Beth bought 15 tickets to a movie, where adult tickets cost $6.00 and senior citizen tickets cost $4.00. She spent a total of $76. how many adult tickets,a, and senior citizen,s, did beth purchase

Answers

Answer 1

Answer:4 senior citizen tickets and 10 adult tickets

Step-by-step explanation:

4 s = $16 then 76-16=60 then 6 times 10 = 60 so then that spends the rest of the money


Related Questions

Anyone know the answer?!

Answers

Answer:

a, 8,300

Step-by-step explanation:

I can’t figure this out . I’m not good at math.

Answers

Answer:

the slope is 4

Step-by-step explanation:

How to find slope

Identify the coordinates (x₁,y₁)and(x₂,y₂). We will use the formula to calculate the slope of the line passing through the points (3,8) and (-2, 10).

Input the values into the formula. This gives us (10 - 8)/(-2 - 3).

Subtract the values in parentheses to get 2/(-5).

Simplify the fraction to get the slope of -2/5.

To find the slope of a line we need two coordinates on the line. Any two coordinates will suffice. We are basically measuring the amount of change of the y-coordinate, often known as the rise, divided by the change of the x-coordinate, known the the run. The calculations in finding the slope are simple and involves nothing more than basic subtraction and division.

What is 916 divided by 329

Answers

Answer: 2.78419452887538

Hope this helped you out!! If not sorry, Is this wrong or right I need to know!!

Have a nice day!! :)

Answer:

2.78419452888

Step-by-step explanation:

Solve (3x + 3) = 27
O A. x = -8 and x = 10
B. x = 8 and x = -10
C. X = 8 and x= -8
D. X= -8 and x = -10

Answers

Answer:

8 and -10

Step-by-step explanation:

B. x = 8 and x = -10

Can anyone help me plzzzzz /deltamath

Answers

ANSWER: square root of 10

Rule: Pythagorean Theorem (a^2 + b^2 = c^2; side^2 + second side^2 = hypotenuse^2)

(substitute the missing side w/ a variable)
x^2 + 7^2 = (sqrt. 59)^2
x^2 + 49 = 59
x^2 = 10
x = sqrt. 10

HELP BRUH PLS ,, it’s simplifying

Answers

Answer:

14i

Step-by-step explanation:

2√-49 = 2√i²7² = 2·i·7 = 14 i

You can use the same pattern for the others.

another one:

5√-20 = 5√i²2²5 = 5·i·2√5 = 10i√5

Easy points! Please help! Thanksss

Answers

Answer:

say no its not a right triangle

Step-by-step explanation:

bc u see the sides

and if u need the value of it its 432

Answer:

No

Step-by-step explanation:

You can check to see if the triangle is a right triangle or not by using the pythagorean theorem, which is a^2+b^2=c^2.

C is always the hypotenuse, which is the longest side of the triangle. So plug in 6 and 8 for a and b and 9 for c. Square them, and if the sum of a and b equals what c is, then it is a right triangle. Otherwise, it is not.

So let's check this triangle.

6^2+8^2= ?

36 + 64 = 100

9^2 is 81.

36 + 64 does not equal 81, so this is not a right triangle.

Brandi earned $420 from a summer job to buy new clothes for school. She found several items she would like to buy, but is trying to decide if she has enough money to buy all the items she likes. She found four pairs of shorts for $30 each and three shirts with an average cost of $16 per shirt. She will have to pay 6.5% sales tax. Part A: If she buys all of the items, how much sales tax will she have to pay? The sales tax for Brandi's purchase will be $ _________ . Part B: What is the total cost of her purchase including sales tax? Brandi will spend $ _________ on her purchases, including sales tax

Answers

Answer:

tax = 10.92  total = 178.92

Step-by-step explanation:

(4*30) + (3*16)

120 + 48 = 168

168 * 6.5% = 10.92

168 + 10.92 = 178.92

Consider the polynomial function p(x) = 6x^9 + 4x^6 + 2x^4 - 200

Answers

Answer:

Answer Choice D

Step-by-step explanation:

On khan academy, the answer is D: As x approaches positive infinity, p(x) approaches positive infinity and as x approaches negative infinity, p(x) approaches negative infinity.

Answer:

D

Step-by-step explanation:

0.234 divided by 3 pick the croccroct answard

Answers

Answer:

0.078

Step-by-step explanation:

because yes ain't never seend two pretty best friends

Answer:

0.078

Step-by-step explanation: that’s what i got but you didn’t show answers so cant garnet it

A hotel sets up tables for a conference for 156 people. If each table seats 12 people, how many tables will be needed? Use an area model to help. 13 tables

Answers

The answer is 13 tables

Answer:

13 tables

Np btw

I NEED HELP FAST PEASE HURRY Mrs. Berry’s class organized the lunch orders for their upcoming party in the table below. Which ratio represents the number of orders for pepperoni pizza to cheese pizza?

Answers

Answer:

Um no photo so I cant really help? Sorry

Step-by-step explanation:

Sorry

Answer:

I don’t see the image

Step-by-step explanation:

(Delete this if you want)

Max earns $8 per hour working at his dad's automotive shop. He is
saving his earnings to buy a car stereo system that costs $240. Which
graph best represents the problem situation and could be used to
predict the number of hours Max needs to work in order to buy the car stereo system?
у

Answers

Answer:

$94

Step-by-step explanation:

hope this helps

The ratio of a model ship to an actual ship is
1:60. If an actual ship Is 167 feet long, how long is
the model ship?
a. 10,020 feet
b. 107 feet
C. 2.8 feet
d. 12.4 feet

Answers

D)12.4 feet snakidwowodj

Help please I don’t understand :(

Answers

You know that the two base angles on the left side are congruent so both sides are 56. Do 56*2; 180-112=68, so you know all of the first triangles angles.On the triangle on the right, you have to do 56+x=180 since you know the other angle. You know the top angle is 124 so the two bottom angles are 28.

x=28

can you help me out with this

Answers

Answer:

angle 9 measures 105 degrees

Step-by-step explanation:

measure of angle 8 is congruent to measure of angle 11 (alternate-interior angles are congruent)

measure of angle 11 is congruent to measure of angle 9 (corresponding angles are congruent)

therefore, measure of angle 8 = measure of angle 9

The number of trading cards varies directly as the number of packages. If there
are 84 cards in 7 packages, how many cards are in 12 packages?
Let x = the number of packages and y = the total number of cards.
y = mx
Direct variation equation
a
b
There are 91 cards in 12 packages.
There are 144 cards in 12 packages
Not enough information was given.
There 84 cards in 12 packages.

Answers

Answer:

There are 144 cards in 12 packages

Step-by-step explanation:

Direct Proportion

The number of trading cards is directly proportional to the number of packages. We are given there are 84 cards in 7 packages.

Let x= number of packages, y=total number of cards

The direct variation equation is:

y = m.x

Where m is a constant we need to find by using the given data: y=84 when x=7, thus

84 = 7m

Dividing by 7:

m = 84/7=12

The equation is:

y = 12x

For x = 12 packages:

y = 12*12 = 144 cards

The answer is:

There are 144 cards in 12 packages

Last year, Mia spent $31.68 on 24 pens, each of which cost the same amount of money. (a) How much did each pen cost? Show the work that leads to your answer. (b) This year, Mia needs to buy 30 pens, each of which costs $1.45. How much more will Mia need to spend on pens this year than last year?

Answers

Answer:

(a) $1.32 per pen.

Step-by-step explanation:

(a) The total amount, $31.68, distributed amongst 24 pens, equates to each pen costing a total of $(31.68/24) = $1.32 per pen.

(b) The total amount of money which Mia will have to spend on pens this yeah is $(1.45*30) = $43.5, which is $11.82 more than $31.68. Therefore, Mia will need to spend $11.82 more on pens this year.

Hope this helped!

Solve this question g(3)=

Answers

Answer:

4

Step-by-step explanation:

Where g is 3, the value is 4.

To find the values, the number in the parentheses tells you the x coordinate of the point. Find the point that corresponds to the coordinate to see where it lines up on the y-axis. The answer is the y-value.

So, another way of looking at is x(3). Where x is 3, y is 4.

There are 48 girls and 64 boys in the school choir. The choir teacher plans to arrange the students in equal rows. Only girls or boys will be in each row. What is the greatest number of students that could be in each row?

A.16

B.12

C.8

D.4

Answers

Answer:

C.8

Step-by-step explanation:

48+64 = 112

112/14=8

Anthony spent $1,050 on shoes. Nike shoes cost $150 and Reebok shoes cost $120. If he bought a total of 8 pairs of shoes, then how many of Nike's shoes did he buy? HELP​

Answers

Answer:

uhhh he bout 7 pairs of bikes and 1 pair of reebok

plz help i dont want to fail ill mark brainliest

Answers

Answer:

D

Step-by-step explanation:

If you see the graph you can see that the first 1 hour it decreases 2 cm

PLZ MARK ME BRAINLIEST

Solve: 6x + 1 - 5x = -2

What does x equal?
X=

Answers

-3

6x - 5x = 1x

1x + 1 = -2

1x = -3

Could someone please help with some Geometry?

Answers

Answer: True

Step-by-step explanation:

Isometries include rotation, translation, reflection, glides, etc.

HURRY WILL MARK YOU BRAINLIEST RIGHT ANSWER ONLY

Answers

Answer:

b

Step-by-step explanation:

i agree with the person above me

NEED HELP ASAP!!!!!!!

Answers

I think ur answer is right the second one

Which expression is equivalent to 1/4 x + 3 - 1/3 x + (-2)?
A x + 5
B 1/12 x - 1
C x + 1
D 1 - 1/12 x

Answers

Answer:

D) 1-1/12x

Step-by-step explanation:

1/4x+3-1/3x+(-2)

1/4x-1/3x+3-2

3/12x-4/12x+1

-1/12x+1

1-1/12x

PLEASE ANSWER ASAP !!!!!

Answers

Answer:

y ≥ -2x +5

Step-by-step explanation:

can someone give me the answer please?​

Answers

Answer:

a. slope = -1/5 and y-intercept = 5

Step-by-step explanation:

y = mx + b

m is the slope and b is the y-intercept so with the equation y = -1/5x + 5 the slope is -1/5 and the y-intercept is 5

Write each of the following in completely factored form. These will involve slightly more difficult final trinomial expressions 15x^2-110x+120

Answers

Answer: 5⋅(x−6)⋅(3x−4)

Hope this helps!

Answer:

5⋅(x−6)⋅(3x−4)

Step-by-step explanation:

Other Questions
11. _______________________ is a philosophy (not a religion) that both the Tang and Song Dynasty practiced in China - they hoped it would make life more peaceful and stable. 12. Confucius felt that China was overrun with __________________________ people so he began spreading his ideas that people needed to moral values and kindness.13. Confucius believed that everyone had a specific role in society. That role was based on your ________________________. In each relationship, there were certain ____________ that had to be followed.14. The Tang and Song Dynasties adopted Confucianism because they believed that if people followed the rules of the 5 main relationships, it would restore ____________________________ to China, which they desperately wanted.15. Under Confuciuss teachings, women were not considered as valuable because _______________________________________________________________.16. What were the 5 main relationships?17. To be a part of the government of the Tang and Song Dynasty in China, you had to pass a _____________ ____________ __________________ which focused mostly on the beliefs of ________________________.18. If you passed, you were considered a member of the ______________-_________________ class and received many benefits.19. What sort of benefits did they receive if they got a job in government? PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ HELP Plz help me find the answers pls...Solve n + 8 < - 9 (a) A mixture of milk and water can be separated by filtration.and by which method During the Jurassic, what tectonic process was ongoing along the west coast ofNorth America?extensional faultingsubduction related mountain buildingmid ocean ridge spreadinglarge transform faults O There are 15 students going on a field trip. If 3/5 of them pack their lunches, how many students pack their lunches? Find the perimeter of the figure. Round to the nearest tenth if needed.a=50 b=83 c=65 Billy bought seven cat toys. Each cat toy costs the same amount. He spent a total of $22.75 (a) Write an equation that represents the situation. Use cto represent the cost of each cat toy. (b) Solve for c and justify your solution by checking your answer which benefit is often associated with command economies and most likely achieved in a mixed economy? A. The establishment of social welfare programs B. The absence of monopoly abuses C. The protection of personal freedoms D. The ability to respond quickly to financial crisis The Texas rangers team manager receives a delivery of 4 boxes of baseballs each box contains 50 basesballs the texas rangers team maneger examines all the baseballs and finds that 8 of them are defective based on these results what can the Texas rangers team manage A a delivery of 5 boxes will contain 14 defective baseballs B A delivery of 6 boxes will contain 16 defective baseballs C A delivery of 7 boxes will contain 14 defective baseballs D A delivery of 8 boxes will contain 8 defective baseballs Laura is building a fence around her garden. For every feet of fencing, the cost is $18.Complete the table below showing the length of the fence and the cost.PLEASE HELP THIS IS DUE IN A COUPLE MIN!! THANKS In which direction does the gravity of the earth act?why do the satellite not fall while revolving around the earth. What do plants take in, and what do they give off? It took Lesley the same time to drive 150 miles as it took a train to travel 250 miles. If the train is traveling 20 mph faster than Lesley, find the rate at which each is traveling. Can you guys help me find the slope for the given graph and y-intercept (pictures included) Which of the following statements is not true? A: -5 < 4 B: -2 < -3 C: 4 < 5 D: -2 < 5 PLEASE HELP ME lusIf f(x) = 3x + 7, find:f(3) = [?] Your friend writes you a postcard describing a bird she saw while on vacation.You start creating a picture in your mind of what the bird looks like. Whatactive reading strategy are you using?A. Monitoring and applying fix-up strategiesB. Using visual cues and text featuresC. Making mental imagesD. Summarizing Tina had $15.73 She purchased 3 plastic bracelets for $1.88 each and 1 hair ribbon for $1.23 There was no sales tax How much money did Tina have after her purchases? (m) $6.40 ki $8.86 $12.62 $15.08 $ OB OC OD