Answer:
0.54 cents
Step-by-step explanation:
Answer:
$0.54
Step-by-step explanation:
12.96 / 24 = 0.54 per marker
I need help on this and the person who answer this correctly gets a BRANLIST(answer if you know)
Answer:
-28.84
Step-by-step explanation:
-6π - 10
-6(3.14) - 10
-18.84 - 10
-28.84
Answer:
− 28.85
Step-by-step explanation:
These numbers from least to greatest
2.3081
2.3
3.228
2.38
Answer:
2.3081
2.3
2.38
3.228
Answer:
least to greatest
1. 2.3
2. 2.3081
3. 2.38
4. 3.228
The length of Rebecca’s rectangular garden was two times the width “w”. She increased the length and width of the garden so that the area of the new garden is (2w2+7w+6)square yards. By how much did Rebecca increase the length and width of the garden. Show your complete working.
Answer:
rebecca increased the length by 3 and the width by 2
Step-by-step explanation:
First we need to find the length and width by factorizing the expressio ofr the area;
A = 2w^2+7w+6
A = 2w^2+4w+3w+6
A = 2w(w+2)+3(w+2)
A = (2w+3)(w+2)
Since l = 2w
Length = 2w+3
width = w+2
This shows that rebecca increased the length by 3 and the width by 2
Hey guys I need help; will mark brainliest
The radius of a truck tire is 11 inches. Approximately how far will the truck have traveled after 3 rotations of these tires? Use 3.14 for . Round to the nearest tenth.
Answer:
207.2in
Step-by-step explanation:
Hey There!
So to solve this problem we need to find the circumference of the circle and multiply that by 3 because that is how many rotations the tire would have made
C=2πr
where r = radius
Now we plug in the values
C=2(3.14)11
3.14*2=6.28
6.28*11=69.08
So one full rotation would have traveled 69.08 inches
Now we have to multiply that by 3 becasue they want us to find the distance traveled after three rotations
3*69.08=207.24
Now we round to the nearest tenth
so after 3 rotations the truck will have traveled 207.2in
Does this triangle have a hypotenuse about 39 feet long?
Answer:
yes it is exactly 39 ft long
Step-by-step explanation:
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
using the Pythagorean theorem:
36² + 15² = c²
1296 + 225 = c²
1521 = c²
c = 39 ft
Need help on this assignment
Answer:
(-1)^2+5= 1+5=6
(0)^2+5= 0+5= 5
(1)^2+5= 1+5= 6
6+5+6= 17
x-1 + x0 + x1 = (-1)^2 + 5 + (0)^2 + 5 + (1)^2 + 5 = 6 + 5 + 6 = 17
Calculate the area of a circle with a diameter of 8cm.
Show all your work.
A≈50.27cm²
Using the formulas
A=πr2
d=2r
Solving forA
A=1
4πd2=1
4·π·82≈50.26548cm²
Answer:
16π cm^2
Step-by-step explanation:
The formula for the area of a circle is [tex]\pi r^{2}[/tex], r being the radius. The radius is always half of the diameter, so in this case, the radius is 4. [tex]4^{2}[/tex] is just 4 * 4 which is 16. Multiply that by π and you get 16π. Or, approximately 50.27 cm^2
please help fast!! Find the total surface area of the following cylinder:
explanation:total=addition
area=base x height plus the width (area the amount beneath the surface).
equation:3cm both sides 3cm
answer: 3+3= 6cm .
Answer: 36
Step-by-step explanation:
Formula: 2 pi rh + 2 pi r2
2 pi 3 • 3 + 2 pi 9
Leave answers in terms of pi
18 pi + 18 pi = 36 pi
Answer = 36
can somebody please help me
Answer:
Step-by-step explanation:
10
Does this triangle have a hypotenuse about 39 feet long
Answer:
hypotenuse is about 33 ft long
Step-by-step explanation:
a^2+b^2=c^2
a= 30
b=14
30^2+14^2= 1096 =c^2
[tex]\sqrt{1096}[/tex]=c
33.1=c
hypotenuse is about 33 ft long
Answer:
No, the Hypotenuse is 33.11
Step-by-step explanation:
The formula for finding a hypotenuse is:
[tex]\sqrt{x^2+y^2}[/tex]
x=30 and y=14 here
[tex]x^2=900[/tex]
[tex]y^2=196[/tex]
[tex]x^2+y^2= 1,096[/tex]
[tex]\sqrt{1,096} = 33.11[/tex]
So it would be about 33, not 39
Zayna has 4 boxes with 14 art books in each box. She has 3 bags with 12 math books in each bag. If she
gives 15 books away, how many art and math books does she have left?
Expand and simplify
(x+4)(2x-1)
Answer:
2x^2+7x−4
Step-by-step explanation:
View Picture
Mark me Brainliest?
If 7 books cost $490, what is the cost of one dozen books
Answer:
$840 for a dozen
Step-by-step explanation:
Find out the cost for one book. Then multiply that number by 12 (dozen).
Answer:
840
Step-by-step explanation:
490 ÷ 7 = 70
70 x 12 = 840
I’ll mark YOU as brainlister please help ASAP
Harold is on the diving team at school. The platform he uses is about 5 yards above the pool. On his best dive, he jumps an extra foot in the air before doing a flip. How many feet is he from the pool at the highest point of his jump?
Answer:
16 feet because 5 yards is equaled to 15 feet and then add the extra foot he uses to jump
Step-by-step explanation:
If P the incenter of triangle JKL, find MP.
9514 1404 393
Answer:
MP = 38
Step-by-step explanation:
Each of the lengths MP, NP, OP is the radius of the incircle, so they are all congruent.
3x +14 = 9x -34
48 = 6x . . . . . . . . . . . . . . add 34-3x to both sides
24 = 3x . . . . . . . . . . . . . . divide by 2 (we don't need x; we need 3x or 9x)
NP = 3x +14 = 24 +14 = 38
NP = OP = MP = 38
The movie you chose is 2 hours long. After only 1 /2 of an hour, you look and "Oh no!" you have already eaten a third of your popcorn! If you continue eating popcorn at this speed, do you think you will have enough for the rest of the movie? Include a mathematical explanation to support your thinking.
Answer:
no
at every 30 minutes, a third of the popcorn is consumed.
After an hour, 1/3 + 1/3 = 2/3 of popcorn would be consumed.
At one hour 30 minutes, 2/3 + 1/3 = 3/3 or 1 or all of the popcorn would have been consumed
Step-by-step explanation:
The rate at which popcorn is consumed is 1/3 in 30 minutes
so, in 1 and a half hours, all the popcorn would be finished
1/3 + 1/3 + 1/3 = 1
Melanie invested $63,000 in an account paying an interest rate of 7 1/8% compounded
quarterly. Lillian invested $63,000 in an account paying an interest rate of 7 3/8%
compounded continuously. After 15 years, how much more money would Lillian have
in her account than Melanie, to the nearest dollar?
Answer: $8727- thsi should be the correct answer
Angad was thinking of a number. Angad doubles it, then adds 8 to get an answer of 68.4. What was the original number?
Answer:
The answer is 30.2
Step-by-step explanation:
subtract 8. Then divide by 2
Answer: 30.2
Step-by-step explanation: so 68.4 - 8 because Angad added 8 so we have to subtract that. So 60.4 divided by 2 because Angad doubled the number, gets us 30.2.
Hope I could help!
Give two ways to write the algebraic expression in words.
n - 5
Select ALL of the true statements about the line and it’s equation. ( don’t provide a link it does not work when looking for answers)
Answer: I need points to give out for answers-
Step-by-step explanation:
Tommy had $200 that he saved from. He started a job eight weeks ago and has been able to save $50 each week. How much total money does Tommy have after eight weeks?
Answer:
$600 after 8 weeks ($400) plus the $200
Answer:
600
Step-by-step explanation:
50x8=400
200+400=600
Evaluate the expression (13 − 3)2 ÷ 50.
The value of the expression is
Answer:
0.24
Step-by-step explanation:
(13 - 3) 2 / 50
10 + 2 / 50
12 / 50
=0.24
Hope this helped! Have a nice day! Plz mark as brainliest!!!
-XxDeathshotxX
Answer:
Exact form: 2/5
Decimal: 0.4
Step-by-step explanation:
The sum of − , − − is
Find the slope of the line write your answer in simplest form
Answer:
-3/5
Step-by-step explanation:
(y2-y1)/(x2-x1)=Slope ((1)-(-2))/((-4)-(1)) or 3/-5
HEEEELPPPPPPPpp!!!!!!!!!!!!!
0.00031 = ________ %
Answer:
0.031%
Step-by-step explanation:
Answer:
0.031%
Step-by-step explanation:
0.00031 x 100= 0.031%
Hope this Helps!
Find two integers whose sum is -14 and product is 33
Answer:
Step-by-step explanation:
a+b=-14
a=-14-b
ab=33, using a from above makes this become
(-14-b)b=33
-14b-b^2=33
b^2+14b+33=0
(b+11)(b+3)=0
So the numbers are -3 and -11
6 more than the product of 22
!!!EASY!!!!
.
.
!!PLEASE HELP THE IMAGE IS BELOW!!
Step-by-step explanation:
The area of triangle =
4*3/2=6
The area of Rectangle=
7*4=28
The total =
28+6=34
7. Calculate the unit cost.
a) $1.85 for 4 kg of peaches
b) $16.99 for a 454 g package of cooked
shrimp
c) $2.99 for a 1.89 L bottle of juice
d) $283.28 for 22.5 m2 of flooring tiles
Answer:
Step-by-step explanation:
It cost $0.46 for 1 kg of peaches $.46/kg
It cost $12.6 for 1 m² of flooring tiles $12.6/1 m² of flooring tiles
It cost $1.6 for 1 L bottle of juice $1.6/L
dont know shrimp
The unit costs are:
(a) $1.85 for 4 kg peaches= $0.4625 per Kg
(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp= $37.423 per Kg
(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice= $1.58 per L
(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles= $12.6 per m²
How to calculate unit value?In order to find the unit value of a quantity then divide the total cost by the quantity to get the unit price.
Unit price = total cost/ total number of quantity
here given
(a) $1.85 for 4 kg peaches
unit cost = total cost/ total number of quantity
= $1.85/4 Kg
=$0.4625 per Kg
(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp
unit cost = total cost/ total number of quantity
= $16.99/454g
=$0.037 per gram
=$37.423 per Kg
(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice
unit cost = total cost/ total number of quantity
= $2.99/1.89L
=$1.58 per L
(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles
unit cost = total cost/ total number of quantity
=$283.28/22.5m²
=$12.6 per m²
Therefore the final unit costs are:
(a) $1.85 for 4 kg peaches= $0.4625 per Kg
(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp= $37.423 per Kg
(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice= $1.58 per L
(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles= $12.6 per m²
Learn more about unit value
here: https://brainly.com/question/14125148
#SPJ2