Answer:
66.5
Step-by-step explanation:
9.5 × 7 is 66.5
Hope this helps!
PLEASE HELP QUICKLY Evaluate 12 + 4 x 3 - 15
Answer:
15
Step-by-step explanation:
4×3=12 15-12=3 3+12=15
0.8 as a decimal or fraction
Hi! 0.8 (or 0.80) is equivalent to [tex]\frac{8}{10}[/tex] or [tex]\frac{4}{5}[/tex] (simplified) as a fraction. I hope this helps you! Good luck and have a great day/night. ❤️✨
Zoe makes a total of $72.85 selling cookies and cupcakes at a bake sale. If she sells 17 cupcakes for $3.25 each, how many cookies does she sell at $1.60 each? Make sure to explain how you got your answer.
Answer:
46. or 45.5 if not rounded
Step-by-step explanation:
We know she makes $72.85 at selling cookies if she sales 17 cupcakes for $3.25 she'll make $55.25 but were trying to find how many she sales with $1.60 so $72.85 divided by 1.60 is 45.5 and if not then it's 46. rounded.
Expand 3(t-2)
I need an answer quickly please
Answer: 3t - 6
Reasoning:
We multiply the outer term 3 by each term inside, which is t and -2
3 times t = 3*t = 3t
3 times -2 = 3*(-2) = -6
Add up those results to get 3t+(-6) = 3t-6
Therefore, 3(t-2) = 3t-6
This is an example of the distribution property.
Answer:
18
Step-by-step explanation:
3(t-2)
3x2=6
(t-6)
^3^
3(6)
3x6= 18
evie and elliette are selling cups of lemonade for $0.75 each. if the amount of money they make, m, selling c-cups of lemonade is modeled using a function, then explain why 2 will not be part of this functions range
Answer:
here's an example to help you on this question here you go
you would do this but this is only an example to help you cuz
$18 divided by $0.75 =24
She sold 24 cups of lemonade, and your equation looks like this:
$18 ÷ $0.75 = 24
Step-by-step explanation:
PLEASEEEEE I NEED HELP WITH THIS!!
Solve for x.
5
6X 30
7 1
X+ x =
5*= -52
x =
(Type an integer or a simplified fraction.)
Answer:
x = 60
Step-by-step explanation:
pls help me its due in 10 minutes!
Answer:
7 hours
Step-by-step explanation:
Mary is making some shots for her school's drama department the fabric store has three and one six yards of fabrics she wants and in stock but this quantity of fabric can only make one and one third shirts what like the fabric does Mary need to buy if she wants to sew two shirts
Answer:
I rally dont know
Which inequality does the graph represent?
Answer:
Step-by-step explanation:
-2
Answer:
(-3,-3)
Step-by-step explanation:
I think I think
Four more than 5 times a number
Answer:
5x + 4
Step-by-step explanation:
-five times a number would be 5x
-adding four would by +4
Which if the following does not describe slope
Answer:
I need to see answer choices, but things that don’t describe a slop is anything that aren’t points, graphs or tables.
Step-by-step explanation:
If you show the answers I can tell you the exact answer.
Answer:
Please provide answer choices. As I have nothing to look off of, I cannot answer accurately. However, I can provide a definition to the word, "slope".
Explanation:
The equation for slope can most often be written out as y=mx+b, where m is the slope, and b is the intercept. The slope of a line is the number that shows the rise and run of the line.
An electronics store is having a sale. A CD player that normally costs $49.95 is on sale for 5% off. How much is the discount
Answer:$2.50
Step-by-step explanation: You will take $49.95 times 0.05 or 5% and you get 2.497 and round that to $2.50.
As part of the performance bonus in a certain company, an employee will earn a 1 % increase every month. Ricka earns P 20 000 every month. How much will she earn after a year?
Answer:
FV= $22,536.5
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Growth rate (i)= 1% monthly
Present value (PV)= $20,000
Number of periods= 12 months
To calculate how much will the employee earn after a year, we need to use the following formula:
FV= PV*(1+i)^n
FV= 20,000*1.01^12
FV= $22,536.5
The length of a rectangle is 2x – 3 feet, and the width is 5 feet. What is the area of the rectangle in square feet?
You want to buy some noodles. An 8-ounce package costs $2.88. A 14-ounce package costs
$5.18. A 20-ounce package costs $6.80. Which package is the best buy?
The
-ounce package of noodles is the best buy.
Click to select your answer(s).
Answer:
A 20-ounce package that costs $6.80 is the best buy
The school band played at the park last weekend. On Saturday, 2,684 people came to hear the concert. On Sunday, 375 more people came to the concert than Saturday. What was the total number of people who came to hear the concert last weekend? Show you thinking using models and equations.
Answer:
5,743 people
Step-by-step explanation:
Number of people that came to hear the concert on saturday = 2684 people
If on Sunday, 375 more people came to the concert than Saturday, the the total number of people that cam on sunday = 375+2684 = 3059 people
The total number of people who came to hear the concert last weekend will be expressed as;
= People that came on saturday + those that came in sunday
= 2684 + 3059
= 5,743 people
Write the sentence as an equation.
c is 256 subtracted from g
Answer:
c = g - 256
Step-by-step explanation:
The word "is" indicates an equal sign, and saying you take 256 from g is g - 256.
Explain how you would use the diagram to find
the number of yards of white fabric used when
64 yards of blue fabric is used.
Answer:
we need a diagram.
Step-by-step explanation:
What is the constant of proportionality?
Answer:
1
Step-by-step explanation:
The equation of the following line looks like this:
[tex]y=x[/tex]
In this type of line, every single y value corresponds to the given x value. The slope of this line is considered to be positive one, as you can multiply x by one and still get the same number (Identity property)
A constant of proportionality originates from this type of equation:
[tex]y=kx[/tex]
K is the constant, and the number multiplied by x. It can also be recognized as the slope (m)
I hope I was of assistance! #SpreadTheLove <3
Can I someone help me answer this?
16. (02.06 MC)
The double number line below shows the approximate number of pounds in a certain number of kilograms:
2
3
Kilograms
3
5
7
→ Pounds
Based on the number line, about how many pounds are there in 4.5 kilograms? (1 point)
O8
9
10
O 11
Answer:
the answer is 8
Step-by-step explanation:
Which equation has a graph that is parallel to the graph of 2x − y = −1?
A. 2x + y = 8
B. y = −1/2x + 3
C. y − 1 = 2(x − 3)
D. y = −2x − 1
Answer:
B
Step-by-step explanation:
So from the first graphs equation is
2x-y=-1
therefore if we made y the subject of the formula, the equation would be
2x+1=y , this is also the same as y=2x+1
from this, the equation is clearly in the form y=mx+c so we can get the gradient
The gradient of graph one would be 2
The perpendicular gradient would be the negative reciprocal of graph one's gradient which would be -1/2
Now we look at our options and see which one has the gradient as -1/2
Using linear function concepts, it is found that the equation parallel to 2x - y = -1 is given by:
C. y − 1 = 2(x − 3)
The equation of a line has the following format:
[tex]y = mx + b[/tex]
I n which m is the slope.If two lines are parallel, they have the same slope.The equation of the line given is:
[tex]2x - y = -1[/tex]
[tex]y = 2x + 1[/tex]
Which has slope [tex]m = 2[/tex]
If we look at option C:
[tex]y - 1 = 2(x - 3)[/tex]
[tex]y = 2x - 6 + 1[/tex]
[tex]y = 2x - 5[/tex]
It also has slope of [tex]m = 2[/tex], the same as the line given, thus, they are parallel.
A similar problem is given at https://brainly.com/question/22532445
16
Find the slope of the line that passes through the ordered pairs (3,5) and (35)
look
Answer:
3,5?
Step-by-step explanation:
need answers to both questions
Answer: -4c+12
all real numbers
Step-by-step explanation:
6) 28-(3c+4) =2 (c+6)+c
When there is a - in front of an expression in parentheses , change the sign of each term of the expression.
28-3c-4=2(c+6)+c
Distribute 2 through the parentheses
28-3c-4=2c+12+c
Now we do the same thing only different way
2(c+6)
Multiply each term in the parentheses by 2
2c+2×6
Multiply the numbers
2c+12
_____________
28-3c-4=2c+12+c
subtract the numbers
24-3c=2c+12+c
Collect like terms
24-3c=3c+12
It's the same thing only different way ok
2c+c
If a term doesn't have a coefficient , it is considered that the coefficient is 1.
2c+1c
Collect like terms by adding their coefficients
(2+1)c
Add the numbers
3c
________
24-3c=3c+12
Move variable to the left hand side and change its sign
24-3c-3c=12
Move constant to the right by adding its opposite to both sides
-3c-3c+24-24=12-24
eliminate the opposites
-3c-3c=12-24
Collect like terms
-6c=12-24
Calculate the difference
-6c=-12
so the same thing only different way ok
12-24
Keep the sign of the number with the larger absolute value and subtract the smaller absolute value from the larger.
-(24-12)
Subtract the numbers
-12
__________
-6c=-12
divide both sides of the equation by -6
-6c÷(-6)=-12÷(-6)
Any expression divided by itself equals 1
c=-12÷(-6)
Dividing two negatives equals a positive
(-)÷(-)=(+)
c=12÷6
Calculate the quotient
c=2
Answer : 2
7) no solution
NEED THE ANSWER ASAP!! Find the measure of the missing angle X
Answer:
i think is 50
Step-by-step explanation:
you go to a shop that sells tricycles. there are 18 wheels in the wheel shop. how many tricycles are in the shop?
explain how you know.
Answer:
I think there are 6 Tricycles in the shop.
Step-by-step explanation:
There is 3 wheels in a tricycle and 18 divided by 3 is 6.
please help with this 17 points
Answer:
x represents the amount of burgers you order at a restaurant and they each cost $5 y represents your total in cost of $ so if you get 3 burgers for 5 dollars each y= $15
Step-by-step explanation:
at her bakery Sherry has 6 1/2 pounds of cherries to make tarts. if she uses 1/4 pound of cherries for each tart. how many tarts can she make?
Answer:
Step-by-step explanation:
No of tarts she can make = 6 1/2 ÷ 1/4
= 26 tarts
If the formula for the perimeter of a rectangle is P=2L+2W, what is the value of w?
Answer:
The value of W is (P-2L)/2.
Step-by-step explanation:
P=2L+2W
-2L
(P-2L)/2=(2W)
(P-2L)/2=w
At the local dairy farm, Kareem buys a 32-oz container of yogurt for $2.56. Jonah buys a 6-oz container of yogurt for $0.48.
Are the cost, y, in dollars and the amount of yogurt, x, proportional? Explain. Write an equation to represent this relationship.
A. Yes, because the ratios 2.560.48 and 632 are equivalent; y = 0.08x.
B. Yes, because the ratios 2.5632 and 0.486 are equivalent; y = 0.08x.
C. Yes, because the ratios 2.5632 and 0.486 are equivalent; y = 0.8x.
D. No, because the ratios 2.5632 and 0.486 are not equivalent; y = 0.08 + x.