Answer:
5.79
Just have to divided 34.74 by 6 I believe.
The 8 red markers in a box account for 4% of all markers in the box. How many markers are in the box?
a.200
b.100
c.120
d.210
Answer:
c I think
Step-by-step explanation:
I don't know...
Evaluate the following expression when a = 5 and b = 6 3a +10b
65
18
75
45
PLS HELPP
Enter the expression that is equivalent to −5(x+7y)
Answer:
-5x+ -35y
Step-by-step explanation:
-5x+ -35y
Distributive Property of Multiplication over Addition
-5(x + 7y)
-5x - 35y
HELP I WILL GIVE BRAINLEST, 5 STARS, AND THANKS
Answer:
1. 1.8
2. -2.2
3. 1.8
4. -2.2
5. -1.8
6. -1.8
7. 2.2
8. 2.2
Step-by-step explanation:
Hope you get this right! have a wonderful day! =D =P
Answer:
1. 1.8
2. -2.2
3. 1.8
4. -2.2
5. -1.8
6. -1.8
7. 2.2
8. 2.2
Step-by-step explanation:
1. If you go right that is going up and 1.8 is positive so you go right 1.8
2. If you go down on a vertical number line it is going into the negatives and -2.2 is negative
3. Up on the vertical number line is positive so positive 1.8
4. Left on the horizontal number line is negative so it would be -2.2
5. Left is negative on the horizontal number line so it would be -1.8
6. Down is negative on the vertical number line so it is -1.8
7. Up is positive on the vertical number line so 2.2
8. Right is positive on the horizontal number line so 2.2
A bicycle has a listed price of $591.99 before tax. If the sales tax rate is 7.25% , find the total cost of the bicycle with sales tax included.
Round your answer to the nearest cent, as necessary.
Simplify the algebraic expression to simplest form by combining like terms.
-3x + 4 + 2y - 3 - 3y + 5x
------------------
I think it's 2x - 5y + 1 please tell me if i'm wrong <33 (If i'm wrong, tell me the right answer) If you say your not smart in your answer, and don't answer the question I will instantly report.
Answer:
pls ❤️
Step-by-step explanation:
-3x + 4 + 2y - 3 - 3y + 5x
=2y-3y-3x+5x+4-3
= -y + 2x +1
I will choose brainliest. Please solve.
Answer:
its 4
Step-by-step explanation:
What is 623.98 ÷ 1/100
Answer:
62398
Step-by-step explanation:
Hope this helps :)
Please Help! Will give brainliest.
Answer:
it will not show me the pic????
Step-by-step explanation:
An atlas beetle is about 0.14 meter long. How does the length of the atlas beetle compare to the length of a leaf cutting bee? Bee Lengths (in meters)Bumblebee: 0.019,Carpenter Bee:0.025,Leaf Cutting Bee:0.014,Orchid Bee:0.028,Sweat Bee:0.006
Answer:
An atlas beetle is about 0.14 of a meter long. 1 tenth is greater than 0 tenths.
Step-by-step explanation:
Go0gle. I'm not smart :P
Which point on the scatter plot is an outlier? (4 points)
A scatter plot is shown. Point I is located at 2 and 1, Point K is located at 2 and 5, Point J is located at 7 and 4, Point H is located at 8 and 1. Additional points are located at 1 and 7, 4 and 5, 4 and 6, 5 and 3, 7 and 2.
a
Point H
b
Point I
c
Point J
d
Point K
HELP PLEASE!!!
A flower bed is in the shape of a triangle, with a base of 11 feet and a height of 7 feet. What is the area of the flower bed?
38.5 square feet
42.5 square feet
72 square feet
77 square feet
Look at imagine plz help
Answer:
it is either a or c sorry if I'm wrong
Answer: I think C
Step-by-step explanation:
Please help with these 3 thank you, you will get brainleiest for the most detailed and/or answering the questions:)
What is the answer to 5(2j + 3 + j)?
Factor the expression.
Answer:
1. -4a
2. -4
Step-by-step explanation:
The first problem is 4 x _ = -16a
So it has an a in it and we know 4 x 4 = 16 so it's 4a and its negative so -4a
The second problem is -4
Answer:
-3a/-4
Step-by-step explanation:
the question is in the photo :)
Answer:
1st question. A.
2nd question. D
Step-by-step explanation:
the algebraic expression that represents "The product of 12 and a number, n.
Answer:
3+n=12
Step-by-step explanation:
Answer:
The expression would be 12 x n
Step-by-step explanation:
Which of the following equations is equivalent to 3(a - 5) = 4a ?
Answer:
2a = 15- a ..................
algebraaa PLEASE PLEASE HELP ME
Answer:
x+3=14
x=14-3
Step-by-step explanation:
Answer:
try x= 14-3
Step-by-step explanation:
because you need to add 3+ x to get the same amount as clare's backpack
let me know if this is correct
1.Given the rectangular prism shown, what is the surface area?
2.Dimitri wants to cover ONLY the top and sides of the box shown with glass tiles that are 5 cm square. How many tiles does he need?
Answer:
He will need 60 glass tiles
Step-by-step explanation:
here please help im stuck on this idhwihef
Answer: I think, she is incorrect.
Step-by-step explanation:
The shapes are different sizes thus the formula is different. (I'm pretty sure) If I'm correct please name me brainliest. :)
"A curtain manufacturer uses a 90-yard roll of material to make 77 identical curtains. There was 7.75 yards of material left over.
How many yards were needed for each curtain?"
this is what I meant lol
Answer:
1.06818181 there you go
the side lengths of a triangle are 9,12, and 15. Is this a right triangle? Will give brainliest
Answer:
YES. it is a right triangle
Step-by-step explanation:
look at the image and answer the question.
Answer:
So solution: [tex]6(x=2)+2(y=1)=14[/tex] and [tex]5(x=2)-2(y=1)=8[/tex]
([tex]x[/tex])=2
([tex]y[/tex])=1
Step-by-step explanation:
Because, 6[tex]x=2[/tex] + 2[tex]y=1[/tex] = 14 | 6 * 2 = 12 | 2 * 1 = 2 | 12 + 2 = 14 |
Because 5[tex]x=2[/tex] - 2[tex]y=1[/tex] = 8 | 5 * 2 = 10 | 2 * 1 = 2 | 10 - 2 = 8 |
So that's why the answer is ([tex]x[/tex])=2, and ([tex]y[/tex])=1
Look for more of my answers at https://brainly.com/app/profile/26368795
- written in [tex]2/24/2021[/tex]
In Nancy's class, 11/18 of the girls have brown eyes, 2/9 of the girls have blue eyes, and 1/6 of the girls have hazel eyes. How many of the girls have either blue or brown eyes? [Note: Write your answer in simplest form.]
13/18
13/27
5/6
15/18
Answer:
15/18
Step-by-step explanation:
An item is regularly priced at $90 . It is now priced at a discount of 70% off the regular price. What is the price now?
the answer is 27 dollars
DUE TODAY
A sign in a bakery gives these options:
12 muffins for $25
24 muffins for $46
50 muffins for $94
Find each unit price to the nearest cent
12 muffins for $25 -
per muffin
24 muffins for $46 -
per muffin
50 muffins for $94 -
per muffin
What is the area of this figure enter your answer in the box
Answer:
532
Step-by-step explanation:
First you need to figure out the area of the rectangle and the triangle. Then you will add both areas together.
Rectangle
18 x 18 = 324
Triangle
8 + 18 = 26
26 x 16 = 416
416 divided by 2 = 208
Then add both of them together. 208 + 324 = 532
Hope this helped:)!
If you have 6 bananas and 5 apples, how many lights are there? My teacher asked this, if you get it right, you get brainliest
Answer:
I don't know but I am going to say 11
Step-by-step explanation:
Answer:
The Horses name is Friday