CAN SOMEONE PLEAASSSEE HELP ME WITH THIS TRIGONOMETRIC FUNCTION PROBLEM? I AM REALLY STRUGGLING AND IT WOULD MEAN A LOT

CAN SOMEONE PLEAASSSEE HELP ME WITH THIS TRIGONOMETRIC FUNCTION PROBLEM? I AM REALLY STRUGGLING AND IT

Answers

Answer 1

Answer:

the sine Is 5/13

Step-by-step explanation:

use the trigonometric identity : sin^2+ cos^2 = 1

so the sine Is sqrt(1-(12/13)^2) = 5/13

sqrt means Square root btw


Related Questions

Please will give brainliest and thanks for the problem

Answers

Answer:

y = -¼x + (-6)

Step-by-step explanation:

I was summoned?

help me plis What is the exact measurement of the line segment? A. B. C. D.

Answers

Answer: where is the line segment

Step-by-step explanation:

Answer:

B

Step-by-step explanation:

is 3/12 less than or greater than or equal 3/4?​

Answers

Answer:

3/12 is less than 3/4

Step-by-step explanation:

3/12 is the same as 1/4, which is 0.25

3/4 is 0.75

A student needs to collect 15 cans for a project. The student has already collected 4 cans. The inequality shown below can be used to find n, the number of cans the student still needs?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

4+n=15 subtract 4 from both sides

n=11

Unless the wording was incorrect this is an equation not an inequality.

Answer:

19 cause 15+4=is

Step-by-step explanation:

i made a 100%

22c + 33d?
Chose three answers

Answers

Answer:

55cd

Step-by-step explanation:

Which of the following is a formula that can be used to find the Circumference of a circle?

Answers

Should be A,
C=pi R2

Hello pls help me with two of these questions;)

Answers

Answer:

1-A-15

2-C

Step-by-step explanation:

7-21 is an increase by 3 times, so 5*3=15

The second is kinda blurry, so it's a little hard to explain.

The middle school is 3.43.4 blocks north of Marissa’s home. The grocery store is one block further north of her home, past the middle school. The firehouse is 3\frac{1}{2}3 2 1 ​ blocks south of Marissa’s home and the police station is one block further south than the fire station.

Answers

Step-by-step explanation:

jddjjdjfh the best answer voters do

Keisha found three pieces of cable in her tool drawer. Here are their lengths (in meters).
4.9, 10, 14.94
What is the total length of the three pieces?

Answers

Answer:

29.84

Step-by-step explanation:

4.9+10+14.94

4.9+10=14.9

14.9+14.94=29.84

Explain why √3x+2 = -16 has no solution.

Answers

The equation you wrote has no solutions since the left hand side is equal to 6x-10 and the right hand side is equal to 6x+8. Setting them equal we get -10=8 which is obviously wrong.

1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great
Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food
cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost
$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month
and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?
a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you
buy your Great Dane?

Answers

Question:

1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great

Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food

cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost

$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month

and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?

a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you

buy your Great Dane?

Answer:  Yes you can afford

Tom buys a torch and a battery.
The torch costs eight times as much as the battery.
Tom pays with a £5 note and gets £1.49 change.
How much does the battery cost?

Answers

Answer:

battery costs: 0.39...............

Answer:

£0.39

Step-by-step explanation:

I did Question ON MATHSWATCH

estimate the product of 26.4×2.7​

Answers

Answer:..

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

okay, 26.4*2.7 = 26*3 (when estimated)

26*3=78(or just somewhere around 70)

The table shows the number of volleyballs that fit into a given number of containers. Each container holds the same number of balls. Enter the missing value from the table.​

Answers

Answer:  7

Step-by-step explanation:

It's a 1 : 3 ratio so the answer should be 7

In figure AB and CD bisect each other at O. State the 3 pairs of equal parts in ∆AOC and ∆BOD. Is ∆AOC ≅ ∆BOD? Give reasons

Answers

Answer:

SEE EXPLANATION

Step-by-step explanation:

[tex] In\:\triangle AOC \:\&\:\triangle BOD[/tex]

[tex] AO \cong OB.... (given) [/tex]

[tex] \angle AOC \cong\angle BOD [/tex]

[tex] (vertical \: \angle s) [/tex]

[tex] CO \cong OD.... (given) [/tex]

[tex] \therefore \triangle AOC \:\cong\:\triangle BOD[/tex]

[tex] (SAS \: postulate) [/tex]

So, the 3 pairs of equal parts in ∆AOC and ∆BOD are:

[tex] AC = BD[/tex]

[tex] m\angle OAC = m\angle OBD[/tex]

[tex] m\angle OCA = m\angle ODB[/tex]

Michael and his family
brought some logs of
firewood with them on
their camping trip. The
first night, they burned
2 logs in the fire. The
second night, they
burned 3 logs in the
fire.

Answers

What’s the question? I can’t answer if I don’t see the question

QUICK SOMEONE HELP!!!! ILL MARK BRAINLIEST

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

9(2+2p) show distributive property

Answers

Answer:

9(2+2p)

9 x2 + 9 x 2p

18 +18p

water cost $2 for 8 bottles orange juice cost a $1.50 for 3 bottles which is more expensive per bottle ​

Answers

I believe you can use ratios and multiply both of them like fractions to get the same amount of bottles and compare the prices fairly.


2:8 = 2/8
1.5:3 = 1.5/3


(2/8)3 = 6/24 or $6 per 24 bottles
(1.5/3)8 = 12/24 or $12 per 24 bottles


In conclusion, the latter ($1.50 for 3) costs more than the $2 per 8.


Answer:

orange juice

Step-by-step explanation:

1 water -> 2÷8

                = 0.25

1 orange juice ->1.50 ÷ 3

                    = 0.50

hence, orange juice is more expensive

Define area. Give an example of how it is used in the real world. What label (units, units 2 , or units 3 ) is used for it?
btw i'm not in college im in middle school

Answers

Answer:

total space of an object is area.

it is used in for calculating area of rooms as measurements.

Jimmy estimates that a pitcher holds 4.5 liters of liquid. It actually holds 4.8 liters. What is the percent error between his estimate and the actual volume of the pitcher?
A. 1/3%
B. 1 1/3%
C. 6 1/4%
D. 6 2/3%

Answers

Answer:

the answer is 6 1/4%. I hope it helps!

The angles of a triangle add up to 180 degrees.

The second angle is 20 degrees larger than the smallest angle.

The third angle is 3 times as big as the smallest angle.

Find the measure of the smallest angle (in degrees)

Answers

Answer: 32 degrees

Step-by-step explanation:

small angle : x

middle angle: x + 20

large angle: 3x

Form an equation: 5x + 20 = 180

5x = 180 - 20

5x = 160

x = 160/5

x = 32

how to represent with an integer mary moves 3 steps backward as she dances

Answers

Answer:

-3

Step-by-step explanation:

As she moves back, so it will be negative.

Since she moves back 3 steps, it will be -3.

Hope it helps :)

Please mark my answer as the berainliest

Answer:

-3

itwaseasy...............

A student records his weight, in pounds, at the end of every week after joining a local gym. The table shows part of the data he recorded.
Weeks (n)
Weight (w), in pounds
1 24
133.5 132 128.5
7
125
If the equation for a line-of-best fit for the data is approximately w = 134.75 – 1.4n, which statement is true?
The student weighed approximately 134.75 pounds at the time of joining the gym, and he gains an average of about 1.4 pounds each week.
The student weighed approximately 134.75 pounds at the time of joining the gym, and he loses an average of about 1.4 pounds each week.
The student weighed approximately 140 pounds at the time of joining the gym, and he gains an average of about 13.475 pounds each week.
The student weighed approximately 140 pounds at the time of joining the gym, and he loses an average of about 13.475 pounds each week.

Answers

Answer:

A

Because of the question it says

2. Charlie has a collection of marbles in three sizes, small, medium, and large. He has four times as
many small marbles as medium marbles. The number of large marbles is three more than five times
the number of medium marbles.
a. Write algebraic expressions to represent the number of small marbles, medium marbles, and
large marbles Charlie has. Write algebrauc expressions to represebt the number of small marbles, medium marbles, and large marbles charlie has.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

The required expression represents the number of the small marbles, medium marbles, and large marbles are m = 4s  and l = 3 + 5m.


What is arithmetic?

In mathematics, it deals with numbers of operations according to the statements. There are four major arithmetic operators, addition, subtraction, multiplication and division,

Here,
Let the number of small marbles be s, medium marbles are m and large marble is l.
According to the question,
He has four times as many small marbles as medium marbles. The number of large marbles is three more than five times the number of medium marbles.
m = 4s
and
l = 3 + 5m


Thus, the required expression represents the number of the small marbles, medium marbles, and large marbles are m = 4s  and l = 3 + 5m.

Learn more about arithmetic here:

brainly.com/question/14753192

#SPJ2

what is clairouts equation​

Answers

In mathematical analysis, Clairaut's equation is a differential equation of the form where f is continuously differentiable. It is a particular case of the Lagrange differential equation

6x - 8y = 12 and 5x + 8y = -1 Solve using elimination​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

6x-8y=12

5x+8y=-1

add them

11x=11

x=1

y=-3/4

Answer:

(1,-3/4)

Step-by-step explanation:

Luckily, y is already opposites, so it should be easier:

6x-8y=12

5x+8y=-1    

Combine; This should end up with y eliminated -

11x = 11

x = 1

Now we can plug 1 in for x in one of the equations to find y. I'm going to use the second one.

5(1) +8y = -1

5+8y=-1

8y=-6

y=-6/8 (you can simplify)

The point at which the lines intersect is (1,-3/4)

Elizabeth has $72 to spend on painting supplies needed to repaint her house. Rollers
cost $4 each, and paintbrushes are $3 each. She needs at least 15 rollers and
paintbrushes combined and wants at least five of each.

Answers

4(15) + 3x = 72
60 + 3x = 72
3x = 12
x = 4
Answer: 4 paintbrushes

Kristin wants to buy a pair of jeans that cost $35 and are on sale
20% off. She is also buying two T-shirts at a full price of $9.99 each.
She must pay 6.5% sales tax. How much will she pay for the clothes

Answers

Answer:

$51.10

Step-by-step explanation:

First, find 20% of $35, then add the sale price of the jeans and the two t-shirts. Take the total and find the sales tax and add that onto the cost.

100 - 20 = 80 If you multiply the jeans by 80% it gives you the price for the jeans saving you from having to subtract the discount from the original price.

35 * 0.80 =  $28.00 jeans                     28.00                             47.98

                                                                  9.99                             + 3.12

                                                             +   9.99                            $51.10

                                                                47.98

                                                           X   0.065

                                                                 $3.12

18% of the the students at a school are in year 8 and 16% of the students are in year 9. If the school has 126 tera 8 students, determine the number of year 9 students.​

Answers

Answer:

112

Step-by-step explanation:

The general form of all percentage questions is: the chunk= (some percentage) (of the whole), or c=p*w

We know that 18% of students are 8th grade and that is 126 students, so p = 0.18 and c=126 (126 students are 18% of the whole school)

126 = (0.18)w, divide both sides by 0.18

126/(0.18) = w = 700

9th graders are 16% of the school or 16% of 700 students

c = (0.16) 700 = 112 students

Other Questions
The middle school is 3.43.4 blocks north of Marissas home. The grocery store is one block further north of her home, past the middle school. The firehouse is 3\frac{1}{2}3 2 1 blocks south of Marissas home and the police station is one block further south than the fire station. _____________ show the evolutionary relationships of organisms, showing a common ancestor that is based on their genetic information. Pls help me ASAP thank you!! The roof of Mr. Thompsons house is blank feet high to climb on top of his house healing a 13 foot ladder against the roof of his house in place is the base of the latter 5 feet from the house 1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a GreatDane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his foodcost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the monthand have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can youbuy your Great Dane? Explain why 3x+2 = -16 has no solution. QUICK SOMEONE HELP!!!! ILL MARK BRAINLIEST water cost $2 for 8 bottles orange juice cost a $1.50 for 3 bottles which is more expensive per bottle 3x - 6 less than or equal to -3 on a graph Which equation represents circle A? (x 4)2 + (y + 5)2 = 12 (x + 4)2 + (y 5)2 = 12 (x 4)2 + (y + 5)2 = 36 (x + 4)2 + (y 5)2 = 36 i need help please please How do humans have a negative impact on the environment ?? In figure AB and CD bisect each other at O. State the 3 pairs of equal parts in AOC and BOD. Is AOC BOD? Give reasons Carter and his children went into a bakery where they sell cupcakes for $3 each andcookies for $0.50 each. Carter has $35 to spend and must buy a minimum of 15cupcakes and cookies altogether. If x represents the number of cupcakes purchasedand y represents the number of cookies purchased, write and solve a system ofinequalities graphically and determine one possible solution. (I need 2 inequalitys) help, please!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 7. Which line of Hale's speech on p. 75 best shows the author's message to the reader? Create a set of data that have a perfect negative correlation. 9. Which statement does NOT explain a major reasoning for the fall of Rome? A civilization can thrive with great achievement B lack of participation in government C. Plagues or disease can wearen a civilization D. Weak emperors can cause political confusion Tom buys a torch and a battery.The torch costs eight times as much as the battery.Tom pays with a 5 note and gets 1.49 change.How much does the battery cost? A community service club has 12 seventh-graders and 12 eight-graders. The name of each student is put in a hat, and a name is drawn at random. Which number or number range describes the probability that the student selected is a seventh-grader