Write the equivalent fractions of 11/12
Answer:
11/2, 22/4, 33/6, 44/8, 55/10, 66/12, 77/14, 88/16, 99/18, 110/20, 121/22, 132/24, 143/26, 154/28, 165/30, 176/32, 187/34, 198/36, 209/38, 220/40, and so on ...
Rectangle PRST is similar to rectangle PVwX.
Which measurement in centimeters is represented
by d?
P
Х
T
11 cm
d
16 cm
12 cm
V
w
15 cm
© 18.75 cm
R
20 cm
s
D
16.25 cm
Answer:
18.75
Step-by-step explanation:
I GOT THIS QUESTION TOO I ACCIDENTALLY PUT THE WRONG ANSWER BUT THE ANSWER IS TOOK HALF IF 16=8
AND TOOK HALF OF 20=10 THAN I TAKE 10x15=150 THAN I
DIVIED WITH 8 WHICH IS [ ANSWER: 18.75 cm ] I THINK ITS RIGHT!!
What’s this the sentence get me confused
Answer: D
Step-by-step explanation: asking for the difference
subtract 1 3/4 from 2 7/10. please answer me now I want it immediately
Answer:
Rewriting our equation with parts separated
=1+3/4−2−7/10=1+3/4−2−7/10
Solving the whole number parts
1−2=−11−2=−1
Solving the fraction parts
3/4−7/10=?
Find the LCD of 3/4 and 7/10 and rewrite to solve with the equivalent fractions.
LCD = 20
15/20−14/20=1/20 15/20−14/20=1/20
Combining the whole and fraction parts
−1+1/20=−19/20
PLZ HELP I WILL GIVE BRAINLIEST!!
Morgan is reading a 326-page book. The table shows three different plans to finish the book.
Plan Pages to Read Each Day Number of Days Needed
A 10 33
B 20 ?
C 30 11
Part A
Using Plan B, how many days will it take Morgan to finish her book? Enter your answer in the box.
days
Part B
Which explains how to find the number of days it will take Morgan to finish her book using Plan B?
Select all that apply.
A.
Multiply 20 × 16 to get 320, which is not enough days. So multiply 20 × 17 to get 340, which is enough days.
B.
Since 20 pages is halfway between 10 and 30 pages, the number of days must be halfway between 33 and 11 days.
C.
Since 10 pages are added each day from Plan A to Plan B, 10 days must be subtracted from the number of days needed in Plan A.
D.
Divide 326 ÷ 20 to get 16 R6. Round the quotient to the next greater whole number.
E.
Divide 326 ÷ 20 to get 17 R6. Round the quotient to the next greater whole number.
Answer:
Part A
16 and 1/2 or 16 R6, 17 if you round up
Part B
Answer choices A and D are correct
Cedro bought 10 ounces of Cereal A for $2.25. Then he bought 15 ounces of Cereal B for $3.30. Which cereal is less expensive?
Answer:
Cereal B.
Step-by-step explanation:
To figure out how much it costs per ounce for each cereal, first we need to divide.
Cereal A: $2.25 / 10 = $.225 per ounce
Cereal B: $3.30 / 15 = $.22 per ounce
So, cereal B is less expensive.
If you push a skateboard with a force of 6 N. If your mass is 60kg, what is the force that the skateboard exerts on you?
7th-grade equation math. Will give brainiest.
Answer:
x = 14
Step-by-step explanation:
find two consecutive integers such that the sum of their square is 60
Can someone help me please and thank you ( i'll give brainliest and extra points)
Which table represents a quadratic function?
Answer:
D
Step-by-step explanation:
A table of values can be generated from a quadratic function by substituting the x-values and calculating the values for f(x). When looking at a table of values for a quadratic function, the x-intercepts represent the x-values where y = 0. This corresponds to the x-values where f(x) is 0 in function notation.
Step-by-step explanation:
c
because it ca. help you then way it was explain
Simplify 7x^2+ 5x+4x answer pls
Answer:
7x^2+9x
Step-by-step explanation:
Hope this helps...
7x^2+(5x+4x)=
7x^2=9x
Answer:
7x^2 + 9x
Step-by-step explanation:
that's all thanks
Simplify by combining like terms. 8(3y + 4) - 10y
PLS HELP ME NOW, I NEED THE ANSWER‼️‼️
Answer:
14y + 32
Step-by-step explanation:
First apply the distributed property: 24y + 32 - 10yCombine like terms: 24y - 10y = 14yRe-write: 14y + 32I hope this helps!
(48p+24) / 6
Solve using Distributive property
Answer:
8p + 4
Step-by-step explanation:
(48p + 24) / 6
We will first divide the first term, 48p
48/6 = 8, so 48p/6 = 8p.
24/6=4
That makes our final expression:
8p + 4
What is 2(x + 2) + (x + 5)
Answer:
3x+9
Step-by-step explanation:
tell me how you feel about math, what teachers should change about how they teach, and why.
.
.
absolutely just for a survey
Answer:
They teach good when they like us and the class
Teachers are the god because if they are not there we are not there
Step-by-step explanation:
Can someone help me
Answer:
50%
Step-by-step explanation:
because that say each square represent a Whole that is 100%
and each triangle represents the 1/2 Of a whole that is 50%
The percent is 50% because as you see that it is only shading half of that square!
We can't give you the direct answer but note: Well we cannot give the direct answers, this a a big part in the question, you can see that it gives 50% but there is also the other whole sqaure :)
A girl is selling girl scout cookies. Her goal is to sell 120 boxes. She has already
sold 36 boxes. what percent of her goal has she sold? do not put the % sign in
your answer please.)
Answer:
70
Step-by-step explanation:
let me know if its correct plz :)
2n+15=87
step by step, like detailed please LMAK
Answer:
n=36
Step-by-step explanation:
To isolate n you need to subtract 15 from both sides giving you
2n=72
Then to further isolate n you need to divide 2 from both sides giving you the answer
n=36
Mindy has a bag of coins. The bag contains 8 dimes, 5 nickels, and 3 pennies. She
will randomly select 2 coins from the bag one at a time without replacement.
What is the probability that Mindy will select a dime first and then, without
replacing it, a nickel?
SHOW WORK!
Answer:
1/6
Step-by-step explanation:
The probability of the dime being pulled first is 8/16 or 1/2
After the dime is pulled, the probability of the nickel being pulled is 5/15 or 1/3
Multiply 1/2 and 1/3 to get 1/6
Sam's dad gave him $30 for washing their car. He used the money to buy a basketball for $7.50 and three sports drinks for $2.75 each. Sam also bought a bag of candy. If Sam went home with 13 of the money his dad gave him, how much did the bag of candy cost?
Answer:
Basketball + Sports Drink
$7.50 + $2.75 = $10.25
$10.25 + ? + $13 = $30
30 - 23.25 = 6.75
Don’t look at 2. But can someone help with one and fast ...????
Answer:
a? sorry if it wrong
Step-by-step explanation:
SOMEONE PLEASE HELP ME ILL GIVE OUT BRAINLIEST PLEASE DON’T ANSWER IF YOU DON’T KNOW THANK YOU
Answer:
1. is B
2. is C
4. is yes
3.flies ( your correct)
5. A&D ( I think)
6. pads
Step-by-step explanation:
hope this helps:)
all expressions equivalent to 35x+3
Answer:
I think u need to give us the options you are given. There are an never ending number of expressions equivalent to 35x+3
Step-by-step explanation:
What is 1/4 exponent 3 equal to in fraction form. Help as soon as possible plz
Answer:
Step-by-step explanation:
(1/4)^3=1^3/4^3=1/64
Here we need to use the exponent property:
[tex](\frac{a}{b} )^n = \frac{a^n}{b^n}[/tex]
Using this, we will see that the given expression is equal to:
[tex]\frac{1}{64}[/tex]
We start with:
[tex](\frac{1}{4} )^3[/tex]
Now we can use the above property to rewrite this as:
[tex](\frac{1}{4} )^3 = \frac{1^3}{4^3}[/tex]
Now we know that:
1^3 = 1
4^3 = 4×4×4 = 16×4 = 64
Now we can replace these in the above expression to get:
[tex](\frac{1}{4} )^3 = \frac{1}{64}[/tex]
If you want to learn more, you can read:
https://brainly.com/question/219134
plz help me this is super hard!!!!
Answer:
connect ideas
Step-by-step explanation:
have a great day
Answer: B
Step-by-step explanation:
4х — Зу = — 13
— x + бу = — 44
what’s the point
Answer:
y=-9
x=10
Step-by-step explanation:
happy to help and if needed the step just ask and i'll explain it
(-9+3i) - (6-4i) find the difference
Answer:
Step-by-step explanation:
solve the inequality 2(n + 3) - 4 < 6
Answer:
n < 2
General Formulas and Concepts:
Pre-Algebra
Order of Operations: BPEMDAS
Brackets Parenthesis Exponents Multiplication Division Addition Subtraction Left to RightEquality Properties
Multiplication Property of Equality Division Property of Equality Addition Property of Equality Subtraction Property of EqualityStep-by-step explanation:
Step 1: Define
2(n + 3) - 4 < 6
Step 2: Solve for n
[Addition Property of Equality] Add 4 on both sides: 2(n + 3) < 10[Division Property of Equality] Divide 2 on both sides: n + 3 < 5[Subtraction Property of Equality] Subtract 3 on both sides: n < 2Here we see that any value n smaller than 2 would work as a solution to the inequality.
A 2 column table with 5 rows. The first column, x, has the entries, 0, 1, 2, 3. The second column, y, has the entries, negative 6, negative 4.5, negative 3, negative 1.5. A 2 column table with 5 rows. The first column, x, has the entries, 0, 1, 2, 3. The second column, y, has the entries, 6.1, 2.1, negative 1.9, negative 5.9.
Complete the statements about the system of linear equations represented by the tables.
The equation representing the left table is
.
The equation representing the right table is
.
The solution to the system of equations is
Answer:
The equation representing the left table is:
y = 1.5x – 6
The equation representing the right table is:
y = –4x + 6.1
The solution to the system of equations is:
(2.2, –2.7)
Equation representing the left table is y=1.5x-6, Equation representing the right table is y=-4x+6.1 and solution is (2.2, -2.7).
What is slope intercept form of line?The slope intercept form of a line is y=mx+b, where m is slope and b is the y intercept.
The first table is
x y
0 -6
1 -4.5
2 -3
3 -1.5
Slope = -4.5+6/1
=1.5
Now let us find y intercept
-6=1.5(0)+b
-6=b
So the equation representing the left table is y=1.5x-6
Now let us find second table
x y
0 6.1
1 2.1
2 -1.9
3 -5.9
m=2.1-6.1/1=-4
Now y intercept
2.1=-4+b
b=2.1+4
b=6.1
Equation representing the right table is y=-4x+6.1
Now equate two equations
1.5x-6=-4x+6.1
1.5x+4x=6.1+6
5.5x=12.1
x=12.1/5.5
x=2.2
and y=-4(2.2)+6.1
y=-8.8+6.1
y=-2.7
Hence, equation representing the left table is y=1.5x-6, Equation representing the right table is y=-4x+6.1 and solution is (2.2, -2.7).
To learn more on slope intercept form click:
https://brainly.com/question/9682526
#SPJ7
If the radius of the sphere is 3 meters. Can you find the volume? Explain your answer.
Answer:
Yes
Step-by-step explanation:
The formula to find the volume of a sphere is (4/3) · π · r3 So~
V=(4/3) · π · r3 = (4/3) · π · 3^3 ≈ 113.09734