Answer:93% not sure
Step-by-step explanation:
HELLLLPPPP MMEEEEEEEEEEEEEEE AHHHHHHH
#3 An art-supply store sells a pad of watercolor paper after a 78% markup. If the store sells the paper for $46.99, what is the wholesale price? *
I messed up so how do I erase my answer omg sorry ....
he first five multiples for the numbers 4 and 6 are shown below.
Multiples of 4: 4, 8, 12, 16, 20, . . .
Multiples of 6: 6, 12, 18, 24, 30, . . .
What is the least common multiple of 4 and 6?
2
4
12
24
Answer:
12
Step-by-step explanation:
Answer: 12
Step-by-step explanation:
Which ordered pair is part of the solution set of the inequality 5-y5-3x? Oa (3,-5) Ob. (-3,-5) Oc. (2,-1) Od (-2,-1)
Answer:
ob
Step-by-step explanation:
What is greater 1.036 1.306
Answer:
1.306
Step-by-step explanation:
1.3 is bigger than
1.03
Answer:
1.306 is greater
Step-by-step explanation:
In the ones place, the number one is equal for both numbers, so you move to the next number in the tenth place, which is .0 and .3 Three is greater than zero, which makes 1.306 greater than 1.036.
HELP PLS FOR 10 POINTS AND BRAINLIEST TO CORRECT ANSWER The cost, C, to ride in a taxi can be calculated using the function shown, where m is the number of miles.
C = 2.25 +0.85m
What is the cost per mile to ride in the taxi?
A. $0.85
B. $1.40
C. $2.25
D. $3.10
9514 1404 393
Answer:
A. $0.85
Step-by-step explanation:
Each time m increases by 1, the cost goes up by $0.85.
The cost per mile is $0.85.
Write the slope intercept form of the equation. PLEASE HELP
Answer:
8. D
10. D
12. B
if the lines are parallel, then the slopes are the same. if it's a perpendicular line then the slope is the opposite reciprocal.
pls help Select the correct answer.
If and , which description represents the graph of function g?
YOu got the right answer!! good job for you! keep up the good work! plz mark me the brainliest PLZZ!!!!!
Answer:
hey you got it
Step-by-step explanation:
its b
Which of the following graphs could be the graph of the function f(x)+-0.08x(x2-11x+18)
Answer:
option 3, c.
Step-by-step explanation:
Answer:
Its C on ed
Step-by-step explanation:
Subtract 8 from me. Then add 21. If you divide me by 4 and add 21 you get 29. What number am I?
Answer:
19
Step-by-step explanation:
x - 8 + 21 ÷ 4 + 21 = 29
x - 8 + 21 ÷ 4 = 29 - 21
= 8
x - 8 + 21 = 8 x 4
= 32
x - 8 = 32 - 21
= 11
x = 11 + 8
= 19
Therefore the number is 19. A bit confusing to me at first but I solved it :)
¿Cómo se resuelve este problema? Con explicacion por favor.
El problema esta en el archivo
Answer:
?
Step-by-step explanation:
Claim: Fewer than 92% of adults have a cell phone. In a reputable poll of 1207 adults, 85% said that they have a cell phone. Find the value of the test statistic,
Round to two decimal places as needed
Answer:
- 6.547
Step-by-step explanation:
Given that:
Sample size (n) = 1207
p = 0.85
p0 = 0.92
The test statistic :
Z = (p - p0) / √(p0(1 - p0) / n)
Z = (0.85 - 0.92) / √(0.92(1 - 0.85) / 1207)
Z = - 0.07 / √(0.92(0.15) / 1207)
Z = - 0.07 / √0.0001143
Z = - 0.07 / 0.0106926
Z = - 6.5465446
Z = - 6.547
URGENT. Find f(3) if
f(x)=x^3 + 2x^2-x-1
Answer:
41
Step-by-step explanation:
Jus replace x with 3 and put it in a calculator.
Please help! Find X:
5
31
10
60
Answer:
x=10
Step-by-step explanation:
What is the range?
-3 -8 -5 0 1 -2 -5 4 6
Answer:
14
Step-by-step explanation:
Range = Maximum value - minimum value
= 6 - (-8)
= 6 + 8
= 14
Answer:
8- -5 -3 -2 0 1 4 6
Please I need some answers
Answer:
prime: 17 47 67
Composite: 25 48 99 161 171
25: 1,5,25
48: 1,2,4,6,8,12,24,48
99: 1, 3, 9, 11, 33, 99
161: 1, 7, 23, 16
171: 1,3,9,19,57,171,
And can i please get brainliest and have a good day
what is 2 x 8 x 10987
Answer:
175792
Step-by-step explanation:
8 x 2 = 16
16 x 10987 = 175792
How many groups of 5 are in the product of 523 and 45
Shana bought 6.2 pounds of pecans and paid $56.00. About how much per pound did the pecans cost?
$5.00
$6.00
$8.00
$10.00
Answer:
The correct answer is D
Please help me with your the question attached below. Please show work I would like to learn this.
THANK YOU!
Answer: m∠5 = m∠7 = 67°
because a//b => m∠4 + m∠5 = 180°
⇔ 113° + m∠5 = 180°
⇔ m∠5 = 180 - 113 = 67°
because ∠5 and ∠7 are 2 opposing angles
=> m∠5 = m∠7 = 67°
Step-by-step explanation:
Answer:
m ∠5 = 67°m ∠7 = 67°Step-by-step explanation:
Givena║b, m ∠ 113To findm ∠5, m ∠7SolutionAngles 4 and 5 are same side interior angles and their measures add up to 180° as per definition:
m ∠ 4 + m ∠5 = 180°m ∠5 = 180 ° - m ∠4 m ∠5 = 180° - 113° = 67°Angles 5 and 7 are vertical angles and they have equal measure as per definition of vertical angles:
m ∠7 = m ∠5 = 67°A robot can complete 7 tasks in 5/6 hour. Each tasks takes the same amount of time. A. How long does it take the robot to complete one tasks? B. How many tasks can the robot complete in 1 hour?
Step-by-step explanation:
5/6 = 50 minutes
50 divided by 7 = (your answer)
Helppppppppppppppppppppppppppppppppppppo
Answer:it’s prob less than seven btw
Step-by-step explanation:
Answer:
-35 is your answer.
Step-by-step explanation:
...... .....
What is the greatest place value in this number, 189?
Answer:
the 1 cause it's a 100
Step-by-step explanation:
100 + 80 + 9
A home improvement store advertises 60 square feet of flooring for $287.00 including an $80.00 installation fee. How much does each square foot of flooring cost?
50 POINTS *GIVEING BRAINLIEST*
60 square feet= $287.00 + $80.00
= $367
1 square feet= $367 / 60
= $6.116666667
= $6.12 (to 2dp) ( answer)
Answer:
60 square feet for 287 = 287/60 = 4.78 per square foot
so ur equation would be : y = 4.78x + 80
Step-by-step explanation:
Select all of the possible side lengths for the third side of a triangle if the first two
sides have lengths of 15 in. and 10 in.
9 in
5 in
27 in
3 in
21 in
13 in
12 in
25 in
Next
Answer:
9, 12, 13, 21
Step-by-step explanation:
let x be the third side, then
difference of 2 given sides < x < sum of 2 given sides , that is
15 - 10 < x < 15 + 10
5 < x < 25
The possible side lengths for the third side from the given list are
9, 12, 13, 21
-k +3 Can u help, please
Answer:
-k3 is the answer or somebody help me also
Which set could represent P?
2. The cost of a computer has been discounted by $239, so that the sale price is $1230.
Find the original price of the computer, c, by solving the equation: C – 239 = 1230
Answer:
5 dolla footlong
Step-by-step explanation:
What is the value of x
I know how to do these,but I’m pressing time and I’m at work so someone just help me out. You are appreciated.
Mean: 22
Median: 22
Range: 14
Midrange: 22
Answer:
the first one is correct
Step-by-step explanation:
i hope u give me a brainilest
There are 40 students in the class. If 10% are absent on Friday, what is the number of students present in the class?
Answer:
36
Step-by-step explanation:
if 10% are absent the other 90% are present
40 students represent 100%
? students represent 90%
?=40*90/100=36 students