Answer:
it’s 3x+4 your adding the x to the 2x
Answer:
6x+8
Step-by-step explanation:
2x*2+(x+4)*2
=4x+2x+8
=6x+8
Today, everything at a store is on sale. The store
offers a 20% discount. The regular price of a T-shirt is
$20.
How much money would you save today on the shirt?
Answer:
you would save 4$
Step-by-step explanation:
Hello I am once again asking for help ASAP
==========================================
4. In triangle ABC, AC=11,BC=24, and m
a. 40
b. 46.3
c. 20.5
d. 23.7
Answer:
23.7°
Step-by-step explanation:
To obtain the value of AB ; Use the cosine rule ;
Recall:
c² = a² + b² - 2ab Cos C
c² = 24² + 11² - 2*24*11 Cos75
c² = 576 + 121 - 528 * 0.2588190
c² = 697 - 136.656432
c² = 560.343568
c = sqrt(560.343568)
c = 23.6715
Hence, c = AB = 23.7°
In isosceles triangle NTS, NT ≌ TS. If m∠N = 42° and NS = 30 cm, find the length of the altitude of △NTS. (Round answer to the nearest tenth.)
Answer:
13.5 cm
Step-by-step explanation:
The altitude of the base of the isosceles triangle bisects the vertex angle, <T, and also bisects the base, NS.
Therefore, NS is divide into two, 15 cm each.
This means we now have two right triangles from the isosceles triangle with the following:
Reference angle = 42°
Opposite = altitude = h
Adjacent = 15 cm
To find h, apply trigonometric function, TOA:
Tan 42 = Opp/Adj
Tan 42 = h/15
15 * Tan 42 = h
h = 13.5060607 ≈ 13.5 cm (nearest tenth)
A stack of Nichols has a mass of 45 g there are nine Nichols in the stack what is the mass of one nickel
Answer:
5 grams for each nickle
Step-by-step explanation:
Brainleiest plz.
I divided 45 and 9 and got 5
please answer the question.
Find an equation of a polynomial function with real coefficients having zeros 4 and 2+3i.
Answer:
Step-by-step explanation:
You estimate that your kitchen remodeling project will require an electrician for 30 hours, a plumber for 33 hours and a carpenter for 18 hours . If the electrician charges $34.75 per hour , the plumber charges $30.00 per hour and the carpenter charges $28.65 per hour, what is the expected cost of labor for the project ?
Simplify
2x +3 (4x – 8) + 10
Hope it helps you....
Sorry if it's wrong..
Find the volume of the irregular figure 3cm 7 cm 2 cm [?] cm 9 cm 11 cm 7 cm 10 cm
Answer:
672 cm³
Step-by-step explanation:
10x7x9=630
2x3x7=42
630+42=672
Decide whether or not it is a function.
Answer:
Step-by-step explanation:
Yes it's a function.
You may be looking at v which produces m
You may be looking at r which also produces m.
That's fine. Two different x values (the domain) can produce the same y value. Lots of functions do that. (you'll study parabolas pretty soon and all that open up or down have two x values producing the same y value).
If you have a member of the domain producing 2 y values, that doesn't work. That would not be a function.
This example is a function.
WILL GIVE BRAINLYEST
A circle has a diameter of 10 feet What is the area of the circle? Leave answers in terms of TT.
A) 10 TT ft2
B) 25 TT ft2
C) 50 TT ft2
D) 100 TT ft2
Answer:
πr2
25π ft²
Step-by-step explanation:
pls help me and give explanation
Answer:
40ft
Step-by-step explanation:
Add up all four sides of your rectangle:
15ft + 15ft +5ft + 5ft = 40ft
You can find the other 5ft (the side that is missing) if you notice that the smaller sections are squares.
Solve the equation using the Zero-Product Property. (x - 8)(5x - 6) = 0
Answer: 1.2 or 5 (there’s two solutions)
Step-by-step explanation:)
What’s 5+5 i need help
Answer:
10
Step-by-step explanation:
or was it 11??
stickers are made with the same ratio of width to length. a sticker 2 inches has a length of 6 inches. complete the table
Answer:
2 =6
3= 9
4=12
5=15
Step-by-step explanation:
Formula is 3x
2 x 3= 6
3 x 3=9
4 x 3= 12
15/3= 5
Enter the unknown value in the equation.
35.7−□=11.23
Answer:
24.47
Step-by-step explanation:
First, 35.7 - 11.23 = 24.47, which is your answer
Hope this helps!
Hellppp plzzz!
Given right triangle DEF, what is the value of cos(F)?
Dude it is A!!!!!!!!!!!!!!!!!!
The sale price of a diving board is $213. What was the original price if it was 25% off?
If 6.5 pounds of strawberries cost 20$ what's the unit price?
Pls I’ll give brainlyest
Answer:
should be 3.07 (when rounded to the nearest hundredth)
Step-by-step explanation:
Answer: $3.08 per pound of strawberries.
Unit price is 3.08/1
Step-by-step explanation: The unit price is how much 1 point of strawberries cost.
To find the unit price divide 20 by 6.5.
20/6.5 = about $3.08.
What is the solution to the inequality -3x - 5 < -20?
Answer:
x > 5
Step-by-step explanation:
Answer:
we have -3x < -15,
so
3x > 15,
x > 5
brainliest please?
Find the area of the triangle below. Be sure to include the correct unit in your answer. 13cm 5cm 17cm
Answer:
42.5 cm²
Step-by-step explanation:
1/2x17x5 = 42.5
okokokokokokkookkokokkokokokokok
what do 7-(-14) equal
Answer:
21
Step-by-step explanation:
7-(-14) = 7+14 = 21
Answer:
21
Step-by-step explanation:
7-(-14)
7+14 = 21
because two minuses makes a plus
GIVE ME BRAINLIEST NOW PLEASE!
please tell me the answers to 4 and 5 no links
Answer:
4) choice a 30%
5) choice b 62.5%
Step-by-step explanation:
4) 3/10 = 0.30 or 30%
5) 5/8 = 0.625 or 62.5%
$750 at 6% for 18 months
Answer:
$1,560
Step-by-step explanation:
6% of $750 = $45
$45 times 18 = $810
$810 + $750 = $1,560
An artical fills 1/2 of a magazine page. A corresponding photo takes up 3/8 of the article. How much of the page is taken up by the photo
Answer:
3/16
Step-by-step explanation:
If an article takes half of the page then;
1article = 1/2 of a page
3/8 of the article = x
Cross multiply
1×x = 1/2×3/8
x = 3/(2×8)
X = 3/16
Hence the photo takes 3/16 of the magazine
Please need help on this one h as be no clue how to do this
Answer:
y = -2x
Step-by-step explanation:
Equation in slope-intercept form is y = mx + b.
m = slope = ∆y/∆x
Using any two points on the line, say (0, 0) and (-20, 40),
Slope (m) = (40 - 0) / (-20 - 0) = 40/-20
Slope (m) = -2
b = y-intercept = the value of y when x = 0.
b = 0
To write the equation of the line, substitute m = -2 and b = 0 into y = mx + b
Thus:
y = -2x + 0
y = -2x
Ms. Hardy walks 12 meters in 24.7 seconds.
If she walks at this same rate, which of the
following is closest to the distance she will
walk in 5 minutes?
Answer:
she walks about 145.7 meters in 5 minutes
Step-by-step explanation:
Hey There!
so first we want to find the meters per second rate
to do this we do
[tex]\frac{12}{24.7} = 0.48582995951[/tex]
so the meters per second is 0.4858299591
Then we want to find how many seconds are in a 5 minutes
to do this we multiply 5 and 60
5x60=300
then we want to multiply that by the meters per second
300x 0.4858299591=145.748987854
so she walks about 145.7 meters in 5 minutes
plz quick solve for f
Answer: f = 100
Step 1.
We'll need to expand 3(f - 91) by multiplying a term and an expression. The following product distributive property will be used: A(B + C) = AB + AC.
In the example, the expression will consist of 2 terms.
First term: 3 and f.
Second term: 3 and -91
Rewrite 3(f - 91) like this.
3f - 3 × 91
Step 2.
Multiply 3 by 91.
3 × 91 = 273
Hence, the answer is 100.
a student earns $70 over the summer and he spends 1/5 of the total amount on movies. He then spends 1/2 of the remaining money on school clothes.
how much money is left?
Answer:
$28
Step-by-step explanation:
1/5 of $70 is 14 . so $70 - $14 is $56
1/2 of $56 is $28
Hope this helps x