Write an equation of the line that passes through (1,5) and is parallel to the line y=-4x+2.
9514 1404 393
Answer:
y = -4x +9
Step-by-step explanation:
The same slope-intercept equation can be used, but with a different y-intercept. That new y-intercept can be found from the given point (x, y) using the formula ...
b = y -mx
b = 5 -(-4)(1) = 9
So, the equation with the new y-intercept is ...
y = -4x +9
pls help <3 i mean i’m sure it’s easy but i don’t know what to write.
Find the length of ab!!!!
Answer:
6.4
Step-by-step explanation:
Using Pythagorean theorem (a^2+b^2=c^2), 4^2+5^2=41. The square root of 41 is 6.4.
Spoorthi plants 5 tree seedlings for every 3 that Hammad plants. If Hammad planted 6 trees in a minute, how many did Spoorthi plant?
The number of years it will take for $510 to grow to $1,010.18 at 5 percent compounded annually is ____
Answer:
13.66 years
Step-by-step explanation:
Given data
P=$510
A=$1,010.18
R=5%
t= ln(A/P)/r
susbstitute
t= ln(1,010.18/510)/0.05
t=ln1.980/0.05
t= 0.683/0.05
t= 13.66
Hence the time is 13.66 years
What is the simplest form of this expression?
Answer:
c
Step-by-step explanation:
9x^2-9x^2=0
10x-5x=5x
4-(-1)=5
5x+5
hope this helps (:
Can someone help me solve this matrix
Answer:
You cant add a negative number.
Step-by-step explanation:
If you add a negative number you will not have a full answer.
what is the slope of -7,2 and -7,4
Answer:
The slope is undefined
Step-by-step explanation:
We can find the slope using
m = ( y2-y1)/( x2-x1)
= (4-2)/( -7 - -7)
= (4-2)/( -7 +7)
= 2 / 0
When we divide by 0, the result is undefined
The slope is undefined
Answer:
Undefined
Step-by-step explanation:
Since there is two points we can use (-7,2) and (-7,4) to find the slope
Slope formula for two points:
y2-y1/x2-x1
4-2/-7+7
Which is
2/0
Since 2/0 is not possible the answer will be undefined
Hope this helps!
Concession stand sales for football games totaled $1,563. The actual cost for the food and beverages was $395. How much profit did the concession stand make?
Answer:
$1168 i think
Step-by-step explanation:
The school that Rob goes to is selling tickets to a spring musical. On the first day of ticket sales the school sold 7 adult tickets and 4 child tickets for a total of $89. The school took in $119 on the second day by selling 7 adult tickets and 14 child tickets. Find the price of an adult ticket and the price of a child ticket.
100 POINTS!!! can someone help me please?? will give brainliest if correct!!
Answer:
k= 15
Step-by-step explanation:
Answer:
k =15 and please give brainliest
Step-by-step explanation:
The sum of twice a number and 4 times another number is 4. The difference of the numbers is 5. Find the numbers(help a sis out)
Answer:
1st number = 4
2nd number = -1
Step-by-step explanation:
Let n = 1st number
Let m = 2nd number
2n + 4m = 4
n - m = 5
Substitu method, let n = 5 + m
2(5+m) + 4m = 4
10 + 2m + 4m = 4
6m = -6
m = -1
find n:
n - (-1) = 5
n + 1 = 5
n = 4
Find the circumference of each circle. Use your calculator's value of p. Round your answer to the nearest tenth.
will be marked.
Step-by-step explanation:
2*22/7*5=31.42857143
What is the simplest form of of this expression?
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Find Sin D and sin E! Write the answer as a fraction and as a decimal. Round to four decimal places, if necessary! Please help me!
What is two thing you like about math
Answer:
1. Math encourages curiosity and questions.
2. Math can save you money. ...
Which equation describes the line that passes through the points (-4, 19) and (2, -1)
Answer:
y=-5/2x+4
Step-by-step explanation:
find the slope by using y2-y1/x2-x1
-1-19/2-(-4)
simplify
-20/8
simplify
-5/2
use slope-intercept form, y=mx+b
since we know the slope, find b
plug in one of the ordered pairs into the equation
-1=(-5/2)(2)+b
simplify
-1= -10/2+b
simplify
-1=-5+b
add 5 to both sides
b=4
plug b into y=-5/2x+b
y=-5/2x+4
Find the degree of the monomial.
4g
The degree is
Pleasee helppp answer correctly !!!!!!!!!!!!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Answer:
(4,7)
Step-by-step explanation:
Lin runs 12 laps around a track in 15 minutes.
A. How many minutes per lap is that?
B. How many laps per minute is that?
C. If Lin runs 20 laps at the same rate, how long does it take her
Answer:
it will take 25.2 minutes for Lin to run 21 laps
Step-by-step explanation: give crown plsplsplsplsplsplsplsplsplspls, also have a good day!
How much sand is needed to fill a pit that
is 10m deep and 8m wide and 12m long?
Answer:
The answer is 960cm3
Step-by-step explanation:
you multiply all the numbers
help please, the image is attached.
Answer:
A
Step-by-step explanation:
A
5. Gretta is 1 1/2
meters tall. Which of the following is equivalent to 1 1/2
meters?
Answer:
hey
Step-by-step explanation:
hey hey
3. In a survey on juice preference, 68 students prefer orange
juice and 32 prefer apple juice.
Jui
Use difference to compare.
Answer:
36
Step-by-step explanation:
68-32= 36
Answer:
i have 36
Step-by-step explanation:
all i did was subtract 32 from 68
Use the GCF (Greatest common factor) to factor the expression 3.02
+ 8x
Answer:
hi
Step-by-step explanation:
Ms. Durand has an obsession with Christmas. She is standing 8ft away from a 20ft Christmas Geometree. She wonders, "hmmm, what is the angle of elevation from myself to the star on the top of the tree?"
Answer:
68.20°
Step-by-step explanation:
Using Pythagoras rule :
Tanθ = opposite / adjacent
Adjacent = 8ft
Opposite = 20
Tanθ = 20 / 8
θ = tan^-1(20/8)
= 68.198590
Hence, angle of elevation = 68.2°
2/3 - 1/3 what the difference
Answer:
2/3 begins w a 2 and 1/3 begins w a 1. thats the difference.. hope this helped :)
Step-by-step explanation:
Answer:
.3333333
Step-by-step explanation:
because u have to math ight
Solve for x
14x + 2 = 9x - 3
Answer:
[tex]x=-1[/tex]
Step-by-step explanation:
1) Subtract 9x from both sides.
[tex]14x+2-9x=-3[/tex]
2) Simplify 14x+2-9x to 5x+2.
[tex]5x+2=-3[/tex]
3) Subtract 2 from both sides.
[tex]5x=-3-2[/tex]
4) Simplify -3-2 to -5.
[tex]5x=-5[/tex]
5) Divide both sides by 5.
[tex]x=-1[/tex]
Therefor, the answer is x = -1
You can buy 6 cans for green beans at the Sendiks for $3.80. You can buy 12 of the same cans of beans at
Sam's Club for $6.90. Which place is the better buy? Show the work to prove your answer.
Answer:
Sendiks.
Step-by-step explanation:
Sendiks- 6 ÷ 3.80= $1.58 per can
Sam's Club- 12÷6.90= $1.74 per can
can some help me wit dis
The answer is 6
•Triangles always equal 180 degrees
•The top angle is 90 meaning the others are 45
45+3=48
48/8=6