Answer:
its the first one fractions are always rational so are repeating i believe and so it the -1.11
hope this helps
henry has his own dog washing business. his current business model charges by the weight of the dog
Incomplete question. I provided an explanation about the term, "business model."
Explanation:
Usually, when mention is made of the term business model it simply refers to the decided way a business plans to make profits.
In other words, it includes information about services or products to be offered by the business in other to keep the business alive, but not just been alive but to continue growing profit-wise.
Hence, we can say, Henry's business model should contain information about the dog charges which would be profitable to his business.
estimate 22274 divided by 37
Answer:
i believe the answer 602
Step-by-step explanation:
tell me if im wrong but hoped I helped:)
Answer:
602
Step-by-step explanation:
hope it helps
Halla la suma de los infinitos términos de la progresión geométrica si r= 1/5 y a1=1/2
Answer:
5/8
Step-by-step explanation:
Aquí, queremos encontrar la suma al infinito de la progresión geométrica, dado el primer término y la razón común Matemáticamente, eso sería;
S = a/1-r
S = 1/2/(1-1/5)
S = 1/2/4/5
S = 1/2 * 5/4
S = 5/8
Nikki used the calculations shown to determine whether a carton of 12 eggs or a carton of 18 eggs was the better buy.
A carton of 12 eggs cost $2.39, and a carton of 18 eggs cost $3.39.
Unit price of the 12-egg carton = ($2.39)(12 eggs) = $28.68 per egg
Unit price of the 18-egg carton = ($3.39)(18 eggs) = $61.02 per egg
The 12-egg carton has the lower unit cost, so it is the better buy.
She is right, however her explanation is wrong.
In order to find the unit price, you need to divide the amount by the cost.
You will then see that 12 divided by 2.39 < 18 divided by 3.39.
The smaller unit price is obviously the better buy.
Which equation represents a line that is parallel to y = negative 2 x minus 5?
Answer:
Step-by-step explanation:
The equation of a line is y=mx+b
We currently have y=-2x-5, where the slope is -2
A parrallel line would have the same slope, so also -2
Any equation that has a slope, or m of -2 would be parallel!
I hope this helped! :)
Compare the line passing through the points (—2, —9) and (4, 6) to the line given by the equation y = 2/5x - 4
Helpp pls
Answer:Option D
Step-by-step explanation:Can't be asked to explain.
Hope it helps :)
yall please help i need to turn this in asap!!
The perimeter of a rectangular room is 52 feet. The length is 2 more than the width. What is the width of the room?
A. 10 feet
B. 14 feet
C. 13 feet
D. 12 feet
Answer:
10
Step-by-step explanation:
i think its 10 maybe cuz if u see
the perimeter of a rectangular room is 52 feet. right?
then then height is 2 more than the width. what is the width of the room? so am I right copying the question? yes the question is right copied ok!
now see when u subtract 2 from 12 it gives u 10 and length i as 2 more than the width so maybe 10
PLEASEEEE ASAPPPPPP
Find all values of x that make the triangles congruent. Explain your reasoning.
Answer:
The values of x that make the triangles congruent.
x = 6 and x = 3
Step-by-step explanation:
Given
AC = 5x-2DC = 3x+10AB = 5xDB = 4x+3Given that the triangles are congruent.
According to the SAS (Side-Side-Side)
AC = DC
AB = DB
so
AC = DC
substituting AC = 5x-2 and DC = 3x+10
5x-2 = 3x+10
5x-3x = 10+2
2x = 12
divide both sides by 2
2x/2 = 12/2
x = 6
and
AB = DB
substituting AB = 5x and DB = 4x+3
5x = 4x+3
5x-4x = 3
x = 3
Therefore, the values of x that make the triangles congruent.
x = 6 and x = 3
Weber's Mail Manufacturing is a company that produces chain mail. Their most popular product is saw-cut metal links that hobbyists can use to make their own creations. The company recently spent $600 on advertising, which they hope to make back quickly. The wire used to produce one ounce of links costs $1, but the finished links sell for $4 per ounce. Eventually, the company will make back its investment and break even. What will their expenses and sales both equal?
Answer:
Their expenses and sales will both equal at 200 ounces.
Step-by-step explanation:
This can be determined using the break-even point in ounce formula as follows:
Break even point in ounce = Fixed cost / Contribution per ounce
Where;
Fixed cost = Advertising = $600
Contribution per ounce = Selling price per ounce - Cost per ounce = $4 - $1 = $3
Substituting the values into equation (1), we have:
Break even point in ounce = $600 / $3 = 200 ounces
Therefore, their expenses and sales will both equal at 200 ounces.
Write an equation of the line that passes through (3,2) and is perpendicular to the line y= 1/3x-3
Answer:
y = - 3x + 11
Step-by-step explanation:
The equation of a line in slope- intercept form is
y = mx + c ( m is the slope and c the y- intercept )
y = [tex]\frac{1}{3}[/tex] x - 3 ← is in slope- intercept form
with slope m = [tex]\frac{1}{3}[/tex]
Given a line with slope m then the slope of a line perpendicular to it is
[tex]m_{perpendicular}[/tex] = - [tex]\frac{1}{m}[/tex] = - [tex]\frac{1}{\frac{1}{3} }[/tex] = - 3, then
y = - 3x + c ← is the partial equation
To find c substitute (3, 2) into the partial equation
2 = - 9 + c ⇒ c = 2 + 9 = 11
y = - 3x + 11 ← equation of perpendicular line
find the value of y for the given value of x y= x/3 ;x=12
Answer:
value of y is 4
Step-by-step explanation:
VSpeeding A trucker handed in a ticket at a toll booth showing that in 2 h she had covered 159 mi on a toll road with speed limit 65 mph. The trucker was cited for speeding. Why
Answer:
The trucker was cited for speeding because his speed was above that of the speed limit of the toll road by 14.5mph
Step-by-step explanation:
Step 1
We calculate the speed of the trucker
Speed = Distance(miles)/Time(hours)
Distance = 159 miles
Time = 2 hours
Speed = 159 miles/2 hours
Speed = 79.5 miles per hour = 79.5 mph
From the question, we are told that: that toll road has a speed limit of 65mph
Step 2
We calculate the difference
= 79.5 mph - 65 mph
= 14.5 mph
Hence, the trucker was cited for speeding because his speed was above that of the speed limit of the toll road by 14.5mph
HELPPP pwease ¤-¤ im almost done
Answer:
f^-1 (x) = 2X + 8
Step-by-step explanation:
Let's make f(x) = y
Y = X/2 - 4
So to find the inverse, switch the y with the x like so:
X = Y/2 - 4 (isolate the Y value)
X + 4 = Y/2 (multiply both sides by 2)
2(X + 4) = Y
Y = 2X + 8
So f^-1 (x) = 2X + 8
Which linear equation can be used to represent a line perpendicular to Line W passing through point (-3,-2)?
line on graph is x=8 Help please
Answer:
D) y = -2
The equation of the perpendicular line to the given line is y = -2
Step-by-step explanation:
Explanation:-
Given point (-3,-2)
In graph the equation of line x = 8 ( parallel to y- axis )
1 x + o y - 8 =0
The equation of the perpendicular line to the given line
b x - a y + k =0
o x - 1 y + k =0 ...(i)
The equation (i) is Paases through the point ( -3,-2)
0 ( -3) -1(-2) + k =0
2 + k =0
k = -2
∴The equation of the perpendicular line to the given line is
put k = -2 in equation (i)
o x - 1 y + k =0
- y +(-2) =0
- y = 2
y = -2
Final answer:-
∴The equation of the perpendicular line to the given line is y =-2
A pair of opposite ray RO and ray RQ
Been about two years since i dated you why you still talking bout me like we together
Four subtracted from four times the smaller is equal to the larger number. Twice the larger number equals six times the smaller number. What are the numbers?
Answer:
12 and 4
Step-by-step explanation:
We could set up two equations with the given information.
Let a be the larger number, and b be the smaller number.
4b - 4 = a (Four subtracted from four times the smaller is equal to the larger number.)
2a = 6b (Twice the larger number equals six times the smaller number.)
With the 1st equation, we could substitute a = 4b - 4 into the second equation.
We get
2(4b-4) = 6b
8b - 8 = 6b
2b = 8
b = 4
Substituting back into the first equation,
a = 4(4) - 4 = 12
Therefore the two numbers are 12 and 4.
the answer is four and twelve
Which fraction is equivalent to eight twelfths?
Answer:
2/3
Step-by-step explanation:
Pretty simple to find. Divide both the top and the bottom by 4, and see that it makes 2/3. Easy way to figure out any of these is just to simpliy them. Like 10/12 would equal 5/6
A car manufacturer produced 5,000 cars for a limited edition model. Dealers sold all of these cars at mean price
of $36,000 with a standard deviation of $3,000. Suppose we were to take random samples of 9 of these cars
and calculate the sample mean price z for each sample.
Calculate the mean and standard deviation of the sampling distribution of 2.
H(x)=_________dollars
O(x)=_________dollars
Answer:
μₓ = 36,000 dollars
σ ₓ= 1,000 dollars
Step-by-step explanation:
to find μₓ = 36,000 dollars:
Look in the question, it states that the mean is $36,000.
to find σ ₓ= 1,000 dollars:
[tex]\frac{3000}{\sqrt{9} } = 1000[/tex]
The mean and standard deviation of the sampling distribution is $36000 and $1000.
What is Standard Deviation?
The term "standard deviation" refers to a measurement of the data's dispersion from the mean. A low standard deviation implies that the data are grouped around the mean, whereas a large standard deviation shows that the data are more dispersed.
Given:
The mean and the standard deviation of the sampling distribution of the sample mean:
Mean, [tex]\mu[/tex] = $36000
[tex]\sigma[/tex] = 3000
n = 9
So, standard deviation of the sampling distribution
= [tex]\sigma[/tex] / √n
= 3000 / √9
= 3000/3
= 1000
Hence, Mean = $36,000 and standard deviation = $1000.
Learn more about Standard deviation here:
https://brainly.com/question/21274500
#SPJ5
PLEASE HELP!! BRAINLIEST IF CORRECT!!! THANKS!!! 5 STAR!!
The drama club ordered 15 pizzas for the cast party. If the 25 members ate 12 1/2 pizzas out of the 15. How much pizza did each cast member eat?
A construction crew has just finished building a road. The crew worked for 4 1/5 days. If they built 2 1/3 kilometers of road each day, what is the total length of road they built?
Answer:
9.8
Step-by-step explanation:
The crew worked for 4 1/5 days
They built 2 1/3 kilometres of road each day
Therefore the total length of the road can be calculated as follows
= 4 1/5 × 2 1/3
= 21/5 × 7/3
= 147/15
= 9.8
Hence the length of the road is 9.8 kilometres
2 tons for $840. Find the price per pound.
Answer:
$0.21/lb
Step-by-step explanation:
We are to find the price per pound:
Number of tons given = 2 tons;
1US ton contains 2000lb
2 tons will have mass of 2 x 2000 = 4000lb
price = $840
So';
Price per pound = [tex]\frac{840}{4000}[/tex] = $0.21/lb
The linear model y equal 0.6 x plus 45 represents the number of pairs of sandals sold, y, for a given outdoor temperature of x degrees at a certain shoe store. How many pairs of sandals should the company expect to sell if the outside temperature is 90 degrees?
Answer:
99
Step-by-step explanation:
Given the linear equation:
y = 0.6x + 45
x = outdoor temping degrees ; y = number of pair of sandal sold
Number of pairs of sandals the company expect to sell if the outside temperature is 90 degrees?
y = 0.6(90) + 45
y = 54 + 45
y = 99
The expected number of sandals to sale will be 99
Oh sunday sheldon bought 4 1/2 kg of plant food,he used 1 2/3 kg on his strawberry plants and used 1/4 kg on his tomato plant.How many kg of palnt food did sheldon have?
Complete Question
Oh sunday sheldon bought 4 1/2 kg of plant food,he used 1 2/3 kg on his strawberry plants and used 1/4 kg on his tomato plant.How many kg of palnt food did sheldon have left?
Answer:
2 7/12 kg
Step-by-step explanation:
Oh sunday sheldon bought 4 1/2 kg of plant food,he used 1 2/3 kg on his strawberry plants and used 1/4 kg on his tomato plant.How many kg of palnt food did sheldon have left?
Step 1
We add up the kg of plant food that he used
He used 1 2/3 kg on his strawberry plants and used 1/4 kg on his tomato plant.
The total amount of plant food that he used = 1 2/3 kg + 1/4 kg
Lowest Common Denominator 12
1 + (2/3 + 1/4)
1 + (8 + 3/12)
1 11/12 kg of plant food
Hence he has used 1 11/12 kg of plant food
Step 2
The amount of plant food that he had left is calculated as:
Amount of plant food Sheldon bought - Amount of plant food he used
Amount of plant food Sheldon bought = 4 1/2 kg
The amount of plant food that he had left = 4 1/2 kg - 1 11/12
4 - 1 + (1/2 - 11/12)
Lowest common denominator = 12
3 + ( - 5/12)
= 2 7/12 kg
Therefore, the kg of plant food that sheldon had left = 2 7/12 kg
y = -5/3x + 3
y= 1/3x - 3
And graphing it
Answer:
Graph.
y=−1/3x+3
y
=
−
1
3
x
−
1
Step-by-step explanation:
select all of the statements that correctly describe the Pythagorean theorem and it’s converse HELP ASAP
Answer:i took this test so i’m pretty sure it’s c and f
Step-by-step explanation:
34 is 50% of what number?
Solve 3x + k= c for x.
O'A. x = 3(c- k)
O B. X=C+*
3
<=
O C. x-cok
O D. x = 3(c+ k)
Answer:
x = (c - k) / 3
Can you insert an image or retype the question, it is hard to read with the information that is incorrectly placed.
HURRYYYYY ITS DUE IN 20 MINUTES
Step-by-step explanation:
Volume of cylinder
πr²h = π×(12)²×(18)
Choco : Vanilla : Strawberry
3 : 2 : 1
to find volume of strawberry,
[tex] \frac{1}{6} \times volume \: of \: cylinder[/tex]
then use your calculator