. A triangle has side lengths of 8, 7, and 14. To the nearest tenth of a degree find the measure of the angle opposite the side of length 8.

Answers

Answer 1

Given:

The measure of three sides of a triangle are 8, 7 and 14.

To find:

The measure of the angle opposite the side of length 8.

Solution:

According to the Law of Cosine:

[tex]\cos A=\dfrac{b^2+c^2-a^2}{2bc}[/tex]

Let a=8, b=7 and c=14, then by using Law of Cosine, we get

[tex]\cos A=\dfrac{7^2+14^2-8^2}{2(7)(14)}[/tex]

[tex]\cos A=\dfrac{49+196-64}{196}[/tex]

[tex]\cos A=\dfrac{181}{196}[/tex]

Taking cos inverse on both sides.

[tex]A=\cos^{-1}\dfrac{181}{196}[/tex]

[tex]A=22.561328[/tex]

[tex]A\approx 22.6[/tex]

Therefore, the measure of the angle opposite the side of length 8 is 22.6 degrees.


Related Questions


The answer is A
You’re welcome

Answers

Answer:

so you answered your own question?

solve the triangle a=? b=7m c=10m

Answers

Answer:

[tex]\sqrt{149}[/tex]

Step-by-step explanation:

The third side of a triangle can be any value in the range of -

1 ≤ a < 17.

What is a triangle?A triangle is a polygon with three edges and three vertices. It is one of the basic shapes in geometry.In Euclidean geometry, any three points, when non-collinear, determine a unique triangle and simultaneously, a unique plane

Given are two sides of a triangle as b = 7m and c = 10m.

The sum of two sides of a triangle is always greater than the third side. Mathematically -

a < {b + c}

a < {7 + 10}

a < 17

a ∈ [1, 16]

Therefore, the third side of a triangle can be any value in the range of -

1 ≤ a < 17.

To solve more questions on triangles, visit the link below -

https://brainly.com/question/12538366

#SPJ2

The vertex of a parabola is (-1, -8) and the zeros are (-5, 3) Determine the equation of the parabola in standard and factored form

Answers

Answer:

Part A

The equation of the parabola in standard form is f(x) = 0.5·x² + x - 7.5

Part B

The equation of the parabola in factored form is f(x) = 0.5·(x + 5)·(x - 3)

Step-by-step explanation:

The coordinates of the vertex of the parabola, (h, k) = (-1, -8)

The zeros of the parabola = -5, 3

Part A

The quadratic equation representing the parabola can be written as follows;

y = a·(x - h)² + k

The standard form of the equation is f(x) = a·x² + b·x + c

k = c - b²/(4·a)

h = -b/(2·a)

c = k + a·h² = -8 + a

From the zeros of the parabola, we have;

f(-5) = a × (-5)² + b×(-5) + c = 25·a - 5·b + c = 0

f(3) = a × (3)² + b×(3) + c = 9·a + 3·b + c = 0

Therefore, we have;

25·a - 5·b + c = 0...(1)

9·a + 3·b + c = 0...(2)

From which we have;

25·a - 5·b + c = 25·a - 5·b - 8 + a = 26·a - 5·b - 8 = 0

9·a + 3·b + c = 9·a + 3·b - 8 + a = 10·a + 3·b - 8 = 0

We then have;

26·a - 5·b = 8...(3)

10·a + 3·b = 8...(4)

Making 'b', the subject of both equations (3) and (4), equating the values, we find the value of 'a' as follows;

From equation (3), we have;

26·a - 5·b = 8

∴ b = (26·a - 8)/5

From equation (4), we have;

10·a + 3·b = 8

∴ b = (8 - 10·a)/3

From b = b, by transitive property, we have;

(26·a - 8)/5 = (8 - 10·a)/3

3 × (26·a - 8) = 5 × (8 - 10·a)

78·a - 24 = 40 - 50·a

∴ 128·a = 64

a = 64/128 = 1/2 = 0.5

a = 0.5

∴ b = (26·a - 8)/5 = (26 × 0.5  - 8)/5 = (13 - 8)/5 = 1

b = 1

c = -8 + a

∴ c = -8 + 0.5 = -7.5

c = -7.5

The equation of the parabola in standard form is therefore presented as follows;

f(x) = 0.5·x² + x - 7.5

Part B

The equation of the parabola in factored form is given as follows;

With the aid of a graphing calculator, we have;

f(x) = 0.5·x² + x - 7.5 = 0.5×(x² + 2·x - 15) = 0.5·(x + 5)·(x - 3)

The equation of the parabola in factored form is f(x) = 0.5·(x + 5)·(x - 3)

I NEED HELP PLEASE Which is the better buy?

14 rolls of paper towels for $18
or
10 rolls of paper towels for $12

what is the unit rate for the 14 roll option

Answers

Answer: The second one, 10 rolls for $12. 1.29 (Rounded)

Step-by-step explanation:

14/18 is 1.29 (Rounded)

10/12 is 1.20.

The unit rate is cheaper, therefore making it the better buy

The 10 roll option is better:
Make both numbers of rolls 140 (14x10 and 10x14)
Do the same with the dollars:
10 roll option: $168 but 14 roll option: $180
Bottom option is better

Camden is going to invest $600 and leave it in an account for 12 years. Assuming the interest is compounded continuously, what interest rate, to the nearest hundredth of a percent, would be required in order for Camden to end up with $920?

Answers

Answer:

320 i think lol

Step-by-step explanation:

Answer:

3.56

 

Step-by-step explanation:

Find the SLOPE between (-8,9) and (-4,12) Write answer as a SIMPLIFIED FRACTION.​

Answers

Umm so I’m thinking -3/4 .... you welcome

What is the measure of the missing angles?

Answers

Answer:

[tex]x = 64 + 45 \\ x = 109[/tex]

Write the inequality to represent the graph.

Answers

Answer:

x > -1

Step-by-step explanation:

Open circle so the sign is not inclusive. The point is at -1 and goes to the right so it is more than.

In order to become a member of the library all star members club there is a $40 signup fee and a $2 monthly fee

Answers

Answer:

do you need an equation? if so it would be 2x+40

Step-by-step explanation:

I need help right now I’m in my class plz help

Answers

Answer:

1/3x + 1/2

Step-by-step explanation:

combine like terms 1/3x plus 2/3x equals 3/3x - 2/3x = 1/3x

and 3/4-1/4 = 2/4.

Answer:

1/3x+1/2

Step-by-step explanation:

1/3x+2/3x-2/3x+3/4-1/4      eliminated +2/3x-2/3x

1/3x+3/4-1/4

1/3x+2/4    simplify 2/4 to 1/2

1/3x+1/2

T m = the number of minutes it will take Beck to finish his homework. Choose the equation that can be used to find the solution to the problem

Answers

Answer:

[tex]0.3 m = 12[/tex]

Step-by-step explanation:

See comment for complete question

Given

30% in 12 minutes

Required

Time to complete the homework

From the question: m represents the required minutes

This implies that:

[tex]30\% * m = 12[/tex]

Convert to decimal

[tex]0.30 * m = 12[/tex]

[tex]0.3 m = 12[/tex]

Hence:

The equation is: [tex]0.3 m = 12[/tex]

Please help me!!!!!!

Answers

Answer: 72.5

Step-by-step explanation:

The average of 2 points is the midpoint so if I add 70 and 75 to get 145 and divide by the number of numbers which is 2 I get 72.5

Pls helppp due soon!!

Answers

Answer:

I think the answer is B

Step-by-step explanation:

Sorry if it's wrong

Answer: i think its b

Step-by-step explanation:

I NEED THIS ANSWERED QUICKKKK

Answers

Answer:

2/4=4/8

Step-by-step explanation:

you do 2×2=4 and 4×2=8. You multiply both denominators by 2.

I need help with part b and c pretty p please show your work so I can do this

Answers

It is black just letting u know

43 lbs of bananas cost $86. How many
lbs of bananas can you get with $100 ?
will get brainliest

Answers

Answer:

$200

Step-by-step explanation:

Hey There!

So first we want to find the price of each pound of banana

To do this we divide the cost by amount of bananas bought

86/43=2

so each pound of bananas cost $2

now we just multiply 2 and 100

2x100=200

so 100 pounds of bananas would cost $200

hope this helps :)

Answer:

50

Step-by-step explanation:

Calculate how much 1lbs of bananas cost by dividing 86 by 43. getting you 2. That means each lbs of bananas is $2. Then divide $100 by $2 getting you 50 because you have $100. So you can get 50lbs of bananas with $100.

Richie is solving the equation x^2 – 12x = 28 by completing the square. What number should he add to
both sides of the equation to complete the square? Pleaseee Help

Answers

Answer:

Richie should add the number 36 to both sides.

Step-by-step explanation:

To complete the square, you need to divide b by 2, square it, then add it to both sides. In this case, you'd do this:

12/2=6

6^2=36

(m - 8) ÷ 2 in standard form (no links)

Answers

Answer:

1/2m - 4

Step-by-step explanation:

The school cafeteria sells two kinds of wraps: vegetarian and chicken. The vegetarian wrap costs $1.00 andthe chicken wrap costs $3.10. Today they made $268.30 from the 136 wraps sold. How many of the wraps
sold were vegetarian?
a. 57 wraps
c. 63 wraps
d. 75 wraps
b. 73 wraps

Answers

Answer:

I think it is 73

Step-by-step explanation:

Because i tryed all of the other numbers and they didnt work

HOPE THIS HELP !!!!!!!!!!!!!!!! :)

The slope is -8. The point
(3, 12) lies on the line. What is the equation for each linear

Answers

Answer: y=-8x+36

Step-By-Step:
y=-8x+b
12=-8(3)+b
12=-24+b
b=36

Help! Check if my answer is right please, I’m marking brainliest!!!

A. 46.1
B. 50.1 - (my answer)
C. 76
D. 54.2

Show work, if possible. Thanks❤️

Answers

Answer:

its B

Step-by-step explanation:

54-1/7 y i = 9x -4 help

Answers

Let's solve for i.

54−(

1

7

y)(i)=9x−4

Step 1: Add -54 to both sides.

−1

7

iy+54+−54=9x−4+−54

−1

7

iy=9x−58

Step 2: Divide both sides by (-y)/7.

−1

7

iy−y7=

9x−58−y7i=

−63x+405y

Answer:i=

−63x+406y

PLEASE HELP ITS DUE BY 11!! I NEED ALL QUESTIONS SOLVED AND I WILL MARK BRAINLIEST

Answers

I’ve attached my work!
X=15 than you just plug it in for each angle

Answer:

∠A = 60°

∠B = 42°

∠C = 78°

Step-by-step explanation:

∵ In a triangle, sum of all the three interior angles is 180°

∴ m∠A + m∠B + m∠C = 180°

∴ (4x)° + (3x - 3)° + (5x + 3)° = 180°

∴ (4x + 3x - 3 + 5x + 3)° = 180°

∴ (12x)° = 180°

∴ 12x = 180

∴ x = 180/12

∴ x = 15

∠A = (4x)° = (4× 15)° = 60°

∠B = (3x-3)° = (3× 15-3)° =(45-3)°= 42°

∠C = (5x+3)° = (5× 15 + 3)° =(75 + 3)°= 78°

find the lateral surface area of the figure below ​

Answers

Answer:

242

First is 9 times 10 which is 90, then 4 times 8 is 32 divided by 2 which is 16 times 2 since there are two, 32 again. 8 times 10 is 80. 4 times 10 is 40.

90 + 32 + 80 + 40 = 242

Step-by-step explanation:

Select the correct answer.
A machining company needs to manufacture more than 20 fixtures in a day. The company uses five identical machines to make the fixtures. If each machine produces x fixtures, which inequality represents this situation?
A.
5x > 20
B.
5x < 20
C.
5x > 20 + 5
D.
5x < 20 + 5

Answers

Answer:

I thinks its D.

Step-by-step explanation:

Select the expression that has a value of 23.

6 + (9 x 3) ÷ 3 + 8
(6 + 9) + 3 ÷ 3 + 8
6 + 9 x 3 ÷ (3 + 8)
(6 x 9 x 3) ÷ 3 + 8

Answers

i believe the first one which is:
6 + (9 x 3) ÷ 3 + 8
I think its the first choice, the other choices dont seem right to me

HELP I NEED HELP ASAP
HELP I NEED HELP ASAP
HELP I NEED HELP ASAP
HELP I NEED HELP ASAP

Answers

Answer (5,5) don’t know

Pleaseee needing helppp

Answers

Answer:

You were correct.

Step-by-step explanation:

If the input to the function y = 4x - 3 is 2 Then

y = 4 * 2 - 3

= 8 - 3

= 5

Hope it helps :)

you are correct, the answer is 5

y = -3x + 4
y = 3x - 2
graph​

Answers

Answer:

Look at the graph bellow

Step-by-step explanation:

use the slope and y-intercept to graph.

Which of the following graphs represents the equation
2x + y = 12?

Answers

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

Other Questions
0.2y is inversely proportional to V1+x.When x=8, y = 2.Find y when x = 15.Please help me with this real quick! PLEASE HELPinequalities and their graphs can someone help me with this question? The cost of a taxi ride is a linear function of the distance traveled. If a 5-mile ride costs $12 and a 9-mile ride costs $14, which equation can be used to find the cost, c, for any distance, m, traveled? The amount of money earned on a job is directly proportional to thenumber of hours worked. If $70,00 is earned in 5 hours, how much moneyis earned in 22 hours of work? Find the slope of the liney = -5x + 5 Is the following sentence true or false? Glycolysis releases a great amount of energy, MAKE IT PAY: What was the last product that you purchased? Think for a minute about why you made the purchase. How did each of the marketing functions affect your decision? Ask yourself questions such as: Why did you want the product? Did the products brand impact your actions? Did the products price influence you? Where did you purchase the product? How did you hear about the product? Who helped you to make your purchase? Finally, after answering these questions, consider the following: How did the different marketing functions work together as a team to encourage you to make your purchase? * PLEASE HELP ME WITH THIS !! Guys pls help ill give brain pointsIf you had been in Nazi Germany at the time, what could you have done tohelp stop the oppression of Jewish people? When someone sees the levels ofoppression today, what should they do? Find the value of x. Explain how physical and chemical properties influence the formation of ocean current and the distribution of marine lifeFalse answers will be reported but if your answer is good I will give it brainliest. This ecosystem's water covers much of the earth's surface:a. Desert b. Ocean c. Pond d. Forest i fr need help please find x 1 it refers to the degree of coldness or hotnessA volumeC temperatureB. timeD. rate What is the answer to Al2(SO4)3? Which element is the first element in group 13 of the periodic table of elements? difference between western ghats and Eastern ghats..? please help me, 7th grade math Select all of the expressions that have the same value as 892 8.Group of answer choices8920 80894 1089.2 0.088.92 0.80.892 0.008