A pair of jeans is on sale for 35% off. How much money does the customer save? Round to the nearest cent.
And the jeans cost $65.75

Answers

Answer 1

Answer:

$43.74

Step-by-step explanation:

You can multiply .65 to 65.75 to find your answer.

Answer 2
Explanation:
35% off 65.75= 23.01
65.75-23.01= 42.74
Answer: The customer saves $23.01. The final price is 42.74

Related Questions

SELECT ALL THAT APPLY!!!
Which of the following could you use to solve this problem?
What is 25% of 37?
p = (0.25)37
37/0.25 = w
25/100 x 37
x/37 = 25/100

Answers

Answer:

A, B, D

Step-by-step explanation:

25% of 37

= 25/100 × 37

= 1/4 × 37

= 0.25 × 37

= 9.25

Answer:

Step-by-step explanation:

the solutions are: a b d

plz, help!!! I have no idea what I need to do or how!

Answers

Answer:

Download photomath, or mathpapa

and for the graphing download graphing calc

it helps allot :)

Answer:

(2,-2)

(-2,0)

(4,1)

Step-by-step explanation:

I need help with math

Answers

There is 520 in Balan’s colony!
Chile i need help with math to you not the only one

If you were to give cadmium a supervillain name what would it be

Answers

Answer:

Batcadmium

Step-by-step explanation:

I chose this because Cadmium can be used for battery's and I'm not that great at names.

Answer:

Gadium

Step-by-step explanation:

I chose this because it similar

PLEASE ANSWER WELL COUNTS AS A BIG GRADE

Answers

Answer:

-A: B

-B: D

-C: A

Hope this helps! :)

Answers:

14A. B: $25.44

14B. D: $6.36

14C: A: peanuts

Comment:

I hope this helps!

Which number from the set of numbers {3, 5, 6, 7} makes the equation TRUE?

5x - 5 = 30

Answers

Answer:

7

Step-by-step explanation:

5 x 7 = 35 - 5 = 30

Answer: 7

5(7) = 35 then subtract 5, 35 - 5 = 30

make me brainliest because I’m big brain

Which number is the missing amount of minutes for 4 miles from the equal ratio table below?

Answers

ERROR:  You forgot your attachment. Ask a new question and try again. :/

your Answer IS : 36

Step-by-step explanation: i am good in math and if it is wrong then i am doom

bye

Im helping my little cousin do his math the yellow highlighted ones need to be checked. (NOT THE RED HIGHTAILED ONES)

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

i dont understand

Joe ran 3 miles yesterday and wants to run at least 12 miles this week. Write an inequality that can be used to determine the additional number of days Joe must run this week if each run is 3 miles. Then solve the inequality.​

Answers

Answer:

3 + x >= 12

not sure what variable your using

Its the > sign with the _ under

Answer:

The answer is 3 + x > = 12

Step-by-step explanation:

Copied it

redo of cow doing something with grass lol

Answers

Answer:

I'm confused-

Answer: A Lawn Moo-er

Step-by-step explanation:

That’s probably it. These worksheets always have 1,000 year old dad jokes. You don’t have to do the math if you just look up the joke.

sorry again. really really sorry. help.

Answers

Answer:

No, it is not correct the answer is 156.06

Step-by-step explanation:

5.1 × 5.1 is 26.01

26.01 × 6 is 156.06

Answer:

Yes, absolutely true!

Step-by-step explanation:

No need to be sorry!

V=(l)(w)(h)

V=(5.1)(5.1)(5.1)

V=132.651

They just called the length times width "base" (B) in this scenario and multiplied by height, which is also a correct method.

Please see image below

Answers

Answer:

d

Step-by-step explanation:

The answer is
D.yes,when probability is expressed it should include positive and negative numbers

Thomas wants to graph the speed of his bus ride home yesterday.

A. The bus started and took 1 minute to reach a speed of 30 mph.
B. It traveled at a constant speed of 30 mph.
C. The bus slowed down for 1 minute to come to a full stop.
D. The bus took 2 minutes to let passengers off.

Drag a segment to each box to show the shape of the graph for that interval.

Answers

The answer is A I think

Find the area of the polygon.

question: The area of the polygon is
___ square meters

Answers

Answer: 634 sq meters

Step-by-step explanation:
Its alittle bit too complicated to explain.

1. 36-29 = 7
2. 18-14 = 4
3. 7 x 4 / 2 = 14
4. 14 x 7 = 98
5. 18 x 29 =  522
6. 14 + 98 + 522 = 634
So the area of the polygon is 634 sq meters (I didn't double check.)

Here is a balanced hanger.


Write an equation representing this hanger.

Find the weight of each circle. Show or explain how you found it.

Answers

Answer:34

Step-by-step explanation: ad 3+31

Find the surface area of the prism.

Answers

I believe it’s 12.5 I’m sorry if I’m wrong

A number x is between 0 and 1. Which of the following points on the number line below could be the location of −x+3 ?

Answers

C because it would be -x so x would be on the other side of 0 on the number line. Then you would add 3 so you would go 3 spaces to the right giving you point C
C is the correct answer

what are the values of x and y

Answers

x= 35 because it is a vertical angle from the other 35 y= 72.5 because 360 is a circle and we’ve already found 70 of the pieces. meaning we divide 290 by 4 because there are four blanks and that’s 72.5. something might be a little off with my answer but i’m pretty sure i did it right

Mean:

Median:

Mode:

Range:

Answers

Answer:

Mean: 3.9

Median: 3

Mode: 2

Range: 12

how do i find the volume in a 3d shape

Answers

Step-by-step explanation:

You do Length x width x height right Prism

Prism or Cylinder = A is the area of the base x h the height.

Cube = s  is the length of the side.  V = s powered by 3

Prymid or cone = A  is the area of the base, h  the height.  V = 1/3Ah

Sphere = V = 4/3 πr powered by 3

This is all the volume I could remeber.

Sorry if it is not you what you are asking

Jake cuts out five-pointed stars. They are different sizes, but they all have the same shape. The side lengths within each star are the same. To find the perimeter of each star, Jake uses the expression 12 L + 1/2 - 4 L - 8.5 + 2 L + 8, where L is the side length of the star. a. find the perimeter of a star with side length of 6 inches. Show your work. b. check your answer to problem a. Show your work.

Answers

60 I think I am not 100%

Yesterday, I spent $29.81 for 11 gallons of gasoline. What is the unit rate of the gasoline?

Answers

Answer:$2.71 per gallon

Answer:

$2.71 a gallon

Step-by-step explanation:

To find the unit rate which is one gallon equals how many dollars, all we have to do is divide 29.81/11 to find out how much 1 gallon equals, which is $2.71/gallon.

pls answer both parts:

part 1:What is the perimeter of this figure to the nearest whole unit?

part:2What is the area of this figure to the nearest whole square unit?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

A=30 and the other one is 25

Answer:

Perimeter is 25

Area is 30

A beetle was running along a number line...The the bug ran from 78 to 13. What distance did it cover?If it took the bug 5 seconds, what was its average speed?

Answers

the bug covered a distance of 65 because 78 - 13 = 65

and it’s average speed was 13

Help please! I attached the picture you get 20 points!!

Answers

Answer:

<1=48

<2=132

<3=48

Step-by-step explanation:

We know that <2 is also 132

Since a line is 180, we can do 180-132=48

That means <1 and <3 are 48

To check we can add them all together and get 360

Answer:

1 and 3 is 48 and 2 is 132

Step-by-step explanation:

please mark as brainllest have nice day god bless you

[o]-[o]

\___/

At the start of 6th grade, Maya measured 140 cm tall. At the start of 7th grade, Maya was 150.5 cm tall. What is the percent increase in Maya's height between the start of 6th and 7th grade?

Answers

I’m gonna say like 6.97 percent but I’d check just in case and I don’t know if you have to round or not
I Double checked and also got 67.1

Jared is constructing a circle graph to
illustrate the favorite sports of the
30 students in his class. Of those, 6 chose
basketball as their favorite sport. What
percent of the circle should Jared shade to
represent those 6 students' choice?

Answers

Answer:

1.8

Step-by-step explanation:

because since its 30 students and 6 of those chose basketball.

So u divide 30 from 6

= 1.8%

So Jared shaded 1.8% of the 6 students that chose basketball.

Help please I’ll give brainliest

Answers

1/4 because there are 8 letters in vacation and two a’s meaning it’s a 2/8 chance simplify that to 1/4 (25%)

Answer:

A

Step-by-step explanation:

2/8 are A simplfied would be 1/4

A beetle was running along a number line...The the bug ran from 78 to 13. What distance did it cover?If it took the bug 5 seconds, what was its average speed?

Answers

Answer:

It covers 65, and it's average is 13 per 5 seconds.

Step-by-step explanation:

You subtract 78 by 13 to get 65, and then if you divide 65 by 5 you get 13.

Giving brainliest!!!!!!!

Answers

Answer:

Years

Step-by-step explanation:

Unit of Measure is Years,

(Can I get brainliest?)

B because you should trust me and you could do a little faith once in a while

Other Questions
Find the value of (x+5) (x+2)+(x-3) (x-4) in its simplest form. What is the numerical value when x = -6? Which statement best represents the controlling idea of the paragraph? Find the measure of the missing angles.3890deF Adrian purchased a new car in 1990 for $24,900. The value of the car hasbeen depreciating exponentially at a constant rate. If the value of the car was$13,500 in the year 1994, then what would be the predicted value of the carin the year 1999, to the nearest dollar? How are humidity and precipitation related?A. When humidity is low, the chance of precipitation is high.B. When humidity is high, the chance of precipitation is high.C. When humidity is high, the chance of precipitation is low.D. Changes in humidity do not cause precipitation. -33 so Plz explain this its a fraction Who has been accused of Williams murder? 2.Chad drove 168 miles in 3 hours.Part AHow many miles per hour did Chad drive?Enter your answer in the box.56miles per hourPart BChad will drive 672 more miles. He continues to drive at the same rate.How many hours will it take Chad to drive the 672 miles?Enter your answer in the box.Chours Mrs. Ruiz bought 6 gallons of gas for $18.18, 9 gallons of gas for $27.27, and 16 gallons for $48.48. Is the rate of change constant? PLZ HELP!!!! write a short fiction story. Jennifer's group was trying to build the tallest straw tower in the classroom. Each person in her group connected various lengths:Jennifer: 16 cm, Harry: 20 cm, Brendan: 5 cm and Taylor: 52 cm.Sort the number sentences that will tell you how tall their tower was. Find the equation of the line between the points (10, 5) and ( - 2,0). Which of these is an impact of burning coal for energy?A. acid rainB. mercury released into the waterwaysC. Increased carbon dioxide in the environmentD. all of the above Cell XCell wCell YCell ZCell Membranex xCell WallChloroplastsDNANucleusWhich cell that was viewed is most likely a prokaryote? (iii) Gareth cycles 5 laps at this constant spoed. Each lap is 500m.Calculate the distance he travels.IDistance What divides a design so that every point on one side of the line coincideswith a point on the other side of it?A. Equator of symmetryB. Point of symmetryC. Line of symmetryD. Symmetrical half life Which of the following is an example of frictional unemployment? A former mayor doing volunteer work A former mayor doing volunteer work A factory worker who loses her job because of recession A factory worker who loses her job because of recession A college student working part-time at the campus bookstore A college student working part-time at the campus bookstore A college graduate interviewing for two available positions A college graduate interviewing for two available positions An architect whose job is replaced by computer software that designs buildings que es el dolor de estmago en conocimiento cientfico? The diagram shows triangle ABC. Calculate the length of AC The inspiring true story of Malala Yousafzai's crusade for girls' education." Context clues reveal crusade means