Answer:4 senior citizen tickets and 10 adult tickets
Step-by-step explanation:
4 s = $16 then 76-16=60 then 6 times 10 = 60 so then that spends the rest of the money
Anyone know the answer?!
Answer:
a, 8,300
Step-by-step explanation:
I can’t figure this out . I’m not good at math.
Answer:
the slope is 4
Step-by-step explanation:
How to find slope
Identify the coordinates (x₁,y₁)and(x₂,y₂). We will use the formula to calculate the slope of the line passing through the points (3,8) and (-2, 10).
Input the values into the formula. This gives us (10 - 8)/(-2 - 3).
Subtract the values in parentheses to get 2/(-5).
Simplify the fraction to get the slope of -2/5.
To find the slope of a line we need two coordinates on the line. Any two coordinates will suffice. We are basically measuring the amount of change of the y-coordinate, often known as the rise, divided by the change of the x-coordinate, known the the run. The calculations in finding the slope are simple and involves nothing more than basic subtraction and division.
What is 916 divided by 329
Answer: 2.78419452887538
Hope this helped you out!! If not sorry, Is this wrong or right I need to know!!
Have a nice day!! :)
Answer:
2.78419452888
Step-by-step explanation:
Solve (3x + 3) = 27
O A. x = -8 and x = 10
B. x = 8 and x = -10
C. X = 8 and x= -8
D. X= -8 and x = -10
Answer:
8 and -10
Step-by-step explanation:
B. x = 8 and x = -10
Can anyone help me plzzzzz /deltamath
HELP BRUH PLS ,, it’s simplifying
Answer:
14i
Step-by-step explanation:
2√-49 = 2√i²7² = 2·i·7 = 14 i
You can use the same pattern for the others.
another one:
5√-20 = 5√i²2²5 = 5·i·2√5 = 10i√5
Easy points! Please help! Thanksss
Answer:
say no its not a right triangle
Step-by-step explanation:
bc u see the sides
and if u need the value of it its 432
Answer:
No
Step-by-step explanation:
You can check to see if the triangle is a right triangle or not by using the pythagorean theorem, which is a^2+b^2=c^2.
C is always the hypotenuse, which is the longest side of the triangle. So plug in 6 and 8 for a and b and 9 for c. Square them, and if the sum of a and b equals what c is, then it is a right triangle. Otherwise, it is not.
So let's check this triangle.
6^2+8^2= ?
36 + 64 = 100
9^2 is 81.
36 + 64 does not equal 81, so this is not a right triangle.
Brandi earned $420 from a summer job to buy new clothes for school. She found several items she would like to buy, but is trying to decide if she has enough money to buy all the items she likes. She found four pairs of shorts for $30 each and three shirts with an average cost of $16 per shirt. She will have to pay 6.5% sales tax. Part A: If she buys all of the items, how much sales tax will she have to pay? The sales tax for Brandi's purchase will be $ _________ . Part B: What is the total cost of her purchase including sales tax? Brandi will spend $ _________ on her purchases, including sales tax
Answer:
tax = 10.92 total = 178.92
Step-by-step explanation:
(4*30) + (3*16)
120 + 48 = 168
168 * 6.5% = 10.92
168 + 10.92 = 178.92
Consider the polynomial function p(x) = 6x^9 + 4x^6 + 2x^4 - 200
Answer:
Answer Choice D
Step-by-step explanation:
On khan academy, the answer is D: As x approaches positive infinity, p(x) approaches positive infinity and as x approaches negative infinity, p(x) approaches negative infinity.
Answer:
D
Step-by-step explanation:
0.234 divided by 3 pick the croccroct answard
Answer:
0.078
Step-by-step explanation:
because yes ain't never seend two pretty best friends
Answer:
0.078
Step-by-step explanation: that’s what i got but you didn’t show answers so cant garnet it
A hotel sets up tables for a conference for 156 people. If each table seats 12 people, how many tables will be needed? Use an area model to help. 13 tables
Answer:
13 tables
Np btw
I NEED HELP FAST PEASE HURRY Mrs. Berry’s class organized the lunch orders for their upcoming party in the table below. Which ratio represents the number of orders for pepperoni pizza to cheese pizza?
Answer:
Um no photo so I cant really help? Sorry
Step-by-step explanation:
Sorry
Answer:
I don’t see the image
Step-by-step explanation:
(Delete this if you want)
Max earns $8 per hour working at his dad's automotive shop. He is
saving his earnings to buy a car stereo system that costs $240. Which
graph best represents the problem situation and could be used to
predict the number of hours Max needs to work in order to buy the car stereo system?
у
Answer:
$94
Step-by-step explanation:
hope this helps
The ratio of a model ship to an actual ship is
1:60. If an actual ship Is 167 feet long, how long is
the model ship?
a. 10,020 feet
b. 107 feet
C. 2.8 feet
d. 12.4 feet
Help please I don’t understand :(
can you help me out with this
Answer:
angle 9 measures 105 degrees
Step-by-step explanation:
measure of angle 8 is congruent to measure of angle 11 (alternate-interior angles are congruent)
measure of angle 11 is congruent to measure of angle 9 (corresponding angles are congruent)
therefore, measure of angle 8 = measure of angle 9
The number of trading cards varies directly as the number of packages. If there
are 84 cards in 7 packages, how many cards are in 12 packages?
Let x = the number of packages and y = the total number of cards.
y = mx
Direct variation equation
a
b
There are 91 cards in 12 packages.
There are 144 cards in 12 packages
Not enough information was given.
There 84 cards in 12 packages.
Answer:
There are 144 cards in 12 packages
Step-by-step explanation:
Direct Proportion
The number of trading cards is directly proportional to the number of packages. We are given there are 84 cards in 7 packages.
Let x= number of packages, y=total number of cards
The direct variation equation is:
y = m.x
Where m is a constant we need to find by using the given data: y=84 when x=7, thus
84 = 7m
Dividing by 7:
m = 84/7=12
The equation is:
y = 12x
For x = 12 packages:
y = 12*12 = 144 cards
The answer is:
There are 144 cards in 12 packages
Last year, Mia spent $31.68 on 24 pens, each of which cost the same amount of money. (a) How much did each pen cost? Show the work that leads to your answer. (b) This year, Mia needs to buy 30 pens, each of which costs $1.45. How much more will Mia need to spend on pens this year than last year?
Answer:
(a) $1.32 per pen.
Step-by-step explanation:
(a) The total amount, $31.68, distributed amongst 24 pens, equates to each pen costing a total of $(31.68/24) = $1.32 per pen.
(b) The total amount of money which Mia will have to spend on pens this yeah is $(1.45*30) = $43.5, which is $11.82 more than $31.68. Therefore, Mia will need to spend $11.82 more on pens this year.
Hope this helped!
Solve this question g(3)=
Answer:
4
Step-by-step explanation:
Where g is 3, the value is 4.
To find the values, the number in the parentheses tells you the x coordinate of the point. Find the point that corresponds to the coordinate to see where it lines up on the y-axis. The answer is the y-value.
So, another way of looking at is x(3). Where x is 3, y is 4.
There are 48 girls and 64 boys in the school choir. The choir teacher plans to arrange the students in equal rows. Only girls or boys will be in each row. What is the greatest number of students that could be in each row?
A.16
B.12
C.8
D.4
Answer:
C.8
Step-by-step explanation:
48+64 = 112
112/14=8
Anthony spent $1,050 on shoes. Nike shoes cost $150 and Reebok shoes cost $120. If he bought a total of 8 pairs of shoes, then how many of Nike's shoes did he buy? HELP
Answer:
uhhh he bout 7 pairs of bikes and 1 pair of reebok
plz help i dont want to fail ill mark brainliest
Answer:
D
Step-by-step explanation:
If you see the graph you can see that the first 1 hour it decreases 2 cm
PLZ MARK ME BRAINLIEST
Solve: 6x + 1 - 5x = -2
What does x equal?
X=
-3
6x - 5x = 1x
1x + 1 = -2
1x = -3
Could someone please help with some Geometry?
Answer: True
Step-by-step explanation:
Isometries include rotation, translation, reflection, glides, etc.
HURRY WILL MARK YOU BRAINLIEST RIGHT ANSWER ONLY
Answer:
b
Step-by-step explanation:
i agree with the person above me
NEED HELP ASAP!!!!!!!
Which expression is equivalent to 1/4 x + 3 - 1/3 x + (-2)?
A x + 5
B 1/12 x - 1
C x + 1
D 1 - 1/12 x
Answer:
D) 1-1/12x
Step-by-step explanation:
1/4x+3-1/3x+(-2)
1/4x-1/3x+3-2
3/12x-4/12x+1
-1/12x+1
1-1/12x
PLEASE ANSWER ASAP !!!!!
Answer:
y ≥ -2x +5
Step-by-step explanation:
can someone give me the answer please?
Answer:
a. slope = -1/5 and y-intercept = 5
Step-by-step explanation:
y = mx + b
m is the slope and b is the y-intercept so with the equation y = -1/5x + 5 the slope is -1/5 and the y-intercept is 5
Write each of the following in completely factored form. These will involve slightly more difficult final trinomial expressions 15x^2-110x+120
Answer: 5⋅(x−6)⋅(3x−4)
Hope this helps!
Answer:
5⋅(x−6)⋅(3x−4)
Step-by-step explanation: