2. Write the numbers as follows:a. 914,532,000in scientific notation.

Answers

Answer 1

Answer:

9.14532 x 10^8

Step-by-step explanation:

please mark brainiest

please give 5 stars

thank you


Related Questions

Suppose that an individual has a body fat percentage of 18.9% and weighs 141 pounds. How many pounds of her weight is made up of fat? Round your answer to the nearest tenth.

Please respond within the hour
Thanks

Answers

here is the proportion I used to get the answer. hopefully this helps

What is 238394 divided by 624

Answers

Answer:

382.041666667

Step-by-step explanation:

Answer:

382.0416

Step-by-step explanation:

Use this diagram and information given to find m_DFC.
B
C с
А
F
KE
D
Given: m_AFB = m_EFD = 35°
Points B,F,D and points E, F, C are collinear.
The measure of ZDFC is 9

Answers

C c because that’s what I got

Re-write the statement 19+7÷2-5 by including ONE pair of brackets to make the total value equal to 8

Answers

Answer:

(19+7)÷2-5

Step-by-step explanation:

you need to add 19 and 7 together first to get 8 then go in order of operations

On Old McDonald's Farm, there are 16 cows and 4 sheep in the first field. If this ratio is proportional, and there are 48 total sheep on the farm, how many cows does Old McDonald have? *

Answers

Answer:

192 cows

Step-by-step explanation:

16 cows : 4 sheep

? cows : 48 sheep

48 / 4 = 12

16 x 12 = 192

Answer:

192 Cows

Step-by-step explanation:

if the ratio is 1 sheep: 4 cows then by multiplying 48 by 4 you get a total of 192 cows

A recipe for cookies calls for
cups of chocolate chips for every 3 dozen cookies made. How many cups of chocolate chips would be needed for 7 dozen cookies?

A.

B.

C.

D.

Answers

The answer is B.) you will need 3 cups of chocolate chips

For 7 dozens cookies 3 1/2 cups needed.

What is unitary method?

The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value.

Given:

For 3 dozen cookies = 1 1/2 cups = 3/2 cups

For 1 dozen cookies = 3/2 * 1/3 = 1/2 cups needed

So, for 7 dozen cookies = 1/2 * 7

                                       = 3 1/2 cups needed

Hence, for 7 dozens cookies 3 1/2 cups needed.

Learn more about unitary method here:

https://brainly.com/question/22056199

#SPJ2

HELP MEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

Answers

Answer:

1.324

Step-by-step explanation:

Just divide 1324 by 1000 to get your conversion rate which is 1.324

If you check, to convert $1000 into Japanese Yen, by multiplying 1.324 with $1000, you'll get 1324 Yens

HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Answers

number 2- 5 dollars for 1 sub.

good luck! hope this helps:)

Answer:

5 dollars for 1 sub

Step-by-step explanation:

y2-y1/x2-x1=unit rate

20-10/4-2

10/2

5

image

Are the two triangles similar? If so, state the reason and the similarity statement.
Question 1 options:

A)

Yes; AA; ΔIGF ∼ ΔMNL

B)

Yes; SAS; ΔIGF ∼ ΔMNL

C)

Impossible to determine.

D)

The triangles are not similar.

Answers

Answer:

Yes; SSS;Triangle AYM Triangle EDC The answer will be D is the correct answer choice.

Step-by-step explanation:

write an equation of a line that passes through (1,1)and (6,6)

Answers

Answer:

y=x

Step-by-step explanation:

When y=x, then the line goes up 1 and right 1.

simplify — п+(-3) + 3n +5​

Answers

Answer:

4n+2

Step-by-step explanation:


Al and Tom are painting a shed. Working alone, Al can paint the shed in 2 hrs. Together they can paint the shed in 1.5 hours. How long would it take Tom to paint the shed on his own?

Answers

Answer:

6 hours.

Step-by-step explanation:

The formula sort of has to be invented.

Al

rate = 1 shed / 2 hours

Tom

rate = 1 shed / x hours.

Together.

rate = 1 shed / 1.5 hours.

Equation

1 shed / 2 hours + 1 shed / x hours = 1 shed / 1.5 hours.

1/2 + 1/x = 1/1.5          Put the fractions over a common denominator.

(x + 2) / 2x = 1 / 1.5   Cross Multiply

1.5(x + 2) = 2x           Remove the Brackets.

1.5x + 3 = 2x             Subtract 1.5x from both sides

3 = 2x - 1.5x

3 = 0.5x                    Multiply both sides by 2

6 = x

It would take Al 6 hours to do the shed on his own.

PLEASR HELP THIS IS THE LAST QUESTION AND ITS DUR IN 4 MINUTES

Answers

Answer:

3x(3x-5)

Step-by-step explanation:

I can do this in my head but I hope it is right but if not I'm sorry

Answer:

- 3x ( x² - 4x + 5 )

Step-by-step explanation:

- 3x ( x² - 4x + 5 )

WILL GIVE BRAINLIEST!
As part of a training program for the Boston Marathon, a runner wants to build endurance by running at a rate of 12 mph for 15 min. How far will the runner travel in that time period? _ mi

Answers

The distance travelled by the runner running at a rate of 12 mph for 15 min is 3 miles.

Speed is the ratio of distance travelled to time taken. Speed is given by:

Speed = distance/time

Given that the runner is running at a rate of 12 mph for 15 min, hence:

speed = 12 mph, time = 15 min * 1/60 min per hour = 0.25 hours.

Hence:

Speed = distance/time

12 mph = distance/0.25 hours

distance = 3 miles

The distance travelled by the runner running at a rate of 12 mph for 15 min is 3 miles.

Find out more at: https://brainly.com/question/22610586

What's the area and the perimeter of rectangle ABDC shown in the coordinate plane?
Question 2 options:

A)

Area = 32 square units; perimeter = 24 units

B)

Area = 24 units; perimeter = 32 square units

C)

Area = 24 square units; perimeter = 32 units

D)

Area = 32 units; perimeter = 24 square units

Answers

B. The perimeter is 24 units and the area is 32 square units.

Ben bought a new computer for $1200. Each yedt, the value of the computer decreases
by 30% of the previous year's value. At this rate, what can Ben expect the approximate
value of the computer to be after 6 years?
$130
$360
$0.88
$141

Answers

Answer:

$141

Step-by-step explanation:

1200-(1200*30/100 )

and i did that six time each tume with the new numbers i got

VX
Find the mean of the data set shown below. Round to the nearest tenth, if necessary.
This Week's High Temperatures (°F)
29, 38, 45, 31, 50, 58, 62

Answers

Answer:

44.7

Step-by-step explanation:

Find the mean of the data set shown below. Round to the nearest tenth, if necessary.

This Week's High Temperatures (°F)

29, 38, 45, 31, 50, 58, 62

The formula for the Mean of a given set of data is

= Sum of terms/ Number of terms

Number of terms = 7

Hence,

Mean = 29+ 38+ 45+ 31+ 50+ 58+ 62/7

Mean = 44.714285714286

Approximately to the nearest tenth= 44.7

help me please!
i don’t understand!

Answers

Answer:

Harry is paid £64

Step-by-step explanation:

To work this out you have to divide 48 ÷ 6 to get 8.

8 hours x £8 = £64

Answer:

64

you have to find the LCM of 48 including 6 and use the other number which is 8 and multiply it by how long Harry worked 8 hours which gives you £64

A recipe calls for 3/4 cup of brown sugar for every 3 eggs. What is the unit rate of eggs per cup?

Answers

Answer:

4 eggs per cup

Step-by-step explanation:

What is the simplest form of the radical expression?
√2+√5/√2-√5

Answers

here u go...........

Help Please !!

A baby bird can eat 14 feet of earthworm every day. At this rate, how many days would it take six baby birds to eat 840 feet of worms?

Answers

Answer:

10

Step-by-step explanation:

Answer:

10 days

Step-by-step explanation:

840 feet of worms divided by 6 birds = 140

If a baby bird can eat 14 feet of earthworms every day, then:

140 divided by 14 = 10

It would take 10 days for 6 birds to eat 840 feet of worms

Simplify the Expression
2(x +14) - (2x - 5)

Answers

your answer would be 33.

step 1

2(+14)−1(2−5)

2+28−1(2−5)

step 2 distribute

2+28−1(2−5)

2+28−2+5

step 3 then add the numbers

2+28−2+5

2+33−2

combine

2+33−2

ANSWER IS

33

I need help with this question I'm in 9th grade​

Answers

Answer:

Check pdf

Step-by-step explanation:

Find f(-4) if f(x)=-x-5

Answers

Answer: -1

Step-by-step explanation:

f(x)=-x-5

f(-4)=-(-4)-5

f(-4)=4-5

f(-4)=- 1

Simplify (46)
Give your answer as a power of 4.

Answers

Answer:

0.00000368

Step-by-step explanation:

toy store is having a sale on puzzles. For each puzzle Naomi buys
she gets 75% off a second puzzle. The original price of a puzzle is $16.60.
How much would 4 puzzles cost? *

Answers

Answer:

4 puzzles would cost $41.50

Answer:

$41.50

Step-by-step explanation:

Add the currency of your sum then subtract but double the 75%

i hope this helped :)

- 18
10
- 11 -

What’s the area of the shape and numbers ?

Answers

Answer:

1,980 would be the area and the perimeter would be 39 im pretty sure

Last week, Juliet ran 22 kilometers. ​ ​This week, she plans to run 2\frac{2}{5}2 5 2 ​ times as far as last week. ​ ​How many kilometers does Juliet plan to run this week?

Answers

Answer: 52.8 kilometers

Step-by-step explanation:

This week she plans to run 2²/₅ times as much as last week.

If she ran 22 kilometers last week, then multiple 22 by 2²/₅ to find out the number of kilometers to run this week.

First convert the improper fraction to a proper one:

2²/₅ = 12/5

= 12/5 * 22

= 264/5

= 52.8 kilometers

Do you like forgs???

Answers

Answer:

there ok

Step-by-step explanation:

GIVING BRAINLIEST, FIVE STARS AND THANKS!! PLS AND TY!!

1. Is the product of 12 and 3/4 more or less than 12? Explain your answer in complete sentences.



2. Is the quotient of 5 and 1/2 greater than or less than 5? Explain your answer in complete sentences.

Answers

Answer:

1.) The product of 12 and 3/4 is less than 12. This is because you are multiplying 12 by a number less than 1.

2.) The product of 5 and 1/2  is less than 5, this is because you are multiplying 5 by a number less than one.

Step-by-step explanation:

If multiplied by a number less than one then it will be smaller than original

If multiplied by one will be the same as original

If multiplied by a number greater than one it will be greater than original

Other Questions
g Kally goes to the grocery store each week looking to purchase items that will give her as much utility as possible, given her $100 budget. Last week apples were priced at $4.50 each, and Kally purchased 3 apples. This week apples are on sale for $2.50 each, while all other prices have remained the same, and Kally chooses to purchase 7 apples. Given this information, plot Kally's demand curve for apples. Why should you slow down below the speed limit and turn on hazard lights as you exit a highway to pull over? Clothes in a dryer rub together and begin clinging to each otherA. FrictionB. ConductionC. Induction Which word in this sentence is a linking verb?Ryan feels sad that he lost his watch, and he hopes that I will help him find it.A. feelsB. lostC. hopesD. will help What is a monologue? What do you expect from a monologue given by a person like Jimmy Kimmel? the number of square units the figure encloses What is the value of n when 3/5 of n is 12? Enter the answer in the box. What is the solution of this system? A block of wood 4 cm on each side has a mass of 40 g. What is the density of the block? Why does the nurse have to adjust the bed and bed tray to the waist level and lower the nearest side rail? Match each shape (if possibles, and one at a time) using a translation of the original shape using a coordinate rule. How many parts can all 6 cutting machines cut in 1 minute? Write an equation for the nth term of the arithmetic sequence 2,4,6,8,... 1. Find the S.I. and the amount on :(0) * 150 for 4 years at 5% per year. What was a Northern objection to the Kansas-Nebraska Act?A. It forced slave owners who traveled to those areas to free theirslaves.B. It said that those two areas would have to allow slavery.C. It forced Northerners to help return slaves who had escaped tofreedom.D. It made it possible for slavery to be allowed in more areas. I will mark someone brainliest The snack that smiles back ____ reasons why students fail exams Given the function below, evaluate h(c) for c = 5h(c) = 6c - 76 - 2 wich set of numbers is arranged in decreasing order? HELP PLS!!! (PSYCHOLOGY) I'LL GIVE YOU BRAINLIEST IF UR RIGHT!!Nate is a teacher who has been in the dassroom for 25 years. When a new teacher is hired, he offers to be a mentor because he loves helping new teachers get inspired about working with children. He wants to help make sure that the teaching profession remains high quality. How would Erikson MOST likely describe Nate's efforts? A.) Nate is working en generativity. B.) Nate is working on ego integrity.C.) Nate is working on intimacy. D). Nate is working on acceptance