\ Temperature\ Change = \frac{2.5\ degrees}{0.667\ h}\\[/tex]
Rate of Temperature Change = 3.5 degrees per hour
A 71° D ? B. С Angle =
Answer:
so u do 56596738465985873+77534-748=32
Step-by-step explanation:
Naudia rode her bike two miles south. Then, she went east for three miles. How far is she from her starting point? Round your
answer to the nearest tenth.
Naudia's distance from her starting point will be 3.60 miles.
What is the Pythagorean theorem?Pythagorean theorem states that in the right angle triangle the hypotenuse square is equal to the square of the sum of the other two sides. According to this statement, the areas of the squares on the other two sides add up to the size of the square whose side is the hypotenuse.
Given that Naudia rode her bike two miles south. Then, she went east for three miles.
The distance will be calculated by using the Pythagorean formula.
c² = a² + b²
c² = 2² + 3²
c² = 4 + 9
c = √13 = 3.60
Therefore, Naudia's distance from her starting point will be 3.60 miles.
To know more about the Pythagorean theorem follow
https://brainly.com/question/343682
#SPJ2
Can anyone help me with this? I need this by tonight!
Answer:
i believe it's 992 i had this same question back in the day but i forget
Answer:
5x, I think
Step-by-step explanation:
7x-2 is 5x so I think that's what it is
I NEED HELP PLEASE I'VE BEEN STUCK FOR 2 DAYS
(Solve and label these word problems. Show your work, and check the solutions. Use x for the variable)
Mrs. Lovejoy and Christi spent the day baking cookies. When they divided them into 8 stacks, they had 14 cookies in each stack. How many cookies did they bake?
Answer:
Step-by-step explanation:
14 x 8 = 112
Which one of these number sentences is NOT true?
A: 600 cm = 6 m
B: 1 m < 9,000 mm
C: 900 mm = 9 cm
D: 10 km > 5,000
pls help!!
Use the bar graph to find the experimental probability of the event.
The experimental probability of spinning a number less than 3 is
.
Answer:
Add total rolls:
The number of rolls is the height of each bar:
14 + 12 + 16 + 15 + 13 = 70
70 total rolls
The numbers greater than 3 are 4 and 5
4 was rolled 15 times and 5 was rolled 13 times
15 + 14 =28 Total times
The probability of that happening would be 28/70 which reduces to 2/5
The answer as a fraction is 2/5 which is 40% as a percentage.
IF your graph matches this data :)
What is the y-intercept of the line described below? y=3x+5
Answer:
The y-intercept is 5
Step-by-step explanation:
y=mx+b
m is your slope while b is your y-intercept
Therefore your y-intercept is 5
Your Welcome.
Answer:
The y intercept is 5
Step-by-step explanation:
Y=MX+B
B= the y intercept.
5 is in the spot for B
Therefor, 5 is the y intercept.
Hope this helps have a great day. :)
i really need help please help me
Answer:
The orginial angle is a right angle (however, the pair of angles would be classified as complementary angles); the value of x is 28.
Step-by-step explanation:
It's important to note that a right angle is always 90°.
90 - 56 = 34
Set up an equation to solve for x:
34 - 6 = x
34 - 6 = 28
28 = x
Now, check if the answer is correct.
Add up both angles' measurements:
56 + (28 + 6) = 90
2. Five pens of the same type cost the same as two notebooks of the same type. If one pen and two
notebooks cost $4.20, what is the cost of one pen?
PLEASE HELP ASAP WILL GIVE BRAINLEAST TO WHOEVER GIVES THE CORRECT ONE
Answer:
I think the answer is about 135 grandparents. Hope this helps!
Step-by-step explanation:
Find the selling price of a 38$ item after a 50% markup
Answer:
$76
Step-by-step explanation:
yeah i can't really explain kinda complicated
Find the Area of the figure
Answer:
48 i think
Step-by-step explanation:you add both bases so 4+8=12 divided by 2 to get 6 and then multiply by 8 to get 48 i think im sorry if its wrong
what is the rate of change of y with respect of x for this solution
Answer:
5.2
Step-by-step explanation:
Mr. Hamilton is going to get his halrcut today. The hair cut will cost $34. He also pays 4% sales tax. Is $40 sufficient to
cover the haircut with tax and a 15% tip.
How do I find the coordinates?
QUIL - Level G p) The total cost of a pizza and 3 drinks is $19. The price of the pizza is $10 and each drink is the same price, d. 0) Which model represents the situation? 10 d d d 19 What is the price of one drink?
Answer:
a
Step-by-step explanation:
Shannon used 0.4 kilograms of raisins to make 5 bags of trail mix. How many kilograms of raisins, on
average, did she put in each bag?
Answer:
0.08 kilograms
Step-by-step explanation:
0.4 divided by 8 equals 0.08
Find the measure of the numbered angle.
Answer:
<1 = 85
Step-by-step explanation:
<1 + 55 + 40 = 180
<1 + 95 = 180
<1 = 85