Answer:
en realidad el ganador sería el número 30 en la tabla
Simplify 3x^2y^3•x^4y
Answer:
Step-by-step explanation:
3x²y³·x⁴y = 3x²x⁴y³y = 3x²⁺⁴y³⁺¹ = 3x⁶y⁴
Can you help me on quadratic formulas?
I take it as you want to learn about the formula.
The quadratic formula is a formula where you can solve x for any quadratic equation in form ax^2+bx+c=0.
The formula is x= [tex]\frac{-b+-\sqrt{b^2-4ac}}{2a}[/tex].
The +- means + or - for the 2 solution in each equation.
*All above information is what you need to know about the quadratic formula and solve for answer, but I will go a step further in my answer to prove the quadratic formula always work.
[tex]0=ax^2+bx+c[/tex]
[tex]0=(ax+\frac{b}{2})^2-\frac{b^2}{4}+c[/tex] (This step is completing the square)
[tex](ax+\frac{b}{2})^2=\frac{b^2}{4}-c[/tex]
[tex](2ax+b)^2=b^2-4ac[/tex]
[tex]2ax+b=+or-\sqrt{b^2-4ac}[/tex]
[tex]2ax=-b+ or -\sqrt{b^2-4ac}[/tex]
[tex]x=\frac{-b+-\sqrt{b^2-4ac}}{2a}[/tex]
This is my way of proving this formula although there are many other ways to do it too, if there is any questions, feel free to ask me in the comment :-).
Sally goes fishing with Dan. They catch 6 trout. If they equally split up the trout, how may will each one get
Answer:
they will get 3 each
Step-by-step explanation:
Rationalize the denominator 2√5/√6
Step-by-step explanation:
to rationalise the denominator, you need to multiply the denominator with itself and the numerator.
Write the equation and solve. Show all work.
Jaidyn sold half of her comic books and then bought 16 more. She now has 36. How many did she begin with?
Answer:
she begin with 40 comic books
i dont get this please help with the explanation and steps
If these two shapes are similar, what is the measure of missing length b?
Step-by-step explanation:
the length of B = 7 milimeter
plz mark my answer as brainlist if you get it help ful .
yo
What are the coordinates of the point on the directed line segment from (−5,5) to (10,−5) that partitions the segment into a ratio of 2 to 3?
Answer: So the ratio is gonna be 5:3...
Step-by-step explanation:
a gym membership is advertised to cost 630 per year . what is the cost per mouth of the gym menbership
Answer:
52 1/2 OR 52.5
Step-by-step explanation:
You divide 630 by the number of months in a year, 12. 630 / 12 = 52.5. So the answer is 52.5 (Dollars, cents, whatever money label it is).
Hope that helps!
Find x.
2x + 40
3x
4x
X + 50
x= [?]
I
Enter
Answer:
[tex]x = 27[/tex]
Step-by-step explanation:
A shape exterior angles add up to 360.
All of these angles are exterior angles so we can add up all of them to and set it equal to 360 to find x.
[tex]3x + 4x + 2x + 40 + x + 50[/tex]
[tex]10x + 90 = 360[/tex]
[tex]10x = 270[/tex]
[tex]x = 27[/tex]
Which expressions does the model represent? Choose ALL the correct answers
Answer:
the first one and the last one
Step-by-step explanation:
the other 2 have numbers above 1.
En un triángulo obtusángulo, uno de los ángulos mide 20° mas que el otro. El tercer ángulo, mide el doble que el mayor de los dos que hemos citado. ¿?Cuánto miden los ángulos de dicho triángulo
Answer:
La medida del primer ángulo es 30°, la medida del segundo ángulo es 50° y el tercer ángulo mide 100°.
Step-by-step explanation:
Siendo "x" el valor de un ángulo del triángulo obtusángulo, sabes que uno de los ángulos, llamado segundo ángulo, mide 20° más que el primero. Este segundo ángulo se representa como x + 20°.
Además, un tercer ángulo mide el doble que el mayor de los dos, que en este caso es el ángulo cuya expresión es x + 20°. Por lo que el doble de este será 2*(x + 20)°, que será la medida del tercer ángulo.
Teniendo en cuenta que la suma de los ángulos interiores de un triángulo es 180°. Entonces, es posible sumar los valores de cada uno de los ángulos e igualarlos a 180°:
x + x + 20° + 2*(x + 20°) = 180°
Resolviendo:
x + x + 20° + 2*x + 2*20° = 180°
x + x + 20° + 2*x + 40° = 180°
4*x + 20° + 40° = 180°
4*x + 60° = 180°
4*x = 180° - 60°
4*x = 120°
x = 120° ÷ 4
x = 30°
Entonces, la medida del primer ángulo es 30°. El segundo ángulo es calculado como x + 20° = 30° + 20° = 50° mientras que el tercer ángulo es 2*(x + 20°) = 2*(30° + 20°) = 2*(50°) = 100°
La medida del primer ángulo es 30°, la medida del segundo ángulo es 50° y el tercer ángulo mide 100°.
I need help doing this ?
Answer:
It would be 21.6
Step-by-step explanation:
First 2% of 16000 is 320.
Now we take our wanted value of 22900 and subtract 16000 from it to get 6900.
We take our difference of 6900 and divide this by 320 and get 21.5625
That rounded to the nearest tenth is 21.6
Which situation matches the inequality below?
x + 250 < 1,200
A. A hiking trip, consisting of an x-mile first leg and a 250-mile second leg, will be greater than 1,200 miles.
B. Last year 1,200 people took a trip from the hotel to the waterfall. If 250 more people will take the trip in addition to the number of people, x, who have already taken it this year, the total will be greater than last year's.
C. Taking a trip on a raft is safe if the weight of guests and their belongings (x pounds) and the weight of the guide and her equipment (250 pounds) together are less than 1,200 pounds.
Answer:
C is the correct answer
Logan made a scale drawing of a neighborhood park. The volleyball court is 2 centimeters long in the drawing. The actual volleyball court is 18 meters long. What scale did Logan use for the drawing?
Answer:
1 : 900
Step-by-step explanation:
18 m = 1800 cm
2:1800 reduced is 1:900
Find area of triangle ABC
Area of a Triangle = A = ½ (b × h) square units
Step-by-step explanation:
where B and C are the base and height of the triangle, respectively.
Joshua goes to a local farmers market and see sinuses apples $9.80 per 10 pound bag which is a unit rate of the price per pound
Answer:
$0.98
Step-by-step explanation:
Given data
Cost of sinuses apples = $9.8 for 10 pound
We want to find the cost per pound
Hence
if 10 pounds cost $9.8
1 pound will cost x
cross multiply
x= 9.8/10
x= $0.98
Hence a pound will cost $0.98
Six more than twice a number is greater than negative fourteen. Solve the inequality for the unknown number
Answer:
Step-by-step explanation:
2x+6 > -14
Subtract 6 from both sides
2x > -20
Divide both sides by 2
x > -10
The solution of the inequality 2x + 6 > - 14 will be greater than the negative 10.
What is the solution to the equation?The distribution of weights to the variables involved that establishes the equilibrium in the calculation is referred to as a result.
Inequality is defined as an equation that does not contain an equal sign. Inequality is a term that describes a statement's relative size and can be used to compare these two claims.
Six more than twice a number is greater than negative fourteen.
Let x be the number. Then the equation will be
2x + 6 > - 14
Simplify the inequality, then the value of x will be
2x > - 20
x > - 10
The solution of the inequality 2x + 6 > - 14 will be greater than the negative 10.
More about the solution of the equation link is given below.
https://brainly.com/question/545403
#SPJ2
How many quarters and dimes would you need to have both 12 coins and $3 at the same time?
Answer:
12 quarters and no dimes
Answer:
(6,6)
(8,10)
(12,0)
Please I need help solving this 36a +32
Can someone please help me.... I need help with 43 muiltiplyed by 6 divedied by 2 simplafied to a frcation!
Answer:
Your Answer will be 129, not a fraction. It will be a whole number
Step-by-step explanation:
43 x 6 = 258
258 / 2 = 129
1/2 gallon of apple cider is $2.80. What is the price per ounce ?
Answer:
35 cents
Step-by-step explanation:
If this answer helped you then please consider liking this and marking it as brainliest :)
Find the area of the figure.
Solve for c: c=5 5/6 x 2
Hi there!
c=11 2/3
1.Convert 5 5/6 into mixed number:
[tex]5 \frac{5}{6}=\frac{35}{6}[/tex]
2.Convert 2 into fraction term:
[tex]2=\frac{2}{1}[/tex]
3.Convert both fraction into same denominator:
[tex]\frac{35}{6}=\frac{35}{6}[/tex]
[tex]\frac{2}{1}=\frac{12}{6}[/tex]
4.Multiply the two terms:
[tex]\frac{35}{6}[/tex]·[tex]\frac{12}{6}=\frac{70}{6}[/tex]
5.Simplfly the fraction term:
[tex]\frac{70}{6}=\frac{35}{3}[/tex]
[tex]\frac{35}{3}=11 \frac{2}{3}[/tex]
Therefore, c=11 2/3.
Ok need help this is the question :Use the Pythagorean theorem to write an equation for the distance Jane's trainer bikes.
Answer:
Jane traveled 8 miles farther then her trainer
Step-by-step explanation:
The Pythagora's Theorem
In any right triangle, the square of the measure of the hypotenuse is the sum of the squares of the legs. This can be expressed with the formula:
[tex]c^2=a^2+b^2[/tex]
Where
c = Hypotenuse or largest side
a,b = Legs or shorter sides
Jane's path from the Health Club to the end of her route describes two sides of a right triangle of lengths a=16 miles and b=12 miles.
Her total distance traveled is 16 + 12 = 28 miles
Her trainer goes directly from the Health Club to meet her through the hypotenuse of the triangle formed in the path.
We can calculate the length of his route as:
[tex]c=\sqrt{16^2+12^2}[/tex]
[tex]c=\sqrt{256+144}=\sqrt{400}=20[/tex]
c = 20 miles
The difference between their traveled lengths is 28 - 20 = 8 miles
Jane traveled 8 miles farther then her trainer
what is the perimeter of a triangle whose sides are 4x, 3x+5, and 9-x?
Answer:
if these expression represent side lengths, then you simply add those three expressions, and that's the perimeter.
Step-by-step explanation:
I explore this idea a bit. obviously x < 5 (because 5-x has to be positive.
2x-5 > 0 is a requirement, also, so x > 2.5 is required.
What is a number that when you multiply it by 3 and subtract 2 from the product, you get 37?
Step-by-step explanation:
3n -2 =37
3n = 39
n = 13
hope this helps
Make b the subject of the formula a = b + 6
Answer:
b=a-6
Step-by-step explanation:
Mr datu has enough money to pay 8 workers for 15 days if he adds 4 more workers for how long can he pay at the same rate?
Answer:
10 days
Step-by-step explanation:
Mr Datu can pay 8 workers for 15 days,
Then at the same rate he can pay 1 worker for the number of days = 15×8
= 120
If he adds number of workers = 4
Then total number of workers = 8 + 4 = 12
With the same rate Mr Datu can pay 12 workers for number of days = [tex]\frac{120}{12}[/tex]
= 10 days
Therefore, Mr Datu can pay 12 workers for 10 days a the same rate.
I need answer ASAP: You are running a fuel economy study. One of the cars you find is blue. It can travel 40 1/2 miles on 1 1/4 gallons of gasoline. Another car is red. It can travel 22 2/5 miles on 4/5 gallons of gasoline. What is the unit rate for miles per gallon for each car? Which car could travel the greater distance on of gasoline?
Answer:
Blue: 32.4 mpg
Red: 28 mpg
The Blue car will travel farther on a gallon of gasoline
Step-by-step explanation:
Blue: 40.5/1.25=32.4 mpg
Red: (22 2/5)/(4/5) =22.4/0.8=28 mpg