Answer:
i dont really know the question
Step-by-step explanation:
A Ferris wheel has a radius of 37 feet. The bottom of the Ferris wheel sits 0.6 feet above the ground. You board the Ferris wheel at the 6 o'clock position and rotate counter-clockwise.
Write a function f that determines your height above the ground (in feet) in terms of the number of radians you have swept out from the 6 o'clock position, a.
f(a)=
Write a function g, that determines your height above the ground (in feet) in terms of the number of feet you have traveled since you started rotating, s.
g(s)=
Answer:For the first one, it should be f(a)=37.8(1-cos(a))+.7. My dearest apologies because I do not know why. I just used context from the previous questions. I hope that helps..!
Step-by-step explanation:
The height of the given Ferris wheel can be described with the aid of a
sinusoidal function.
The height above the ground in terms of the angle turned, a, is
presented as follows;
[tex]\underline{f(a) = 37 \cdot sin \left (a - \dfrac{\pi}{2} \right) + 0.6}[/tex]The height above the ground in terms of the distance traveled, s, is
presented as follows;
[tex]\underline{g(s) = 37 \cdot sin \left (\dfrac{37}{s} - \dfrac{\pi}{2} \right) + 0.6}[/tex]Reason:
The general form of an equation of a Ferris wheel is presented as follows;
f(a) = A·sin(a + C) + D
Where, the amplitude, A = The radius = 37 ft.
D = The midline = Height above the ground + The amplitude
D = A + 0.6 = 37 + 0.6 = 37.6
The 6 O'clock is the lower most position, therefore, at the start, where, 'B·t + C' = 0, we have;
f(a) = A·sin(0 + C) + D
Therefore
f(a) = 37·sin(0 + C) + 37.6 = 0.6
f(a) = 37·sin(C) = 0.6 - 37.6 = -37
[tex]sin(C) = \dfrac{-37}{37} = -1[/tex]
C = sin⁻¹(-1) = [tex]-\dfrac{\pi}{2}[/tex]
The equation of Ferris wheel is presented as follows;
Which gives the equation of the height above the ground (in feet) in terms
of the number of radians, a, you have swept out from the 6 O'clock
position is given as follows; Ferris ;
[tex]\underline{f(a) = 37 \cdot sin \left (a - \dfrac{\pi}{2} \right) + 0.6}[/tex]Part 2
s = a·r = a·A
Therefore;
[tex]a = \dfrac{r}{s} = \dfrac{A}{s} = \dfrac{37}{s}[/tex]
Plugging the value of s into the above equation gives the function that
determines the height above the ground (in feet) in terms of the number of
feet traveled g(s) as follows;
[tex]\underline{g(s) = 37 \cdot sin \left (\dfrac{37}{s} - \dfrac{\pi}{2} \right) + 0.6}[/tex]Learn more here:
https://brainly.com/question/23844627
1500Tsh was divided amoung juma,anna and rose in ratio of 2:3:5 respectively.find how much each got?
Answer:
juma->300
anna->450
rose->750
Step-by-step explanation:
j : a : r
2: 3:5
2+3+5=10
10u-> 1500
1u->150
2u->300
3u->450
4u->750
Solve for c: 2/8x - 4 = -10
Can someone help me plsssss
Answer:
x = [tex]\sqrt{116}[/tex]
Step-by-step explanation:
Remember the pythagorean theorem is A^2 + B^2 = C^2\
C is the hypotenuse which you are looking for.
SO
100 + 16 = [tex]\sqrt{116}[/tex]
ANSWER [tex]\sqrt{116}[/tex] or about 10.7703296143
Someone solve this please.
Write the fraction in the simplest form 6/8
Answer:
3/4
Step-by-step explanation:
6/2=3
8/2=4
pls brainliest
please help on my geometry homework
Answer:
(9,2) is the answer sorry for late reply
which function is linear? Select all that apply.
A y=6x3+8
B y=4x3+2
C y=x+1
D y=2x+8
Answer:
C and D
Step-by-step explanation:
I'm guessing the 3 in A and B are exponents, only equations with an highest exponent of 1 is linear
plz help me do 2,3,4,5 I did 1 but 2,3,4,5 it is hard for me, please.
I am not understanding this topic in math and I have a huge test tomorrow and I need to sleep, I forgot about this assignment and I would really appreciate it if someone could help me out with this!!! ❤️
Answer: (-3,-4)
Step-by-step explanation:
If the any x variable is repeated, it is not a function!
Liquid A and liquid B are mixed to make liquid C.
Liquid A has a density of 70 kg/m Liquid A has a mass of 1400 kg
Liquid B has a density of 280 kg/m Liquid B has a volume of 30 m
Work out the density of liquid C.
Answer:
Density is defined as:
Density = mass/volume.
We know that:
For liquid A:
Density = 70kg/m^3
Mass = 1400kg
Then the volume is:
Volume = mass/density = (1400kg)/(70kg/m^3) = 20 m^3
For liquid B:
Density = 280 kg/m^3
Volume = 30m^3
We can find the mass of liquid B as:
mass = density*volume = (280kg/m^3)*(30m^3) = 8400 kg
We know that liquid C is a mixture of liquid A and B.
Then the mass of liquid C will be equal to the sum of the masses of liquid A and B, then:
Mass of liquid C = 1400kg + 8400kg = 9800kg
The same happens for the volume, then:
Volume of liquid C = 30m^3 + 20m^3 = 50m^3
Then the density of liquid C is:
Density of liquid C = (9800kg)/(50m^3) = 196 kg/m^3
A cell phone plan costs $200 to start. Then there is a $50 charge each month. Sketch a graph of the cost of the cell phone plan over time.
Is there a proportional relationship between time and the cost of the cell phone plan? Explain how you know.
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
yes
Can someone help me with this please?
Answer:3:7
Step-by-step explanation:
Each side of the regular hexagon below has the same measure.
A hexagon with side lengths of 2.5 feet.
If a model of the hexagon is made by using a scale factor of 6, which applies to the model? Select two options..
Answer:
Step-by-step explanation:
Now, the hexagon as equal sides, the original has 2.5ft sides, if we multiply this by the scale factor 6, we would have . This means that the model hexagon is gonna sides of 15 feet
c
13
4.
B
What is the the value of sin (0)
*Enter exact value only with rationalized denominator.
Answer:
b mi disputa amigo se eu erra
What is 180/80=80/80*a^6
Answer:
[tex]a = \sqrt[3]{\frac{3}{2}}[/tex]
Step-by-step explanation:
Given
[tex]\frac{180}{80}=\frac{80}{80}*a^6[/tex]
Required
Solve for a
[tex]\frac{180}{80}=\frac{80}{80}*a^6[/tex]
[tex]\frac{180}{80}=1*a^6[/tex]
[tex]\frac{180}{80}=a^6[/tex]
[tex]a^6 = \frac{180}{80}[/tex]
[tex]a^6 = \frac{18}{8}[/tex]
[tex]a^6 = \frac{9}{4}[/tex]
Take the square root of both sides
[tex]\sqrt{a^6} = \sqrt{\frac{9}{4}[/tex]
[tex]a^3 = \frac{3}{2}[/tex]
Take cube rooth of both sides
[tex]a = \sqrt[3]{\frac{3}{2}}[/tex]
how many degrees would it turn to get to 12:20?
Answer:
I’m so sorry I wish I could help
Step-by-step explanation:
Answer: So each hour represents 30°.
The minute hand moves 60s per minute and a full rotation is 360° so: 360/60 = 6° per minute.
So in 20 minutes the minute hand will be 6 * 20 = 120° and the hour hand will be 120/12 = 10°.
so it would be 10°
hope this helps have a nice day❤️
Step-by-step explanation:
Can anyone help me please
Answer:
y = 120
Step-by-step explanation:
y = 4x (corresponding angles)
y + 2x = 180
substitute the value of y into the second equation
4x + 2x = 180
6x = 180
x = 30
now that we have the value of x, plug it into either equation and solve for y
y = 4 (30)
y = 120
so 1.61 km = 1 mile, and my math assignment asks how many miles is 10,000 km, help!!
Answer:
16,100
Step-by-step explanation:
1.61 x 10,000
Help
Help
Help
Help
Help
Answer:
1.92
Step-by-step explanation:
multipy 8 by .08 to get the sales tax amount
to find the total cost (if you need it) add the sales tax to the original cost
hope it helps
Answer:
1.92
Step-by-step explanation: niueikieoewdn4u
Calculate the distance between the points k=(-1,-1) and H=(3,-9)
Answer:
the distance is: [tex]\sqrt{80}[/tex]
Step-by-step explanation:
We use he distance formula:
distance = [tex]\sqrt{(-9 + 1)^2+(3+1)^2}=\sqrt{64+16} =\sqrt{80}[/tex]
Answer:
Step-by-step explanation:
[tex]d^2=(x_2-x_1)^2+(y_2-y_1)^2\\ \\ d^2=(3- -1)^2+(-9- -1)^2\\ \\ d^2=4^2+(-8)^2\\ \\ d^2=16+64\\ \\ d^2=80\\ d=\sqrt{80}\\ \\ d=4\sqrt{5}\\ \\ d\approx 8.9[/tex]
The ladder of a fire truck extends 41 ft. to the top of the
building. If the distance between the wall and the base of the
ladder is 9ft. How tall is the building?
Answer:
Step-by-step explanation:
By the Pythagorean Theorem a^2+b^2=c^2 or the sum of the squared sides is equal to the hypotenuse squared.
41^2=9^2+h^2
h^2=41^2-9^2
h^2=1600
h=40 ft
Use the definition of a derivative to find f'(x):
f(x) = 3x + 2y + 5x^2
Answer:
15
5×2=10
10
3+2=5
10+5=15
Go Green, a landscaping company, has seven employees including the manager, Zenya. The yearly salary for each employee is shown in the table
Employee
Jimmy
Aysel
Dakota
Sven
Anika
Miku
Zenya
Salary
$18,000
$22,000
$21,000
$24,000
$25,000
$20,000
$46,000
If Go Green is placing an ad on the Internet to hire an additional employee, which measure would be most accurate to determine the salary of the 8th employee?
O mean
O median
O mode
interquartile range
Answer:
Mean
Step-by-step explanation:
You spin a three section spinner three times and record the results what type of event is this. Dependent or Independent?
Answer:
Independent event
Step-by-step explanation:
Since the second and third spins do not depend on the results of the previous spins, this is an independent event.
Answer:
Independent event
Step-by-step explanation:
Max points! I need these answered quick
Answer:
4) 1/5
5) 5/28
6) 7/36
Step-by-step explanation:
4) 3/15=1/5
5) 5/28
6) 14/72=7/36
Answer:
3/5 × 1/3 = 1/5
5/7 × 1/4 = 5/28
7/8 × 2/9 = 7/36
Step-by-step explanation:
1. Which number below is not an integer?
0
12
5.35
45
Answer:
5.35
Step-by-step explanation:
Hope that helps you
need a answer ASAP!
Dan paid $11.98 for a 2.38-pound bag of shrimp at one store. The following week, he paid $19.49 for a 4.01-pound bag at another store.
Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price.
Round your answers to the nearest cent.
Unit price for the 2.38-pound bag:
s() per pound
si per pound
Unit price for the 4.01-pound bag:
The better buy:
The 2.38-pound bag
The 4.01-pound bag
Neither (They have the same unit price)
Answer:
the unit price for the 2.38 pound bag $5.03 lb.
the unit price for the 4.01 pound bag $4.86 lb
The better buy: $4.86
The unit prices are $5.033 per pound and $4.85 per pound, and 4.01-pound bag is better buy choice.
What is unit price?The unit price refers to the price per unit of measures, such as price per pound, quart, ounce, or other units of weight or volume of the food package.
Given that, Dan paid $11.98 for a 2.38-pound bag of shrimp at one store, on other shop he spend $19.49 for a 4.01-pound bag,
We need to find the unit price of each and which one is the better buy,
The better buy will be the one having less unit rate,
Unit price for the 2.38-pound bag = 11.98 / 2.38 = $5.033 per pound
Unit price for the 4.01-pound bag = 19.48 / 4.01 = $4.85 per pound
Since, the unit price of the 4.01-pound bag is less therefore, this is the better buy choice.
Hence, the unit prices are $5.033 per pound and $4.85 per pound, and 4.01-pound bag is better buy choice.
Learn more about unit prices click;
https://brainly.com/question/10706678
#SPJ3
Each rectangle below has an area of 4 cm? Each square has an area of 2 cm?
If a rectangular box were made from the pattern, what would be the surface area?
Answer:
Literally any even number that’s not two or four
Step-by-step explanation:
I need a layout