a water tower that is 132 feet tall casts a 48-foot shadow. if Shannon is 5'6"inches tall abd standing near the tower, find the length of her shadow​

Answers

Answer 1

Answer:

Step-by-step explanation:

s/5.5=48/132

s=2ft


Related Questions

1500Tsh was divided amoung juma,anna and rose in ratio of 2:3:5 respectively.find how much each got?​

Answers

Answer:

juma->300

anna->450

rose->750

Step-by-step explanation:

j : a : r

2: 3:5

2+3+5=10

10u-> 1500

1u->150

2u->300

3u->450

4u->750

A cell phone plan costs $200 to start. Then there is a $50 charge each month. Sketch a graph of the cost of the cell phone plan over time.
Is there a proportional relationship between time and the cost of the cell phone plan? Explain how you know.

Answers

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

yes

Each side of the regular hexagon below has the same measure.

A hexagon with side lengths of 2.5 feet.

If a model of the hexagon is made by using a scale factor of 6, which applies to the model? Select two options..

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Now, the hexagon as equal sides, the original has 2.5ft sides, if we multiply this by the scale factor 6, we would have . This means that the model hexagon is gonna sides of 15 feet

c
13
4.
B
What is the the value of sin (0)
*Enter exact value only with rationalized denominator.

Answers

Answer:

b mi disputa amigo se eu erra

X/3+6-2x=-6 Please Help me I am stuck

Answers

Answer:

x = 36/5

Step-by-step explanation:

Subtract 6 from both sides

x/3+6-2x-6 = -6-6

Simplify

x/3 - 2x = -12

Multiply both sides by 3

x/3 * 3 - 2x * 3 = -12 * 3

Simplify

-5x = -36

Divide both sides by -5

-5x/-5 = -36/-5

Simplify

x = 36/5

Clark decides to share his 53 M&M's with four friends. If he divides the M&M's evenly amongst everyone (himself included), how many M&M's will be left? *
1 point
5
3
1
0

Answers

Answer:

1 m&m

Step-by-step explanation:

in order to find out how many will be left you will make the number of m&ms even causing it to have an even amount left over.

Help
Help
Help
Help
Help

Answers

Answer:

1.92

Step-by-step explanation:

multipy 8 by .08 to get the sales tax amount

to find the total cost (if you need it) add the sales tax to the original cost

hope it helps

Answer:

1.92

Step-by-step explanation:   niueikieoewdn4u

The ladder of a fire truck extends 41 ft. to the top of the
building. If the distance between the wall and the base of the
ladder is 9ft. How tall is the building?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

By the Pythagorean Theorem a^2+b^2=c^2 or the sum of the squared sides is equal to the hypotenuse squared.

41^2=9^2+h^2

h^2=41^2-9^2

h^2=1600

h=40 ft

need a answer ASAP!

Answers

It is B, 9.1=a+4 so a=5.1
Hope this helps!

Next Ron has to add 2.1 grams of medication to 3.4 grams of another medication. What is the total amount of medication he needs to take? grams​

Answers

Answer:

He needs to take 5.5 grams of medications.

Step-by-step explanation:

I added 2.1 to 3.4 and got 5.5. *booyah*

What is the value of 3 in 305

Answers

Answer:

Hundred

Step-by-step explanation:

We are asked to find the value of 3 in 305

3- hundred

0- tens

5- units

Hence the value of 3 in 305 is hundred

You spin a three section spinner three times and record the results what type of event is this. Dependent or Independent?

Answers

Answer:

Independent event

Step-by-step explanation:

Since the second and third spins do not depend on the results of the previous spins, this is an independent event.

Answer:

Independent event

Step-by-step explanation:

plz plz plz hellllllp!​

Answers

Answer:

D) m = 7

Step-by-step explanation:

To find slope when you have two points, you use the formula: [tex]\frac{y_{2} - y_{1} }{x_{2} - x_{1} }[/tex]. In this case, the equation would be: [tex]\frac{24 - 17}{3 - 2}[/tex]. This can simplify to 7.

Hope it helps!

Max points! I need these answered quick

Answers

Answer:

4) 1/5

5) 5/28

6) 7/36

Step-by-step explanation:

4) 3/15=1/5

5) 5/28

6) 14/72=7/36

Answer:

3/5 × 1/3 = 1/5

5/7 × 1/4 = 5/28

7/8 × 2/9 = 7/36

Step-by-step explanation:

What is 180/80=80/80*a^6

Answers

Answer:

[tex]a = \sqrt[3]{\frac{3}{2}}[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

[tex]\frac{180}{80}=\frac{80}{80}*a^6[/tex]

Required

Solve for a

[tex]\frac{180}{80}=\frac{80}{80}*a^6[/tex]

[tex]\frac{180}{80}=1*a^6[/tex]

[tex]\frac{180}{80}=a^6[/tex]

[tex]a^6 = \frac{180}{80}[/tex]

[tex]a^6 = \frac{18}{8}[/tex]

[tex]a^6 = \frac{9}{4}[/tex]

Take the square root of both sides

[tex]\sqrt{a^6} = \sqrt{\frac{9}{4}[/tex]

[tex]a^3 = \frac{3}{2}[/tex]

Take cube rooth of both sides

[tex]a = \sqrt[3]{\frac{3}{2}}[/tex]

PLEASES HELP ME OUT ON THIS

Answers

the answer is d:11.

Answer:

the answer is D (hope this helps)

Step-by-step explanation:

11 - 5 = 6

Write the inequality shown by the shaded region in the graph with the boundary line y = -2x - 5

Answers

Answer:

We do not have the image, so we can answer in a general way.

We know that the boundary line is y = -2*x - 5

We can have 4 cases:

1) a dashed line and the shaded part is above the line.

y >  -2*x - 5

2) a dashed line and the shaded part is below the line

y < -2*x - 5

Here we have dashed lines because the values of the line are not solutions for the inequality.

3) a solid line and the shaded part is above the line.

y ≥  -2*x - 5

4) a solid line and the shaded part is below the line.

y ≤  -2*x - 5

Here we have solid lines because the values in the line itself are solutions.

Answer:

Step-by-step explanation:

The graph shows the inequality y≥−2x−5.

The line y=−2x−5 is the boundary line. On one side of the line are the points with y>−2x−5, and on the other side of the line are the points with y<−2x−5.

Let's test the point (0,0), which is inside of the shaded region, and determine which inequality describes the side of the boundary line that contains the test point.

At (0,0), which inequality is true?

The shaded region contains the point (0,0); therefore, the inequality that contains (0,0), y>−2x−5 has the correct shaded side.

Notice that since the boundary line is graphed with a solid line, the inequality includes the equal sign.

Parallelogram ABCD has the coordinates:
Find the coordinates of point D.
A)
(4,0)
B)
(4, -1)
C)
(3,-1)
D)
(5,-2)

Answers

Um we need to see the actual graph

Liquid A and liquid B are mixed to make liquid C.
Liquid A has a density of 70 kg/m Liquid A has a mass of 1400 kg
Liquid B has a density of 280 kg/m Liquid B has a volume of 30 m
Work out the density of liquid C.

Answers

Answer:

Density is defined as:

Density = mass/volume.

We know that:

For liquid A:

Density = 70kg/m^3

Mass = 1400kg

Then the volume is:

Volume = mass/density = (1400kg)/(70kg/m^3) = 20 m^3

For liquid B:

Density = 280 kg/m^3

Volume = 30m^3

We can find the mass of liquid B as:

mass = density*volume = (280kg/m^3)*(30m^3) = 8400 kg

We know that liquid C is a mixture of liquid A and B.

Then the mass of liquid C will be equal to the sum of the masses of liquid A and B, then:

Mass of liquid C = 1400kg + 8400kg = 9800kg

The same happens for the volume, then:

Volume of liquid C = 30m^3 + 20m^3 = 50m^3

Then the density of liquid C is:

Density of liquid C = (9800kg)/(50m^3) = 196 kg/m^3

Use the definition of a derivative to find f'(x):

f(x) = 3x + 2y + 5x^2

Answers

Answer:

15

5×2=10

10

3+2=5

10+5=15

Other man is right above me


please help on my geometry homework

Answers

Answer:

(9,2) is the answer sorry for late reply

Solve for c: 2/8x - 4 = -10

Answers

2/8x - 4 = -10
+ 4 + 4
(8/2)2/8x = -6 (8/2)
x = -48/2
x = -24

1. Which number below is not an integer?
0
12
5.35
45

Answers

Answer:

5.35

Step-by-step explanation:

Hope that helps you

Dan paid $11.98 for a 2.38-pound bag of shrimp at one store. The following week, he paid $19.49 for a 4.01-pound bag at another store.
Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price.
Round your answers to the nearest cent.
Unit price for the 2.38-pound bag:
s() per pound
si per pound
Unit price for the 4.01-pound bag:
The better buy:
The 2.38-pound bag
The 4.01-pound bag
Neither (They have the same unit price)

Answers

Answer:

the unit price for the 2.38 pound bag $5.03 lb.

the unit price for the 4.01 pound bag $4.86 lb

The better buy: $4.86

The unit prices are $5.033 per pound and $4.85 per pound, and 4.01-pound bag is better buy choice.

What is unit price?

The unit price refers to the price per unit of measures, such as price per pound, quart, ounce, or other units of weight or volume of the food package.

Given that, Dan paid $11.98 for a 2.38-pound bag of shrimp at one store, on other shop he spend $19.49 for a 4.01-pound bag,

We need to find the unit price of each and which one is the better buy,

The better buy will be the one having less unit rate,

Unit price for the 2.38-pound bag = 11.98 / 2.38 = $5.033 per pound

Unit price for the 4.01-pound bag = 19.48 / 4.01 = $4.85 per pound

Since, the unit price of the 4.01-pound bag is less therefore, this is the better buy choice.

Hence, the unit prices are $5.033 per pound and $4.85 per pound, and 4.01-pound bag is better buy choice.

Learn more about unit prices click;

https://brainly.com/question/10706678

#SPJ3

how many degrees would it turn to get to 12:20?

Answers

Answer:

I’m so sorry I wish I could help

Step-by-step explanation:

Answer: So each hour represents 30°.

The minute hand moves 60s per minute and a full rotation is 360° so: 360/60 = 6° per minute.

So in 20 minutes the minute hand will be 6 * 20 = 120° and the hour hand will be 120/12 = 10°.

so it would be 10°

hope this helps have a nice day❤️

Step-by-step explanation:

whats 3.26 divide by 8

Answers

Answer:

0.4075

Step-by-step explanation:

       3.26 divided by 8

8 can go into 32 four times. --> 0.4

bring down the zero

8 can go into 60 7 times. --> 0.407

60 subtracted by 56 is 4 now bring down the 0.

8 can go into 40 5 times. ---> 0.4075

Go Green, a landscaping company, has seven employees including the manager, Zenya. The yearly salary for each employee is shown in the table
Employee
Jimmy
Aysel
Dakota
Sven
Anika
Miku
Zenya
Salary
$18,000
$22,000
$21,000
$24,000
$25,000
$20,000
$46,000
If Go Green is placing an ad on the Internet to hire an additional employee, which measure would be most accurate to determine the salary of the 8th employee?
O mean
O median
O mode
interquartile range

Answers

Answer:

Mean

Step-by-step explanation:

Someone solve this please.

Answers

I believe it is 12x^2-12m

Can someone help me with this please?

Answers

Answer:3:7

Step-by-step explanation:

Write the fraction in the simplest form 6/8

Answers

answer: 3/4
6 divided by 2 equals 3
8 divided by 2 equals 4

Answer:

3/4

Step-by-step explanation:

6/2=3

8/2=4

pls brainliest

Other Questions
Need help on this please help There are 36 chips numbered from 1 to 36 placed in a barrel. One chip is randomly pulled from the barrel.What is the probability that the number on the chip is greater than or equal to 10? A. 1/4 B. 9/10 C. 3/4 D. 27/28 People seek to __________, making choices that give them the greatest benefits at the least cost.A.economizeB.downsizeC.minimizeD.resize Ms. Jones bought a box with 8 packages of felt paper for her class. The total box of paper was priced at $40. If she buys the paper in single packages, the cost is $5.50 per package. How much does she save on 8 packages of paper by buying the whole box? Explain how you got your answer. This table shows a proportional relationship.Complete the equation that represents the table.Enter your answer as a decimal in the box.y = [__]x HELP ASAP 30 POINTS. 1. Why are some teens more able to make wise decisions than others?2. What are some "distractions" that can get in the way for teens? Which statement describes how chemical formulas,such as H20, represent compounds tudent/dashboard/homeSi-ReadyRound Whole Numbers(3) Round 2,617 to the nearest ten. Explique la siguiente escena del texto en relacin con la idea del tiempo que se empieza a desarrollar y cundo naciste?Momo pens un rato y dijo, por fin:Por lo que puedo recordar, siempre he existido. Match each excerpt to the correct type of figurative language. Below, enter x If the graph of the given equation is symmetric with respect to the x-axis, y if it is symmetric with respect to the y axis, o (lowercase O) if it is symmetric with respect to the origin, and n (for None) if it has none of these three symmetries.y=xty = x2 +1y=x+xy = (1 + x2)3 How did Carnegie and Frick respond to the strike? Change 60. miles/hour to km/min? Business school graduates are considered ideal candidates in some companies that hire them for careers as consultants. Is this a compound-complex question , complex question? What is the appositive phrase of last summer, ally Dawson babysitter Erin taught us how to make ice cream from scratch. How do I control water? Like with My Hand or body? Show that KEYS is a square if K (-2, 4) ,E (4,2 ), Y(2,-4 ) ,S (-4, -2) are the co- ordinates of the vertices. Find the missing side of the right triangle x= Katie operates a machine that makes 150 crayons per minute.Use the equation c = 150t, where c represents the number of crayons produced and t represents the amount of time (in minutes) to answer the following questions.Which statement is correct?Group of answer choicesThe number of crayons is dependent on the time.The time is dependent on the number of crayons.As the time increases, the number of crayons decreases.As the number of crayons decreases, the time increases. place the steps in order for customizing the outlook ribbon