Answer:
The headphones are now $40.60.
please help me asap!!!
Answer:
Already answered it
Step-by-step explanation:
Landen has his daily video gaming time each day for 7 days. But one day he plays and extra 50 minutes. His total video playing time for the week was 540 minutes. How long is his daily video playing time? Choose the equation that describes this word problem.
Answer:
im thinking 25 or 24
Step-by-step explanation:
sorry if i made you get it wrong
A man bought a certain number of golf balls for RM 20. If each ball has costed 20 cents less, he could have bought five more for the same money. How many golf balls did he buy?
Answer:
He bought 20 balls
Step-by-step explanation:
Cost of a certain number of golf balls = $20
Let 1 golf ball cost $x
This means number of balls bought = 20 / x
If each ball has costed 20 cents less;
Converting 20 cents to dollars = $0.2
$x - $0.2
he could have bought five more for the same money.
Number of balls = 20/x + 5
Using the formulae;
Cost of 1 ball * Number of balls bought = Amount spent
(x-0.2) (20/x + 5) = 20
Expanding the expression;
x(20/x + 5) - 0.2(20/x + 5) = 20
20 + 5x - 4/x - 1 = 20
19 + 5x - 4/x = 20
5x - 4/x = 1
Multiplying all through by x
5x^2 - 4 = x
5x^2 - x - 4 = 0
(5x + 4)(x - 1) = 0
x = 1 or -4/5
-4/5 is unrealistic hence the correct value is;
x = $1
He bought 20 balls; 20 / x = 20 / 1 = 20
The reduction in the price of each ball increases the number of balls the man can buy at RM 20.
The number of balls he bought is 20 balls.
Reasons:
The given parameters are;
The amount the man bought the golf balls = RM 20
The number of golf balls he could have bought if each ball costs 20 cents less = 5 more balls
Let the number of balls the man bought = x
Let the price of each ball be m
We have;
m × x = 20
(x + 5)·(m - 0.20) = 20
Therefore, we get;
[tex]m = \dfrac{20}{x}[/tex]
Which gives;
[tex]\left(x + 5 \right) \cdot \left(\dfrac{20}{x} - 0.20\right) = 20[/tex]
[tex]-\dfrac{\left(0.2 \cdot x^2- 19 \cdot x - 100\right)}{x} = 20[/tex]
20·x = -0.2·x² + 19·x + 100
0.2·x² + x - 100 = 0
x² + 5·x - 500 = 0
(x + 25)·(x - 20)
x = 20
The number of balls he bought, x = 20 balls
Learn more here:
https://brainly.com/question/6597326
write f(x)=(x-2)(x+2)(x+1)^2 as a polynomial function
Answer:
Step-by-step explanation:
[tex](x-2)(x+2)((x+1)^2\\ \\ (x^2-4)(x+1)^2\\ \\ (x^2-4)(x^2+2x+1)\\ \\ x^4+2x^3+x^2-4x^2-8x-4\\ \\ x^4+2x^3-3x^2-8x-4[/tex]
–5(–x + 4)
need help
Answer:
5x−20
Step-by-step explanation:
−5(−x+4)
=(−5)(−x+4)
=(−5)(−x)+(−5)(4)
=5x−20
Which dot plot matches the tally chart below?
A 2-column table with 5 rows. Column 1 is labeled Pull-ups Completed in one minute with entries 1, 2, 3, 4, 5. Column 2 is labeled Tally with entries 2, 5, 3, 1, 2.
A dot plot titled Pull-ups completed in one minute goes from 0 to 6. 0 has 0 dots, 1 has 2 dots, 2 has 5 dots, 3 has 3 dots, 4 has 1 dot, 5 has 2 dots, and 6 has 0 dots.
A dot plot titled Pull-ups completed in one minute goes from 0 to 6. 0 has 0 dots, 1 has 2 dots, 2 has 2 dots, 3 has 3 dots, 4 has 1 dot, 5 has 2 dots, and 6 has 0 dots.
A dot plot titled Pull-ups completed in one minute goes from 0 to 5. 0 has 0 dots, 1 has 2 dots, 2 has 5 dots, 3 has 3 dots, 4 has 1 dot, 5 has 0 dots.
A dot plot titled Pull-ups completed in one minute goes from 0 to 6. 0 has 0 dots, 1 has 2 dots, 2 has 5 dots, 3 has 3 dots, 4 has 1 dot, 5 has 1 dot, and 6 has 0 dots.
Answer:
option 1
Step-by-step explanation:
Answer: 1st one
Step-by-step explanation:
The data gives the values of the 29 teams in the National Basketball Association, along with their operating incomes and revenues. Plots and correlations show that revenue predicts team value much better than does operating income. The least-squares regression line for predicting value from revenue is as follows: value = -123.298 + 4.242 revenue (a) What is the slope of this line?: 4.242 (b) The HORNETS are the NBA's most valuable team, valued at $547 million, with $147 million in revenue. Use the line to predict the value of the HORNETS from their revenue. What is the error in this prediction?: -123.298 + (4.242 * 147) = 500.276 547 - 500.278 = 46.724 (c) What is the correlation of revenue and value?: r = ?
Answer:
4.242;
$500.276 ; $46.724
Step-by-step explanation:
Given the regression equation :
value = -123.298 + 4.242 revenue
y = - 123.298 + 4.242x
y = team value ; x = Revenue
(a) What is the slope of this line?
From ;
y = mx + c
Where ; m = slope
Comparing the equation with, the model equation ;
mx = 4.242x ; Hence, slope, m = 4.242
(b) The HORNETS are the NBA's most valuable team, valued at $547 million, with $147 million in revenue. Use the line to predict the value of the HORNETS from their revenue.
Predicted value of hornets based on their revenue :
Revenue = $147,000,000
y = - 123.298 + 4.242(147)
y = - 123.298 + 623.574
y = 500.276
Predicted value is about $500.276 million.
What is the error in this prediction?:
Error = Actual - predicted value
Error = 547 - 500.276 = $46.724 million
Please help me, willing to pay! Drop gcash no.
Answer:
1. a+b
2. x+7
3. r^2
4. (a-12)
5. z-14
Is 16 a multiple of 8?
Answer:
have a good day!
Yes it is.
Given the data below, what is the median?
2, 4, 7, 4, 3, 1, 6, 8, 10, 15, 12, 22, 12, 15, 11
Answer:
8
Step-by-step explanation:
The numbers in order
1, 2, 3,4,4,6,7,[8,]10,11,12,12,15,15,22
How would this triangle be classified?
Answer:
Isosceles acute
Step-by-step explanation:
2 of the sides are the same and 1 is different therefore it is isosceles. Alol the angles are acute.
Evaluate x1 - x1 + x0 for x = 2.
0
1/2
1 1/2
2 1/2
Answer:
the answer is 0
Step-by-step explanation:
hoped I helped:)
Answer: 2 1/2
Step-by-step explanation:
Sara ordered 2 slices of pizza and a 12-ounce cola and paid
$3.00. Sydney ordered 3 slices of pizza and 2 12-ounce
colas for $4.75. How much does a slice of pizza cost?
Answer: a slice of pizza cost $1.25 and a 12-ounce cola cost $0.50.
Step-by-step explanation:
Let slice of pizza cost x and a 12-ounce cola cost y.
Then Sara's order cost: 2x+y=3
and Sydney's order cost: 3x+2y=4.75
From the first equation we have: y=3-2x and put this to the second equation:
3x+2(3-2x)=4.75
3x+6-4x=4.75
x=1.25
y=3-1.25*2=0.50
Answer: a slice of pizza cost $1.25 and a 12-ounce cola cost $0.50.
I WILL GIVE BRAINLIEST PLS PLS PLS HELP ITS DUE TOMORROW PLS DO ALL FOR BRAINLIEST
Answer: Sorry but I don't know which one to do and can you move it too the left a little bit so I may see the whole sentence?
Step-by-step explanation:
Solve the equation by balancing 3n+2=17
Answer:
3n=17-2
3n=15
n=15/3
n=5
Step-by-step explanation:
therefore putting the value of n=5 the equation can be balance
Find the value of. X in the proportion 5/9=x/36
Answer:
x=20 hope this helps :)
The value of X is 20.
To find this answer, you must first find the least common denominator of both fractions. In this case, the LCD is 36.
Next, you multiply the left side by 4/4. The fraction 4/4 is simply found by dividing the right side denominator (36) by the left side denominator (9). 9 goes into 36 4 times.
5/9 * 4/4 = 20/36.
Thus meaning X = 20. I hope this helps!
3. Armen los siguientes prismas a partir de los que construyeron con su material recor
table. Después calculen el volumen de acuerdo con las dos formas que se indican
Prisma
Por et
en el fonda, near ty api
quen la foto da alisema cavab
en el fin de pana
tados con los de sus compañeros llegaron al misino resultado
Answer:
can you translate to english
Step-by-step explanation:
I can't understand
What’s the best unit to measure the width of a stream.
Answer:
foot
Step-by-step explanation:
A stream is like a river, but is usually much smaller. Whether river or stream, the foot is the best measure of width.
cause yo hair nappy........
Answer:
what do you mean?
Step-by-step explanation:
They started on their trip with a full 20 gallon gas tank. They drove 700 miles and ran out of gas. How many miles per gallon did they average? miles per gallon.
Answer:
35 per miles
Step-by-step explanation:
im dum∵b
Find whether the pair of linear equations y = 0 and y = -5 has no solution, unique solution
or infinitely many solutions
Answer:
infinitely many solutions
Answer:
NO SOLUTION
Step-by-step explanation:
The five members of the Traynor family each buy train tickets. During the train ride, each family member buys a boxed lunch for $6.50. If the total cost of the trip is $248.50, what is the price of each train ticket?
Answer:
5555555
Step-by-step explanation:
I really dont know
what year is 40040040040049039qji34btuewrbgsnbbg snk g smart
Help quick!! Plsss:))
Answer:
4= 20
Step-by-step explanation:
hope this helps.
10. Andy is flying an airplane at an altitude of 12,000 feet over the ocean heading towards and island. His instruments show that the airplane will be directly over the island after flying horizontally 30,000 feet. To land the plane safely, Andy needs to calculate the angle of depression.
Answer:
I think is D
Step-by-step explanation: I don’t know :/
URGENT!!!!!! PLEASE ANSWER !!!!!!
7) Grace earns $18 per hour working as a math tutor. Write and solve an
inequality that can be used to find how many hours she must work in a week to
earn at least $378.
_6)
Answer:
The equation is 18h=378
h=21
Step-by-step explanation:
So first you have to set up the equation
so if she makes 18 dollars an hour the first part of the equation would be 18h
She made 378 dollars in one week so now the equation is 18h=378
The answer is h=21 because 378/18 is 21
For the polynomial, x^3-13x^2+60x-100, 5 is one of the zeros. Find all remaining zeros.
A random sample of 40 business days from the past year was taken from the store
records. For each day, the net income was determined. The sample standard
deviation was found to be $57.19. How many MORE business days should be
included in the sample to be 95% confident that the sample mean i of daily net
incomes is within $10 of the population mean p of daily net incomes?
Answer:
20,00,00
Step-by-step explanation:
Direction: Solve the given problems.
6. Two numbers are in the ratio of 2:3 If the bigger number is 6. what is the smallest one
_7. What number compared with 6 is the same as 36 compared to 6?
8. There are 24 red roses for every 6 roses. How many red roses are there if there
are 8 roses?
9.There are 7 children for every 2 adults in a plaza. How many adults are there,
if there are 21 children?
10.1f 12 pencils are bought for P60, how much will you pay for 25 pencils
Ratio of two numbers = 2:3
The larger number = 6
Let the smaller number be x.
Which means :
[tex] =\tt 2 : 3 \: = \: x : 6[/tex]
[tex] = \tt \frac{2}{3} = \frac{x}{6} [/tex]
[tex] =\tt 2 \times 6 = 3 \times x[/tex]
[tex] =\tt 12 = 3x[/tex]
[tex] =\tt x = \frac{12}{3} [/tex]
[tex]\hookrightarrow\color{plum}\tt \: x = 4[/tex]
▪︎Therefore, the smaller number = 4
○=> Solution (7) :36 compared to 6 = [tex] \tt \frac{36}{6} [/tex]
Let the number be x.
Which means :
[tex] = \tt \frac{36}{6} = \frac{x}{3} [/tex]
[tex] =\tt \frac{36 \div 2}{6 \div 2} = \frac{x}{3} [/tex]
[tex] =\tt \frac{36}{6} = \frac{18}{3} [/tex]
▪︎Therefore, the fractional number [tex] \tt \frac{18}{3} [/tex] is equal to [tex] \tt \frac{36}{6} [/tex].
○=> Solution (8) :Number of Rose's for 24 red Rose's = 6
This can be written in a ratio as 24:6
Number of roses = 8
Let the number of red roses for these roses be x.
Which means :
[tex] =\tt \frac{24}{6} = \frac{x}{8} [/tex]
[tex] =\tt 24 \times 8 = 6 \times x[/tex]
[tex] =\tt 192 = 6x[/tex]
[tex] =\tt x = \frac{192}{6} [/tex]
[tex]\hookrightarrow \color{plum}\tt x = 32[/tex]
▪︎Therefore, 32 red roses are there if there are 8 roses.
○=> Solution (9) :Number of children for 2 adults = 7
This can be written in a ratio as 7:2
Number of children in the plaza = 21
Let the number of adults be x.
Which means :
[tex] = \tt \frac{7}{2} = \frac{21}{x} [/tex]
[tex] =\tt7 \times x = 2 \times 21 [/tex]
[tex] =\tt 7x = 42[/tex]
[tex] =\tt x = \frac{42}{7} [/tex]
[tex] \hookrightarrow \color{plum}\tt \: x = 6[/tex]
▪︎Therefore, 6 adults were there in the plaza.
○=> Solution (10) :Cost of 12 pencils = P60
Cost of 1 pencil :
[tex] = \tt \frac{60}{12} [/tex]
[tex] =\tt P5[/tex]
Thus, the cost of one pencil = P5
Cost of 25 pencils :
= Cost of one pencil × 25
[tex] =\tt 5 \times 25[/tex]
[tex] \color{plum}=\tt \: P \: 125[/tex]
▪︎Therefore, the cost of 25 pencils = P125
3x-2y=10. 4x-y=6. solve each of the pair of simultaneous linear equation by substitution method
Answer:
x = 2/5, y= -22/5
Step-by-step explanation:
4x−y=6;3x−2y=10
Step: Solve4x−y=6for y:
4x−y+−4x=6+−4x(Add -4x to both sides)
−y=−4x+6
-y/-1 = -4x +6 over -1 (Divide both sides by -1)
y=4x−6
Step: Substitute4x−6for y in 3x−2y=10:
3x−2y=10
3x−2(4x−6)=10
−5x+12=10(Simplify both sides of the equation)
−5x+12+−12=10+−12(Add -12 to both sides)
−5x=−2
-5x/-5 = -2/5 (Divide both sides by -5)
x= 2 /5
Step: Substitute 2/ 5 for x in y=4x−6:
y=4x−6
y=4 ( 2/ 5 ) −6
y= −22 /5
(Simplify both sides of the equation)
x = 2/5, y= -22/5