2
,
8
,
−
32
,
.
.
.
Answer:
2,8,32,96
Here common ratio is 3
Step-by-step explanation:
Make a conjecture regarding the line joining the midpoint of sides of a triangle
Answer:
A line drawn from the midpoint of one side of a triangle to it's opposite vertex would be an angle bisector of that vertex.
Step-by-step explanation:
Amy is cutting out a cardboard triangle for a school project please help have to turn in grades Monday morning ☹️
Answer:
82.5 sq in
Step-by-step explanation:
15 × 11 = 165
165/2 = 82.5
82.5 sq in
The Great Pyramid of Cheops is a square-based pyramid. The base has sides of 230m, and a height of 147m.
Using the same material, what would the height be if you gave the base sides of 250m?
height = ___m
does the y axis represent a function
find f(4) if f(x) = x - 6
Please help with these (algebra)
The average test score for 8 students is 5 the scores for 7 of the 8 students are shown what is the score of the 8th student
Answer:
70
Step-by-step explanation
Find the diagram attached
Average = Sum of scores/sample size
Given the 7 numbers
20, 20, 20, 30, 80, 80, 80
Average = 50
5 = 20+20+20+30+80+80+80+x/8
x is the score of the 8th student
50 = 330+x/8
400 = 330+x
x = 400-330
x = 70
Hence the score of the 8th student is 70
At a really nice
restaurant, Seiji
wanted to leave a
20% tip for the
outstanding waiter.
The bill was $75.64.
SHOW WORK!!!
Answer:
tip = $15.128
Step-by-step explanation:
tip = 75.64 × 20/100
tip = 1512.8/100
tip = $15.128
A dodecagon with a radius of 20 inches has an apothem of____ inches and a side length of _____ inches.
what are the length of the apothem and the side length?
An online clothing company sells custom sweatshirts. The company charges $4.99 for shipping plus $20 for each sweatshirt. Write a linear function rule that models the total cost y (in dollars) for any number of sweatshirts x.
Answer:
20x+4.99=y
Step-by-step explanation:
Each sweatshirt cost $20, but we don't know how many sweatshirts someone will buy so we use X, representing the amount of sweatshirts. There is a shipping charge of $4.99, so we have to add that to the cost of the sweatshirts. 20x+4.99. Y is the total cost.
Find the area of the figure.
Answer:
249.86 ft^2
Step-by-step explanation:
12.4 ft × 9.3 ft ÷ 2 = 57.66 sq ft(for triangle)
57.66+(12.4 ft×15.5 ft) = 249.86 sq ft
brainliest plz
Multiply (3x-5)(x+4)
Answer:
3x^2+7x-20
Step-by-step explanation:
Answer:
expand the brackets
3x^2 + 7x -20
Step-by-step explanation:
(3x-5)(x+4)
= 3x^2 + 12x - 5x + 20
= 3x^2 + 7x + 20
Helppppp i need help ASAP
Answer:
a) 10.10 a.m. , (b) 10.20 a.m. which is 10 minutes after sprints start , (c) The students work at 10.50 a.m. , (d) For 60 minutes from 10 a.m. to 11 a.m. which equals to 1 hour
Harpo, Groucho, Chico, Zeppo, Gummo, Karl, and Skid have won three tickets to the opera. They will randomly choose three people from their group to attend the opera. How many outcomes are possible?
Answer:
35
Step-by-step explanation:
This is a combination problem therefore we need to use the combination formula using factorials, plug in the values for n and r which would be 7 since there are 7 individuals in the group and 3 because we are making outcomes of 3.
C(n,r)=C(7,3)
=7!(3!(7−3)!)
=7!3!×4!
= 35
Finally, we can see that the total number of possible outcomes is 35
Find the measurement of the exterior
A. 100°
B. 15°
C. 145°
D. 35°
Answer:
C
Step-by-step explanation:
(180- 80+65 = 35) sum of the angle in a triangle.
to get the exterior angle
180 - 35 = 145 (sum of angle on a straight line is 180)
...C. 145° on Ap3x.....
Answer number 1 plsssss
Answer:
At Z-Mart, after the discount it is 7/8 of the original price of 225,
at ABC Sports the final price is 200,
and at Bike World, after the discount it is 3/4 of the original price of 265
so
we multiply 225 by 7/8 to get 196.88,
which is lower than ABC Sports,
and then we multiply 265 by 3/4 to get 198.75, which is higher than Z-Mart
so Z-Mart or A) is correct.
Hope this helps! :D
A story owner wants to prepare 100 lb of a candy mix that she will she for $1.36 per lb. She mixes 20 lb of jelly beans that cost 20 cents per lb with sugar candies. How much does 1 lb of sugar candies cost?
Answer:
1.65
Step-by-step explanation:
100 pounds of the mixture = 1.36 * 100 = 136 dollars.
She uses 20 pounds of jelly beans that cost
20 * .20 = 4.00
136 - 4 = 132 dollars left for 80 pounds of sugar candies.
80 pounds = 132 pounds of sugar candies.
1 pound = x
80/1 = 132 / x Cross multiply
80x = 132
x = 132 / 80
x = 1.65 / per pound
I’ll mark brainliest
Complete the statment with the best choice
All trapezoids are also
_________________.
a. squares b. parallelogram c. rectangles d. quadrilaterals
Answer:
d
Step-by-step explanation:
In the basket and 12 of them are oranges what percentage of the pieces of fruit in the basket or orange show your work in the box and circle your answer.
Answer:
60%
Step-by-step explanation:
There are 20 pieces of fruit in a basket and 12 of them are oranges what percentage of the pieces of fruit in the basket are orange show your work in the box and circle your answer
Total oranges in the basket = 20
Number of oranges = 12
what percentage of the pieces of fruit in the basket are orange
= Number of oranges / Total pieces of fruits × 100
= 12/20 × 100
= 0.6 × 100
= 60%
Percentage of the pieces of fruit in the basket that are oranges = 60%
Find the area use 3.14 for the value of pi
Answer:
78.5 inches
Step-by-step explanation:
A=(pi)r^2
divide diameter by 2 to get radius
radius = 5
3.14(5)^2 = 78.5
I’ll give points but please help me on this and if you don’t know the answer please don’t answer the question thank you
which equation is written in standard form ?
a. y-3 = -5(x+2)
b. y= 1/2x + 2
c. 3x + 2 = y
d. -7x + 2y = 9
B is standard form. y=1/2x + 2
Answer:
d.-7x+2y=9 that is the answer
What is the ordered pair for vertex R if triangle QRP is reflected across the x-axis.
Answer:
(2,-5)
Step-by-step explanation:
Answer:
(5, - 2 )
Step-by-step explanation:
Under a reflection in the x- axis
a point (x, y ) → (x, - y ) , then
R(5, 2 ) → R'(5, - 2 )
SOMEONE PLEASE HELP ME WITH THIS ILL GIVE YOU BRAINLY IF YOU GET IT RIGHT ALSO PLEASE EXPLAIN HOW YOU GOT THE ANSWER!!!
Can someone help me with this problem with steps?
Answer:
x = -11
m<R: 22
m<Q: 94
Step-by-step explanation:
54 - 9x - 5 + 10 - 2x = 180
-11x + 59 = 180
-11x = 180 - 59
-11x = 121
x = -11
m<R:
10 - 2x
10 - 2(-11)
10 + 22
22
m<Q:
-9x - 5
-9(-11) - 5
99-5
94
Maggie tosses a coin off of a bridge into a stream below. The distance the coin is above the water is modeled by the equation below, where x represents time in seconds. What is a reasonable range for the function?
y= -16x^2+96x+112
Answer:
do 112 - 16x
Step-by-step explanation:
Hannah baked twice the number of cookies Sam baked. Sam baked 36 cookies. Let c represent the number of cookies Hannah baked.
Which equation shows an equality between two different ways of expressing how many cookies Sam baked?
A. 36 = c – 2
B. 36 = c + 2
C. 36 = c ÷ 2
D. 36 = c x 2
Answer:
From what I understood u write 2 ways of how many cookies hannah has
Maybe
36×2
36+36
Step-by-step explanation:
**GIVING BRAINLIEST**
out in the open ocean, a tsunami can travel 800 kilometers per hour but as it reaches the coast it has to compress and slow down. suddenly it is now traveling only 160 kilometers in 2 hours. what is the rate of speed?
Pls help me and thank you!