A 24 pack of box of colored gel markers cost $12.96. What is the cost per marker ?

Answers

Answer 1

Answer:

0.54 cents

Step-by-step explanation:

Answer 2

Answer:

$0.54

Step-by-step explanation:

12.96 / 24 = 0.54 per marker


Related Questions

I need help on this and the person who answer this correctly gets a BRANLIST(answer if you know)​

Answers

Answer:

-28.84

Step-by-step explanation:

-6π - 10

-6(3.14) - 10

-18.84 - 10

-28.84

Answer:

− 28.85

Step-by-step explanation:

These numbers from least to greatest




2.3081
2.3
3.228
2.38

Answers

Answer:

2.3081

2.3

2.38

3.228

Answer:

least to greatest

1. 2.3

2. 2.3081

3. 2.38

4. 3.228

The length of Rebecca’s rectangular garden was two times the width “w”. She increased the length and width of the garden so that the area of the new garden is (2w2+7w+6)square yards. By how much did Rebecca increase the length and width of the garden. Show your complete working.

Answers

Answer:

rebecca increased the length by 3 and the width by 2

Step-by-step explanation:

First we need to find the length and width by factorizing the expressio ofr the area;

A = 2w^2+7w+6

A = 2w^2+4w+3w+6

A = 2w(w+2)+3(w+2)

A = (2w+3)(w+2)

Since l = 2w

Length = 2w+3

width = w+2

This shows that rebecca increased the length by 3 and the width by 2

Hey guys I need help; will mark brainliest

The radius of a truck tire is 11 inches. Approximately how far will the truck have traveled after 3 rotations of these tires? Use 3.14 for . Round to the nearest tenth.

Answers

Answer:

207.2in

Step-by-step explanation:

Hey There!

So to solve this problem we need to find the circumference of the circle and multiply that by 3 because that is how many rotations the tire would have made

C=2πr

where r = radius

Now we plug in the values

C=2(3.14)11

3.14*2=6.28

6.28*11=69.08

So one full rotation would have traveled 69.08 inches

Now we have to multiply that by 3 becasue they want us to find the distance traveled after three rotations

3*69.08=207.24

Now we round to the nearest tenth

so after 3 rotations the truck will have traveled 207.2in

Does this triangle have a hypotenuse about 39 feet long?

Answers

Answer:

yes it is exactly 39 ft long

Step-by-step explanation:

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

using the Pythagorean theorem:

36² + 15² = c²

1296 + 225 = c²

1521 = c²

c = 39 ft

Need help on this assignment

Answers

Answer:

(-1)^2+5= 1+5=6

(0)^2+5= 0+5= 5

(1)^2+5= 1+5= 6

6+5+6= 17

x-1 + x0 + x1 = (-1)^2 + 5  + (0)^2 + 5  +  (1)^2 + 5  = 6 + 5 + 6 = 17

Calculate the area of a circle with a diameter of 8cm.
Show all your work.

Answers

A≈50.27cm²

Using the formulas

A=πr2

d=2r

Solving forA

A=1

4πd2=1

4·π·82≈50.26548cm²

Answer:

16π cm^2

Step-by-step explanation:

The formula for the area of a circle is [tex]\pi r^{2}[/tex], r being the radius. The radius is always half of the diameter, so in this case, the radius is 4. [tex]4^{2}[/tex] is just 4 * 4 which is 16. Multiply that by π and you get 16π. Or, approximately 50.27 cm^2

please help fast!! Find the total surface area of the following cylinder:

Answers

explanation:total=addition

area=base x height plus the width (area the amount beneath the surface).

equation:3cm both sides 3cm

answer: 3+3= 6cm .

Answer: 36

Step-by-step explanation:

Formula: 2 pi rh + 2 pi r2

2 pi 3 • 3 + 2 pi 9

Leave answers in terms of pi

18 pi + 18 pi = 36 pi

Answer = 36

can somebody please help me

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

10

the answer is 10 trust

Does this triangle have a hypotenuse about 39 feet long

Answers

Answer:

hypotenuse is about 33 ft long

Step-by-step explanation:

a^2+b^2=c^2

a= 30

b=14

30^2+14^2= 1096 =c^2

[tex]\sqrt{1096}[/tex]=c

33.1=c

hypotenuse is about 33 ft long

Answer:

No, the Hypotenuse is 33.11

Step-by-step explanation:

The formula for finding a hypotenuse is:

[tex]\sqrt{x^2+y^2}[/tex]

x=30 and y=14 here

[tex]x^2=900[/tex]

[tex]y^2=196[/tex]

[tex]x^2+y^2= 1,096[/tex]

[tex]\sqrt{1,096} = 33.11[/tex]

So it would be about 33, not 39


Zayna has 4 boxes with 14 art books in each box. She has 3 bags with 12 math books in each bag. If she
gives 15 books away, how many art and math books does she have left?

Answers

Add 14 and 12 you get 26. 26-15=11
Your answer is 11 art and math books left

Expand and simplify


(x+4)(2x-1)

Answers

Answer:

2x^2+7x−4

Step-by-step explanation:

View Picture

Mark me Brainliest?

If 7 books cost $490, what is the cost of one dozen books​

Answers

Answer:

$840 for a dozen

Step-by-step explanation:

Find out the cost for one book. Then multiply that number by 12 (dozen).

Answer:

840

Step-by-step explanation:

490 ÷ 7 = 70

70 x 12 = 840

I’ll mark YOU as brainlister please help ASAP

Answers

X=10.06438

But it’s not rounded to the nearest foot
We are just starting triangles here, so I went online to a triangle calculator. I’m sorry I can’t explain the calculations.

Harold is on the diving team at school. The platform he uses is about 5 yards above the pool. On his best dive, he jumps an extra foot in the air before doing a flip. How many feet is he from the pool at the highest point of his jump?

Answers

Answer:

16 feet because 5 yards is equaled to 15 feet and then add the extra foot he uses to jump

Step-by-step explanation:

If P the incenter of triangle JKL, find MP.

Answers

9514 1404 393

Answer:

  MP = 38

Step-by-step explanation:

Each of the lengths MP, NP, OP is the radius of the incircle, so they are all congruent.

  3x +14 = 9x -34

  48 = 6x . . . . . . . . . . . . . . add 34-3x to both sides

  24 = 3x . . . . . . . . . . . . . . divide by 2 (we don't need x; we need 3x or 9x)

  NP = 3x +14 = 24 +14 = 38

  NP = OP = MP = 38

The movie you chose is 2 hours long. After only 1 /2 of an hour, you look and "Oh no!" you have already eaten a third of your popcorn! If you continue eating popcorn at this speed, do you think you will have enough for the rest of the movie? Include a mathematical explanation to support your thinking.

Answers

Answer:

no

at every 30 minutes, a third of the popcorn is consumed.

After an hour, 1/3 + 1/3 = 2/3 of popcorn would be consumed.

At one hour 30 minutes, 2/3 + 1/3 = 3/3 or 1 or all of the popcorn would have been consumed

Step-by-step explanation:

The rate at which popcorn is consumed is 1/3 in 30 minutes

so, in 1 and a half hours, all the popcorn would be finished

1/3 + 1/3 + 1/3 = 1

Melanie invested $63,000 in an account paying an interest rate of 7 1/8% compounded
quarterly. Lillian invested $63,000 in an account paying an interest rate of 7 3/8%
compounded continuously. After 15 years, how much more money would Lillian have
in her account than Melanie, to the nearest dollar?

Answers

Answer: $8727- thsi should be the correct answer

Angad was thinking of a number. Angad doubles it, then adds 8 to get an answer of 68.4. What was the original number?​

Answers

Answer:

The answer is 30.2

Step-by-step explanation:

subtract 8. Then divide by 2

Answer: 30.2

Step-by-step explanation: so 68.4 - 8 because Angad added 8 so we have to subtract that. So 60.4 divided by 2 because Angad doubled the number,  gets us 30.2.

Hope I could help!

Give two ways to write the algebraic expression in words.
n - 5

Answers

Five less than a number n

Select ALL of the true statements about the line and it’s equation. ( don’t provide a link it does not work when looking for answers)

Answers

Answer: I need points to give out for answers-

Step-by-step explanation:

Tommy had $200 that he saved from. He started a job eight weeks ago and has been able to save $50 each week. How much total money does Tommy have after eight weeks?

Answers

Answer:

$600 after 8 weeks ($400) plus the $200

Answer:

600

Step-by-step explanation:

50x8=400

200+400=600

Evaluate the expression (13 − 3)2 ÷ 50.

The value of the expression is

Answers

Answer:

0.24

Step-by-step explanation:

(13 - 3) 2 / 50

10 + 2 / 50

12 / 50

=0.24

Hope this helped! Have a nice day! Plz mark as brainliest!!!

-XxDeathshotxX

Answer:

Exact form: 2/5

Decimal: 0.4

Step-by-step explanation:

The sum of − , − − is

Answers

What are the numbers?

Find the slope of the line write your answer in simplest form

Answers

Answer:

-3/5

Step-by-step explanation:

(y2-y1)/(x2-x1)=Slope  ((1)-(-2))/((-4)-(1)) or  3/-5

HEEEELPPPPPPPpp!!!!!!!!!!!!!
0.00031 = ________ %

Answers

Answer:

0.031%

Step-by-step explanation:

Answer:

0.031%

Step-by-step explanation:

0.00031 x 100= 0.031%

Hope this Helps!

Find two integers whose sum is -14 and product is 33

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

a+b=-14

a=-14-b

ab=33, using a from above makes this become

(-14-b)b=33

-14b-b^2=33

b^2+14b+33=0

(b+11)(b+3)=0

So the numbers are -3 and -11

6 more than the product of 22

Answers

132 you supposed to multiply

!!!EASY!!!!
.
.
!!PLEASE HELP THE IMAGE IS BELOW!!

Answers

Step-by-step explanation:

The area of triangle =

4*3/2=6

The area of Rectangle=

7*4=28

The total =

28+6=34

7. Calculate the unit cost.
a) $1.85 for 4 kg of peaches
b) $16.99 for a 454 g package of cooked
shrimp
c) $2.99 for a 1.89 L bottle of juice
d) $283.28 for 22.5 m2 of flooring tiles

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

It cost $0.46 for 1 kg of peaches $.46/kg

It cost $12.6 for 1 m² of flooring tiles $12.6/1 m² of flooring tiles

It cost $1.6 for 1 L bottle of juice $1.6/L

dont know shrimp

The unit costs are:

(a) $1.85 for 4 kg  peaches= $0.4625 per Kg

(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp= $37.423 per Kg

(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice= $1.58 per L

(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles= $12.6 per m²

How to calculate unit value?

In order to find the unit value of a quantity then divide the total cost by the quantity to get the unit price.

Unit price = total cost/ total number of quantity

here given

(a) $1.85 for 4 kg peaches

unit cost =  total cost/ total number of quantity

= $1.85/4 Kg

=$0.4625 per Kg

(b)  $16.99 for a 454 g package cooked shrimp

unit cost =  total cost/ total number of quantity

= $16.99/454g

=$0.037 per gram

=$37.423 per Kg

(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice

unit cost =  total cost/ total number of quantity

= $2.99/1.89L

=$1.58 per L

(d)  $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles

unit cost =  total cost/ total number of quantity

=$283.28/22.5m²

=$12.6 per m²

Therefore the final unit costs are:

(a) $1.85 for 4 kg peaches= $0.4625 per Kg

(b) $16.99 for a 454 g package cooked shrimp= $37.423 per Kg

(c) $2.99 for a 1.89 L bottle juice= $1.58 per L

(d) $283.28 for 22.5 m2 flooring tiles= $12.6 per m²

Learn more about unit value

here: https://brainly.com/question/14125148

#SPJ2

Other Questions
A city councilman and a teenager both exceed the posted speed limit while driving their cars. Both individuals are issued $50 fines by the local police. This is an example of social contractillegal search and seizurenatural rightsthe rule of law Evaluate f(8):f(x) = x2 - 4 Locate the four physical regions of Europe by matching the region with its corresponding color.1.The Northern Highlands: a. Orange and white2.The North European Plain: b. Green3.The Central Uplands: c. Purple4.The Alpine Region: d. Burgundy and whitehelp fast please Is this statement true or false?Gymnosperms reproduce using seeds, but angiosperms do not. solve for x then, find m < FDG and m here's a graph of a linear function write the equation that describes that function Penny makes 5 liters of applesauce. She saves 0.24 liter for dinner and puts the rest in jars. If each jar holds 0.68 liter, how many jars can she fill? What are 2 laws in the UK that promote good ethical practice in an organisation? hello just ignore this question its just an question for my art if anyone wants me to put some art work on my book or in a game plz just tell me what would u like me to draw :> 1.5 Discuss the negative effects of conflict avoidance in dealing with conflict among family members (2x2) (4) Can anyone help me please What are some signs and symptoms indicating the person has hypercemia? The number of bacteria in a petri dish is 50,000 (on day 0) if the amount is doubling each day by when will the number of bacteria be 400,000. Let x represent the number of days and f(x) represent the amount of bacteria. Write an equation. Land that belongs to a government: A. uniformB. militaryC. territoryD. glacier Which of the following equations represents a line that passes through the points (10,9) and (0,-6)?I. 3x-2y=12II. y= 3/2x - 6- - - - - - - - - - -1- neither2- I only3- II only4 - I and II only Which graph represents the function f (x) = 3 x minus 2 Over x minus 2? Choose the correct answer.Which statement best shows a key idea of the passage?California needs a voucher school funding system to offset the funding problems.OB. California needs to work towards fixing their energy problem.OC. Voters in America consider education an important issue.OD.Voters should pass Proposition 26 because many of the state's schools are failing. Daniel expanded the expression as shown -3(-8x-4y+3/4)=10x-8y-1 1/4 what areas did he make like three options Which value is a solution to the inequality x 4 How many different committees can be formed from 12 teachers Abs 43 students of the committee consists of 4 teachers and 3 students ? In how many ways can the committee of 7 members be selected ?