A window is designed below. Find the value of x.

A Window Is Designed Below. Find The Value Of X.

Answers

Answer 1

Answer:

x is 20 degrees i believe so to check, add all like terms so its 9x, then plug in. it comes out to 180 which means its right

Step-by-step explanation:

Answer 2

Answer:

180=x+7x+x

180=9x

x=180/9

x=20


Related Questions

PLEASE HELP DUE IN 30 MINS!!!

Answers

Answer:

There ya go

Step-by-step explanation:

Answer:

15/2

Step-by-step explanation:

goodluck on the rest! (:

can someone plz help me with the questions .it’s due in 15 mins

Answers

Answer:number 14 is 8

Step-by-step explanation:

bc 5$ off all the bottles you bye is 2 dollars so keeps on counting the you get 8

Answer:

13.-16

14.-3

Step-by-step explanation:

square root of 479/90
a question that is hard for me. I dont have my calculator

Answers

Answer:

the answer is 0.24317854031 hope this helps have a nice day please give me brainliest:))

Step-by-step explanation:

Answer:

0.24317854031

Step-by-step explanation:

1. Open your browser

3. Search up: square root of 479/90

4. Copy paste answer

5. Need I say more?

What is 30% of 70? A:9
B:12 C:19 D:21​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

21

Alex has saved $30 and he earns $12 per hour. He wants to have at least $150 in his savings account. How many hours can he work?

Answers

Answer: 10

Step-by-step explanation: 120 divided by 12 = 10

Find 759 ÷ 3. PLS I NEED HELP ITS EITHER HAS A REMAINDER OR NOT ALSO GIVE ME AN ANSWER PLS DIS DUE TODAY

Answers

Answer:

253

Step-by-step explanation:

Answer:

yeah 253

Step-by-step explanation:

On a map of a fair, the Ferris wheel is located at (3, 2). The carousel is located 5 units south of the Ferris wheel. What ordered pair represents the location of the carousel?

Answers

Answer:

(3,-3)

Step-by-step explanation:

It is located 5 units south, which means it is on the y-axis line. So, you would subtract 5 from 2 (2-5) and that gives you -3.

what is the square root of 31

Answers

Answer:

5.567764363 or rounded off to two decimal places 5.57

Step-by-step explanation:

Calculator

The point (4, 10) is in each scatterplot. In which one is it an outlier? On a graph, points (4, 10) and (6, 1) are outside of the cluster. On a graph, points are scattered. On a graph, point (2, 1) is outside of the cluster. On a graph, all points are within the cluster.

Answers

Answer:

A) On a graph, points (4, 10) and (6, 1) are outside of the cluster.

Answer:

A) The first option

Step-by-step explanation:

The Benton family uses up a 1/2 gallon jug of milk every 3 days. At what rate do they drink milk?

Answers

Answer:

1/6

Step-by-step explanation: in a rate you need to make it a one so you double the 1/2 gallon to make it one gallon then since you doubled that you have to double the days to 6. So they drink 1 gallon per 6 days.

How many right angles are in this shape.

Answers

Answer:

B:3

Step-by-step explanation:

Algebra 2
Factoring Polynomials
Factor the polynomial completely.
1. x3 - 2x2 – 24x

Answers

The answer is x(x-6) (x+4)

Solve for x, 3-5x=18

Answers

Answer:

X = 3

Step-by-step explanation:

18 - 3 = 15

5x = 15

divide both sides by 5

X = 3

Answer:

[tex]3 - 5x = 18 \\ - 5x = 18 - 3 \\ - 5x = 15 \\ x = \frac{15}{ - 5} \\ \boxed{x = - 3}✓[/tex]

x=-3 is the right answer.

Find the value of x in the triangle.
67 113
293
7

Answers

Answer:

         x = 67°

Step-by-step explanation:

The sum of measures of angles in triangle is allways 180°

So:

   x + 53° + 60° = 180°  {subtract 113° from both sides}

   x = 67°

The cost of two pounds of cherries is
$8.58. What is the unit rate that describes the
cost per pound of cherries?

Answers

Answer:

since you have 2 pounds, and spend $8.58 total, divide the amount you spent, but how many pounds you bought to get the unit rate which is $4.29

Step-by-step explanation:

Answer:

$4.29 per pound

Step-by-step explanation:

(8.58 dollars)/(2 pounds) = ((8.58/2) dollars)/pound =4.29 dollars/pound

please help me find the slope im begging

Answers

the slope is 1 for the first question

Answer1)-1 2) 5/2:

Step-by-step explanation:

y = 3 2 x A 2-column table with 4 rows. Column 1 is labeled Days x with entries 1, 2, 3, 4. Column 2 is labeled Hours y with entries 1 and one-half, 3, 4 and one-half, 6. On a coordinate plane, a line goes through points (1, 1.5) and (2, 3). The models all represent a real-world problem. How would you match the models to a problem? Find a problem with the same variables and the same relationship between the quantities. Find a problem that has the same numbers. Find a problem that has the same variables. Find a problem that has the same x-values.

Answers

sorry about the girl who stole  points anways on edg  its A

Answer:

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Step-by-step explanation:

Please help

What is the product?

Answers

Answer: 15a^5b^15

a^2 + a^3 = a^5

b^7 + b^8 = a^15

In AEFG, EF = 44 centimeters and FG = 12 centimeters. Which of the following best describes the possible length, in centimeters, of
AO 44 B. O 32 CO 12 D. 32 < EG < 44

Answers

Answer:

The best inequality describes the possible length of EG is 32 < EG < 56 B

Step-by-step explanation:

In any triangle

The sum of the lengths of any two sides must be greater than the length of the third sideThe length of any side is greater than the difference between the lengths of  the other two sides

In Δ EFG

∵ EF = 44 cm

∵ FG = 12 cm

→ Find their sum and difference

The sum of their length = 44 + 12 = 56 cm

The difference between their length = 44 - 12 = 32 cm

→ By using the rule above

∵ EG is the third side

∴ EG < 56

∴ EG > 32

→ Write them in one inequality

32 < EG < 56

The best inequality describes the possible length of EG is 32 < EG < 56


If using the method of completing the square to solve the quadratic equation
2? + 4x + 3 = 0, which number would have to be added to "complete the square"?

Answers

Step 1 Divide all terms by a (the coefficient of x2). Step 2 Move the number term (c/a) to the right side of the equation. Step 3 Complete the square on the left side of the equation and balance this by adding the same value to the right side of the equation.

Answer:

to solve quadratic equations you need to first figure out how many terms you have and if you have more than 3, your in luck but the AZB formula will not include the terms 1 2 or 3

Step-by-step explanation:

You might need:
Find the zeros of the function. Enter the solutions from least to greatest.
f(x) = (x + 2)2 – 16
lesser r =
greater x =

Answers

Answer:

lesser x: - 6

greater x: 2

Step-by-step explanation:

f(x) = (x + 2)² – 16

(x + 2)² – 16 = 0

(x + 2 + 4) (x + 2 - 4) = 0

(x + 6)(x - 2) = 0

roots (zero): x = -6 or x = 2

Can someone help me please I don’t understand it

Answers

Answer:

C is the answer

Step-by-step explanation:

17/18 + 1/20 = 47/50 not 18/38

−8 (1 + x) + 7x PLEASE HELP

Answers

Answer:

-8-x or -x-8 or x=-8

Step-by-step explanation:

Distribute the -8 to the (1+x)

-8-8x+7x

then add the -8x+7x

-8-x or -x-8

and if you want to solve for x

x=-8

Tammy and Jay go out to dinner. Their total bill, including tax, comes out to $46.14. Once they add tip, they end up spending $53.98. What percent tip did they give? (Round to the nearest percent).

Answers

Tammy and Jay gave a 17% tip.

distance covered by minute hand in 1 hour is 94. 20 cm find the circumference of the circle whose radius is 12 CM​

Answers

Answer:

[tex]\large\boxed{75.4cm(1 d.p)}[/tex]

Step-by-step explanation:

Important Information:

Circumference of a cirlce= [tex]\pi*diameter[/tex]

Diameter= [tex]2*radius[/tex]

Method:

The first step in working out the circumference of this cirlce is to work out the diameter. You can work this out by multiplying the radius of 12 by 2, this gives you 24cm. This is because the radius is half of the diameter.

The next step is to work out the circumference. You can do this by multiplying pi by the diameter of 24, this gives you [tex]27\pi[/tex] or 75.4cm (1 d.p).

Step by Step:

1) Multiply 12 by 2.

[tex]12*2=24cm[/tex]

2) Multiply pi by 24.

[tex]\pi*24=75.4cm(1 d.p)[/tex]

For a project in statistics class, a pair of students decided to invest in two companies, one that produces software and one that does biotechnology research. Andy purchased 65 shares in the software company and 43 shares in the biotech firm, which cost a total of $6,035. At the same time, Xavier invested a total of $4,415 in 11 shares in the software company and 43 shares in the biotech firm. How much did each share cost?

Each share in the software company cost $
, and each share in the biotech firm cost $
.

Answers

Answer:

the cost of each share in the software company and cost of each share in the biotech firm is $30 and $95 respectively

Step-by-step explanation:

The computation of the cost of each share in the software company and cost of each share in the biotech firm is as follows:

Let us assume the cost of each share in the software company be x

And, for biotech it would be y

Now

65x + 43y = $6,035 .......(i)

11x + 43y = $4,415 ......(ii)

Now subtract equation 2 from equation 1

54x = $1,620

x = $30

Now put the x value in any of the above equation

65($30) + 43y = $6,035

$1,950 + 43y = $6,035

43y = $6,035 - $1,950

43y = $4,085

y = $95

Hence, the cost of each share in the software company and cost of each share in the biotech firm is $30 and $95 respectively

i need help with this question , its rlly hard

Answers

Read the description of the equation carefully: the flower's height h is equal to 12 + 2.25w, where w is the number of weeks that pass.

If w = 0, this means no time has passed, and so h would be the flower's starting height:

12 + 2.25•0 = 12 + 0 = 12

After 1 week, w = 1, its height would be

12 + 2.25•1 = 12 + 2.25 = 14.25

After another week, w = 2, its height would be

12 + 2.25•2 = 12 + 4.5 = 16.5

and so on.

For every week that passes, the flower grows another 2.25 inches, which is exactly what the last option is saying.

two functions are given below how does the graph of p compare with the graph of q

Answers

Answer:

The answer should be choice B.

Step-by-step explanation:

By using the process of elimination, you can cross out choices A and D.

According to the equation, the slope is of p(x) is smaller than q(x), thus q(x) will be steeper than q(x).

The valid answer is B because choice C is wrong.

Please help I don’t know how to answer !!!

Answers

i can't see it properly, i'll help you when it's the correct angle.

what is the y- intercept of the line with the eqaution y=-2x+4

Answers

Answer:

(0,4)

Step-by-step explanation:

When you are finding the y-intercept, the x = 0

y = -2x + 4

y = -2(0) + 4

  = 0 + 4

y = 4

Meaning y = (0,4)

hello!

[tex]\sf{\underline{Given:-}[/tex]

   [tex]~~~~~~~\bigstar\overbrace{The~equation~of~the~line}}[/tex]

[tex]\sf{\underline{To~find:-}}[/tex]

[tex]\bigstar{\overbrace{The~y-intercept~of~the~line}}\\\sf{\underline{Solution:-}}[/tex]

Since the equation is written in slope-intercept form (y=mx+b), then we just look at the b term, which stands for the y-intercept.

Notice that the y-intercept is a constant...

Hence, the y-intercept of the line is

[tex]\bigstar{\boxed{\pmb{4}}}[/tex]

note:-

Hope everything is clear; if you need any clarification/explanation, kindly let me know, and I'll comment and/or edit my answer :)

Other Questions
Which is equivalent to the expression (2m^5n^4)^3?A - 8m^15n^12B - 6m^15n^12C - 8m^8n^7D - 5m^8n^7 please help this is due at noon so anyone who knows this help me. Amy has 20 necklaces in a jewelry box. The probability of reaching into the jewelry box and pulling out a silver necklace is 0.85. What is the probability that Amy will reach in the jewelry box and pull out a necklace that is not silver? Mr. Tang gives a math test worth 90 points that contain 25 questions. Multiple-choice questions are worth 3 points and word problems are worth 4 points. How many of each type of question are there? -8d - 5d +7d=72 what is the answer i am completely lost Can someone tell me if this is correct and if not tell me how to put it plzzzzzzzz What does clean energy mean? What is implied in this sentence from mark twains the million dollar banknote 8. Luke bought 6 large pretzels for himself and his friends. He spent a total of $13.50. Let p represent the price of one pretzel. Write an equation to solve this problem. Your answer what are Martin Luther King's favorite drinks two less than the product of a number and three Evaluate when f = 4.5. 100 POINTS! SOLVE FOR X. PIC ATTACHED. Random answers will be reported. Solve and explain how you did Walking Robert walks 7 blocks east from his home and arrives at his favorite restaurant. When he arrives, he discovers that he dropped his wallet along the way. He retraces his steps for 5 blocks until he finds his wallet. An expression for how many blocks east Robert is from his home after finding his wallet is the sum 7+(5). which phrase best describes socialismA. complete government ownership of a businessB. no government ownership of a businessC. no economic freedom for businessD. some economic freedom for business look at pic n answer please Which have more energy: 10 starch or 10 glucose molecules. Explain A store increases the price of a sweater from $20 to $22.What is the percent of increase? 1. 0.12. 0.13. 24. 95. 106. 20 Nancy has 7 boxes of tomatoes. Each day, she picks another2box. How many boxes oftomatoes will Nancy have in 6 days? Write an equation, complete the table, and then graph tosolve the problem. I was playing soul knight, and I had a max upgraded assassin (his ability is melee weapons reflect bullets) and I was playing and the monkey threw sh- at me and I hit the sh- with my sword then there was golden sh- flying all over the place lmoThis game says 4+ and there is monkeys throwing sh- at you.Does anyone else play soul knight?