Answer:lololololololololololololololololololololololololololololololololololololololololololol
Step-by-step explanation: 1+1=2
HELP ME PLZ ITS DUE AT 11:59 AND I HAVE MORE
Answer:
Step-by-step explanation:
1: no
2 yes
3 no
4 yes
5 no
6 no
7 always
8 always
9 never
10 always
11 always
12 never
13 108
14 80
15 70
16 123
17 38
18 167
19 10
20 154
cmon and help dis is my last question
What question I don't see anything?
Give an example of a two variable function that is not continuous at (1,2) . Explain why your example works.
Answer:
A two-variable function is something like:
z = f(x, y).
We want this function to not be continuous at (1, 2), this means that x = 1 and y = 2.
Now, a easy way to make a function not continuous at a given point, we can have a denominator that is equal to zero at that particular point, and this is because we can not divide by zero
For example, we could have:
[tex]f(x, y) = \frac{1}{(x - 1) + (y - 2)}[/tex]
The denominator is (x - 1) + (y - 2)
When x = 1, and y = 2, this is equal to zero, then this function is not continuous in the point (1, 2).
At my school their are 12 more boys than twice the
number of girls. The total student population is 312
students. How many students are boys and how many
students are girls?
Answer:
12 boys and 300 girls
Step-by-step explanation:
There are twelve more boys than girls
Whoever answers this question first gets brainly 7
Answer: Statement A
Step-by-step explanation:
Can anyone solve this plz
Answer:
5040.
Step-by-step explanation:
all you have to do is, multiply.
14 × 5 × 8 × 9
= 5040
I think the bottom number is 9.
so hope it helps.
True or False: Similar and congruent mean the same thing.
Answer:
true
Step-by-step explanation:
Answer: False
Step-by-step explanation: Similar means that only the angles are the same, but the sides are not. Congruent means the angles and sides are the same.
Bill buys a bag of 13 tangerines for $2.99. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Solve 9 ax + 10 ax = 11ax + 32 for x. Assume at 0.
Can someone help
It’s just a graph, but I need the answers.
Answer:
1 hour is 100 dollars
Step-by-step explanation:
i*d*k if its what u were looking for but yeah
x^{2} = 49
............................................
Answer:
7
Step-by-step explanation:
x^2=49
x=7
Nevaeh and Trishant are selling candy for a fundraiser. Nevaeh sold 13 boxes of plain chocolate bars and 14 boxed of mixed flavored chocolate bars for a total of $316. Trishant sold 4 boxes of plain chocolate bars and 14 boxed of mixed flavored chocolate bars for a total of $262. What was the cost for a box of each type of bars?
Answer:
13$
Step-by-step explanation:
Factor the expression completely.
18X2-8
18x=2-8
18x=-6
x=-3
that would be my answer if not then ask someone else
Anna's physics class is working on a lab that requires various lengths of string. Her professor tells her she needs a piece of string that is 16.425 centimeters long. What is this decimal written as a mixed number?
Answer:
16 17/40
Step-by-step explanation:
100 POINTS!!!
Consider this dilation. Answer each question below and explain your reasoning.
Step 1: Is the image of the dilation a reduction or an enlargement of the original figure? Explain.
Answer:
It's actually an enlargement of the figure.
Step-by-step explanation:
Because if the figure originally was M' (-2,2), S' (4,2), V' (2, -2). And now the shape is M (-3, 3), S (6, 3), V ( 3, -3). This means that the Triangle got bigger.
The scale factor of the smaller shape inside of the bigger shape is 2 and the scale factor of the bigger shape is 3 making the bigger shape well bigger.
ayo help me :)
Which angle has the same degree measure as a half circle?
acute angle
obtuse angle
right angle
straight angle
none of the above
Answer:
Straight angle
Step-by-step explanation:
Half circle is 180 degrees
For her daughter’s birthday party, Mrs. Tanner paid $75.00 for 15 movie tickets.
Which unit rate describes the price of each ticket?
A. $1.00 per ticket
B. $3.00 per ticket
C. $5.00 per ticket
D. $7.50 per ticket
Answer:
C-$5.00 per ticket
Step-by-step explanation:
Answer:
C
Step-by-step explanation:
$75.00 / 15 = $5
Each ticket costs $5
MATH HELP PLZ! MAKRING BRAINLIST
Answer:
60 ML is you answer please mark me as brainllest
Step-by-step explanation:
Luke needs more than 995 tickets to get the prize he wants at the arcade. He already has 319 tickets and can earn 42 tickets each time he plays an arcade game.
Write the inequality that represent this word problem.
Answer:
42x + 319 > 995
Step-by-step explanation:
write 25 less than a number 4 as an expression
Answer:
y - 25 = 4
Step-by-step explanation:
i’m guessing you meant this as “25 less than a number = 4.” so i can put tha as an expression.
Basically you’re gonna want to take the unknown number and turn it into a variable.
You should know what a variable is but if not it’s just a letter in place for an unknown number.
so since the unknown number, we will use the letter y as the variable.
so y-25=4
boom that’s it.
since there’s an unknown number in place of the bigger number, we can just put the variable and write the rest out as a regular problem.
and if you need to know the variable number it’s 29.
Richard had 5625 marbles he decides to put them equally into nine jars how many marbles will there be in five jars
125 i believe
Step-by-step explanation:
Answer:
5625 divided by 5 is your answer. 1125 marbles in each jar.
Can someone explain to me how (1/3)^-2 = 9
Answer:
(1/3)^-2 = 9
Step-by-step explanation:
The negative power in this equation tells you to flip the fraction and get rid of the negative symbol. This becomes 3^2 which is 9.
BRAINLIEST FOR THE CORRECT AWNSER!! This graph shows the solution to which inequality?
Answer:
d
Step-by-step explanation:
so first off because it is a dotted line then it can only either be < or >.
If the shaded region is about the line than y is greater than but if its below the line then y is less the and because its above then y is greater than.
Which equation describes the graph?
**EZ 35 POINTS**
Kent can paint a room in twice as fast as Luannda. Together they can paint the room in 5 hours. How long would it take Kent to paint the room alone? Write an equation to solve
Reflect the quadrilateral ABCD over
the y-axis to create A'B'C'D'.
Answer:
B (-2,4)
C (-3,1)
D(2,1)
A (2,3
Step-by-step explanation:
when you want to reflect over the Y-axis just flip the signs on X coordinate ([X],Y) and when you want to reflect over the X-axis flip the signs on the Y coordinate (X,[Y])
Please help! I don't wanna fail!
Answer:
32.55
Step-by-step explanation:
How would you find the following shapes volume?
Answer:
calculate the volume of big semi Circle and then Subtract the volume of small semi circle from big semicircular
Step-by-step explanation:
The basic formula for volume is length × width × height.
can u pls help me with this question asap
Answer:
I believe that answer A would be the best choice. It makes the most sense with what the question is asking for.
Step-by-step explanation:
Write and solve a proportion to complete the statement. 12.6 kg= ? ib
Answer:
27.78 pounds
Happy to help
Hope it's write