Answer:
Alexa played 6 games and went on 9 rides
Step-by-step explanation:
To get the number of games and rides, you will need to know two number that is divisible by 3 and 4 and the total will be 54, and the addition of there product equals 15
Consider 18 and 36 are the two numbers
18/3 = 6 games and 36/4 = 9 rides.
Answer:
RIde=4x15=60, Game=3x15=45 divided by 54
Step-by-step explanation:
i think youll have to divivde
Which is the better buy? How do you know?
A. 7 ounces of tomato sauce for $2.10
B. 28 ounces of tomato sauce for $5.60
Hello, 928747! I can help you.
So we are trying to find which has a better deal. We can do this by comparing them.
If 7 ounces is $2.10 then we need to turn that into 28 ounces.
Using common multiplication, we know that 7 x 4 = 28.
So we would do the same thing to the price.
2.10 x 4 = 8.4
So, A is $8.40 for 28 ounces.
B is $5.60 for 28 ounces.
Therefore, B has the better deal.
#LearnWithBrainly
https://brainly.com/question/21742734
Kyung bought 3 CDs that cost x dollars each, 2 DVDs that cost $10 each; and a book that cost $15. Write an expression in simplest form that represents the total amount that Kyung spent
Answer:
Step-by-step explanation:
3x + 2·10 + 1·15 = (3x + 35) dollars
HELP ME WITH THIS!!!!!!!!!
A company makes 110 bags.
46 of the bags have buttons but no zips.
20 of the bags have zips but no buttons.
39 of the bags have neither zips nor buttons.
A bag is selected at random.
What is the probability that the bag has buttons?
Answer:
51/110
Step-by-step explanation:
No: of bags with buttons but no zips = 46
No: of bags that have both buttons and zipz = 110-(46+20+39) = 5
No: of bags with buttons = 46+ 5 = 51
Total no: of bags = 110
Probabilty = 51/110
I hope im right!!
If a three-dimensional figure is a cone with radius r and height h, doubling its height will double its volume.
A. True
B. False
C. Not enough information
helppppppp PLS ASAPPP
Answer:
C
Step-by-step explanation:
First, let us understand that in simple terms the conjugate of a radical simply involves the change in sign of the radical
in the problem the conjugate of x+4+5
Dave took 8/9 of his savings and decided to invest it. With his investments, 2/3 of it will go into the Canadian stock market. Amongst his Canadian stocks, 1/2 of it will be invested into oil companies. If Dave had $100,000 in his savings account, how much did he invest into Oil companies?
a) Write an equation to represent the scenario
b) Solve the equation and find out how many bags he can make:
Answer:
Dave invested approximately $29,629.63 into Oil companies.
Step-by-step explanation:
8/9 (100,000) = i
i= $88,888.89
2/3(88,888.89)=c
c = $29,259.26
1/2(29,259.26)=o
o= $29,629.63
Find a third number so that three numbers form a right triangle
13 ,85
Answer:
84
Step-by-step explanation:
I just use an online calculator.-
www.calculator.net/triangle-calculator
• 10 points question •
Determine whether the ordered pair is a solution of the linear inequality.
y > x - 1 ordered pair (0, 1)
Help would be appreciated! (Will give brainliest) Please don’t give me invalid answers on purpose :(
Thanks!
Answer:
Yes, (0, 1) is the solution of the given inequality.
Step-by-step explanation:
To find whether the given ordered pair is a solution of the linear inequality, we will satisfy the inequality with the coordinates of the ordered pair.
If the inequality is true for the ordered pair it will be the solution.
Inequality is,
y > x - 1
For (0, 1),
1 > 0 - 1
1 > -1
True.
Therefore, ordered pair (0, 1) is the solution of the given inequality.
y - 0.8x = 0.5
5y - 2.5 = 4x
*Substitution
Answer:
y =1.6 x
Step-by-step explanation:
hope this is right!!!
Answer:
y=0.5+0.8x
Step-by-step explanation:
solve for the first variable in one of the equations and then substitute the result into the other equation
Burger Joint is celebrating their grand opening. For 2 milkshakes and 3 burgers, the cost is $13. For 5 milkshakes and 7 burgers, the cost is $31.
What is the cost of 1 burger plus one milkshake?
Answer:
do you mean a big mac and a smoothie?
Step-by-step explanation:
15+2.5(2x+4)
PLease help!
Answer:
Step-by-step explanation:
5x+25
A snowstorm lasted for three days. During the storm, 8 inches of snow fell on the first day, 6 inches of snow fell on the second day, and 9 inches of snow fell on the third day. Altogether, how many feet of snow fell during the three-day snowstorm?
Answer:
Step-by-step explanation:
23
Directions: Find the volume of each figure. Round to the nearest tenth if necessary.
Answer:
Step-by-step explanation:
square-based pyramid:
volume V = (⅓)b²h
= (⅓)7²·16
≅ 261.3 ft³
:::::
Can't help with question 3. I haven't learned triangle-based pyramids.
:::::
cone:
volume V = ⅓πr²h
= ⅓π17²·20
= 6052.8 yd³
:::::
can't help with question 7. Never did this kind of pyramid.
HELP ME PLEASE I AM STRESSED WITH THIS WORK PLEASE HELP!!!! BRAINLIST!! THANK YOU SO MUCH FOR WHOEVER HELP ME WITH THIS
Answer:
YesYesNoNoYesYesNoYesNoNoYesNoYesNoYesYesNoYesYesNoStep-by-step explanation:
A function does not have any repeating domains (x-coordinates).
Hope it helps!
I need somone to solve this plz
Cara monitors a snail in her aquarium. She notes that this morning it crawled 1 inch up the glass. A few hours later it crawled another 2 inches up the glass. Later it crawled 4 inches down the glass. How far is the snail from where it started?
show your answer i will give brainly ppls
someone please help ASAP!!
Answer:
its an rhombus
Step-by-step explanation:
An insect measured 1.25 cm long. Which number is less than 1.25
The number that is less than 1.25 is 1.2.
The given number is a decimal. A decimal is a number that is made up of a whole number and fractional parts divided by a point. For example in 1.25, 1 is the whole number and 2 and 5 are the fractional parts.
The number that is greater than 1.25 would have either its tenth value greater than 2 or its hundredth value greater than 5. The number less than 1.25 would have either its tenth value less than 2 or its hundredth value less than 5.
Here are the options to this question: a)1.35, b)1.3, c)1.26 , d)1.2. To learn more about decimals, please check: https://brainly.com/question/109147
(3.00)*(5.3^2+10.6^2)=?
Answer:
421.35
Step-by-step explanation:
In the previous question you found 5% of £84 . Now use your answer to
increase £84 by 5%. *
Answer:
88.20
Step-by-step explanation:
100%-> 84
105%-> 88.20
A video is 3 minutes long. How many seconds long is the video?
Answer:
180 SECONDS
Step-by-step explanation:
Angela has $35.41 in her savings account. She really
wants to buy some songs and an app.
Angela spent $35.41 on everything. How much
money does Angela now have in her savings
account?
Answer:
0 because she spent it all
Step-by-step explanation:
35.41-35.41= 0
and why are songs $35.41
Is 3(5x - 4) = 15x - 12 a one solution , no solution or infinite solutions
Answer:
Infinite Solutions
Step-by-step explanation:
3(5x - 4) needs to be simplified
So we multiply 5x by 3
So 3 x 5x = 15x
Then we multiply -4 by 3
3 x -4 = - 12
Put those together we get 15x - 12
The same equation as the one on the right side
So since 15x - 12 = 15x - 12, the x variable can be any number
Also a little tip:
With Forms quizzes, you can hit control + U and find the answers in the code
Does anyone know what 2+2 is?
Answer:
4
Step-by-step explanation:
I used a calculator bc I didnt know the answer...
(jokes)
Answer:
cuatro
Step-by-step explanation:
Mr. Jones has a new car. The manufacturer says that the car should get about 28 miles per gallon in the city. About how many miles can Mr. Jones drive on 11.5 gallons of gas? At 2.89 per gallon, how much would that cost?
Answer:a) 322 MILES B) 34.391 ( The price per gallon was not given in units ) but if price of I gallon = lets say $2.89, then for 11.5 Gallons will be $34.391
Step-by-step explanation:
a)
M r Jones car needs 28 miles for 1 gallon = 28 MILES= 1 Gallon
Number of miles he can drive withe 11.5 gallons
1 Gallon = 28 miles
11.5 gallons = 11.5 x 28miles = 322 miles
b) IF 1 gallon costs 2.89
11.5 gallons will cost= 11.5 x 2.89= 34.391
Distance and slope for (0,1) & (2,2)
Answer: slope is 1/2 Distance is √ 5 or 2.236
Step-by-step explanation:
slope -
(0,1);(2,2)
(x1,y1)=(0,1)
(x2,y2)=(2,2)
Use the slope formula:
m= y2−y1/ x2−x1
= 2−1 /2−0
= 1 /2
I need help! I'm running out of coins!!!
Answer:
4) m∠F ≈ 67°
5) m∠x ≈ 53°
6) m∠? ≈ 16°
Step-by-step explanation:
(It's not letting me post, so I'll attach screenshots:)
What is the percent increase from 50 to 69
Simplify 5a + 6 – 2a + 4
Answer:
3a+10
Step-by-step explanation:
3a+6+4
3a=10
5a-2a=3a+6+4
3a=10