andy is scuba diving he starts at sea level and then descends 10 feet in 2 1/2 minutes. how would you represent andy’s descent as a unit rate? express your answer as an integer

Answers

Answer 1

Answer:

4 feet/minute

explanation:

The rate of descent = (10 feet)/(2.5 mn) = 4 ft/min


Related Questions

i need help asap math sucks and is hard
8th grade math

Answers

Answer:

Slope = [tex]\frac{-1}{3}[/tex]

Step-by-step explanation:

(x₁ , y₁) = (-9 , -4)   & (x₂ ,y₂) = (-3, -6)

Slope = [tex]\frac{y_{2}-y_{1}}{x_{2}-x_{1}}[/tex]

         [tex]= \frac{-6-[-4]}{-3-[-9]}\\\\= \frac{-6+4}{-3+9}\\\\= \frac{-2}{6}\\\\= \frac{-1}{3}[/tex]

What is 14.724 rounded by the nearest hundredth

Answers

Answer:

14.72

Step-by-step explanation:

The answer is 14.72 hope this helped!

At Mr. McNeely's farm, there were 75 sheep and 60 cows. What is the ratio of the number of cows to the number of sheep at Mr. McNeely's farm? 5/4 4/9 5/9 or 4/5

Answers

Answer:

5/4

Step-by-step explanation:

At McNeely farm there are 75 sheep and 60 cow

Therefore the number of ratio of cow to sheep can be calculated as follows

= 75/60

=5/4

Answer:

4/5

Step-by-step explanation:

Calculate the simple interest on $600 left in account that pays 7% annual interest for 8 years.

Answers

Answer:

S = $336

Step-by-step explanation:

Given the following data;

Principal, P = $600

Rate, R = 7

Time, T = 8 years

To find the simple interest?

Mathematically, it is given by the formula;

Simple interest, S = (P*R*T)/100

Substituting into the equation, we have;

S = (600*7*8)/100

Simplifying the equation, we have;

S = 6*7*8

S = $336

what is .61 plus .004 plus .3

Answers

Answer:

6576

Step-by-step explanation:

Answer:

0.914

Step-by-step explanation:

0.61 + 0.004 = 0.614

0.614 + 0.3 = 0.914

Anybody Know This. ?

Answers

Answer: 4 feet

Step-by-step explanation:

In order to determine the length of side, we need to use what is called the Pythagorean theorem, which states: a² + b² = c² The a and b in this equation are both of the sides of the triangle that we call legs. (I have attached a picture for reference if you do not know what sides I am referring to). The c in this equation refers to the hypotenuse of the triangle. (Again, please refer to the attached photo).

So now, we need to plug in the information we already know into this equation. The height of the ramp will be our a and the distance from the box will be our b. We can see that the hypotenuse (c) is labeled as 5, so we can fill in that information in our equation.

a²+b²=5² (simplify by squaring the 5)

a²+b²=25

Next, we know that the height of the box is 3 feet, which let's us know that our a is 3. Let's plug this new information in.

3²+b²=25 (simplify by squaring the 3)

9+b²=25 (simplify by substracting the 9 from both sides)

25 - 9 = 16

b²=16

Hey! Now our equation looks much simpler! Now, all we need to do it square root both of the sides in order to get b by its self.

b²=16

√b² = b

√16 = 4

Final answer: b = 4

I truly hoped this explanation helped! If you feel you still need a bit of help, David May explains the Pythagorean theorem very well in his video titled, "Find The Hypotenuse Using Pythagorean Theorem | Dave May Teaches" if you would like to check it out. Take care! :)

You can buy a box of 150 Sharpie pens for $165 or a dozen for $13.50. Which one is the better deal?

Answers

Answer: do the a dozen for $13.50
Step-by-step explanation: It will help save money
The box of 150 is a better deal.

$46 for 5 toys

$ / toy

Answers

It’s $9.2 for each toy

Answer:

$9.20 for 1 toy

Step-by-step explanation:

If it's $46 for 5 toys, we can divide both $46 and 5 to get $9.20 for 1 toy.

4.
3. A full container of juice holds 64 fluid
ounces. How many 7-fluid ounce servings
of juice are in a full container?

Answers

Answer:

9.1 or 9.1 ≈ 9

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 64/7 which gives you the number of containers.

Hope this helps!

Which of the following shows the correct sums that would be found when clustering is used to find the answer to the problem 34 x 12?
340 + 68 = 408
340 + 34 = 374
340 + 68 = 398
300 + 8 = 308

Answers

It would be the first one because 34*12 is 408 and that is the only answer with that sum

The first option is correct.

The calculation is as follows:

if we multiply the 34 and 12 so it comes 408

And according to first option, it we add 340 and 68 so it comes 408.

Learn more: brainly.com/question/16911495

correctly factor the expression 15a-6b+36 using the greatest common factors

Answers

Answer:

3 ( 5a - 2b + 12)

Step-by-step explanation:

15 = 3 * 5

6 = 2 * 3

36 = 2 * 2 * 3 * 3

GCF = 3

15a - 6b + 36 = (3* 5 * a) - (3 *2 * b) + (3 * 12)

                     = 3 ( 5a - 2b + 12)

Answer:

3 ( 5a - 2b + 12)

Step-by-step explanation:

15 = 3 * 5

6 = 2 * 3

36 = 2 * 2 * 3 * 3

GCF = 3

15a - 6b + 36 = (3* 5 * a) - (3 *2 * b) + (3 * 12)

                    = 3 ( 5a - 2b + 12)

find the slope of the line on the graph. write your answer as a fraction or a whole number, not a mixed number or decimal.​

Answers

the slope of the line on the graph is 1
Answer: 1
Step by step

Find the slope (0,0) and (4.16)
Find the slope (0,0) and (4,8)​

Answers

Answer:

first one is 4

second is   2

Step-by-step explanation:

let me know if you need to  show work

Answer:

first one is 4, 2nd one is 2

Step-by-step explanation:

You have 48 markers, 64 stickers, how many bags can you put them in equally

Answers

Answer:

8

Step-by-step explanation:

1) find the least common denominator

48/8=6

64/8=8

2) check

8 times 6 is 49

8 times 8 is 64

2(3x-(2x-3(3x+1)+5x)

Answers

Answer: Is the answer is 10x+6? You didn’t even show what can I do for your math expression, I thought it was simplified expression.

Step-by-step explanation:

If the diameter of the circle is 24 cm, find its area correct to one decimal place.

A= ______ cm2

Answers

Answer:

A=pi times radius squared

24/2= 12 is the radius (since it's half of diameter)

A=pi times 12 squared

12 squared is 12 times 12 which is 144

A=pi times 144

A=452.389342

Rounded to 452.4

what is 52.03 squared?

Answers

Answer:

It is 2707.1209

Step-by-step explanation:

Helppppp quickkkk i need this to pass pleaseee

Answers

It’s c lease mark me brainliest

Answer: A The mean would increase

Step-by-step explanation:

If the smallest numebr dropped, then the numebr would get increased, since there is no more smallest, and the new smallest is $9.25.

elementry math lesson 3.11 5th grade page 70

Answers

What need help on it?

Answer:

Her milk was $1.18

Step-by-step explanation:

$7.75+$0.47=$8.22

$10.00-$8.22=$1.18

Find the area of the Compound shape

The answer is 45 m^2

I just need the steps....

Answers

Answer:

45 cm^2

Step-by-step explanation:

Dividing the shape into the two separate components of a square and a triangle makes it easier.

The square area is found by multiplying the side by the side, 6cm*6cm which gives us 36cm^2.

Then the triangle the height is 3cm and the base is 6cm. Using the formula 1/2*base*height.

Which would be 1/2*6*3=9cm^2.

Adding the two, 9+36= 45cm^2.

Nya buys tea for $3.51 and juice for $2.28. estimate how much more she spends on tea than juice
1. Between $1 and $2
2.Less than $1
3. Between $2 and $3

Answers

the answer is 1. $1 and $2

Answer:

1

Step-by-step explanation:

First round up (or down) the prices for the tea and juice.

3.51 --> $4

2.28 --> $2.3 or $2

4-2.3=1.7

4-3= 1

$1-$1.7

can u pls help me with this question ​

Answers

Answer:

7.65

Step-by-step explanation:

The total cost for 8 is 20.40, so you want to find what the cost for one panel is by dividing the total cost by the amount, which would be 20.40/8=2.55 then you want to know how much 3 of them cost, to find that you just multiply the cost of one of them by three, which would be 7.65

if you bought 5 apples for $2. What is the cost for 1 apple

Answers

Answer:

$0.40

Step-by-step explanation:

you divide the 2 by 5 because they two dollars is being spread throughout the 5 apples. 2 divided by 5 is 0.40

A boy sits for 15 maths exams during the year and gains an average of 1.". He sits for one
more exam and receives a score of 65%. What is his new average?​

Answers

New average

[tex] = \frac{1 + 65}{2} [/tex]

[tex] = \frac{66}{2} [/tex]

[tex] = 33[/tex]

Therefore, the boy's new average is 33%

A number N divided by -9 is -16

Answers

Answer: no

Step-by-step explanation:

algebraic expression for "a number , n, divided by 4 is 4. I

if 8 sugar cost 260 how much sugar can be brought for 877.500​

Answers

Answer:  27 kg of sugar can be bought for Rs. 877.50.

Step-by-step explanation:

Answer:

you could buy 28518.75 sugar for 877.500

Step-by-step explanation:

260 / 8 = 32.5

this gives you how much it cost per 1 (units)

32.5 * 877.50 = 28518.75

ANSWER THE QUESTION PLEASE & THANK YOU ! Show that the equation y +2 = 2(3x + 1) is linear and that it represents a proportional relationship
between x and y.
Part 1 out of 4
y +2=2(3x + 1)
y +2=
JX +
✓ Check
Next

Answers

Answer:

y+2=6x+2

Step-by-step explanation:

[tex]y+2=2(3x+1)\\y+2=6x+2\\y=6x+2-2\\y=6x[/tex]

Since the exponent/degree of x and y both the variables are 1 the equation is linear and y=6x represents a proportional relationship between x and y

Sean's father decided that the number of hours Sean should study daily is equal to the equation y + 4 16. where y is the

number of study hours and z is the number of relaxation hours. Sesn's mother believes that the number of hours Sean should study

dally should be equal to the equation 2y + 5z = 32. Sean's parents have decided to use both equations to determine the number

of hours Sean should study and relax What is an equivalent equation to the addition of Sean's mother's equation and Sean's father's

equation? Select all that apply.

Answers

Answer and explanation:

We add both equations to get a simultaneous equation

y+4z=16

2y+5z=32

We solve the equations using elimination method:

Multiply equation 1 by 5 and equation 2 by 4 to cancel out z

5y+20z=80

8y+20z=160

-3y=-80

Y=26.7

Substitute y=26.7 in equation 1

26.7+4z=16

4z=16-26.7

z= -2.67

y+z=26.7+(-2.67)= 24.03

enter the value of x. the diagram is not to scale

Answers

Answer:

Sorry i cant help

Step-by-step explanation:

predict the number of roses in a garden with 16 sunflowers if there are 3 sunflower in a garden with 81 roses

Answers

The answer is a lot of roses
Other Questions
if 8 sugar cost 260 how much sugar can be brought for 877.500 Neuroscientist Jan Born performed experiments in which he tested individuals' aptitudes before and after sleeping. How did he explain his observed results? Determine triangle type The circulatory system is an organ system in the body that helps maintainhomeostasis by transporting oxygen, nutrients, and other substances throughoutthe body and removes wastes from tissues. The circulatory system includes theheart, blood vessels, and blood.Name Class Date10Chapter 16 TestBased on the information in the table, which types of cells are present in tissuesthat comprise the circulatory system? Select all that apply.a. Fat cells are part of the circulatory system because they store energy for thesystem.b. Beta cells are part of the circulatory system because they are found in thepancreas and secrete insulin, which keeps blood glucose level in response tofood intake.c. Hair cells are part of the circulatory system because they are found in the earand transfer vibrations to neural signals that are interpreted by the brain assound.d. Cardiomyocytes are part of the circulatory system because they are musclecells found in the heart, which pumps blood throughout the body.Thank you! Use glucose in a sentence "The telephone is sitting on the corner table with its old black face turned to the wall." Is the entire sentence a prepositional phrase or is only a part of the sentence a prepositional phrase? Find the area of the Compound shapeThe answer is 45 m^2I just need the steps.... Pls help meeeand thank you i need help asap math sucks and is hard8th grade math Where is there higher air pressure, above the land or above the water? A boy sits for 15 maths exams during the year and gains an average of 1.". He sits for onemore exam and receives a score of 65%. What is his new average? why is it so important for protesters to gain the sympathy of the public? solve for n. 13n + 85 = 176 what caused the original conflict to explode According to the text, What makes the Constitution so popular? Finish Santiagos explanation of the ultimate goal of alchemy: When we strive to become better than we are, Every person on earth plays a central role in the history of the world. And normally he doesnt know it. Every person on earth plays a central role in the history of the world. And normally he doesnt know it. Everything around us becomes better, too. Everything around us becomes better, too. The Soul of the World tests everything that was learned along the way. The Soul of the World tests everything that was learned along the way. Everyone on earth has a treasure that awaits him. 16r - 8 factored if it can not be factored write prime Quinn is reading about safety equipment. In which situation will he find this knowledge most useful? when operating power toolswhile taking the dog for a walkwhen walking to a friends house while doing his homework on a computer Susan, a mother with Type B blood, has a child with Type B blood. She claims that Craig, who hasType O blood, is the father. He claims that he cannot possibly be the father. The judge aced herBIO30 class, so she rules that:a: susan cant be the real mother of the child; there must be an error at the hospitalb: susan is right and craig must pay child supportc: all of the aboved: itss impossible to reach a decision based on the limited data available Help plz:))) Ill mark u brainliest ASAP!!!